VESTEL İHA'ları

Başlatan ocay, Şub 08, 2016, 06:36 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Terra

Karayel-SU rotasını Brezilya'ya çevirdi

Vestel Savunma Brezilya Rio de Jenario'da düzenlenen Güney Amerika'nın en önemli savunma fuarlarından LAAD 2019'da Karayel-SU insansız hava aracının tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini sürdürüyor.

Firma sosyal medya hesaplarından, "LAAD 2019 fuarında standımızı başta Brezilya Savunma Bakan Yardımcısı Garnier dos Santos ve beraberinde birçok heyet ziyaret etti." bilgisini paylaştı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hizmet alımı sözleşmesi ve çeşitli uçuş demo faaliyetleri kapsamında toplam uçuşu 10 bin saate ulaşan, tasarımı tamamen Türk mühendislerine ait olan Karayel'in uçuş görev bilgisayarına kadar birçok alt bileşeni ve yazılımı yerli olarak geliştirildi. Bu nedenle uçaktaki değişiklikler ya da yeni faydalı yüklerin entegrasyonu hızlı şekilde yapılabiliyor. Öte yandan yerli İHA motorları da hızlı şekilde Karayel'de kullanılabilecek.

Hava aracı kompozit yapısı üzerinde bulunan alüminyum ağ örgüsü sayesinde, yıldırım koruma özelliğine sahip. Buzlanma şartları ile karşı karşıya kalındığı durumlarda bunu otomatik olarak tespit edip faaliyete geçen 'Buz Giderme Sistemi' kullanılıyor. Bu özelliğiyle KARAYEL, her türlü hava koşullarına karşı dayanıklılık gösterip, çetin hava koşullarında üstün performans sergiliyor.

Havadan keşif ve gözetleme yapmak amacıyla taşıdığı kamera sistemi ile hedefi tespit ve teşhis edip üzerindeki işaretleyici sistemler ile lazer güdümlü mühimmatları yönlendirme kabiliyetine sahip olan Karayel eksi 40 dereceden artı 55-60 dereceye ulaşan zorlu koşullarda başarıyla uçabiliyor. İHA, silahlı olarak ROKETSAN tarafından üretilen 4 adet mini akıllı mühimmat MAM-L ve MAM-C ile görev yapabiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/04/04/karayel-su-rotasini-brezilyaya-cevirdi/ Mesajı Paylaş

gidakontrol

Kendi ülkesinin tercih etmediği  bir ihayi başka ülkelerin tercih etmesi çok zor değilmi. Varmı bunun bir örneği acaba Mesajı Paylaş

Kartalbey

Yurt dışına satıldı ya? 60 milyon dolarlık bir paket olarak. Uçak, yer istasyonları ve bir miktar teknoloji transferi olarak. Mesajı Paylaş

cursedc

Kuzey Afrika ülkesi iptal edilmiş sanırım sonradan. Benim takip ettiğim bi satış yoktu. Mesajı Paylaş

Kartalbey

Kuzey Afrika ülkesi değil. Türk Savunma ihracat istatistiklerinde görülüyor. Zira o ülkeye yapılan tek satış o. Mesajı Paylaş

orko_8


HDS

Ya off.. Mesajı Paylaş

robust

Guzel ucak oldugunun hakkini verelim. Puller motor, anti-icing system, good aerodynamic properties vs. Deniz Kuvvetleri yanlis ucak aldi bana gore. Mesajı Paylaş

dum

Yalnız gerçekten proven yav.. test ayağına binlerce saat görev uçuşu var aletin. Mesajı Paylaş

Merkator

VESTEL Savunma yeni teknolojileri ile IDEF 2019'da

VESTEL Savunma, yeni kabiliyetler kazandırılmış KARAYEL-SU insansız hava aracı ve yakıt pili teknolojileri ile IDEF 2019'da. Vestel CEO'su Turan Erdoğan "Yakıt Pili Teknolojileri ve İHA'lara odaklanan VESTEL Savunma, ülkemizin savunma sanayindeki dışa bağımlılığını azaltmayı amaçlıyor. IDEF 2019'da sergilediğimiz teknolojiler doğru yolda gittiğimizi gösteriyor" dedi.

VESTEL Savunma, Türk savunma sanayiinin en önemli fuarlarından olan 14'üncü IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda yeni kabiliyetler eklediği KARAYEL-SU İnsansız Hava Aracı'nı (İHA) ve yakıt pili teknolojilerini sergiledi.

Kurulduğu günden bu yana, yakıt pili teknolojisi alanında yaklaşık 30 milyon dolarlık bir yatırım yapan VESTEL Savunma, IDEF 2019'da bu alanda ulaştığı son noktayı sergiliyor. Geride bıraktığı pek çok başarılı Ar-Ge projesi ve üniversite sanayi iş birliği çalışmaları sayesinde, bu alanda ürünler de ortaya koyan VESTEL Savunma, PEM (Proton Exchange Membrane) tipi yakıt pili teknolojileri konusundaki kabiliyetleri ile öne çıkıyor.

Vestel Savunma Genel Müdürü Öner Tekin, Genelkurmay Başkanı Orgenaral Yaşar Güler'e Karayel-SU'nun maketini takdim etti

IDEF 2019 ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Vestel CEO'su Turan Erdoğan, "VESTEL Savunma hidrojen ve yakıt pili teknolojileri ve insansız hava araçları tasarlama, üretme ve geliştirme amacıyla kurulan bir şirket. Tüm faaliyetlerinde bu hedeflere odaklanan VESTEL Savunma, Ar-Ge çalışmaları ile ülkemizin savunma sanayinde dışa bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. Bu yıl sergilediğimiz ürünlerimiz bu hedefe doğru ilerlediğimizi gösteriyor. Yakıt pilleri alanında ise temel teknolojiye hakim olan, bu alandaki sorunların çözümlerini bilen, bu ürünleri seri olarak üretebilen ve de konuya askeri bir bakış açısı ile bakabilen Türkiye'de başka bir firma yok. Bu fuarda sergilediğimiz teknolojilerimizle bu alanda da iddiamızı gösteriyoruz" dedi.

http://www.kokpit.aero/vestel-2019-idef-fuari Mesajı Paylaş

petibor

Vestelin yakıt pili haberlerinden sıkıldık artık. Varsa bir ürün çıkartsınlar koysunlar ondan sonra konuşsunlar kaç yıldır adı var kendi yok duyup duruyoruz Mesajı Paylaş

TULGA

@putty sen olsan Karayel-SU vakası sonrası bir daha ürün cikarmaya cesaret edebilirmisin?

Ürün çıkarmadan hazır ürünü seri üretme hakkı elde edebilen, üstelik üreteceği fabrika dahi ortada olmayanlara ihale edilebilen bir yaklaşımda kim Özkaynaklarını bu şekilde sürdürülebilir yeni ürün projelerine aktarabilir ki? Mesajı Paylaş

nokta

Vestel'den Karayel Sürprizi

Vestel Savunma'nın Karayel İHA'sı Dubai'de düzenlenen havacılık fuarında Suudi standında sergileniyor. Resmi açılışı yarın gerçekleşecek fuarda çalışmaları takip eden Aviation Week editörü Tony Osborne sosyal medya hesabından konuya ilişkin bilgi paylaştı. Osborn,  Karayel taktik İHA'nın Suudi Arabistan savunma sanayii standında sergilendiğini ifade etti. Vestel Savunma'nın bir süredir Suudi Arabistan'a İHA ihraç etmeye çalıştığı biliniyordu. Bu çalışmalarla ilgili somut sonuç yakın gelecekte ortaya çıkacak.  Dubai Havacılık Fuarı 21 Kasım tarihine kadar açık kalacak. Karayel'e ait görsel Osborn'un twitter hesabından alınmıştır.

http://c4defence.com/Gundem/vestelden-karayel-surprizi/8972/1 Mesajı Paylaş

Terra

Orta Doğu'da "KARAYEL" esiyor

Vestel Savunma mühendislerince geliştirilen Karayel insansız hava aracı Dubai Airshow'da bölge ülkelerinin dikkatlerini üzerine çekti.

Orta Doğu'da yürüttüğü pazarlama faaliyetleri kapsamında bölgesel firmalarla işbirliği yürüten Vestel Savunma 17-21 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen Dubai Airshow'da İnsansız Hava Aracı KARAYEL'i sergiliyor.

Fuarda yoğun ilgiyle karşılanan dijital bir kamuflaj ile sergilenen KARAYEL'in sağ kanat altında, 1 adet CİRİT füzesi taşıyan pod ve mini akıllı mühimmat MAM-L, sol kanat altında ise yine 1 adet CİRİT füzesi taşıyan pod ve 3 adet CİRİT füzesinden devşirilen MAM-C yer alıyor.

Kanat altlarında 120 kg, gövde altında ise 70 kg faydalı yük taşıyabilen KARAYEL, 15 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı. Tasarımı tamamen Türk mühendislerine ait olan Karayel'in uçuş görev bilgisayarına kadar birçok alt bileşeni ve yazılımı yerli olarak geliştirildi. Bu nedenle uçaktaki değişiklikler ya da yeni faydalı yüklerin entegrasyonu hızlı şekilde yapılabiliyor.

Karayel akıllı mühimmatla ilk kez vurdu karayel

'Karayel' yıldırım ve buza karşı

İnsansız hava aracı, kompozit yapısı üzerinde bulunan alüminyum ağ örgüsü sayesinde, yıldırım koruma özelliğine sahip. Buzlanma şartları ile karşı karşıya kalındığı durumlarda bunu otomatik olarak tespit edip faaliyete geçen 'Buz Giderme Sistemi' kullanılıyor. Bu özelliğiyle KARAYEL, her türlü hava koşuluna karşı dayanıklılık gösterip, çetin hava koşullarında üstün performans sergiliyor.

Havadan keşif ve gözetleme yapmak amacıyla taşıdığı kamera sistemi ile hedefi tespit ve teşhis edip üzerindeki işaretleyici sistemler ile lazer güdümlü mühimmatları yönlendirme kabiliyetine sahip olan Karayel eksi 40 dereceden artı 55-60 dereceye ulaşan zorlu koşullarda başarıyla uçabiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/11/19/orta-doguda-karayel-esiyor/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter