TF-2000 HSH Fırkateyni

Başlatan swat, Eyl 30, 2015, 06:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

swat

@Battlestar

Üstad konsept güzel ama Hisar-U değil bence Aster-30 Block1 olarak düşünmelisin. Hisar-U'nun bu noktadan sonra Aster tabanlı bir sistem olacağını düşünüyorum malum platform hem deniz hemde hava kubbetlerinin ihtiyacını karşılamakta.

Tabi Fransızlar Doğu Anadolu Meselesi olmadığı için problem çıkartmıyorlar gibi şimdilik.

Mesajı Paylaş

TULGA

Tahminlerimiz üzerine eğer ki Siper HSS Aster 30 Blok-1 füze mimarisinde Çafrad+AKS ile hem kara konuşlu hem de donanma için milli VLS ile kullanılacak bir yapıda olacaksa Blok-2 için de gelistirmeye katılım sağlanmışsa çok önemli bir kazanım sağlanmış olacaktır. Nedeni ise bizim Hisar projeleri üzerinden sağlamaya çalıştığımız HSS kabiliyeti hava soluyan platformlara karşı ( Uçak,helikopter, seyir fuzeleri) edinilecekken Siper ile kazanılmaya çalışılan kabiliyet ile balistik füze önleme söz konusu olabilecek. Devamı niteliğinde eğer Blok-2 kazanımı da sağlanabilirse menzil çap ve irtifa artışı ile balistik önleme çok daha yukarılara tasinabilecektir.

Burda önemli olan Siper ve S-400 gibi sistemlere sahip olacak kuvvetlerin desteklenmesini sağlayacak Hisar çalışmaları. Son yayınlanan resimli görselde farklı Hisar çalışmaları ifade edilmişti. Hisar A-O-N-D ile hedeflenen menzil ve lrtifalar kullanım alanlarına göre Siper ve S-400'lerin tamamlayıcısı olmalı. Hisar A ve O geliştirme test süreçlerinde belirtilen menzil ve irtifa teslim edilmesi düşünülen tarihlerde karşımıza daha da uzatılmış olatak çıkabilir. A modelinde 20-25km O modelinde 45-50km ve Nokta modelinde 70-75km hedeflenmiş olabilir. Bu üç Milli model ile ihtiyaç skalasindaki menziller ve irtifalar hem kara konuşlu kritik tesis, askeri üs ve diğer stratejik noktaların savunmasında hem de donanma platformlarının korvetten itibaren yukariya doğru hava savunma kabiliyetlerini Siper ile birlikte tamamlama durumu hedeflenmektedir.

Tek merak ettiğim husus, Hisar modellemelerinde; mevcut IRIS-T üzerinden gelistirilen füzeler ile mi devam edilecek yoksa Göktuğ füze varyasyonları da Hisar modellemelerine dahil edilerek farklı modellemeler mi ortaya çıkacak? Hangileri kara konuşlu aile olacak hangileri donanma HSS ailesini olusturacak? Neticede her iki kuvvetin de Nato ile uyumlu yüksek irtifa HSS Aster 30 Blok1 ve 2 üzerinden geliştirileceği kesinleşirse bunların devamı ve tamamlayıcısı olacak Hisarlar çok daha önem kazanmaya başladı. Mesajı Paylaş

NoLoven

Neden bu görüşe sahip olduğumu da paylaşayım S 400'de kullanılan füze cinsi 4  olarak hatırımda kalmış. 
Bu durumda Booster takılmış bir hisar D veya nokta menzili arttırılmış birinci füze olursa, bu durumda ikinci ve üçüncü füzeleriniz ve hatta dördüncü füzeleriniz olmayacak mı? Benim merakım. 2021 yılında bitecek Hisar U yani Siper, bizim ilk füzemiz olacak sonrasında Aster Boosterlı Hisar D'nin yani Siperin kullandığı lancerden atılabiliyorsa, o zaman bunun gerçekleşme ihtimali olur, kanaatindeyim. Bakalım göreceğiz.
CB nin açıklamaları eksksiz burada.
https://www.haberturk.com/son-dakika-cumhurbaskani-erdogan-dan-aciklamalar-2200747-ekonomi Mesajı Paylaş

Baltica

Ben de bir soru sormak istiyorum;

Orta menzil / orta irtifa bir fuzeye yeterince buyuk bir booster takarak, onu uzun menzil / yuksek irtifa bir HSS haline getirebildigimize gore, bu Hisar-o'ya soyle "father of all boosters" tarzi bir booster ekleyip, kitalararasi balistik fuzeye donusturulmesi fikri gundeme gelir mi acaba ? Acaba birileri boyle bir proje dusunuyor mudur ? Mesajı Paylaş

BATTLESTARUmarım Tf-2000, Tf-100 tasarımcıları gemi tasarlarken bu gemileri görür. Keza tasarlayacakları gemilerin en büyük rakipleri la fayette de zven provicien, horizon, burke vs değil en direkt olarak bu gemiler olacak gibi. Gelecek omegada, belharrada, xwindde, f110da, ppada,zumwaltta, independencede .


Umarım stealth kdx veya burke çakmalarından daha iyi birşeyler çıkartırlar. Kimse illa katamaran olsun istemiyor ancak bütünleşik entegre kule ve baca tasarımlarına ekstra dikkat etmeliler. Mesajı Paylaş

TULGA

Hocam müsadenle bir soru sormak istiyorum.

TF-2000 için resimlerini eklediğin yapıda bir tasarım ve bu tasarımı inşaa etme süreci ile mevcut Milgem ve İ sınıfı üzerinden hazır altyapı, tasarım, kalıplar, projeye adapte tecrubeli mühendis ve üretim kabiliyeti kullanılarak yapılabilecek bir TF-2000 tasarım ve inşaa etme süreci arasında ciddi zaman farkı olmaz mı?

Mesela ilk 2 TF-2000 için Milgem, İ  sınıfı firkateyn dizayn ve tasarımı üzerinden klasik tekne anlayışı ile modellenmesi yapılsa, sonraki 2 veya 4 adet için bahsettiğiniz tasarımlar üzerinde çalışılarak envantere alma sürecini uzatmasak, projeyi de Altay vakasına döndürmesek sizce daha etkin olmaz mı? Mesajı Paylaş

Çıspıntır

Hocam bu zumwalt ve diğer füturistik destroyer tasarımları meselesini size başta sailodream üstad olmak üzere bir çok kişi defalarca anlattı, açıkladı. TRM de açtığınız konulara ben şahidim.

Yıldırdınız gerçekten hocam yapmayın artık, salın şu fırkateynleri. Başka bir konuda brahmos alıp harpoon lançerinden atalım demişsiniz. Kurduğunuz fantazileri biraz mantık süzgecinden geçirin.

Emin olun bu işlerin başında, sizden çok daha iyi bilen insanlar var. Biraz güvenin onlara.

Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Çıspıntır

Açıklamalar güzel ama gelişmeler vahim üstad. Karşımıza aldığımız ülkeler o fütüristik gördüğünüz ama hepsinin kendi içinde ciddi bir faydası olan tasarımda gelişmiş gemiler üretmekteler. Ve bunları bize her an saldırabilecek ülkelere peşkeş çekme derdindeler. Bunlar dünyanın en büyük askeri denizcilik şirketleri.

Elbet bizden bu işi daha iyi bilen adamlar vardır projenin başında ancak isterleri yerine getireyim derken tasarıma vizyon katmak ve biraz yenilikçi olmak işte o biraz hissiyatla duygularla ve özden gelen bazı hissiyatlarla olur.

Brahmosa gelince fanteziden çok bir öneridir. Keza brahmosu Mısır, filipinler, güney afrika, umman, brunei gibi bazıları batı gemilerine sahip ülkeler istemişlerdir. E füzenin güç çarpanı da malumdur. E bunun neresi fantezidir ? Mesajı Paylaş

ayibarishi

Hava savunma amaçlı kendi çapında özelleştirilmiş bir hücumbot, korvet, fırkateyn, muhrip, destroyer, vs.vs. düşünün. Gelen siddetli bir rüzgar, onun kullandığı tüm füzeleri yolundan saptıracak, önemli bir kısmını havadan alıp denize çalacaksa, ne anlamı kalır? Şiddetli fırtınalar yağmurlar, radarlarını kirletecekse, iletişimini körletecekse, ana mücadelesini ve odağını düşmandan alıp, hayatta kalmaya sevk edecekse ne anlamı kalır? Bir mayın döktüğünde onu 30 km öteye taşıyacaksa, bir chaff attığında onu anında yüzeye yapıştıracaksa, topçun doğa şartları yüzünden tek bir isabetli atış yapamayacaksa, bir tekneye sahip olmanın ne anlamı kalır ki?..

Daha birkaç gün önce haberi duyuruldu. Deniz harp oyunları için gerçekçi muharebe yönetim simulatörleri üretmişiz. Aslında bunun ithal versiyonarını uzun yıllardır kullanıyor kuvvet. Başına oturun bir. Yada başına oturmuş birileriyle uzun uzun sohbet edin. Bakış açınız çokça ironi barındıran gerçeklerle sarsılacaktır. Buda sizi bir başka ironiye sevk eder. Kuvvet bilir ise, neden uygulamaz yada uygulayamaz?.. Düşünmeniz için biraz mübalağa sanatı katarak yazdım bu iletiyi. Yanlış algılayıp sanata takılmayın, özüne bakın. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Çıspıntır

Yanlış anlaşılmasın, keşke bütçemiz olsa da bu tür yeni nesil gemiler için oturup uğraşabilsek. Zumwalt gibi test bed gemiler yapabilsek. Malesef bunu yapabilecek lüksümüz yok.

Bunu yapmaya ne enerjimiz ne paramız ne de buna ayıracak insan kaynağımız var. Altyapımız yeni yeni kuruluyor. Yoksa en uçuk fikirlere bile saygı duyuyorum.

Türkiye şartlarında kapasitemiz ve bütçemiz mevcut TF 2000 konseptine yetiyor. Acil ihtiyacımız olmasına rağmen çeşitli sebeplerden proje yavaş yürüyor, zumwalt gibi bir maceraya atılacak çapımız henüz yok.

Tekrar tekrar stealth gemi tasarımları paylaşıp bizde bundan yapalım diye ısrar etmenin anlamı yok.
Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Turkey further tests Sapan railgun hypervelocity weapon

The weapon has been named "Tübitak Sapan," or "Tübitak Slingshot," after Turkey's Scientific and Technological Research Council (Tübitak). Weapons similar to Sapan are capable of firing a projectile as far as 100 km, at speeds of up to 3,500 meters per second (12,600 km/h). The Sapan has been tested at 9,300 km/h, faster than Mach 7.5. Ankara intends to boost the velocity of the round to Mach 8.5 (10.500 km/h), making it almost impossible for a target to defend itself, Business Times reports. The hypervelocity round is very difficult to intercept, and, since it has no electronics inside, it is immune to jamming and electronic warfare. In one live fire tests, a railgun successfully pierced a one-meter-thick reinforced concrete bunker.

This kind of weapon consumes an extremely high quantity of energy. In order to fire at 10 rounds per minute (one shot every six seconds), a railgun requires some 20 megawatts, the output of a power plant used to light and heat some 250 small homes.

First tested in 2014, Turkey's Sapan is a byproduct of Tübitak's research into inertial confinement fusion technology, also known as controllable thermonuclear energy, Business Times reports. Turkey reportedly plans to build eight TF-2000 class frigates, equipping them with full-scale combat-ready versions of the Sapan railgun.

https://www.armyrecognition.com/weapons_defence_industry_military_technology_uk/turkey_further_tests_sapan_railgun_hypervelocity_weapon.html

---------------------------------------------------------------------------------------

Bu haber bir kinetik enerji silahıyla alakalı ama içinde önemli iki bilgi var gibi.

1-) Türkiye 8 tf-2000 inşa edecek ;

Daha önce 4+2 olacağı belirtilen geminin 8 adet belirtilmesi acaba yeni bir bilgimidir ? Ülkemizin politikaları, Doğu akdeniz ve yerli üretim avantajı göz önüne alınınca 8 gemi mi öngörülüyor ?

2-) Türkiye tf-2000'in tamamen hava savunma odaklı bir gemi olmasını beklenirken bunu kara saldırı kabiliyeti de olan bir destroyere'mi çevirecek ? Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Çafrad'ın testleride başarı ile tamamlandığına göre bu proje de gelişme olmaz mı acaba? Geminin tasarımı ne aşamadaki acaba? Mesajı Paylaş

dum

90ların başında  tf2000 projesi bir uzak vizyon projesiydi..    güya 2000lerin başında      teslim alınmaya başlanacaktı..  sanıyorum o zamanlarda alirız bir spy1 radarı, yanına da takarız sm2 füzelerini... harpoon ve ram de cepte zaten... bir de mark 46 taktık mı al sana hava savunma firkateyni  hallederiz gider mantığıyla başlayan bir macera..  yanına da muhtemelen spruance alınacaktı elden çıkma 2 tane..  o yüzden sadece hava savunma ağırlıklı olması yeterli görülmüş olabilir o zamanlar. İspanyol Bazan benzeri bir şey yani..

Aradan geçen zamanda hem siyasi uzaklaşmadan, hem örtülü ambargolardan, hem de bizim savunma sanayisi politika değişimi ve kabiliyet artımından dolayı, tedarik şekli ve gereçler değişime uğradı.. hem navionik , hem radar ve sensörler, hem silah sistemleri, hem muhabere ve elektronik harp sistemleri geliştirildi veya son demlerinde.. tekne formu da muhtemelen hazır. ama yıl oldu 2019 daha ilk tekne kızağa konulabilmiş değil. 

Tabi ihtiyaç ve tedarik niyeti üzerinden geçen 20 seneden fazla zamanda bazı değişiklikler de oldu. Mesela gemilerin ciws kabiliyetleri artti,  spruance'ları alamadık.. hoş alabilseydik bile perry'ler gibi onlar da şu anda son demlerinde olacaktı filan.

Şu safhada benim naçizane aklım bana diyor ki; artık kadük kalan 4 adet tf-100 ve eskiyen 4/6 adet tf-2000 projelerini birleştirerek iptal et ve yeni projenin adını 8 adet td-2023 (Türk destroyeri 2023) olarak değiştir.. tf-2000 için planlanan vls sayısını minumum 64 olacak şekilde revize et, atmaca ssm sayısını 16'ya evir. 64 vls'ye  16 uzun, 32 orta menzilli hava savunma füzesi, ve 16 adet gegin füzesi koy... 16 adet atmacayı klasik rampaların at.2023 yılında denize inecek şekilde tekneyi 2021'de inşaaya başlat. 8 geminin inşası, donanımı , teslimi en az 2035'e kadar sürer zaten.. sonra 2071'e kadar rahat et.   Milli arleigh-burke yani..

Meko-1 ve Perry'leri zaten i - sınıfı ile değiştirmeye başladık çok şükür.  Derinliğine Kara taaruzu işi bence şart..  8 gemiden atabilecek şekilde hazır (8x16=) 128 adet gezgin bize akdeniz ve arap yarımadasında yeterince caydırıcilik ve üstünluk sağlar.


Yok biz ilk 4 gemiyi mevcut tf-2000 olarak yapalım sonra 4 tane gelişmişinden yaparız demek bana çok efektif gelmiyor. Hem sayı olarak hem kabiliyet olarak hem tekne çeşitliliği olarak dezavantajlı gibi geliyor.  2 gemiyi gönderdin somaliye, katara veya baltık denizine kalan 2 tane gemi anayurt havasavunmasına yetecek mi ? Yetmez..   2 tane tf100'ü gönderdin somaliye, katara veya baltık denizne.. kalan 2 tane tf100 sana etkili bir kara taaruzu gücü sağlayacak mı? Hayır..


Bence..   


Mesajı Paylaş

sadalone

Sanki 32 uzun 16 orta(64 füze) 16 kara saldırı olması daha doğru olur gibi geliyor Mesajı Paylaş

HDS

Satıh muharip gücü planlaması enteresanlaşıyor. Hem Türkiye için hem de dünya için. Bunda gerek tehditin şeklinin değişmesi, gerekse de teknolojik imkanların yenilenmesinin payı büyük.

En enteresan olaylardan bir tanesi; Gerek Amerikan gerekse de Avustralya donanmalarının, mesela da ikisi de özelleşmiş ASW platformları arayışında, ilki henüz belli değilken, ikincisinin BAE'nin Tip-26 platformu üzerinden, Aegis SYS üzerinden, farklı radarlar kullanan birer platformda karar kılmış ya da kılacak olmaları.

Yani, beklenen ve istenen, aynı zamanda ASW görevlerine uygun olarak, çok sessiz ve yavaş da olurken, çok güçlü hava savunma radarları ve SYS'leri de destekleyen kapasitede olmaları. Bununla birlikte, Amerikan FFG-X'inden istenen SPY-6 radarı ve 64 hücreli VLS de var. Yani, tanım ve terimler geçişkenleşti gibi duruyor. Oysa, aynı platform, son derece hassas bir VDS de çekiyor olacak. Teklifler içinde "All Electric Ship" konfigürasyonda gemiler de var.


Bizde ise, enteresan eşikler paldır küldür aşılıyor. Malum üzre, başka konularda da tartışması süregiden Çafrad, Çafrad'ın modülerliği ve GaN T/R'arı ve tabii ki AESA mimarisi sayesinde aslında hacminin çok ötesinde alan koruması ve angajman yeteneği getirmesi gibi etmenleri koltuğumuzun altına alıyoruz. Olası TF-2000'e bunlar da ilave edilecek. Amerikalıların ilk kez gerçek anlamda ESSM ile denediği, hava ve satıh hedeflerine karşı angaje olan füze meselesi SM-6 ile bambaşka bir boyuta ulaştı. Bunlar yanında, biz de Atmaca'da bir yere geldik, Gezgin sürüyor. Kement altyapısı ile belki ileride, Barış Kartalı ise şimdilerde dahi hedef tasnifi paylaşımı sağlayacağız.

Beri yanda, dünya da kızışırken artık dertlerimizin şekli şemali de değişiyor. Mesela, Basra Körfezi'nin kızıştığı taa Hint Okyansu'na kadar Çin, Japon gemilerinin geldiği dünyada, Suud ve İran birbirlerine bıçak çekmişken, biz mesela Katar gazı LNG tankerlerini ülkemize nasıl getireceğiz? Çok basit; Yanlarında İ sınıfı refakat eden konvoylarla ancak.

Bunun yanında Karadeniz'de, Akdeniz'de sürekli güçlü platform bulundurmak durumunda kalacağız. Bunlar sadece hava savunma değil, denizaltı savunma ve EDT ve ET da yapacaklar. Helikopter varlığı destekleyecekler. Belki on yıllarca çatışmaya ramak kala halinde duruş ve vuruş gücü idame edilmek durumunda kalınacak.

Bunun yanında, eskiden düşündüğümüz 9.000tonluk AB gibi dev radarlı, dev soğutma sistemli, dev gemilerdense, belki daha makul büyüklüklerde, maliyetlerde, ölçeklendirilmiş, VLS'si az daha büyük, yahut VLS'si daha az ama ASW kabiliyeti daha fazla platformla türetmek mümkün olabilir. Milgem ve İ sınıfı ortaklığındaki gibi bunu sağlamak mümkün olabilir.

Mesele; Hava savunma füzesi, mesele motor ve itki sistemleri, mesele entegrasyon ve maliyet.


Dünya donanmaları artık ciddi ciddi LiIon ya da Fuel Cell ile uzun saatler çok sessiz bir şekilde ASW yapacak gemiler konuşuyor. All Electric Ship meselesi bunun ilk aşamalarından birisi. Neden olmasın? Biz TF-2000'i klasik uskurlu mu yapacağız? Muhtemelen evet. AES yapabilir miyiz? Belki. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter