TF-2000 HSH Fırkateyni

Başlatan swat, Eyl 30, 2015, 06:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Atılgan

Çok sayıda yanlışı da olsa eklemiş olalım:


TF-2000'in helikopter pistinin montajına başlandı

TF-2000 Milli Hava Savunma Fırkateyni'nin beyni durumundaki Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar CAFRAD'ın fabrika kabul testleri başarıyla tamamlanıp, platform testleri için Gabya sınıfı bir fırkateynin helikopter pistinin montajına başlandı.
TF-2000, dünyanın süper güçleri İngiltere ve Fransa'nın bile elinde çok az sayıda bulunan balistik füzelere karşı koruma bölge hava savunma gemileri sınıfında. TF-2000, savaş gemisinden 4 adet üretilmesi düşünülüyor. Birim maliyeti uzmanların tahminlerine göre 1 milyar dolar olarak ön görülüyor. TF-2000 projesi bünyesinde birçok yeniliği barındırıp Türk Donanması'nın gücüne güç katacak.

Hava savunma harbi firkateyni olan TF-2000'in öncelikli amacı, bağlı bulunduğu deniz görev grubu veya bir bölgenin hava savunmasını üstlenmek.

TF-2000 projesi Bilgi İstek Dosyası Mayıs 1996'da, İhaleye Çağrı Dokumanı ise 1998 yılında yayınlandı. Hedef; 6 adet firkateyn, 5 milyar dolarlık bir bütçe ve 2004 yılından başlayan hizmete alınma tarihleri idi. Ancak, 1999 Golcük depremi ve sonrasında ekonomik kriz nedeniyle proje ertelendi. Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından sayısı 4'e düşürüldü.

AYNI ANDA BİRÇOK GÖREVİ YERİNE GETİREBİLİYOR

TF-2000, bünyesinde bulunan birçok silah ve sensör sayesinde çok farklı görevleri icra edebiliyor. 250+ kilometre menzildeki hedefe ateşlenebilen milli gemisavar füzesi Atmaca, torpido savunma füzesi TORK ve deniz-kara unsurlarını 1000-1500 km öteden vurabilen yerli GEZGİN füzesini taşıyacak TF-2000 fırkateyni, bunlarla birlikte daha birçok mühimmatla teçhiz edilecek.

TF-2000 bünyesinde aynı anda binlerce hedefi takip edip 3 boyutlu haritalandırma yapabilen faz dizinli radar teknolojisi bulunacak. Erken uyarı ve istihbarat için gemide mutlaka bulunması gereken Çok Maksatlı Faz Dizinli Radar yani 'ÇAFRAD' için ASELSAN, METEKSAN ve TÜBİTAK ortaklaşa çalışıyor. Bu yıl içersinde ÇAFRAD'ın bitmesi ve testlerine başlanması hedefleniyor. ÇAFRAD'ın menzilinin 450+ km olması ön görülüyor. ÇAFRAD'ın bitişinden itibaren gemi tasarımı son halini alacak.

GEMİ AVCISI

ATMACA füzesi 250+ kilometre etkili menzile sahip gemi savar füzesi. Atmaca, günümüzde Türk donanmasının savaş gemilerinde bulunan ABD menşeili HARPOON gemi savar füzelerinin yerini alacak ve TF-2000 de kullanılacak.

TF-2000 savaş gemisinde ayrıca 1000/1500 kilometre menzile sahip GEZGİN seyir füzesinin de kullanılacağı savunma sanayi uzmanları tarafından dile getiriliyor.

Ayrıca TF-2000'e yetişirse kesin olmamakla beraber otoriteler tarafından dile getirilen HİSAR-O hava savunma füzesi, alçak irtifa için ASELSAN üretimi Yönlendirilmiş Enerji Silahı (LAZER)ve Suriye sınırında görev yapan KORKUT hava savunma sisteminin deniz versiyonu KORKUT-D'yi kullanacak.

DÜNYADA SADECE 13 ÜLKEDE VAR

TF-2000 fırkateyni dünyada 'Balistik füzelere karşı koruma Bölge Hava Savunma Gemileri' sınıfında değerlendiriliyor. Bu gemilerden dünya üzerinde 13 ülkede mevcut. Toplamda 151 adet civarı mevcut. En çok BHSG gemisi ABD Donanması'nda bulunuyor.

İlk TF-2000 donanmaya ait İstanbul Tersanesi'nde üretilecek. Sonrasındaki üç gemi özel şirket tersaneleri tarafında üretilecek.

TF-2000 fırkateynlerinin 2020'li yıllarda Türk denizlerinde olması ön görülüyor.

TF-2000 ÖZELLİKLERİ:

Uzunluk: 147 metre
Genişlik: 18 metre
Tam Yük Deplasman: 7 bin ton
Mürettebat: 220

http://www.denizhaber.com.tr/tf-2000in-helikopter-pistinin-montajina-baslandi-haber-80899.htm Mesajı Paylaş

eemree20

balistik hava savunmasını hangi füze ile sağlayacak ? Mesajı Paylaş

Topgun

Daha boyumuz ona erişmeye uzak be kardeşim... :-\ Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

SAMP-T temelli bir çözüme dayalı çalışmalar yapılıyor. Fransa ve İtalya ile yaptığımız geliştirme(!) anlaşmasının bir ayağı da bu. Lakin Macron'un son manevraları sonrası ne olur bilinmez.

Umarım biz yine bir öfke krizi ile başa dönmeyiz... Mesajı Paylaş

Mermi

Abd verirse, Sm-2 Block 4 ile BF önleyemezmiyiz ? Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Harzemşah üstad ortaya çıkacak ve bizim tf-2000'e takacağımız aster-xxxxx füzesimi olacak . Yoksa ortak iştirakten gelecek bilgi birikimi ve tecrübeyle Hisar-U Naval gibi bir şey mi ? Mesajı Paylaş

TR.Gökhnakyol52

Arkadaşlar herkese merhaba foruma yeni üye oldum çok ta memnun oldum. Lakin bu projenin hala kızağa konmaması beni gerçekten üzüyor bizim donanmamız için en ama en önemli gemi projesi bence bu inşallah tez zamanda kızakta görmek nasip olur. Mesajı Paylaş

Donanma

TF-2000 için boş kızak mevcut. Ancak gemi Aselsan ÇAFRAD radarına bağlı kalınarak tasarlandığı için, Aselsan'dan ÇAFRAD'ın nihai ölçüleri bekleniyor. ÇAFRAD şu anda bir G sınıfı firkateynde deneniyor. Test sonuçlarının ardından ölçüleri kesinleşince TF-2000'in inşasına başlanacak. Mesajı Paylaş

farabi

Sabri üstad, Cafrad fabrika kabul  testlerini tamamladı , saha kabul testleri için gabya sınıfının helikopter güvertesinde kurulu biçimde ESSM testleri bu yıl içerisinde yapılacak. Sistem ilk tasarım aşamasını geride bıraktı, tasarım doğrulandıktan sonra zaten seri üretim fazına geçilecek. Yani Cafrad hazır değil diyemeyiz.  Asıl sorun sanki hangi dikey fırlatma sisteminin ve dolayısıyla hava savunma füzelerinin kullanılacağı konusundaki muğlaklık. Bir de Pendik Tersanesindeki kapasite kullanımı ne boyutta bilmek lazım . Göründüğü kadarıyla, İstanbul fırkateyni suya indirildikten hemen sonra bir başka gemi için çatma işlemi başlayabilir. Mesajı Paylaş

BATTLESTARSon zamanlarda paylaşılan tasarımlara ek eğerki bütün radar yüzleri tek bir mastta olacaksa en başarılı güverte baca tasarımının bu çizimde olduğunu düşünüyorum. Tabi tasarımdaki geminin biraz uzatılması lazım. Çafrad kulesi + ön tarafa 32xvls arka tarafa 48x vls ile tam bir canavara döner gibi. Ön taraftaki 2 li 127 mm ise kaldırılması taraftarı değilim keza yeni filizlenen bir donanma trendi var bu konuda lrlap geliştiremesekte ya hazır alım otomalera vulcano glr veya benzeri yerli bir mühimmat geliştirilebilir ve muhtemel bir süpersonik atmaca ile geminin asuw kabiliyetine çağ atlatabilir.

Mesela şöyle bir görev yükü böyle bir gemiyi benim gözümde ilahlaştırır.

2x 127 mm otomalera vulcano

32+48x vls ( 48x hisar-u, 64xHisar-n[4xQuadpack kabiliyeti sayesinde], 16x gezgin)

8-16x Süpersonik Atmaca

6x Orko Hafif Torpido

2x Sapan Ram veya Korkut-D

Stamp, stop Mesajı Paylaş

Fearlessleon

battlestarın yazdığı görev yükü çok çok tatmin edici ammavelakin hisar u atacaksak biz bu gemiyi ne zaman envantere alacacağız 2030+ ? Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Fearlessleon

hocam hisar-u fazla uzakta değil. alt sistemleri hazır zaten sadece biraz daha geliştirmeye birazda roket boosterına ihtiyacı var. Mesajı Paylaş

TULGA

Sn Battlestar'ın öngörülerine katılmakla beraber 127mm'lerin ikili kombinasyonu daha uygun bir yerleşim planıyla kullanılamaz mı? Bu hali çok da estetik durmuyor. Üstelik çok değerli VLS alanı da işgal edilmiş olur. Mesela İtalyanlarla tandem değil de yanyana ikili kombin şeklinde dizayn söz konusu olabilir mi? Arkadaki alan için de mesela bahsettiğiniz 32'lik yerine 48'lik VLS yerlestirilebilir. Diğer 48'lik VLS ile toplamda 96'lık VLS mühimmat miktarı ve çeşitliliği sağlayabilir. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Tf-2000 tasarımında type-45, de zven provicien freem gibi tf-2000 geldiğinde orta ömürlerine gelecek gemilerdense  dcns'nin yeni nesil tasarımları , amerikan lcs ve zumwalt tasarımlarındaki bazı yeni trentler hatta navantia ve leonardo nun tasarımlarına bakıp fayda oranı yüksek ve geleceği hedefleyen bir tasarıma yönlenmeliler.

Örneğin mesela şu italyanların PPA tasarımlarından bir şeyler kapılabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=16OMjzLVujE


Yoksa ruslar gibi çok tutucu ve zamanına göre güçlü ama eski kafalı tasarımlara sahip olabiliriz. Bu ihracatıda etkiler. Mesajı Paylaş

NoLoven

#29
Kas 02, 2018, 11:10 ÖÖ Last Edit: Kas 02, 2018, 12:10 ÖS by NoLoven
Sanırım yeni ismi ile SİPER, diğer adı ile Hisar U, Booster takılmış bir Hisar O ile mi yapılacak yoksa yanına Aster 30 Blok 1 Ng. eklemlenecek mi? Blok 2 çok farklı 3000 km.lik balistik füzeleri hedefleyen bir füze imiş. Biz sanırım her ikisi içinde talibiz.
Soldaki Blok1 NG sağdaki Blok 2.

Bu yüzden Hisar U için 2021 yılı telaffuz edildi. Bunlara Aster blokları eklemlenecek mi?Blok 2 için Fransızlar 2022 yılını konuşuyorlar. Bu sistemin, bu gemilerde kullanılma olasılığı var mı? Artık akıbeti de ortaya konulduğuna göre, Hisar O olarak Sanırım Hisar D'nin özellikleri Hisar nokta ile eşdeğermi? Hisar-OD (Deniz) Rim-7 Sea Sparrow değiştirme, performans üzerinde RIM-162 eşdeğer. istekleri seslendirilmiş.
http://www.seaforces.org/wpnsys/SURFACE/RIM-162-Evolved-Sea-Sparrow-Missile.htm
Bu durumda Hisar D Çafrad ile çalışacak Hisar Nokta gibi, anladığım bu. Bu gemide hem Hisar D, hem de Siper D mi kullanılacak?
Bunlar ve Çafrad testlerden geçtiğinde bu iş bitiyor gibi. Belki radarları özel olabilir. Ama artık kullanılacak Geminin kızağa konması gerekmez mi? Saygılarımla. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter