TF-2000 HSH Fırkateyni

Başlatan swat, Eyl 30, 2015, 06:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

swat

MİLGEM konseptinin devamı niteliğinde olan TF-2000 Projesi, Deniz Kuvvetlerimizin bölge hava savunma harbi görevini etkin olarak yerine getirmesinin yanı sıra, Kuvvetimizi yeni nesil fırkateyn dünyasına taşıyacak en önemli projeler arasında yer almaktadır.

4 adet hava savunma harbi fırkateyni inşasını içeren projenin "tasarım", "prototip gemi inşa" ve "seri üretim" olmak üzere, üç aşamalı olarak gerçekleştirilmesine yönelik Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı Eylül 2013'de alınmıştır.

Bu proje ile öncelikle hava savunma harbi olmak üzere, sahip olduğumuz diğer harp nevilerindeki yeteneklerimizin millî imkânlar kullanılarak bir üst seviyeye çıkarılması hedeflenmiştir. Gelişmiş komuta/kontrol, muhabere, sensör ve silahlarının sayesinde ülkemizin hayati ve etki sahalarından başlamak üzere ana vatan savunmasına derinlik kazandırması, ayrıca denizde bulunan görev gruplarının bekasına katkı sağlanması öngörülmüştür.

Hava Savunma Harbi maksatlı fırkateynlerin en önemli sensörü olan Çok Amaçlı Faz Dizili Radar (ÇAFRAD)'ın yurt içinde üretilmesine yönelik büyük gayret sarf edilmiş ve sonucunda milli sanayinin projeye iştiraki sağlanarak SSM ve ASELSAN arasında 2013 yılı Eylül ayında sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu radar sistemi çok miktarda hava ve su üstü hedeflerinin uzak mesafelerden tespitini yapabilecek ve geminin oluşturacağı katmanlı hava savunma mimarisinin öngördüğü silahların maksimum performansları ile kullanabilmelerini sağlayacaktır.

Bölgesel hava savunma mimarisi içinde oluşturulacak hava savunma katmanlarında kullanılacak silahların belirlenmesine yönelik çalışmalara ise devam edilmektedir.

Daha önce MİLGEM projesi için geliştirilen GENESİS Milli Savaş Yönetim Sistemi'nin daha gelişmiş bir versiyonu TF-2000 projesi kapsamında da uygulanacak ve Savaş Yönetim Sistemi'nin de dışa bağımlı olmadan milli imkânlarla üretilerek kullanılması sağlanabilecektir.

TF-2000 ile kazanılacak yeteneklerin müttefik ülkelerin sahip olduğu sistemler ile karşılıklı çalışabilirliğinin sağlanması da projenin öncelikleri arasında yer almaktadır.

Hâlihazırda TF-2000 Hava Savunma Harbi Fırkateyni Projesi "Tasarım Aşaması"na ilişkin başlangıç çalışmaları sürdürülmekte olup, 2015 yılının ilk yarısında projenin hayata geçirilmesi hedeflenmektedir.
NATO Hava ve Füze Savunmasına Olası Katkıları

Lizbon zirvesinde, devlet ve hükümet başkanları, kolektif savunmanın ana elementi olarak ittifak güvenliği ve NATO dayanışmasının bölünmezliği prensibine dayanan, risk ve yükün eşit paylaşımını öngören, tehdit seviyesini dikkate alan, karşılanabilirlik, teknik olurluk ve müttefikler tarafından yapılan en son değerlendirmelerle uyumlu olarak tüm NATO üyesi Avrupa'nın nüfusunun, sınırlarının ve kuvvetlerinin tümünün artan balistik füze tehdidine karşı kapsanması ve korunmasını sağlamak maksadıyla füze savunma yeteneği geliştirilmesi üzerinde anlaşmaya vardılar.

NATO Geçici Balistik Füze Savunması (BMD) Yeteneği 2012 yılındaki Şikago zirvesinde deklare edilmiştir. ABD-Avrupa Aşamalı Uyarlanabilir Yaklaşımı, NATO'nun BMD yeteneğine katkı sağlayacak, devam eden bir projedir.

Günümüzde NATO bünyesinde, esas hat olarak mevcut NATO Entegre Hava Savunma Sistemi üzerine inşa edilecek bütünleşik hava ve füze savunma sistemleri geliştirilmesi üzerine ortak bir anlayış ve taahhüt bulunmaktadır. Bu anlayış, ABD-Avrupa Aşamalı Uyarlanabilir Yaklaşımı'na, NATO sistemlerine ve müttefik ülkelerin gönüllü katkısı ile ilişki içindedir.

Ayrıca bu anlayışın, hazırlanmakta olan NATO Politik Rehberinde vurgulanması beklenmektedir.

Sorumlu ve duyarlı bir müttefik olarak Türk Deniz Kuvvetleri, TF-2000 projesi kapsamında inşa edilecek olan gemilerin sahip olacağı yetenekler ile NATO hava ve füze savunma sistemine katkı sağlamak niyetindedir. Gemilerin 3 boyutlu arama radarları ve link sistemleri bu kapsamda temel unsurları olacaktır.

Ayrıca, TF-2000 fırkateynleri, sahip oldukları yetenekler ile Görev Grubunda yer alan BMD yetenekli gemilere hava savunma desteği gibi doğrudan katkı sağlanması açısından da faydalı olabilecek platformlardır.
Mesajı Paylaş

malpsoy

Cabatli üstat'tan sevgilerle, görünen o ki MİLGEM adım adım büyüyor. Bunun yanında büyük olasılıkla 32+16 VLS

Mesajı Paylaş

malpsoy


HAKAN KILIÇ

#3
Eki 08, 2015, 08:07 ÖÖ Last Edit: Eki 08, 2015, 08:39 ÖÖ by HARZEMŞAH
http://kokpit.aero/hakan-kilic-hava-savunma-gemi-14

TF-2000 silah sistemlerini, öğrendiğim ve tahmin ettiğim kadarı ile bu yazıdaki resimde mevcut. Sanırım bu şekli ile, yani silah sistemleri ile başka yerde yayınlanmadı. En azında ben uzun süre arayıp internette bulamayınca kendim yapmak zorunda kaldım. Mesajı Paylaş


ocay

3 Farklı Mast Konfigürasyonu çalışıyor ASELSAN Uzun Menzilli Erken Uyarı Radarı, Çok Fonksiyonlu Radar (ÇAFRAD), Aydınlatma Radarı ve IFF için.

1. Hepsi tek mast altında
2. Erken uyarı radarı arkada ikinci bir mastta.
3. Erken uyarı radarı alt güvertede sabit (AEGIS gibi)

Mesajı Paylaş

ocay

Bu arada gemide 3 CIWS ve 2 RAM modellenmiş! 64 hücreli görünüyor VLS. Mesajı Paylaş

dum

Ciws'lar sea zenith mi? Hala üretimi var mı onların yav ? Mesajı Paylaş

putty

ilk karede VLS nin hemen yanındaki gemi gövdesindeki dikdörtgende radar olabilirmi Mesajı Paylaş

sailordream

Yeni nesil entegre "Mast"  kısmını göstermek için yapılmış bir gösterim(Direk demeye dilim varmadı).  Geri kalan kısmını ciddiye almamalı yoksa 64 VLS hücresi dahi çok daha fazla alan kaplar.  Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

7Skies


Müjdat Uludağ SSM Deniz Platformları Müdürü


TF-2000

Bir kaç ay içerisinde bir şirketten tasarım desteği almak için kontrat faliyetlerimizi tamamlamış olacağız.
Bu bağlamlarda bize destek olabilecek tasarım  şirketleriyle görüşmeler yapıldı ve belli olan isterler çerçevesinde pazarlıklar yapıldı. Bir kaç ay içinde cevaplarını verecekler.

2, 3 ve 4. gemilerin özel şirketler tarafından yapılacağını düşünmekteyiz.


http://www.defenceturkey.com/?p=article&i=2256#.VyWxJOQ4RuE Mesajı Paylaş
.

eternal77


Karabasan

TF-2000 projesi Dzkk sitesinde muhrip olarak sınıflandırılmış
https://www.dzkk.tsk.tr/icerik.php?dil=1&icerik_id=76 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Donanma

Yaklaşık bir yıl oldu. Bu daha önce de basında ve forumlarda paylaşılan eski bir gelişme. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter