Laser Silah Projeleri

Başlatan ocay, Oca 29, 2016, 09:21 ÖS

« önceki - sonraki »

Karabasanİngilizlerin lazer silahı
Silah savaş gemilerinde ve kara araçlarında topçu roketleri, havan topları ve İHA lara karşı kullanılacak

https://www.navyrecognition.com/index.php/news/naval-exhibitions/2017/dsei-2017-show-daily-news/5563-dsei-2017-mbda-unveils-dragonfire-turret.html Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Defence

ABD Hava Kuvvetleri (USAF), küçük ve taktik insansız hava araçlarıyla (İHA'lar) ile mücadele etmek amacıyla 2018 mali yılında lazer ve mikrodalga bazlı çözümler geliştirmek için ihaleye hazırlanıyor.

Yönlendirilmiş Enerji (DE) ve Anti-İHA Sistemleri (DE C-UAS) Araştırma Laboratuvarının (AFRL) Stratejik Geliştirme Planlama ve Deneme Grubu (SDPE) tarafından yeni bir deneysel program başlatılıyor.

Eylül ayı ortasında yayınlanan ve USAF tarafından 2 Ekim'de bildirilen bir bilgi istek dokümanında (CRFI), Grup 1'i (maksimum kalkış ağırlığı [MTOW] 20 libre [9.07 kg] kadar) ve Grup 2 (MTOW - 55 lb [24.9 kg] UAV) hedefleri için DE silah sistemlerini geliştirilmesi hedefleniyor.

Grup 1: Maksimum kalkış ağırlığı (MTOW) 20 libre-9.07 kg
Grup 2: Maksimum kalkış ağırlığı (MTOW) 55 libre-24.9 kg]

http://www.janes.com/article/74569/usaf-seeks-directed-energy-based-counters-to-uavs Mesajı Paylaş

Karabasan

Kanada merkezli MTI materyal teknolojileri şirketi lazer silahlarından korunmak için meta malzeme geliştiriyormuş
https://www.gophotonics.com/news/details/898-hybrid-coating-technology-to-combat-laser-threats-for-defence-vehicles Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Ruslar Il-76MD ağır nakliye uçağına uydusavar lazer yerleştirmişler
Çalışmalar Sovyet zamanına kadar dayanıyor
2011 yılından 2012 yılına kadar çalışmalar geçici olarak askıya alınmış
2016 ya kadar ise projenin kapsamlı modernizasyonu gerçekleştirilmiş
Il-76MD ağır nakliye uçağı yerine yeni bir platformun kullanılmasınında gündemlerinde olduğunu açıklamışlar
https://sputniknews.com/military/201802251061979166-russia-creates-airborne-antisatellite-laser/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Uzakdoğu'da Yeni Lazer Silahı

Çin medyasında yayınlanan bir haberde, Çin Donanması'nın yeni bir lazer silahı prototipi için test safhasına başlandığını açıkladı.

Çin Merkez Televizyonu'nun yayınladığı haberde, sisteme ait bazı görüntüler de yer aldı. Görüntülerde Optik ve radyo frekans takip işlevli iki küçük cihaz ile desteklendiği görülen büyük bir lense sahip sistem yer aldı. Haberde, lazerin kapasitesi ve kabiliyetleri hakkında detaylı bilgiye ise yer verilmedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/uzakdoguda-yeni-lazer-silahi/8037/1 Mesajı Paylaş

HDS

Geçtiğimiz günlerde Şangay Fotoniks fuatında Çinli yerli firmalar çok enteresan lazerler tanıttılar. Batılı firmalara epey yaklaştıkları görülüyor.

Ama optikleri Amerikan LAWS'ından andızlamışlar. :) Mesajı Paylaş

nokta

Ada'dan YES'e Büyük Yatırım

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, son teknoloji lazer ve radyo frekansı silahları geliştiriyor. Yönlendirilmiş Enerji Silahları (YES) / Directed Energy Weapons DEW), yalnızca elektrikle çalışıyor ve cephane gerektirmiyor.

Bakanlık yeni yayımlanan Ön Bilgi Bildirimi'nde (Prior Information Notice /PIN), teknolojinin potansiyelini araştırmak ve muharebe alanına girişini hızlandırmak için üç yeni YES geliştirilmesinin amaçlandığını açıkladı.

Lazer silah sistemleri, düşman uçaklarını ve füzelerini hedeflemek ve yok etmek için yüksek enerjili ışık huzmeleri kullanıyor. Radyo Frekansı silahları, düşman bilgisayarlarını ve elektronik eşyalarını bozacak ve devre dışı bırakacak şekilde tasarlanıyor.

Bakanlık bu pakete 130 milyon Pound'a kadar yatırım yapmayı hedefliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/adadan-yese-buyuk-yatirim/8340/1 Mesajı Paylaş

nokta

İHA'lara Seyyar Önlem

ABD Savunma Bakanlığı, Raytheon ile yaklaşık 24 milyon ABD Doları değerinde anlaşma imzaladığını açıkladı. Raytheon, anlaşma kapsamında ABD Hava Kuvvetlerine iki adet HELWS (High Energy Laser Weapon Systems/Yüksek Enerjili Lazer Silah Sistemi) prototipi teslim edecek.

Platform, bir hava aracı tespit ettiğinde operatörü uyacak. HELWS, insansız hava unsurlarını tanımlayacak, takip edip, operatörün gerekli gördüğü hallerde etkisiz hale getirecek.

4X4 taktik tekerlekli bir araç üzerine monte edilen ve jeneratör yardımı ile süre sınırı olmadan çalışabilen sistem,  elektrik destekli olarak sessiz de çalışabiliyor. Dolu batarya ile dört saat boyunca hava sahasını gözlemleyen prototip ortam koşullarına bağlı olarak yaklaşık 30 lazer atışı yapabilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/ihalara-seyyar-onlem/8466/1 Mesajı Paylaş

Karabasan

Amerikan ordusunda lazer silahları projeksiyonu şu şekilde;

- Northrop Grumman ve Raytheon un 50 kilowatt lık lazer silahını geliştirecek
- HEL-TVD programı 100 kilowatt ölçeğinde kamyona monte edilebilen bir lazer silahı
- HEL-IFPC programıyla daha büyük ölçekli olarak 250-300 kilowatt lık bir versiyon

Karada konuşlandırılmak üzere 2024 yılına kadar toplamda 4 farklı türde lazer silahı geliştirilmesi hedeflendiği vurgulanıyor.
https://www.army.mil/article/225276/army_awards_laser_weapon_system_contract

Amerikan donanması ise hedeflerini daha da büyüterek 300 ile 600 kilowatt arası bir hedef koymuş durumda. Hedeflerinde ise seyir füzesi vurabilmek var.

HELCAP programı kapsamında geliştirilecek lazerin ise alt yapısını hazırlamak amacıyla 4 farklı program üzerinde çalışılıyormuş


https://fas.org/sgp/crs/weapons/R44175.pdf Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

NoLoven


600 KVA lık mobil bir trafo ile interkonnekte sisteme bağlan. Mobil Radarında menzile girdiğini gördüğünde sistemden emiş yap, gerekirse şehir elektrikleri otomatik kesilir. Önemli olan bu güçteki bir laserin etkili menzili ne olur? Mesajı Paylaş

Karabasan

İsrailli Rafael savunma mikro İHA'lara karşı kullanmak üzere geliştirdiği lazer silahını tanıttı.
https://twitter.com/kimlikci_954/status/1227708894757228546 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Çok güzel paketlemişler. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter