MKE-Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu

Başlatan ocay, Oca 29, 2016, 10:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

MKEK Yönetim Kuruluna Yeni Atama

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKEK) yönetim kuruluna Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile emekli Hava Tuğgeneral Ergin Dinç atandı.

5 Mayıs 2020 Tarihli ve 31118 Sayılı Resmi Gazete'de yer alan karara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla MKEK'in yeni Yönetim Kurulu Üyesi Dinç oldu.

Yayınlanan kararda, "Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğünde açık bulunan Yönetim Kurulu Üyeliğine, 223 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 8'inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3'üncü maddeleri gereğince Ergin DİNÇ atanmıştır." denildi.

2018 yılında Tuğgeneralliğe terfi eden Dinç hava kuvvetlerinde ve Türk Yıldızlarında pilot olarak uçtu. Dinç, Türk Yıldızlarının bağlı bulunduğu 134'üncü Akrotim Filo'nun komutanlığını da üstlenmişti.

https://c4defence.com/Gundem/mkek-yonetim-kuruluna-yeni-atama/9855/1 Mesajı Paylaş

nokta

MKEK'ten AK-47 Adımı

Savunma sektöründeki arz-talep dengesi, ihtiyaçların farklı yönelimi doğrultusunda günden güne değişiklik gösteriyor.

Yerli piyasada değişen ihtiyaçlar, üreticiyi yeni yatırımlar konusunda teşvik ediyor. Bu çerçevede Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Gazi Fişek Fabrikası'nda kurulan imalat hattını hizmete aldı. Anadolu Ajansı'nın haberine göre yeni hat, kurumun yeni projesi çerçevesinde yerli üretime makinelerden teşkil edildi. Açılışa Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi video konferans yoluyla katıldı.

Üretim kapasitesini üç kat artıracağı belirtilen hatta MKEK, AK-47 tüfeklerinde de kullanılan 7,62x39 mm Kalashnikov mermilerini üretmeye başlayacak. Ek olarak firmanın hâlihazırda imal ettiği 7,62x51 mm NATO mühimmatın yanı sıra 5,56x45 mm ve 7,62x51 mm NATO büzmeli manevra fişeklerin üretim sayısı da yükseltilecek. Böylece iç ve dış piyasada artan talebin yerli olanaklarla karşılanması hedefleniyor.

https://c4defence.com/Gundem/mkek-ten-ak47-adimi/9908/1 Mesajı Paylaş

Han

  8)   ::)   :P https://mobile.twitter.com/BarbarosToprak2/status/1366563002372288512

MKEK yerli Phalanx/C-RAM üzerinde çalışıyor

Mesajı Paylaş

putty

MKE yi öncelikle bu yatırımı nedeniyle kutluyorum.
Ancak insan şaşıyor kalıyor yıl olmuş 21 yy biz daha yenimi bombalar için patlayıcıyı ürettik. Bağımsız olduk kanatlı kanatsız güdümlü bombalar yaptık derken motoruda yapalım derken sensörüde yapalım derken uçağınıda yapalım derken patlayıcısını yapmıyormuşuz meğerse. Bizi Allah korumuş valla bunca yıl.

https://www.youtube.com/watch?v=rRNC9jO0LLE Mesajı Paylaş

catfish

#154
Haz 17, 2021, 01:48 ÖS Last Edit: Haz 17, 2021, 01:49 ÖS by catfish
MKE hakkında, dün verilen, kanun teklifi. Milli Savunma Bakanlığına bağlı bir anonim şirketi kurularak mevcut MKE, kurulacak şirkete devredilecekmiş.

https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-3677.pdf
Mesajı Paylaş

commandos

MSB'ye bağlanacağını söylediler. SSB olması daha faydalı olmaz mıydı? Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

Baltica

Hayir, en faydalisi dogrudan BMC'ye baglanmasi olur. Hic ugrasmaya gerek kalmaz. Mesajı Paylaş

murattekin

Bu gelişmenin hiç bir olumlu yanı olmayacağını düşündüğümden "aynı tas, aynı hamam" diyorum.

Umarım yanılırım.


Mesajı Paylaş
...

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter