MKE-Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu

Başlatan ocay, Oca 29, 2016, 10:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

KarabasanMKEK yatırımlarının karşılığını alacak


Türk savunma sanayisinin köklü kurumlarından Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), teknolojik altyapısını yenilemek ve kapasitesini artırmak için yaptığı yatırımların önemli bir bölümü bu yıl tamamlanacak.

MKEK, 2018'de sahip olduğu tesislere yenilerini eklemek, mevcut altyapının bakım, onarım ve modernizasyonu için bu yıl yaklaşık 242 milyon liralık yatırım yapacak.

Kurum, patlayıcı kimyasalları üretimine yönelik bu yıl 2 milyon 275 bin lira bütçeli etüt-proje, müşavirlik işi yürütecek.

Yıllık 5 bin ton üretim kapasitesine sahip Oleum Tesisi'ne yönelik sürdürülen yatırımlar da bu yıl bitirilecek. Patlayıcı maddelerin ham maddesinin gelişmiş teknolojilerle üretileceği tesis için 3 milyon 630 bin lira kaynak kullanılacak.

Yeni çelikhane gün sayıyor

MKEK'nin son dönemdeki en büyük yatırımlarından biri olan ve sıcak testleri gerçekleştirilen yeni çelikhane de yakın zamanda faaliyete başlayacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan silah ve ağır silah sistemlerinin üretimi için stratejik öneme sahip ve tedariğinde sıkıntılar yaşanan vasıflı çeliğin üretimini gerçekleştirebilecek yeni çelikhane projesi yılın ilk aylarında tamamlanacak.

Yılda 120 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak tesis için bu yıl 57 milyon 860 liralık bütçe ayrılacak.

İzmir'de, kurulu gücü 5 megavat olan ve yıllık 17,5 gigavatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip Lisanssız Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi de 17 milyon 330 bin lira kaynakla tamamlanacak.

Orta gerilim elektrik sistemi yenilemesi çalışmaları da bu yılki 9 milyon liralık yatırımla bitirilecek. Bu yıl bakım, onarım, bilgi ve iletişim teknolojileri, makine-teçhizat için ise 63 milyon 330 liralık yatırım yapılacak.

İyileştirme ve modernizasyon sürecek

Kurum gelecek yıl tamamlanacak iş sağlığı ve güvenliği ortamının geliştirilmesine yönelik çalışmalara bu yıl 15 milyon 675 bin lira bütçe ayırdı.

Gelecek yıl tamamlanacak küresel barut üretimi modernizasyonu için ise 2018'de 7 milyon lira kaynak kullanacak. Gelecek yıl tamamlanacak projelerden hurda ve gemi söküm tesislerinin modernizasyonuna bu yıl 30 milyon 900 lira, patlayıcı depolarının iyileştirilmesine 15 milyon lira, tapa üretim hattı yenilemesine 9 milyon lira yatırım yapılacak.

Kovan hattı yenilemesi ve yıllık 24 milyon adetlik kapasiteye ulaşılmasına yönelik çalışmalar için bu yıl 11 milyon lira harcanacak. Bu kapsamdaki çalışmalar 2020'de tamamlanacak.

Hedefler de büyüyor
MKEK, söz konusu yatırımlarla teknolojisini yenilemeyi, kapasitesini artırmayı ve rekabet gücünü yükseltmeyi hedefliyor.

Kurum bu çalışmaların da katkısıyla 2020'de 3 kat artışla 1 milyar dolar ciroya, cironun yüzde 25'ine karşılık gelen 250 milyon dolar ihracata ulaşmayı amaçlıyor. MKEK, yan sanayiye de 400 milyon dolarlık iş hacmi sunmayı öngörüyor.

Kurumun 2016'da yaklaşık 120 milyon dolar ihracatı, bunun 3 katına karşılık gelen 360 milyon dolar civarında da cirosu bulunuyordu.
http://aa.com.tr/tr/ekonomi/mkek-yatirimlarinin-karsiligini-alacak/1035382 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

MKEK her sene hazineden "yatırım için" milyonlar alıyor. Eski forumda başlık vardı. herhalde yapılan hazine yardımları son10 yılda 1 milyar TL yi çok tan geçti.


Ama MKEK eski MKEK.

İnsana yatırım yapmıyorlar. Mesajı Paylaş

ocay

"Within the scope of the protocol that was signed between the Undersecretariat for Defense Industries and MKEK, various CNC workbenches and Heat Treatment Equipments were procured for the MKEK Heavy Weapon and Steel Factory at Kırıkkale and the existing infrastructure was reinforced.  As part of the same protocol, the procurement activities are ongoing for the Open Die Forging Press with its high capacity to be procured for our institution by the SSM. As soon as this investment is accomplished, the procurement of the infrastructural investments stipulated by the protocol will be completed as well. "

http://www.defenceturkey.com/en/content/mkek-building-competitive-strength-in-a-changing-world-and-dynamic-economic-conditions-2837#.WmJH6a5l-Uk

Alın güncel röportaj, adamlar 10 senedir her sene Altay namlusu için bi ton tezgah, döküm aleti, fırın mırın bi sürü şey alıyor; ala ala bitiremediler. Yetmedi çelik fabrikası kurdurdular..

Bakalım vakti geldiğinde namluyu teslim edebilecekler mi? Mesajı Paylaş

Karabasan

MKEK anonim şirket olmaya hazırlanıyor

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) teslimatlarda yaşanan gecikmelerinin önüne geçebilmek, acil ihtiyaçları hızla karşılayabilmek amacıyla "stok sipariş sistemi" kurdu. Kurumun anonim şirket (AŞ) statüsüne geçmesine yönelik çalışmalarda sona gelindi.
TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu'nda MKEK'nin 2015-2016 yılı hesapları görüşüldü. MKEK Genel Müdürü Ahmet Taşkın, komisyonda yaptığı sunumda, kurumun, Altay tankı, obüs projeleri ve Milli Piyade Tüfeği üretiminde önemli sorumluluklar üstlendiğini söyledi.

Önümüzdeki dönem için 7 gelişme ekseni belirlediklerini ifade eden Taşkın, bu kapsamda ülke ihtiyaçları ve karlılığı artırma doğrultusunda bir dizi adım atacaklarını belirtti. Taşkın, sunumunda, teslimatlarda yaşanan gecikmelerin önüne geçilmesine yönelik aldıkları tedbirlere ilişkin bilgiler verdi. Taşkın, şöyle konuştu:

"Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ile yaptığımız çalışmalarda 3 yıla sari ihtiyaçların belirlemesi, buna göre ileride ihtiyaç olabilecek mühimmat ve silah sistemlerinin üretimiyle ilgili önemli mesafe kat ettik. 2017 ve 2018'in ilk 3 ayında 1,5 milyar liraya karşılık gelen ürün için henüz sipariş almadan ön görüşmeler sonucu üretimler başlattık. Kurumda bundan sonra da uygulanacak stok sipariş sistemi kurduk. Buna göre, ihtiyaç sahipleriyle görüştüğümüz, ihtiyaç olacağını düşündüğümüz yurt içi ve dışı taleplere yönelik önceden üretime başlıyoruz. Bu amaçla şu ana kadar açmış olduğumuz stok sipariş miktarı 1,5 milyar liradır. Bunun 1 milyar liralık kısmı siparişe bağlandı. Önceden üretime başladığımız için bu siparişlerin hiçbirinde gecikme olmayacaktır. Bilhassa harekat kapsamında acil ihtiyaç durumu ortaya çıkan bazı ürünleri sözleşmesini bile imzalamadan teslim etme imkanımız oldu. Bu üretimlere önceden başlamamış ihtiyaç olduğunda bunları teslim edemeyecek, sıkça yaşanan gecikmelerle karşı karşıya kalabilecektik. Bu mekanizmayla önemli bir gelişme kat ettik."

Taşkın, ayrıca yılda 2 kere yaptıkları silah ve mühimmat toplantılarını ilgili birimlerle ayda 1 gerçekleştirdiklerini, bunun yanında özel toplantılarla ihtiyaçları belirlediklerini söyledi. MSB sözleşmelerinde bazı mücbir sebeplerin haklı gecikme sebebi kabul edilmediğine değinen Taşkın, bu bu konuda da esneklik sağladıklarını, özellikle yurt dışından tedarik edilen ürünlerin gelmemesi nedeniyle yaşanan gecikmelerin belgeye dayalı olmak kaydıyla bu kapsamda değerlendirilmeye başlandığını ifade etti.

"Yasa taslağı Bakanlar Kuruluna sunuldu"

Ahmet Taşkın, kurumun yeniden yapılandırılmasına yönelik yürütülen çalışmaların geldiği noktaya ilişkin de bilgiler verdi. Bu çalışmanın 2005'te başladığına işaret eden Taşkın, "Bugüne kadar devam ettirilmiş ancak sonuçlandırılamamış. Geçen yıl yasa taslağı hazırladık, mart ayı içerisinde Milli Savunma Bakanımız Nurettin Canikli tarafından Bakanlar Kurulu'nda sunumu yapıldı. Sanırım önümüzdeki günlerde yasa taslağı TBMM'ye sevk edilecek. Kurumun anonim şirket statüsüne dönüştürülmesiyle rekabetçi üretimin önünde engel oluşturan yapının iyileştirilmesi öngörülüyor." diye konuştu.
http://www.bloomberght.com/haberler/haber/2109069-mkek-anonim-sirket-olmaya-hazirlaniyor
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Al işte MKE yaklaşımı
Dünya stok maliyetini aşağı çekmek için sineğin yağını çıkartıyor sıfır stok çalışmanın mücadelesini veriyorken MKE bırak mamülü oluşturan parçaların stokunu mamül stoku yapmaya kalışıyor. Sen niye stokluyon ordu stoklasın. Ordu sıfır stok politikasına geçmiş anladığım günlük mühimmat tedarik ediyor bunlarda ona yetişmek için ordunun stoklamadığı mühimmatı kendisi stoklayacak. Allah akıl fikir versin ne deyim. Mesajı Paylaş

putty

Pakistan, 2010'da Türkiye'den 488 adet Otomatik Bomba Atar sipariş etti. MKE, 10 milyon dolar karşılığında üretim yaptı. Ancak Pakistan Devleti 'silah çalışmadı' diyerek parayı ödemedi.


8 yıllık dost kazığı
Makine Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu 2010 yılında, Pakistan için sipariş üzerine 10 milyon dolar karşılığında, 488 adet 40 milimetre Otomatik Bomba Atar (OBA) üretti. Ancak Pakistan 288'ini teslim aldığı bu bomba atarlar için NATO standardı dışında mühimmat kullanınca silah çalışmadı. Pakistan da ''Bomba atarlar bozuk'' diyerek parayı ödemedi. 288 bomba atar Pakistan'da, 200 bomba atar da MKE'nin deposunda kaldı. MKE Genel Müdürü Ahmet Taşkın "Pakistan makamları aslında silahtan memnun ama NATO klasifikasyonunda olmayan ucuz mühimmat kullandıkları için böyle bir sıkıntıya neden olunduğunun da bilincindeler" dedi. MKE, silahları ücretsiz revize ederken, OBA'lar Pakistan'da tekrar test edilecek.


GERİ ALMAK İSTEDİK

488 adet OBA konusu TBMM KİT Komisyonu'nda görüşüldü. MKE Genel Müdürü Ahmet Taşkın şu bilgiyi verdi: "Teslim alınmış ürünlerin, daha sonra kabulünün yapılmaması gibi bir noktaya gelinmesi başka bir ülkeyle olmuş olsa uluslararası ticarette kabul edilebilecek bir husus değil. Ancak, ülkemizin Pakistan'la olan yakın ilişkileri nedeniyle biz konuyu kurumumuz uhdesinde çözmek için çaba gösterdik."  Genel Müdür, 288 OBA'nın önce geri istendiğini ancak Pakistan'ın buna yanaşmadığını da açıkladı ve "Bunu istemediler çünkü ihtiyaçları olduğunu belirttiler'' diyerek, revize edilen silahlar için ekstra bir ücret alınmayacağını da belirtti.

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/8-yillik-dost-kazigi-2340713/
Mesajı Paylaş

farabi

#96
Nis 10, 2018, 07:24 ÖÖ Last Edit: Nis 10, 2018, 07:32 ÖÖ by farabi
Hem siyasi hem de askeri anlamda Pakistan'a yönelik gereğinden fazla duygusal yaklaşım sergileniyor. Üstelik , Doğu Türkistan'dan , Afganistan'a Pakistan'a yakın meselelerden, fetö gibi uzak meselelere kadar , bizimle yüzde yüz bir fikir birliği mevcut değil . MKE'nin satışı küçük bir örnek ancak gelecek yıllarda ilişkilerin daha da derinleştirilmesi için , Pakistan'ın siyasal stabilizasyonu önemli olduğu kadar politik perspektiflerin de daha fazla yakınlaşması gerekir. Şu koşullar altında Hindistan'la da , Pakistan'la olduğu gibi askeri alışverişin ilerletilmesi gerekir. Mesajı Paylaş

ocay

Mal iyi değilse adam iade edecek tabii, bence de duygusallığa gerek yok. Mesajı Paylaş

merzifonlu

@ocay;

İade etme diye bir şey yok anladığım kadarıyla. Hem el koymuşlar hem de parasını ödememişler. Ortada ya MKEK ya da Pakistan tarafından kaynaklanan bir standart anlaşmazlığı var.

Bence Pakistan NATO harici standartta mühiimmat kullanacağını deklere etmeden MKEK'undan silahları aldı.

Takip ettiğim kadarıyla yakın dönemde benzeri bir olay Karadeniz Powership konusunda da yaşanmıştı... Mesajı Paylaş

Karabasan

40 mm MK-19 Otomatik Bomba Atar Projesi (OBA)

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kullanımı için Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından yeni bir otomatik bomba atar mühimmatı geliştirildi. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 40 milimetrelik MK-19 Otomatik Bomba Atar (OBA), Türk Silahlı Kuvvetlerince terörle mücadele harekatlarında başarıyla kullanılıyor.

Yüksek hız ve uzun menzile sahip

Afrin'deki terör hedeflerine yönelik Zeytin Dalı Harekatında da kullanılan OBA'ya yeni mühimmat üretimi için Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu tarafından çalışma başlatıldı. Kurumun öz kaynaklarıyla yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda yüksek hız ve uzun menzille sahip bomba atar mühimmatı geliştirildi. "MOD78-HE" adı verilen yeni mühimmatın, güvenlik güçlerine özellikle asimetrik savaş koşullarında ve meskun mahallerde gizlenmiş düşman savunması unsurlarını imha etmek veya faaliyetlerini engellemekte de katkı sağlaması bekleniyor. Yeni mühimmat, zırhlı ünitelere entegre edilmiş sistemlerle de her türlü taktik senaryoda taarruz amacıyla kullanılabilecek.

20 farklı testten başarıyla geçti

Geliştirme faaliyetleri tamamlanan MOD78-HE mühimmatı şarapnel etkisini arttırıcı gövdesi sayesinde ve 2 bin metre menzilde her merminin düştüğü yerde 10 metre çapında bir etkiye sahip olacak. Otomatik bomba atarlarda şu anda daha düşük hız ve kısa menzile sahip mühimmatlar kullanılıyor. Yeni mühimmat, lojistik ve taktik şartları temsil eden 20 farklı testten başarıyla geçti.
Halen ürün sertifikasyonu devam eden mühimmatın haziran ayında seri üretimine başlanması planlanıyor.
https://aa.com.tr/tr/turkiye/tskya-yeni-bomba-atar-muhimmati-geliyor/1130769 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Efes tatbikatından
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

MK19 a baktım 35 kg bizimki 62,5 kg

İşin garibi bizimki daha zarif görünüyor sanki daha hafif gibi görünüyor aslında. Mesajı Paylaş

dmc

Bizimki tripod ile o ağırlığa sahiptir. Tripod'lu hali ile Mk 19'da aşağı yukarı aynı ağırlıktadır. Zaten pek ayırt edilmiyorlar. Mesajı Paylaş

Karabasan

Türkiye'nin eli mühimmatta güçlenecek

Makina Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), geçen yıl stratejik ortaklık ve iş birliği protokolü imzaladı.
Bu protokolle MKEK-TÜBİTAK SAGE sinerjisi oluşturulması, verimli, etkin projelerin hayata geçirilmesi ve Türkiye'nin savunma sanayisinde gelişmesi hedeflendi.
Başarılı ortaklık ve iş birliğiyle Duyarsız Patlayıcı Üretim ve Dolum Tesisi (DUPAT) Kapasite Artırımı ve MK-82-T Kalifikasyonu Projesi, Harp Başlığı Dolumu ve Roket Yakıtı Projesi, Kara Platformları Koruma Mühimmatı Projesi, Etkinliği Artırılmış Patlayıcı Üretim Altyapısı Makine/Teçhizat Tedariği Projesi, Deniz Mayını ve Su Altı Patlayıcı Projesi yürütülecek.
Söz konusu projelerle TÜBİTAK SAGE'nin tasarım yetenekleri ve teknolojik bilgi birikimiyle MKEK'nin üretim tecrübesi ve kabiliyetleri birleştirilecek.

MKEK, güdümlü mühimmat sistemleri, atış kontrol/kumanda sistemleri, kimyasallar/ham madde üretimi, mekanik/elektronik tapalar, vasıflı çelik üretimi, güç grubu geliştirilmesi, ihracat/yurt dışı tesis kurulumu olmak üzere 7 eksende gelişmeyi hedefliyor. Kurum tüm bu alanlarda TÜBİTAK SAGE ile çalışmayı amaçlıyor. MKEK ve TÜBİTAK SAGE yöneticileri, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek imza töreniyle projeleri hayata geçirecek.

Mühimmat üretim kapasitesi artırılacak

DUPAT Kapasite Artırımı ve MK-82-T Kalifikasyonu Projesi'yle 2016'da başarıyla tamamlanarak seri üretime alınan duyarsız patlayıcı dolum altyapısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin artan mühimmat taleplerinin karşılanmasına yönelik gerekli kapasite artırım çalışmaları ve seri üretime yönelik güncellemeler yapılması amaçlanıyor.
Proje, MKEK ana yükleniciliğinde, TÜBİTAK SAGE alt yükleniciliğinde MKEK'nin öz kaynaklarıyla yürütülecek.
Proje kapsamında, hedeflenen üretim kapasitesini karşılayacak şekilde MKEK altyapılarında bulunan üretim ve uygulama ekipmanlarında kapasite artırımı faaliyetleri gerçekleştirilecek. Plastik bağlı patlayıcı kapasite artırımıyla TSK'nin olası tehditlere karşı bu konudaki ihtiyaçlarına çözüm sunulacak.

Kara platformları için koruma mühimmatı

Harp Başlığı Dolumu ve Roket Yakıtı Projesi'yle roket yakıtı ve duyarsız patlayıcı üretim ve dolumunun gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Proje, TÜBİTAK SAGE ana yükleniciliğinde, MKEK alt yükleniciliğinde yürütülecek.
Kara Platformları Koruma Mühimmatı Projesi'yle bazı roket alt komplelerinin üretim ve montajına yönelik faaliyetleri yapılacak. Projede, TÜBİTAK SAGE ana alt yüklenici, MKEK alt yüklenici olarak yer alacak. Bu projeyle özellikle sınır ötesi harekatlarda askeri güçlere önemli destek sağlanacak.

Mağara ve sığınaklarda etkili patlayıcı

Etkinliği Artırılmış Patlayıcı Üretim Altyapısı Makine/Teçhizat Tedariği Projesi ile TÜBİTAK SAGE ve MKEK arasında imzalanan alt yüklenicilik sözleşmesi kapsamında yurt dışından tedarik edilen mühimmatın yerli imkanlarla envantere kazandırılması için makine/teçhizat tedariği yapılacak. Projeyle MKEK kapalı alanlarda özellikle mağara ve sığınaklarda etkili özelliğe sahip patlayıcı üretim ve dolum alt yapısına sahip olacak. Bu altyapının TÜBİTAK SAGE Ar-Ge katkısıyla MKEK'ye sağlanması orta ve uzun vadede ülke savunmanın güç katacak, operasyonel etkinliği artıracak.
(muhtemelen termobarik patlayıcı başlık için üretim alt yapısı oluşuturulacak)

Denizdeki tehditlere yerli çözümler

Deniz Mayını ve Su Altı Patlayıcı Projesi ile hedef kategorideki gemileri hareketten düşürecek mayın karşı tedbirlerine dirençli deniz mayınının yurt içi imkanlarla geliştirilmesi ve seri üretim altyapısının kazanılması amaçlanıyor. TÜBİTAK SAGE'nin Ar-Ge ve tasarım kabiliyeti ile MKEK'deki endüstriyel yetenekleri bir araya getirecek projelerle güvenlik güçlerinin ihtiyaçları karşılanacak ve Türk savunma sanayisinin altyapısı güçlendirilecek.
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/turkiyenin-eli-muhimmatta-guclenecek/1151727 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

#104
May 24, 2018, 03:21 ÖS Last Edit: May 24, 2018, 03:24 ÖS by putty
Yine MKE de patlama olmuş diyor ama Roketsan galiba

Ankara'nın Elmadağ ilçesindeki Makina Kimya Endüstrisi (MKE) Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası yakıt işleme merkezinde meydana gelen patlamada bir işçi yaşamını yitirdi, 4 işçi yaralandı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-ankaradaki-barut-fabrikasinda-patlama-yaralilar-var-40847222 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter