MKE-Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu

Başlatan ocay, Oca 29, 2016, 10:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Kabardey

MKE talebi karşılayamadığı için G. Kore'den mühimmat alınmıştı. Yani düşünün siz. Mesajı Paylaş

ziya

Mke idef 2019 da yeni ürünler ortaya çıkardı hiçkimse ilgilenmedi,bunlardan birisi 120mm tank topu mermisi,bir diğeri boranın mermisi doğru dürüst fotoğrafı bile yok,hafis silah mühimmatları da var Mesajı Paylaş


orko_8

http://www.milscint.com/tr/mkek-doner-namlulu-silah-sistemleri-ile-bas-dondurecek/


Kurumun 155mm güdümlü topçu mermisi diye paylaştığı görsel, ABD DzK için üreilen 127mm güdümlü ERGM mühimmatına ait.Mesajı Paylaş

HDS

Biz roket itkili 5 pusluk mühimmat kesitini 155'lik diye ittireduralım:

Pahalı Excalibur'dansa, daha makul fiyatlı ve sadece mühimmadın tapası yerine geçerek onu güdümlendiren PGK kitinden sonra aynı firma "canard"ları arkaya taşıyarak baştan bir "all up" güdümlü 155 üzerinde çalışmaya başlamış.

Mevcut PGK konsepti ve kendisi:

"Aft canard" tasarımlı yeni PGK temsili resmi:


NOTY: @putty, sen istiyorsun diye ekledim resimleri.  ;) Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

NOTY, "putty'e özel not" demek mi oluyor?.. ;D Mesajı Paylaş

petibor

#141
May 09, 2019, 03:10 ÖS Last Edit: May 09, 2019, 03:14 ÖS by petibor
Çok az bir düzeltmeye ihtiyaçları olduğu için bence doğru olan yöntem kanatçık ile değilde kapalı hacim içinde ağırlık merkezi değiştiren bir mekanizma ile çözüm denenebilir. Zaten muazzam bir merkez kaç kuvveti var dönmeden dolayı ona bir ağırlığın yerine değiştirerek bir şeyler çok rahat yeterli bu bence denenebilir.
Bu arada fikir benim değil Amerikalılar tüfek mermisini güdümlemek için bu yöntem üzerine çalışıyorlar oradan ilham aldım Mesajı Paylaş

Topgun

Kore'den 120mm HE ve modern 155mm mühimmat aldık. MKEK en sonunda 120mm HE, HE-T mühimmat üretmeyi becerdi. 1000 adetlikte teslimat yapmış. Seri üretime geçerek, büyük bir ayıbı/eksikliği gideriyorlar bir zahmet.

Bu arada, elde stokta 105mm HE mühimmat çok, bunlarıda yakmak gerekiyor sahada... Mesajı Paylaş

Baltica

orko_8 hocam, senin post ettigin kaynaktaki, 20 mm.  doner namlulu topun teknik cizim benzeri resimde muhtemelen bir yerden aparilmis ki, topun elemanlarini Turkcelestirirken, "Clearing Sector" yazisini Turkcelestirmeyi unutmuslar. Hatta gorsel o kadar apar topar hazirlanmis ki, Boslatma Selenoidi" gibi bir ibareyi program uyarip, altini kirmizi ile cizmesine ragmen, duzeltememisler. Mesajı Paylaş

DelKu

O döner topun teknik çizimleri resimdeki görsel ile alakasız , yanlış hatırlamıyorsam alttaki teknik çizim GAU-22/a ya aitti, herhalde kitapçığı dan aldılar,gau-22 /a zaten 4 namlulu biliyorsunuz Mesajı Paylaş

Terra

MKEK'den mühimmat atağı

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda 120 mm HEAT-MP-T Tank Mühimmatı geliştirme çalışmalarına başladı.

MKEK, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'nin kuzeyine yönelik terör örgütlerine karşı düzenlediği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında ihtiyacı hissedilen 120 mm HEAT-MP-T Tank Mühimmat ihtiyacını karşılayacak. Başlatılan proje ile yüksek patlayıcılı anti tank, çok amaçlı, izlikli, 120 mm çapındaki L44 ve L55 yivsiz setsiz namlulardan atılabilecek ve çukur imlalı patlayıcı ile zırh delebilecek (High Explosive Anti-Tank) tank topu mühimmatı geliştiriliyor.

Tasarım çalışmaları tamamlanan mühimmatın kalifikasyon faaliyetlerine başlanıldı. 1.000 m mesafedeki hedefe karşı gerçekleştirilen atışlarda mühimmat, 400-430 mm'lik zırhı delmeyi başardı.

MKEK, zırhlı ve yumuşak hedeflere karşı etkili olacak mühimmatın; yanar kovanını, yanar kovan adaptörünü, dip tablasını, elektrikli kapsülünü ve barut bileşenlerini üretecek.

Mühimmatta yurt dışına bağımlılık azalacak

Öte yandan MKEK maliyetini kendi özkaynaklarından karşıladığı 120 mm HE Tank Topu Mühimmatı geliştiriyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından açıkta ve sütre gerisinde bulunan personele karşı etkili olabilen mühimmatın acil olarak ihtiyaç duyulması üzerine hayata geçirilen proje kapsamında, mühimmat gövdesi, kuyruk ve tapa tasarım faaliyetleri gerçekleştirildi ve atışlı testlerle doğrulamaları yapıldı. 120mm. MKE MOD300 HE-T Tank Tahrip Mühimmatının, bina duvarını veya barikatı delerek, bina içerisinde veya barikat arkasında fonksiyon gösterdiği atışlı testler yapılarak tasarımı tamamlandı.

IDEF 2019 Fuarında sergilenen mühimmatın ilk 1000 adetlik teslimatı Türk Silahlı Kuvvetlerine gerçekleştirildi.

MKEK'nın üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü mühimmat projeleri ile yurt dışına olan bağımlılık azalacak.

.http://m.defenceandtechnology.com/2019/05/17/mkekden-muhimmat-atagi/
Mesajı Paylaş

nokta

MKEK'ya Genel Müdür Atandı

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan kararnameye göre, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürlüğü'ne ve Yönetim Kurulu Başkanlığına Yasin Akdere atandı.

MKEK Genel Müdürlük görevini, 2018 yılından beri, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ünal vekaleten yürütüyordu.

Bosch Türkiye firmasında  Türkiye ve Ortadoğu'dan sorumlu hükümet ve dış ilişkiler direktörü olarak 2015 - 2018 yılları arasında görev yapan Akdere, son olarak Alman -Türk Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürütüyordu.

http://c4defence.com/Gundem/mkek-ya-genel-mudur-atandi/8703/1 Mesajı Paylaş

nokta

Modernleşiyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nun (MKEK) özelleştirilmeyeceğini açıkladı.

TBMM'de Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen MSB Bütçesi için sorulara yanıt veren Bakan Akar, "MKEK'nin özelleştirilmesi söz konusu değil. Bunun yerine çok modern yol ve yöntemleri kullanmak şekliyle, yatırım bankacılıkları dahil, yatırım şirketleri dahil, bunlarla beraber çalışmak suretiyle çok geniş çaplı aratırmalar yapıldı. Burası en kısa zamanda umuyoruz tanıyamayacağınız bir hale gelecek. Bu konuda iddialayız, genel müdürümüz, ilgili arkadaşlarımız yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Daha önceki hantal yapıdan kurtarmak, modern işyerlerindeki üretim için çalışan fabrikalar nasıl çalışıyorsa, özel sektör nasıl çalışıyorsa ona benzer bir yöntemle bu fabrikamızın modernize edileceği günler olacağını şimdiden söyleyebilirim."

http://www.c4defence.com/Gundem/akar-mkek-ozellesmiyor-modernlesiyor/8997/1 Mesajı Paylaş

Terra

MKEK kabuk değiştirecekTürkiye

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürü Yasin Akdere, "MKEK kabuk değiştiriyor. MKEK özelleşmeyecek ama özel sektör mantığıyla çalışacak," dedi.

Yasin Akdere Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK)'nun  Kırıkkale'deki sosyal tesislerinde yaptığı konuşmada, MKEK'in özelleşeceği iddialarıyla ilgili olarak böyle bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı.

"MKEK özelleşmeyecek ama özel sektör mantığıyla çalışacak. MKEK kabuk değiştiriyor. MKEK kendi içerisinde dinamik bir yapıya kavuşacak. Beklentilere daha hızlı, kaliteli, verimli ve maliyetsel açıdan kabul gören bir dünya markası olarak yoluna devam edecek," şeklinde konuştu.

MKEK'in 5,56-203 milimetre arasındaki tüm kalibrelerde silah ve mühimmatı tek çatı altında üretme kabiliyetine sahip dünyadaki tek kuruluş olduğunu ve bununla gurur duyduklarını söyledi.

Akdere, "Kurumumuz şu anda güvenlik güçlerimizin ihtiyaç duyduğu farklı kalibredeki mühimmatları, obüs, tank, havan ve topçu roketi mühimmatlarını, MK serisi ve nüfuz edici bombaları, güvenlik güçleri envanterinde bulunan MPT-76, MPT-55, G-3, MP-5 ve MG-3 gibi çeşitli piyade ve makineli tüfekleri, Altay tankına, Korkut hava savunma sistemine, T-155 Fırtına ve Panter obüslerine ait silah sistemlerini üretme kabiliyetine sahip. Değişik tipteki havan ve roket sistemleri ve mühimmatlı sevk barutlarını ve patlayıcıları üretebilen yetkinliktedir." dedi.

Akdere konuşmasında "MKEK Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi" kurulmasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

"Uzun seneler ömrünü verdiği kurumdan yaş haddinden dolayı emekli olan personelin yerini doldurmamız gerekiyor. Bunun çözümü için "MKEK Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi" kurulmasıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yeni aldığımız projelerde ihtiyaç duyacağımız çalışma gücü açığını kapatmamız lazım. Eğitimini tamamladıktan sonra hemen entegre edebileceğimiz, ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz, arkadaşlarımızı ve kardeşlerimizi yetiştireceğimiz bir platform olmalı. Bununla ilgili de Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ve Valimiz Yunus Sezer, konuyu takip etmekte, bizi desteklemekte ve motive etmekteler. 'Nasıl bir konseptte hareket edeceğiz, hangi derslikler olmalı?' görüşmelerimizi yaptık, yapıyoruz. Hemfikir olduğumuz veya ihtiyaçlarımızı biraz da netleştirmemiz gereken konu başlıkları var. Bugünden yarına 'Hadi yaptık.' değil de bir iki ay geç olsun ama çok temiz olsun diye çalışıyoruz."

Akdere ayrıca, 2019 yılında 33 bin 14 MPT-76 ve 21 bin 459 MPT-55 piyade tüfeğinin teslimatını yaptıklarını belirterek, "Teslimatlarımız devam ediyor. Siparişi açık olan, yeni siparişi gelecek ürünlerimiz var. Siparişleri kesinleşmiş şu anda üzerinde yürütülen görüşmelerimiz de var," dedi.

http://defenceandtechnology.com/mkek-kabuk-degistirecek/

Mesajı Paylaş

meraklı

MKE TÜM SİLAH VE MÜHİMMATLARIYLA KAHRAMAN MEHMETÇİĞİMİZİN YANINDA

https://www.ssb.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/V_20200304180118561024.mp4 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter