CTech

Başlatan Karabasan, Eyl 22, 2017, 06:52 ÖS

« önceki - sonraki »

KarabasanGSM'de 50 milyon dolarlık yerlileştirme


GSM sektöründe yerli ürün kullanımının artırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında, data trafiğini yönlendirmek ve fiber altyapısının kurulmasının mümkün olmadığı yerlerde fiber hızında iletişim sağlamak için kullanılan "radyo link cihazı" yerli olarak üretildi. Cihaz, insansız hava aracı (İHA) ve silahlı insansız hava aracı (SİHA) sistemlerinin haberleşme ihtiyacının karşılanmasında da kullanılabilecek.

Haberleşme sistemlerinin özgün olarak yurt içinde tasarlanması, donanım ve yazılımlarının yerli olarak üretilmesine yönelik çabalarda önemli bir adım atıldı.

Savunma sanayisi ve telekomünikasyon sektörüne yönelik çözümler üreten CTech firması, GSM şebekesinde kritik cihazlardan biri olan radyo link cihazını geliştirmeyi başardı. Cihaz, baz istasyonları arasında data trafiğini yönlendirmek ve fiber altyapısının kurulması mümkün olmayan yerlerde fiber hızına erişebilmek için kullanılıyor.

Cihazın Türkiye'de yıllık 50 milyon dolarlık, dünyada ise milyar dolarlık pazar potansiyeli bulunuyor. Yerli olarak geliştirilen cihaz, yılda 50 milyon dolarlık kaynağın Türkiye'de kalmasına olanak sağlayacak.

İHA sistemlerini kablodan kurtaracak

GSM operatörlerinin 3G döneminde kullandıkları radyo linkleri daha düşük kapasitelere sahipti. 4,5G'nin kullanılmasıyla daha yüksek veri transferi kapasiteli radyo linklerine ihtiyaç duyuldu. Bu kapsamda operatörler, milimetre dalga frekansında yüksek kapasiteli radyo linklerini sistemlerine entegre etmeye başladılar.

Türkiye'de ise milimetre dalga frekansında çalışan yerli bir ürün bulunmuyor, GSM operatörleri ihtiyaçlarını yurt dışındaki firmalardan sağlıyordu. CTech tarafından yerli olarak üretilen radyo link cihazı bu anlamda önemli bir boşluğu dolduracak.

Cihaz, İHA ve SİHA sistemlerinin haberleşme ihtiyacının karşılanmasına da katkı verebilecek. İHA sistemlerinde yer istasyonu anteniyle kontrol merkezi arasında uzak mesafe bulunurken, bu mesafe arasına haberleşme için fiber kablo döşeniyor. Arazi şartları ve çevre koşulları nedeniyle zaman zaman zorluklar yaşanan bu uygulama yerine, geliştirilen cihazın sistemlere entegre edilmesiyle fiber kablo döşeme ihtiyacı ortadan kaldırılabilecek.

Akıllı şehir uygulamalarında kullanılacak

Radyo link cihazı, 5G'nin kullanımıyla gelişecek akıllı şehirlerde de kullanılabilecek. Akıllı şehirlerde tüm cihazlar birbirleriyle iletişim kurabilecek. Hatta insanlarla ilgili tüm kontroller cihazlar tarafından otomatik yapılıp merkezlere iletilebilecek. Veri trafiğinin oldukça yoğunlaşacağı bu koşullarda radyo link cihazı, verinin bir yerden başka bir yere taşınması için maliyet etkin çözüm olacak.

Cihazın Türkiye pazarında yer bulması ve yaygınlaşmasıyla fiyatının daha rekabet edilebilir seviyelere çekilebileceği ve rakipleriyle aynı kabiliyetlere sahip yerli radyo link cihazının yurt dışına satış olanaklarının artacağı belirtiliyor.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/gsmde-50-milyon-dolarlik-yerlilestirme/916834 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

meraklı

Ukrayna'da CTech ürünlerine büyük ilgi

İnsansız hava araçlarının haberleşmesi için kullanılan milli ve özgün haberleşme terminalleri Ukrayna'da ilgi gördü.

CTech şirketi, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de 14'üncü Uluslararası Silah ve Güvenlik Fuarında, İHA ve SİHA'larda kullanılmak üzere geliştirdiği haberleşme terminallerini sergiledi.

Yetkililerden edinilen bilgilere göre, CTech geliştirdiği ve ürettiği ürünlerini Ukrayna'da ilk defa tanıttı. CTech'in yapılan görüşmelerde en başta UFUK-C10 hakkında olmak üzere uydu haberleşmesi ve 4.5G ile mobil görüntü aktarımı sağlayan MODEO ile ilgili Ukrayna Savunma Bakanlığı yetkililerine verdiği bilgiler ilgiyle karşılandı.

İHA'lar için güvenli haberleşme CTech mühendisleri tarafından tasarlanan ve dünya çapında yüksek teknoloji kullanılarak, yüksek güvenlikli şekilde geliştirilen uydu haberleşme terminalleri, hava platformlarının operasyon mesafesi ve etkinliğini binlerce kilometreye kadar uzatabiliyor.

Bu çalışmaların bir sonucu olarak, başta Türkiye'de geliştirilen insansız hava araçları (İHA) olmak üzere hem ulusal ve hem de uluslararası düzeyde askeri ve sivil hava araçlarında kullanılmak üzere üretilen hava uydu terminali, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de düzenlenen 14'üncü Uluslararası Silah ve Güvenlik Fuarı'nda (Arms and Security 2017) sergilendi.

Fiber altyapıya gerek olmadan fiber hızında iletişimi sağlayacak CTech'in fuarda sergilediği bir başka önemli ürünü de tanıtımını yakın zaman içerisinde yaptığı, 5G'nin kullanımıyla gelişecek, akıllı şehir uygulamalarında kullanılabilecek milimetre dalga boyunda çalışan radyo link cihazı.

GSM şebekesinde kritik öneme sahip cihazlardan biri olan radyo link cihazı, fiber altyapının kurulmasının mümkün olmadığı yerlerde fiber hızına erişebilmek için kullanılıyor. 10 saniyede yaklaşık 1 adet film içeriğini aktarabilecek hız kapasitesine çıkabilen radyo link cihazı gelecekte veri trafiğinin oldukça yoğun olacağı akıllı şehirlerde tüm cihazların birbirleriyle iletişim kurmasıyla oluşacak yoğun kapasite ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynayacak.

http://savunmaveteknoloji.com/ukraynada-ctech-urunlerine-buyuk-ilgi/ Mesajı Paylaş

putty

Türkler gümbür gümbür geliyor
CTech, helikopter palinin altından uydu haberleşmesini sağlayacak sistemi üretmeyi başardı
 
 https://youtu.be/pWk6msbcYNs


İsrail helikopterlerinde iki kanatta iki radom var bunlar satcom her gören imrenir dünyadada çok örneği yok galiba. Neden iki tane var sanırım pallerdeki kesintiyi senkron ediyor ondandır. Bizimkini yorumlarken bu farka dikkat edelim

Mesajı Paylaş

Han

Neden iki tane var sanırım pallerdeki kesintiyi senkron ediyor ondandır.

Apache'de 4 pal var, yani her iki anten aynı anda pallerin altında kalıyor. Diğer radom başka bir anten olabilir.

 Buna benzer bir sorunu adamlar taa 1930'larda çözmüşler (Burundaki makineli tüfekler pervaneyi vuruyormuş). Şimdiyse iki satır kodluk birşey. Mesajı Paylaş

putty

#4
Haz 20, 2021, 01:49 ÖÖ Last Edit: Haz 20, 2021, 02:25 ÖÖ by putty
4 pal olunca ikisi kapanmazki öyle bir geometri yok. Mesajı Paylaş

HanPaylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter