Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları

Başlatan orko_8, Oca 27, 2016, 09:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Terra

SSB'den 300 milyon TL değerinde 10 stratejik imza

Savunma Sanayii Başkanlığı Türkiye'nin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda 2018 yılı içinde başlatılan 300 milyon TL değerinde 10 projenin sözleşmesi bugün imzalandı.

Savunma Sanayii Başkanlığınca yapılan yazılı açıklamada," Ülkemizin 2023 yılı hedefleri kapsamında %3 Ar-Ge yoğunluk hedefi bulunmaktadır. Savunma Sanayii Başkanlığı Ar-Ge projelerinin bu hedef doğrultusunda daha dinamik bir süreç ile başlatabilmek adına SSB mevzuatında "SSB Ar-Ge Paneli" tanımlanmıştır.

SSB Ar-Ge Panelinde, güvenlik birimlerimizin mevcut ya da planlı sistem ve platformlarının ihtiyacı olan veya geleceğe dönük yeni teknoloji alanlarındaki projeler için başlatma kararları alınmakta; aynı zamanda son ürün teslimatı içermeyen teknik gösterim ağırlıklı projeler için geniş alan çağrıları yapılmasına karar verilmektedir.

SSB Ar-Ge Paneli ilk toplantısını, 22 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirmiş olup, son iki yıl içinde dört kez toplanmıştır. Bugün, bu panellerimiz neticesinde kararı alınan ve 2018 yılı içinde başlatılan 10 projenin sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TSK, üniversiteler ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı bir törenle imzalanmıştır.

İmzalanan Projeler:

Alüminyum Yeni Nesil Alaşım Geliştirilmesi (Ayna)
Duyarsız Yemleme Şarjı Geliştirme (Duyem)
Düşük Frekans Aktif Sonar Sistemi Geliştirilmesi (Düfas)
Sıcak Şekillendirme İle Multifazlı Çelik Geliştirme (Hançer)
Twt İçin Yüksek Voltaj Güç Kaynağı Geliştirilmesi (Kudret)
Stirling Soğutuculara Yönelik Kalıcı Mıknatıs Neodyum (Ndfeb) Geliştirilmesi (Mıknatıs)
Kızılötesi Dedektör Takımı Geliştirilmesi (Nar)
Nükleer Radyasyon Tehdidine Karşı Yerli Algılayıcı Ve Tespit Sistemi Geliştirilmesi (Radat)
Yürüyen Dalga Tüp Mikrodalga Güç Yükselteci Geliştirilmesi (Seyyah)
Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor (Y3)
Bahse konu projelerde yüklenici modeli KOBİ-Sanayi-Üniversite iş birliğine dayalı olarak oluşturulmuş, üniversitelerimiz, enstitülerimiz ve KOBİ'lerimiz başta olmak üzere 15 yüklenici veya alt yükleniciye yer verilmiştir.

Özellikle havacılık uygulamalarında kritik malzemelerin yerli olarak üretilmesi ile bu alanda ülkemizin yurt dışı bağımlılığı büyük oranda giderilecek olup, AYNA Projesi ile havacılık gereksinimlerine uygun olarak aşınma dirençli, korozyona dayanıklı, yüksek sıcaklık mukavemetine sahip alaşımlar konusunda yurt dışı bağımlılığın kaldırılması hedeflenmektedir.

Öte yandan HANÇER Projesi ile sıcak şekillendirme prosesine uygun zırh çeliği alaşımının geliştirilmesi, MIKNATIS Projesi ile üstün manyetik özelliklere sahip Neodyum Demir Bor tabanlı kalıcı mıknatısların milli olarak geliştirilmesi, DÜFAS Projesi ile düşük frekanslı aktif sonar sistemlerine yönelik piezoelektrik tek kristal seramik malzeme ve transdüserlerin geliştirilmesi, KUDRET Projesi ile yürüyen dalga tüplerin çalışabilmeleri için gerekli yüksek voltajları üretebilen güç kaynağı geliştirilmesi ve SEYYAH Projesi ile Radar, Elektronik Harp ve Uydu/Uzay Sistemlerinde kullanılabilecek nitelikte tamamen milli imkânlar ile Yürüyen Dalga Tüp Güç Yükselteci geliştirme teknolojisi kazanılması hedeflenmektedir.

NAR Projesi ile Kızılötesi algılama sistemlerinin ve bileşenlerinin milli imkanlarla geliştirilebilmesi ve yurt dışı bağımlılığın giderilmesi, yüksek voltajları üretebilen güç kaynağı geliştirmesi, RADAT Projesi ile nükleer radyasyon tehditlerini tespit etmek amacı ile algılayıcı sistem geliştirilmesi ve roket ve füze sistemlerinde kullanılmak üzere DUYEM Projesi ile güvenlik ve duyarsızlık isterleri üst seviyede olan duyarsız yemleme şarjı geliştirilmesi sağlanacaktır.

Bu yıl ilk defa, Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor Yarışma Programı (Y3) ile Elektro Optik uydu görüntülerinden otomatik hedef tespit ve tanıma konularında ülkemizde var olan yetenek ve birikimler adil ve hassas bir şekilde ölçülerek, bu kabiliyetlerin gelecek projelerde değerlendirilmesi hedefleniyor.

İmzalanan ve imzalanacak yeni projelerle, emniyet ve güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarının karşılanmasında yurt dışı bağımlılığın azaltılması, özgün, yerli ve milli çözümlerin hayata geçirilmesi ve ülkemiz Ar-Ge ve teknoloji yetkinliğinin artırılmasına önemli katkılar sunulacaktır."

http://defenceandtechnology.com/2019/01/02/ssbden-300-milyon-tl-degerinde-10-stratejik-imza/ Mesajı Paylaş

Defence

Bugün saat 14:30 da SSİK toplantısı yapılacak. Toplantı Beştepe de olacak. Mesajı Paylaş

nokta

SSİK'te Gündem Dışı ; F-35/S-400 mü?

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak. Uzun süre perşembe günü  için planlanan SSİK bir gün erkene çekilerek bugüne alındı. Saat 15'te gerçekleşmesi öngörülen toplantı için kısa bir süre ayrıldı, bu nedenle gündemde az sayıda projenin olması bekleniyor. Öte yanda C4Defence'in edindiği bilgilere göre SSİK resmi gündemi dışında Türkiye'nin Rusya'dan S-400 Hava Savunma Sistemi tedariki programının görüşülmesi bekleniyor. ABD ile Türkiye arasındaki ilişkileri konuşmak üzere bu ülkeyi ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Türkiye'ye geldiğinde SSİK öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi öngörülüyor. Akar, ABD'de Türkiye'nin S-400 tedarik programını anlatmıştı.

http://www.c4defence.com/Gundem/ssik-te-gundem-disi-%3b-f35s400-mu/8062/1 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Yukarıda alıntılanan C4Defence haberi tam olarak doğru değil. Toplantıların süreleri görüşülen proje sayılarını göstermez...

Artık SSİK toplantıları işlevlerini yitirdi. Dar bir ekip tarafından alınan kararlar, yetkili mercilere elden götürülerek imzalatılıyor. Bu nedenle bir projenin karara bağlanması için artık fiili SSİK toplantılarına ihtiyaç yok... Mesajı Paylaş

şirpençe

Bu şekilde bir değişimin nedeni nedir sizce Üstad ?

Vakit kazanmak mı? , yoksa Ssik in islevselliginde mi bir sorun var. Mesajı Paylaş

HDS

Tabi canııım vakit kazanmak, hep verimliliği arttırmak, üyelerin üzerindeki zaman baskısını azaltmak, hep esneklik, hep "hızmet" hep "yurda yarar" olmak.

 :) Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

@Şirpençe üstadım,

Tek amaç tasarruf ve verimlilik.

Koca koca. kerli ferli adamların saatlerce tartışarak zaman harcamaları yerine artık tek kişi ile karar alıp, onlarca uzmanın vakitlerinden tasarruf ediyoruz...
Mesajı Paylaş

Defence

SSİK TOPLANTISINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Savunma Sanayii İcra Komitesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, gündeminde yer alan konuları görüşmek üzere toplanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bugün gerçekleştirilen toplantıda, savunma sanayiinde son zamanlardaki gelişmeler ele alınmıştır. Ayrıca sınırlarımız içinde ve ülke sınırlarımızın güvencesi için sınır ötesinde harekâtlarını başarıyla sürdüren güvenlik birimlerimizin kullandığı yerli ve milli sistemlerimize yenilerini eklemeye yönelik çeşitli projeler karara bağlanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.­­

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=1854&LangID=1 Mesajı Paylaş

KabardeyArtık hiçbirşey açıklanmıyor. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Çünkü bu kez projeler değil, forumlarda defalarca dile getirilen "B" ve "C" planları gözden geçirilmiş gibi... Mesajı Paylaş

süper çavuş

F-35 gelmemesi durumundaki hava kuvvetleri için B ve C planlarımı  konuşuldu acaba ?? Mesajı Paylaş

Kabardey

F-35 için, Trump yasayı engellemek için,"bir şeyler bulsun" şeklinde yapılan açıklamalara bakılırsa, bence B ve C'den fazla planda gerekebilir. Mesajı Paylaş

robust

F35'in alternatifi derken, basta TAI ve diger savunma sanayi sirketlerimiz de alternatif isler pesine dusmus mudur? HvKK teknolojiden, 5. nesil isterlerinden taviz verir, teknoloji seviyesi F16 ayarinda baska bir  4. nesil baska bir ucak bulur, hayatina devam eder. Forumda bir kac hafta once yazmistim ve ironik bulunmustu. Biz DC'deki NATO toplantisinda Rusya ve NATO bizim icin bir birinin alternatifi degildir, iki taraf ile is yapariz seklinde aciklamis bir ulke olarak, ambargo yersek savunma sanayimiz projelerin yurumesi icin  alt sistem tedarigi icin plan B ve C olarak Rus sirketler ile is yapmayi dusunur umarim. 

Gomlegin dugmesini bastan yanlis iliklerseniz, ne kadar ugrasirsaniz ugrasin yakayi kapatamazsiniz. Ulke icindeki alinan hatali kararlari gormezden gelebiliriz, hatalarin telafisi icin politika degisikligi ile bedeller odeyebiliriz ki odedik ve oduyoruz surekli ama yurt disinda uluslararasi iliskilerde "real politics" kurallari calisir. Hatanizi saklama sansiniz olmaz, hatanin bize geri donusu ekonomik ve askeri olarak daha yuksek maliyet, daha fazla siginmaci, daha fazla borc stogu vs olarak geri doner.

Umit edelim ki ABD ve Turkiye karsilikli iliskileri optimize edecek, ortak bir cikis yolu bulacak cozumler uretebilsinler. Her iki ulke de bir birini ucuruma itmenin bedellerinin agir olacagini gorurler. Putin simdi elini ogusturup, yuzunde gulumseme ile voktasini yudumluyor.  Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter