Türkiye - Ukrayna Savunma Sanayi İlişkileri

Başlatan ocay, Oca 24, 2016, 07:59 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

saladin

#75
Tem 05, 2018, 02:33 ÖS Last Edit: Tem 05, 2018, 03:29 ÖS by saladin
Bu Karayel olabilir mi? Ve de oyleyse Rusya Vestel'e yaptirim yapmaz mi?
Ek: esasında Selçuk Bayraktar'ın Ukrayna ziyaretinde masada olduğunu unuttum. Dolayısıyla Bayraktar olma olasılığı daha yüksek sanırım. Mesajı Paylaş

ocay

KKK ve EGM 6+3 Nakliye Uçağı işi AN-178'e gidebilir demek.. Mesajı Paylaş

warrior

CH-47F helikopteri pallerini taşıyabiliyorsa,neden olmasın?.
Mesajı Paylaş

Memocan

Pallerini derken hocam? Helikopterin palleri katlanıyor ama helikopterin palsiz boyutları uçağın kargo bölümünden büyük. Mesajı Paylaş

meraklı

ASELSAN Telsizleri Ukrayna'da Üretilecek

ASELSAN ve Ukrayna STE firması arasında ASELSAN askeri telsiz ve iç konuşma sistemlerinin Ukrayna'da üretilmesi için mutabakat muhtırası imzalandı.

İmzalar, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve STE Genel Direktör Vekili Vladislav Belbas tarafından atıldı.

​09-12 Ekim 2018 tarihleri arasında Ukrayna'nın başkenti Kiev'de düzenlenen Arms & Security Fuarına ASELSAN; Radar Sistemleri, Askeri ve Profesyonel Telsiz ailesi, elektro optik sistemler ve uzaktan komutalı silah sistemleri ile katıldı. Bu yıl 15'incisi düzenlenen fuarda çok sayıda üst düzey konuk standımızda ağırlandı ve ASELSAN'ın imkan ve kabiliyetleri hakkında bilgilendirildi.

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/basin-odasi/haberler/Sayfalar/20181011_ASELSAN_UKRAYNA.aspx Mesajı Paylaş

TULGA

Bu konu başlığı altındaki yazismalarda ve haberlerde hep genel kavram üzerinden Ukrayna-Turkiye savunma ilişkileri belirtildi. Detaylar hususunda bilgi ararken karşıma C4defence 67. Sayısında yer alan bir röportaj çıktı. İlgili kısımları sizlerle paylaşmak ve düşüncelerinizi öğrenmek isterim.

Spets Techno Export ( STE ) Müdürü Vekili Vladyslav Belbas Kiev'de düzenlenen Arms and Security Expo'da verdiği röportajda;

1- Aselsan ile birlikte geliştirdikleri tanksavar füze ilaveli UKSS projesini.

2- Aselsan ile Zaslon/Pulat sistemi ortaklığını.

3- Roketsan ile Tank ve Zirhlı araçlara yönelik ERA zırh projesini.

4- Aselsan telekominikasyon sistemleri ve telsizleri noktasında bir kısım ürünün Ukrayna envanterine alındığı bir kısım ürün denemelerinin de sahada devam ettiğini.

5- Altay tankı için önerilen motorun yapılan çalışmalarla isteği karşılar duruma geldiğini fakat talep edilecek miktarın şuandaki üretim kapasitesine oranla fazlalığını halletmeye çalıştıklarını.

İfade etmiş. Özellikle Aselsan ile birlikte geliştirilen antitank ilaveli UKSS'nin hazır hale geldiğini ve 3. Ülkelere satışı için görüşmeler yapıldığı fakat hangi ülkeler olduğunu söyleyemeyeceğini belirtmiş.

Roketsan'a sağlanan ERA zırhı için de ilk partinin Türkiye'ye gönderildiği ve M-60'larda denenmek üzere platforma entegre edilmeye başlandığı ifade edilmekte.

Tüm ortak proje ve çalışmaların sonrasında seri üretim konusunda Ukrayna altyapısı ve işgücünün daha ucuz olacağı fakat bazı sistemler hususunda da Türkiye'de üretim konusunda çalışmaların devam ettiği belirtilmekte.


UkroboronProm Genel Müdürü Pavlo Bukin ile yapılan söyleşide ise;

1- Aselsan telsiz ve şifreleme hususunda ihale şartlarını fazlasıyla yerine getirdiği dolayısıyla telsiz konusunda Aselsan'ın seçildiği belirtilmiş.

2- JnGK MI-17'lerin modernizasyon işini bir Türk ortakla birlikte Türkiye'de yapacaklarını üstelik şirkete MI-17 ve MI-8 konusunda yeterli altyapı ve tecrübe kazandıracaklarını ifade etmiş.

3- Havacılık alanında uçak motoru ve gövde üretim altyapısına haiz Ukrayna ile aviyonik ve sistem teknolojileri alanında yetkin olan Türkiye ile çok ileri düzeyde projeler üzerine yaptığı konuşma ile sanırım An-178 ve An-188'e atıfta bulunmuş.

4- IHA teknolojileri ve üretimi hususunda Türkiye ile görüşmeler yapıldığını ifade eden Bukin muhtemelen Bayraktar TB-2'yi işaret etmekte.

5- Son olarak da Altay Tank ile Fırtına Obus motorları hususundaki soruya verdiği cevapta ise görüşmelerin devam ettiği içeriğini belirtemeyeceğini ancak Türkiye'ye çeşitli motorlar vereceklerini ifade etmiş.

Analiz edebildiğim detaylar bunlar. Motor konusu ERA konusu en dikkatimi çeken konular oldu. ERA 1. Partisinin bize gönderilmiş olması ve şuanda M-60'lara tatbik edilmesini açık açık ofade etmiş. Demekki Roketsan'ın geliştirdiği bir sistem değilmiş mevcut ERA. Tank ve Obüs motorları konusunda da birden fazla çeşit motoru Türkiye'ye vereceğiz kısmı ise zaten çok su kaldırır gibi.
Mesajı Paylaş

HDS

Fırtına II'yi MTU motoru ile yapmamız düşünülemezdi. Mesajı Paylaş

İstiklalFM

Aselsan yetkilileri ODTÜ Kara Sistemleri Semineri'nde Roketsan tarafından M60A3 tanklarına entegre edilen zırh paketinin beğenilmediğini testlerin ardından zırh konusunda güncelleme taleplerinin gelmesiyle birlikte ROKETSAN'ın zırh çözümünün 2019 başında nihayete ermesi planlandığını söyledi. 2019'da nihayete erdirilmek istenen kitler Ukrayna menşeli olabilir.

https://www.defenceturk.net/tank-modernizasyonlarinda-guncel-durum Mesajı Paylaş

Kabardey

Anladığım kadarı ile Roketsan'ın Ukrayna'ya sipariş geçtiği zırh beğenilmemiş. Ben de neden M60 modernizasyonunda zırh konu oldu demiştim. Ukrayna'nın özellikle iç savaştan sonra işçilik konusunda çok çok zayıf olduğu düşünürsek, asında çok da şaşırtan bir durum gibi gelmedi bana. Ayrıca Ukrayna'nın 1500hp bandında bir motor yapabileceğine inanmıyorum. Lakin Fırtına-II için 6TD-2E (1200 hp) güzel olur gibi görünüyor. Fakat Pakistan bu motorların yüksek rakımlardaki performansını beğenmediği için almaktan vazgeçmişti. Mesajı Paylaş

canıtez

Türkiye ile Ukrayna arasında sertifikasyon tanınmasına yönelik anlaşma imzalandı…

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Ukrayna Devlet Havacılık İdaresi (SAAU) arasında her ülkenin tasarlayıp ürettiği hava aracı ve parçalarının sertifikasyonlarının karşılıklı olarak tanınmasına ilişkin yürütülen görüşmeler sonucunda anlaşma sağlandı.

Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri KESİCİ ve SAAU Genel Müdürü Oleksandr BILCHUK tarafından 10 Haziran 2019 tarihinde SHGM Türk Sivil Havacılık Akademisi'nde düzenlenen törenle Mutabakat zaptı imzalandı.

Daha önce Dışişleri ve Ulaştırma Bakanlıklarımız tarafından gerçekleştirilen görüşmeler doğrultusunda imzalanan anlaşmaya ile, her iki ülkede tasarımı yapılarak üretilen hava aracı ve parçaların sertifikasyonlarının karşılıklı olarak tanınması kararı alındı.

Anlaşma ile, karşılıklı tanımanın yanı sıra her iki ülkede üretilen hava aracı ve parçalarının karşılıklı ticareti konusunda da mutabakata varıldı.

https://www.airlinehaber.com/turkiye-ve-ukraynadan-havacilikta-isbirligi/ Mesajı Paylaş

petibor

Bir dolap çeviriyorlar ama bakalım ne çıkacak. Ortak yolcu uçağı yada nakliye uçağı filan belkide. Mesajı Paylaş

Kabardey

Yolcu uçağı işinden biraz bizimkilerin ağzı iyi yandı ki, hiç lafı geçmiyor artık. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ukrayna jet motoru üretiyormuydu acaba ?

Ona yoğunlaşmak gerek... Mesajı Paylaş

Kabardey

@BETONBEY hocam bizim TSK Ukrayna motorlarını hiç beğenir mi yahu. Yoklukta kalsak gene almaz bizimkiler. Hala GE F414 hayalleri kuruluyor. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter