Türkiye - Ukrayna Savunma Sanayi İlişkileri

Başlatan ocay, Oca 24, 2016, 07:59 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ocay

Rusya faktöründen sonra daha da belirgin bir işbirliği var


http://eu.eot.su/2016/01/24/ukraine-and-turkey-will-join-forces-in-the-defense-sector/


Ukraine and Turkey will join forces in the defense sector

Ankara hosted a meeting between the Undersecretary of the Undersecretariat for Defense Industry of Turkey Ismail Demir and Alexandr Turchinov − the Head of the National Security and Defense Council of Ukraine (NSDC), the official website of the Council informs.


In the course of the meeting, the Parties agreed to establish a working group to coordinate the work on common projects. Ukraine and Turkey intend to found a scientific research center for the investigation and analysis of the use of advanced military-technical developments as well as initiate several common defense enterprises.

Ismail Demir noted that Turkey appreciates the Ukrainian tank building and aerospace projects, and the consolidation of these technologies with the groundwork of the Turkish defense industry will allow to bring quality to another level.

In turn, Aleksandr Turchinov met with representatives of the Turkish military-industrial complex and visited defense enterprises «Aselsan» and «Roketsan».

Earlier the Head of the Ukrainian NSDC asked Turkey to help with the so-called «de-occupation» of Crimea and called to join efforts to "effectively counter the destruction of the balance of forces in the Black Sea region." Mesajı Paylaş

HDS

Ukrayna bu konuda çok ilginç bir ülke. Epey köklü akademileri var. Rus eğitim ekolünün belirli konuları, bazı konulardaki en iyi adamlar, akademiler şimdi Ukrayna toprağında. Ancak Ukrayna akademisinde Lviv gibi bölgelerden gelen etnik Ruslar epey ağırlıktaydı.

Çok garip bir win-win çıkabilir buradan. Ama bizimkilerin çok dikkatli ve akıllı olmaları gerek. Adam gibi oturup plan program çıkarmak gerek. Heriflerin çok iyi matematikçileri, modellemecileri var.

Aynını Azeri ile de çarçabuk yapmak gerek. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

HDS üstadım, mesajınızın son cümlesi can sıkıcı ve düşündürücü... Mesajı Paylaş

Baltica

HDS Hocam, ozellikle Ukrayna ile, birey bazinda projelere enjeksiyon seklinde degilde, kurumsal bazda, ortak bir seyler yapilacaksa, elin cebine atilmasi ogrenilmesi gerekir. Baska turlu projeye o cenahtan verim almak KESINLIKLE mumkun degil. O iste, bizim burokratik yapimizin malum kurallari icinde nasil olacak mechul ? (Yani alma tarafi degil de, verme tarafindan bahsediyorum, oyle, Bogaza yemege goturmekle, iki kiytirik saat, 1 kalem hediye etmekle olmaz o isler...)  Mesajı Paylaş

ocay

Azerilerle ile ilgili ne sıkıntı var? Mesajı Paylaş

HDS

@Baltica Hocam, doğru. Biz bu işler bedava olsun da istiyoruz. Ama velev ki mangırları hazırladık, verdik, ne akademi ne firmalar, ne Tübitak buna hazır.
Zamanında bir Rus mikrodalgacı grubu getirmişler buraya, Tübitak'a. Bu cemaat memaat olaylarından heriflerin başına pişmiş tavuğun başına gelmeyen gelmiş. Ürünü de yapmış herifler. Basıp gitmişler. Proje de deve olmuş kalmış.
Biz buradan adam getiririz, başına eli tespihli müdür atarız. Adam yılar gider.
Azeri'yi getirir, sonra Rus casusu diye soruşturmadan bezdiririz. Mesajı Paylaş

ocay

#6
Oca 24, 2016, 10:44 ÖS Last Edit: Oca 24, 2016, 10:45 ÖS by ocay
Ukrayna bazı savunma programlarını fonlama kararı aldı. Bunlar arasında uzun menzilli hava savunma sistemi; uzun menzilli ÇNRA, GROM SRBM, hava-hava füzeleri, gemisavar füze Uranus vs buluyor. Bu projeler bizimkilere bir hayli benziyor..


Ayrıca şu birliktelik Türkiye katılımı ile gerçekleşse hoşuma giderdi

http://www.janes.com/article/57255/joint-effort-with-ukraine-proposed-for-polish-grot-2-jet-trainer-programme Mesajı Paylaş

Kabardey

Üstatlar daha iyi yorumlar ama bize ABD ne alıyorsa ondan lazım. Zira biz kendimizi F-35'e göre planlıyoruz, aynı ABD gibi. ABD'de şu günlerde kızışan T-X projesinden çıkacak sonuca göre büyük ihtimalle bizde aynı platformu kullanacağız. Mesajı Paylaş

ocay

Türkiye Ukrayna'ya silah gönderme konusunda niyet beyan etmiş.

Turkey may start supplying military equipment to Ukraine


Turkey's government is ready to consider the supply of necessary military equipment for Ukraine, Ukrainian MP Mustafa Dzhemilev said in an interview with RBC-Ukraine.
        
According to Ukraine Today, Turkey's government is ready to consider the supply of necessary military equipment for Ukraine, Ukrainian MP Mustafa Dzhemilev said in an interview with RBC-Ukraine. Turkey is willing to consider the supply of military equipment to Ukraine
        
"Frankly speaking, three days ago I personally delivered the letter from the Ministry of National Defence of Turkey to the Ukrainian Minister of Defence [Stepan Poltorak], in which it stated Turkey is willing to consider the supply of necessary equipment, although it did not specify the exact type. The military delegation of Turkey is expected to arrive in Ukraine soon," Mustafa Dzhemilev said.

Dzhemilev said that Turkey is not obliged to agree with NATO in order to supply weapons made in Turkey.

"The Alliance should approve the supply of weapon, which is located within the NATO states. Although, when it comes to the weapon that is made directly by Turkey, it is the country's personal decision whether to supply weapons or not," said the MP.

Recently the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Pavlo Klimkin called for negotiations on de-occupation of Crimea in the Geneva Plus format with the participation of Turkey and international organizations. On February 13, during the meeting of the Normandy Quartet, Ukraine's Foreign Affairs Minister is expected to raise the issue of de-occupation of Crimea.

On February 4, the European Parliament adopted another resolution on Crimea. It urged Russia to start a dialogue with Ukraine and praised the steps of the Ukrainian side prior to the talks. In the document, the European Parliament calls on the Council to keep the sanctions against Russia until the end of the occupation of Crimea and its return to Ukraine.


http://www.armyrecognition.com/february_2016_global_defense_security_news_industry/turkey_may_start_supplying_military_equipment_to_ukraine_51102163.html
  Mesajı Paylaş

putty

Cirit den başka ne varmış verebileceğimiz Mesajı Paylaş

ocay

http://m.sabah.com.tr/gundem/2016/02/16/ukrayna-ile-turkiye-ortak-silah-uretecekSavunma sanayinde işbirliği için görüşmeleri sürdüren Ukrayna ile Türkiye, askeri araç ve silah üretimi konusunda uzlaştı.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi'nden (RNBO) yapılan açıklamada RNBO Sekreteri Oleksandr Turçinov ile Türkiye Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir'in bir araya geldiği bildirildi.

SİLAH ÜRETİMİ KONUŞULDU

Turçinov ile Demir görüşmesinde, Ukrayna ve Türkiye'nin savunma alanında ihtiyaç duyduğu askeri teçhizat ve silah üretimi için çalışma grupları oluşturulması, ileri teknoloji içeren özel projelerde ortaklık konularının ele alındığı belirtildi.

STRATEJİK ORTAKLIK

Görüşmede Türkiye'yi stratejik ortak kabul ettiklerini belirten Oleksandr Turçinov, sene başında yaptığı Türkiye ziyaretinde, askeri-endüstriyel tesislerde müşterek projelerin hayata geçirilmesi konusunda işbirliği yapılması kararı aldıklarını dile getirdi.
Ukrayna ile Türkiye arasındaki savunma işbirliğinin önemine dikkat çeken İsmail Demir ise Türkiye'nin Ukrayna ile işbirliğine önem verdiğini güç birliğiyle elde edilen verim sayesinde Ukrayna ile Türkiye'nin daha da gelişeceğine inandığını söyledi.

ORTAK PROJELER

İki ülke arasında devam eden görüşmelerde; turbojet uçak motoru, tank, zırhlı araç, radar, iletişim, navigasyon sitemlerini geliştirme ve üretme konularında ortak projeleri hayata geçirme konusunda fikir birliğine varıldı. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Yukarıdaki konulardan turbojet uçak motoru teknolojisini Ukrayna Türkiye'ye, tank, zırhlı araç, radar, iletişim sistemleri ve navigasyon konularında Türkiye Ukrayna'ya teknoloji verir... Mesajı Paylaş

Kabardey

HARZEMŞAH üstadım, bu durumda bizim yerli turbojet uçak motoru üretme niyetimiz daha da öne alındı diyebilir miyiz? Mesajı Paylaş

ocay

Radar konusunda Ukrayna'nın biraz demode ama etkili L-Band ve aşağısında radar teknolojileri mevcut. Bizim elimizdeki limitli insan kaynağı ile pek oralara giremedik.

Bunun yanında navigasyon sistemleri konusunda kafam pek net değil. ASELSAN hala laser ring cayro konusunda dışa bağımlı görünüyor; hatta daha basit MEMS INS konusu malumunuz dışardan temin ediliyor. Ortada hep prototipler dolandı ama bu işi pek beceremedik galiba. Mesajı Paylaş

Altarinoglutarkan

Motor konusunda ne durumda Ukrayna? Motor konusu malum... Mesajı Paylaş
Siyasetle uğraşmamanın cezası, sizden daha aptal olanlar tarafından yönetilmektir.

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter