Almanya

Başlatan minigitav, Oca 20, 2016, 11:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

erdem

Bunun medeniyet ile ne ilgisi var yahu?

Dunyanin her yerinde isguzar burokratlar vardir ve her yerde sikinti yaratirlar.

Cin'de mahkumlarin - evsizlerin organlari zorla alindigi zaman ne oluyor o zaman? Dogu'dan gelen isik-aydinlanma falan mi? Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Alman silahlarının Yemen'de ne işi var?

Suudi Arabistan ve Emirliklerin Yemen savaşında Almanya'dan aldıkları silahları kullandıkları ortaya çıkarıldı. Muhalefet Berlin yönetiminden Suudi Arabistan ile başlatılan stratejik ortaklığın bozulmasını talep ediyor.
   
Deutsche Welle, Stern dergisi, Birinci Alman televizyon kanalı ARD'nin "report München" programı, Lighthouse Reports adlı Hollandalı araştırma merkezi ve araştırmacı gazetecilik kuruluşu Bellingcat ortak çalışmayla Yemen'deki savaşta Alman silahlarının sanıldığından daha önemli rol oynadığını ve savaşta Alman kara, hava ve deniz silah sistemlerinin kullanıldığını ortaya çıkardılar.

#GermanArms araştırma ağının bulguları politikacıların tepkisine yol açtı. Birlik 90/Yeşiller partisinin Federal Meclis Grubu'nun dış politika sözcüsü Omid Nouripour Deutsche Welle'ye verdiği demeçte, "Federal hükümetin Yemen'de Alman silahlarının kullanılmadığına dair açıklamalarının hiçbir değerinin kalmadığını" söyledi. Nouripour hükümetin "icraatını kontrol edemez duruma düştüğünü" sözlerine ekledi.

Omid Nouripour Federal Hükümet'ten Suudi Arabistan ile arasındaki stratejik ortaklığa son vermesini talep ediyor.

Alman hükümetinin temsilcileri şimdiye kadar Yemen'de Alman silahlarının da kullanıldığına dair bilgilerinin olmadığını söylemekteydiler. Ekonomi Bakanı Peter Altmaier Münih'teki Uluslararası Güvenlik Konferansı sırasında Deutsche Welle'nin sorusu üzerine (Yemen'de Alman silahlarıyla savaşıldığından) "haberi olmadığını" açıklamıştı. Araştırmanın yayımlanmasından sonra politikacılar şimdiye kadar verilen kontrol garantilerinin yeterli olup olmadığını sorgulamaya başladılar.

Yanlış ellere geçen Alman silahları

Koalisyon ortağı Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin dış politika sözcüsü Jürgen Hardt kurumumuza verdiği mülakatta, "Almanya'dan silah alan her devlet bu silahların alan ülkede kalacağına dair teminat verir. Bu şartı yerine getirmeyen devletler bunun ciddi sonuçlarına katlanmak zorunda kalır" dedi.

Hardt'ın sözleri Almanya'nın bundan böyle örneğin Suudi Arabistan'a bir daha silah satmayacağı anlamına da gelebilir.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi nedeniyle Suudi Arabistan'a uygulanan silah satış ambargosu 9 Mart'ta sona erecek. Jürgen Hardt Deutsche Welle'ye yaptığı açıklamada, "Bana göre hükümet bünyesinde aldığımız kararları uygulamaya devam etmeli ve Yemen'deki iç savaşa aktif şekilde karışan devletlere silah sevk etmemeliyiz" dedi.

Koalisyon ortağı Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin Meclis Grup Başkan Vekili Rolf Mützenich "araştırma sonuçlarının dış politika pusulalarının son yıllarda şaştığını gösterdiğini" söyledi. Mützenich çoktandır "kriz bölgelerine gönderilen Alman silahlarının çatışmaları azdırmaya yaradığından kuşku duyduğunu" belirtti.

Yeşiller Partisi sözcüsü Nouripour Federal Hükümet'ten Suudi Arabistan ile arasındaki stratejik ortaklığa son vermesini talep ederken, Sol Parti'nin dış politika sözcüsü Stefan Liebich, "Yemen'deki korkunç iç savaştan Almanya'nın da sorumlu olduğunun gün ışığına çıktığını" söyledi. Liebich, "Bu duruma son vermek isteniyorsa, kriz bölgelerine yapılan silah sevkiyatına derhal son verilmelidir" dedi.

Berlin silahların kime verildiğini araştıracak

Federal Hükümet sözcü vekili Ulrike Demmer araştırma sonuçlarının derhal değerlendirileceğini ve Suudi Arabistan'a satılan silahların akıbeti hakkında bilgilerinin olmadığını söyledi. Alman silahlarının nerede kullanıldığı büyük önem taşımakla birlikte Federal Hükümet'ten yapılan açıklamalarda sadece "konunun inceleneceği" belirtiliyor. 9 Mart'tan sonra Suudi Arabistan'a silah satışlarının yeniden başlayıp başlamayacağının tartışılmakta olduğuna da açıklamalarda yer veriliyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı buluşmada silah ihracatı da ele alındı. Merkel ortaklaşa imal edilen silahlar için yeni kurallar belirlenmesini istiyor. Ortak projeleri de olumsuz etkilediği için Paris ve Londra yönetimleri Suudi Arabistan'a silah ihracatının durdurulmasını eleştiriyorlar. Alman Sosyal Demokrat Partisi sıkı kuralların gevşetilmesine karşı çıkıyor.

https://www.dw.com/tr/alman-silahlar%C4%B1n%C4%B1n-yemende-ne-i%C5%9Fi-var/a-47727427 Mesajı Paylaş

canıtez

Almanya devlet filosuna üç tane A350-900 sipariş etti

Almanya Hava Kuvvetleri, devlet büyüklerinin uçuşlarında kullanılmak üzere üç tane Airbus A350-900 sipariş ediyor. Üç uçağın Alman devletine maliyetinin 1,2 milyar Avro olması bekleniyor.

Almanya Savunma Bakanlığı tarafından son zamanlarda yaşanan arıza ve gecikmelerin yaşattığı sorunlar nedeniyle alınmasına karar verilen uçaklar hakkında yapılan açıklamada "Federal hükumetin özellikle Dünya çapındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi noktasında hareket kabiliyeti büyük önem taşımaktadır." denildi.

Geçtiğimiz kasım ayında Almanya Başbakanı Angela Merkel, G20 toplantısına katılmak için Arjantin'e giderken devlet filosuna ait Airbus A340 tipi uçakların arıza vermesi nedeniyle tarifeli seferle Buenos Aires'e gitmek zorunda kalmış ve bazı önemli toplantıları kaçırmıştı.

Geçtiğimiz ocak ayında ise Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'ın uçağı Etiyopya'da arızalanmış, Steinmeler'in dönüş programı ertelenmek zorunda kalmıştı. Yine ocak ayında Almanya Kalkınma Bakanı Gerd Müller'in Afrika turu sırasında uçağı arızalanarak mahsur kalmıştı.

Yeni teslim alınacak Airbus A350-900 uçaklarının ilkinin Haziran 2020'de teslim edilmesi diğer iki uçağın ise 2022'de devlet hava aracı filosuna katılması planlanıyor. Airbus A350-900 uçakları ile devlet hava aracı filosunda yer alan 20 yıllık Airbus A340 uçakları değiştirilecek.

https://www.bagimsizhavacilar.com/almanya-devlet-filosuna-uc-tane-a350-900-siparis-etti/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Alman şirketlerinde ciro hız kesti

Dünyanın önde gelen şirketleri arasında yapılan bir araştırma geçen yıl Alman şirketlerin cirosunun geçen yıl sadece yüzde 1,2 oranında arttığını gösterdi. Amerikan şirketleri ise cirolarını yüzde 10,5 oranında artırdı.
   
Yapılan bir araştırma, Almanya'nın önde gelen şirketlerinin ciro ve kâr artışında dünyanın büyük şirketleri ile karşılaştırıldığında alt sıralarda yer aldığını ortaya koydu. Stuttgart merkezli EY Danışmanlık Şirketi'nin araştırmasına göre, borsada işlem gören yüksek cirolu bin şirketin sadece 44'ünü Alman şirketleri oluşturuyor. Bu şirketlerin cirosunda 2018'de bir önceki yıla göre ortalama yüzde 1,2 oranında artış kaydedildi. Faiz ve vergi öncesi kârın ise yüzde 10 azaldığı tespit edildi.

EY Danışmanlık Şirketi'nin araştırmasına göre, geçen yıl en fazla ciroyu yapan bin şirketten 299'u ABD'de, 146'sı Japonya'da, 79'u ise Çin'de faaliyet gösteriyor.

Araştırmaya göre, geçen yıl Amerikan şirketleri cirolarını yüzde 10,5 oranında artırdı. Asya'da faaliyet gösteren şirketlerin cirolarında ise yüzde 10,1 artış kaydedildi. Avrupa'daki şirketlerin cirolarındaki artışın ise yüzde 7,7 olduğu tespit edildi.

Elektronik ve yazılım devleri başı çekiyor

En yüksek kârı elde şirketler arasında yaklaşık 60 milyar euro ile iPhone üreticisi Apple birinci sırada yer alıyor. Güney Koreli elektronik devi Samsung ise 45 milyar euro kâr ile ikinci sırada bulunuyor. Samsung'u yaklaşık 30 milyar euroluk kâr ile ABD'li yazılım şirketi Microsoft takip ediyor.

Avrupa'dan geçen yıl en yüksek kârı elde eden şirket, petrol alanında faaliyet gösteren Royal Dutch Shell oldu. Yaklaşık 27 milyar euro kâr eden şirket, dünya sıralamasında da dördüncü sırada yer aldı.

Alman şirketleri içinde en yüksek kârı elde eden Volkswagen ise 14 milyar euro ile dünya sıralamasında 25'inci sıraya yerleşti.

EY Danışmanlık Şirketi'nin analizine göre, Avrupa'daki şirketlerin çoğunun dijitalleşmeye kaynak ayırmaları ve dünya konjonktüründeki gelişmeler yıllık cirolarına yansıdı. ABD ile ticarette yaşanan anlaşmazlıkların Almanya'nın ihracatını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekilerek, özellikle otomotiv sektöründe yaşanan sorunlar da ciro ve kârdaki düşüşe neden olarak gösterildi.

https://www.dw.com/tr/alman-%C5%9Firketlerinde-ciro-h%C4%B1z-kesti/a-49140136 Mesajı Paylaş

Karabasan

Almanya'da Yeni Bir Irkçı Cinayet Şebekesi mi Türedi?


Almanya'nın Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke'nin katil zanlısının aşırı sağcı çıkmasından sonra, soruşturmaya siyasi suikastları ve terör eylemlerini araştıran Federal Başsavcılık el koydu.

Bir yetkili, geçen hafta sonunda göz altına alınan 45 yaşındaki zanlının uzun süredir aşırı sağcı gruplarla bağlantısının olduğunun tespit edildiğini ve "göçmen dostu" olarak tanınan Vali Lübcke'nin öldürülmesinin "aşırı sağcı bir suikast" olarak sınıflandırıldığını açıkladı.

Basında yer alan haberlere göre yakalanan zanlının polisteki kaydı oldukça kabarık. 1993 yılında mültecilerin kaldığı bir yurda molotof kokteyli atarak yakma girişiminden yargılanan, daha sonra serbest bırakılan zanlının, 2000'li yılların başından bu yana "Kombat 18" adlı ırkçı örgütle ilişkisi tespit edildi. Örgütün isminde yer alan "18" sayısı, Nazi lideri Adolf Hitler'in isim ve soyadının baş harflerini oluşturduğu için militan ırkçılar tarafından sıklıkla kullanılıyor.

Zanlının 1 Mayıs 2009'da Alman Birleşik Sendikası DGB'nin Dortmund kentinde düzenlenen mitingine saldıran "Autonome Nationalisten" adlı gruba da üye olduğu ve o saldırı sonrasına tutuklanarak, 10 ay hapis cezasına çarptırıldığı da öğrenildi. Bir polis yetkilisi, söz konusu zanlının o olaydan sonra Lübcke cinayetine kadar izini kaybettirdiği ve yeraltında yaşamış olabileceğini ifade etti.
İki çocuk babası Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Lübcke, 2 Haziran'da evinin bahçesinde kafasına yakın mesafeden sıkılan tek kurşunla öldürülmüştü. Başbakan Angela Merkel'in mülteci politikalarını savunan ve sığınmacılara olduğu kadar, Kassel bölgesinde yaşayan Türkiye kökenlilere de olan sıcak yaklaşımıyla bilinen Lübcke, 2015'ten sonra, aşırı sağcı çevreler tarafından hedef gösterilerek, internet üzerinden adresi paylaşılmıştı.

Lübcke'nin ölümü sonrasındaysa, Neonazilerin sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarla valinin ölümüne sevindikleri ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Lübcke'nın öldürülmesini sevinçle karşılayanları sert dille kınadı, bunun "çirkin, tiksindirici ve her bakımdan ahlaksızca" olduğunu söyledi.

Olayla ilgili ayrıntılar akıllara, "Almanya'da NSU tarzı yeni bir ırkçı cinayet şebekesi mi türedi?" sorusunu getirdi. Irkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü (NSU), ülke genelinde sekizi Türk, biri Yunanlı ve biri de polis memuru olmak üzere 10 kişiyi öldürmüştü. 2011'de yakalanacaklarını anlamaları üzerine, intihar eden iki NSU üyesinin, 13 yıl boyunca Almanya'da gizlenerek, yeraltı örgütü şeklinde eylem düzenledikleri belirlenmişti.

Aşırı sağ uzmanları ve istihbarat örgütleri, giderek radikalleşen Alman Neonazi ve ırkçıların bir süredir silahlanarak, terör eylemleri planladığı yönünde uyarılar yapıyor. Daha geçen hafta Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde 3'ü aktif görevde, 1'i eski olmak üzere toplam 4 polis memurunun mühimmat tedarik ettiği ve bu mühimmatları, aşırı sağcı "Prepper" olarak adlandırılan gizli bir örgütlenmeyle irtibatı bulunan bir kişiye verdiklerini tespit edilmiş, söz konusu kişiler gözaltına alınmıştı.

Uzmanlar, Alman Neonazilerin "X Günü" adı verilen bilinmeyen bir tarihe hazırlıklı olmayı hedeflediklerini ve ülkedeki siyasetçilere yönelik suikastlar yaparak, iç savaş çıkarmayı, ardından da darbe yaparak ülke yönetimini devralmayı amaçladıklarını iddia ediyor.

Geçen sonbahar aylarında Alman ordusunda özel kuvvetlere bağlı elit askerler içinde benzer hedefli bir gizli oluşumun varlığı saptanmış, hatta Başbakan Angela Merkel'in bulunduğu bir uçağın havada arızalanarak, son anda acil iniş yapması bu grubun bir suikast denemesi şeklinde spekülasyonlara yol açmıştı. Yapılan soruşturmada, darbeci grubun, eski Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Federal Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth ve Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch'ın da aralarında bulunduğu bir dizi siyasetçiyi, ayrıca Müslüman ve Yahudi toplum liderlerini aynı gün aynı yerde toplayarak infaz etmeyi planladığı, silah, cephanelik, gıda, lojistik malzeme ve yakıt depoladığı da saptandı.

Yorumlarda, Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke'nin katil zanlısının Almanya'da gizl bir şekilde yayılan ırkçı bir ağın parçası olabileceği ve ifade vermesi durumunda yeni bilgilere ulaşılabileceği vurgulanıyor.
https://www.amerikaninsesi.com/a/almanyada-yeni-bir-irkci-cinayet-sebekesi-mi-turedi/4962077.html

Almanya'da aşırı sağcıların iç savaş senaryosuna hazırlandığı iddiası 28.04.2019

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatının (İç İstihbarat Servisi) aşırı sağcıların "iç savaş senaryosuna hazırlandıklarına" yönelik ipuçlarının yer aldığı bir rapor hazırladığı ileri sürüldü.
Alman "Welt am Sonntag" gazetesi, Anayasayı Koruma Teşkilatının hazırladığı "aşırı sağcı terör eğilimleri ve potansiyeller" konulu gizli bir rapora yer verdi.

Almanya'da şiddet yanlısı aşırı sağcılardan gelecek tehlikenin arttığına işaret edilen raporda, aşırı sağcıların örgütler ve oluşumların dışında küçük gruplarda veya bireysel olarak ortaya çıkmaya başladığı belirtildi.

"Çok sayıda aşırı sağcı birkaç ay veya birkaç yıldan beri aktif ve bunların bir kısmı daha önce bilinmeyen kişiler." denilen raporda, bu kişilerin büyük çoğunluğunun 30 yaşında erkekler olduğu ve aralarında polis ve askerlerin de bulunduğu kaydedildi.

Aşırı sağcıların iletişimlerini öncelikle internet üzerinden sağladıklarına işaret edilen raporda, "Resmi makamlar, aşırı sağcıların iç savaş senaryosuna ve kaygı duyulan kamu düzeninin çökmesine hazırlandıklarına ilişkin ipuçları buldu." denildi.
Raporda, aşırı sağcıların bombalı saldırı alıştırması da yaptığı belirtildi.
Aşırı sağcı teröristlerin gerçekleştirdikleri eylemlerde yeteri kadar organize olmadığının görüldüğü ifade edilen raporda, aşırı sağcıların internet ve sosyal ağlar üzerinden iletişim sağladıkları için takip edilmelerinin zorlaştığına dikkat çekildi.

Gazetede ayrıca, Almanya Kriminal Dairesi'nin (BKA) ülkede her vakit saldırı yapma riski taşıyan 33 aşırı sağcının bulunduğu ve bu sayının geçen yıl 22 olduğuna yönelik açıklamasına da yer verildi.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/almanyada-asiri-sagcilarin-ic-savas-senaryosuna-hazirlandigi-iddiasi/1464582 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Southwater

NSU davasının 120 yıllığına devlet sırrı ilan edilmesi? Almanlar fena... Mesajı Paylaş

Karabasan

Alman güvenlik güçlerinde aşırı sağa kayış uyarısı


Almanya'da iktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik partisinin (CDU) önde gelen isimlerinden Friedrich Merz'ın başlattığı, polis ve asker arasında aşırı sağ ideolojinin giderek yaygınlaştığına dair tartışmanın yankıları sürüyor. Geçen haftasonunda Bild am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, askerler ve polisler arasında sağ popülist AfD (Almanya için Alternatif) partisine kayışın arttığını dile getiren Merz, "Ordunun bir bölümünü AfD'ye kaybediyoruz. Federal sınır polisinin bazı bölümlerini AfD'ye kaybediyoruz" uyarısında bulunmuştu.

Polis sendikalarından Merz'e destek

Merz'ın bu açıklamalarına Almanya'nın önde gelen polis sendikalarından da destek geldi. Alman Polis Sendikası (GdP) Başkan Yardımcısı Jörg Radek, "Birçok memurda bazı şeylerin yolunda gitmediği, sağ milliyetçi partilere duydukları sempatiden anlaşılıyor" dedi. Radek, 2015 senesinde yaşanan yoğun sığınmacı göçü sırasında, hükümetin talimatıyla sınır kapılarının açılması ile ilgili olarak, "Hükümet, sınırlarda verilen onca zorlu mücadelenin ardından federal polislerin kendilerine yasal olarak verilen izinsiz geçişleri engelleme görevinden neden vazgeçmeleri gerektiğini onlara anlatamadı" diyerek bu durumun federal sınır polislerinin AfD'ye sempati duymasını sağladığını kaydetti.

Polisler farklı "alternatiflere" yöneliyor

Fridrich Merz'ın söz konusu röportajda ifade ettiği, güvenlik güçlerinin aşırı sağa kaymalarını önlemek için partisi CDU'nun kayıtsız şartsız emniyet birimlerinin arkasında durması gerektiğine dair sözlerine ise destek, bir başka polis sendikası olan Federal Polis Sendikası'ndan (DPolG) geldi. Sendika Başkanı Ernst G. Walter, "Friedrich Merz'ın söylemlerini kesinlikle tasdik ediyorum. Sayıları giderek artan arkadaşlarımızın, kendilerini geleneksel partiler tarafından temsil edilmiyor hissetmelerini ve farklı 'alternatifleri' düşünmelerini görmek, beni de endişelendiriyor" ifadesini kullandı.

Muhalefetin görüşleri

Tartışmalara katılan meclisteki muhalefet partilerinden Hür Demokrat Parti'nin meclis grubu iç politika sözcüsü Konstantin Kuhle, Merz'ın dile getirdiği sorunun sorumluluğunun Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer'de olduğunu savundu. Polislerle anayasal düzen arasındaki makasın açıldığını kaydeden Kuhle, bunun nedeninin de gereksiz İslam tartışmaları başlatan ya da placebo etkisinden başka bir şeye yaramayan sınır dışı kararlarına imza atan Seehofer gibi insanlar olduğunu dile getirdi. Bir başka muhalefet partisi olan Yeşiller'in Eş Başkanı Robert Habeck ise, emniyet ve ordu teşkilatında aşırı sağ ideoloji ile ilgili yapısal bir sorun olup olmadığı hakkında bir değerlendirme yapamayacağını ancak memurların, anayasal düzene ettikleri yemine bağlı kalacaklarına ve bunu tüm siyasi eğilimlerin üstünde tutacaklarına inanmak istediğini belirtti.

Alman siyasetinin önemli isimlerinden Merz

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında, Başbakan Angela Merkel'in CDU genel başkanlığı görevinden istifa etmesinin ardından düzenlenen kurultayda bu göreve aday olan, ancak rakibi Anngret Kramp-Karrenbauer'e çok az bir farkla yenilen Merz buna rağmen hala Almanya'nın potansiyel başbakan adaylarından biri olarak gösteriliyor. Partisi CDU'ya bağlı ekonomi konseyinin başkan yardımcılığı görevini yürüten Friedrich Merz aynı zamanda çok sayıda finans ve emlak şirketinin denetleme kurullarında görev yapıyor.

https://www.dw.com/tr/alman-g%C3%BCvenlik-g%C3%BC%C3%A7lerinde-sa%C4%9Fa-kay%C4%B1%C5%9F-uyar%C4%B1s%C4%B1/a-49346314 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Nordkreuz isimli terörist grup siyasetçileri öldürmeyi planlayıp, 200 adet ceset torbası sipariş etmiş(olay yeni)
Şüphelilerin çoğu polis ve askerlerden oluşuyor.
https://www.tagesschau.de/inland/nordkreuz-ermittlungen-101.html

Almanya da şiddet uygulamaya hazır 24000 neonazi olduğu söyleniyor.
https://www.deutschlandfunk.de/verfassungsschutzbericht-zahl-der-extremisten-auf-neuem.1939.de.html?drn:news_id=1021714

Bir gün sabah kalktığımızda bir bakacağız ki neonaziler Almanya siyasetini komple silip süpürmüş  ::)
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

BETONBEY

#173
Tem 03, 2019, 12:36 ÖS Last Edit: Tem 03, 2019, 12:40 ÖS by BETONBEY
AB kilit pozisyonlarında bulunan yöneticilerini yeniliyor. Benim dikkatimi çeken Avrupa Komisyonu (düzeltme) ve AMB Başkanlığına kadın adaylar gösterilmesi...

Ursula Gertrud von der Leyen, Christine Madeleine Odette Lagarde...

Almanya'da Merkel gidiyor Annegret Kramp- Karrenbauer geliyor.

Bizim en büyük kayıplarımızdan biri bu sanırım, nüfusumuzun yarısından gerçek anlamda yararlanamamak...

https://twitter.com/dw_turkce/status/1146323219714072576?s=19

https://twitter.com/BloombergHT/status/1146288733467140097?s=19

https://twitter.com/euronews_tr/status/1146114007193047040?s=19 Mesajı Paylaş

HDS

Daimler, yani Mercedes, Stuttgart'ta, yani Mercedes'in merkezinde yeni kurulacak üretim hattının ihalesini tarihinde ilk kez Çinli bir entegratöre vermiş. Kuka'ya da değil.

Vay be.  ??? Mesajı Paylaş

muhendus

@HDS; Kuka da 3 yıldır Çinli hocam :) Adamlar patent ve geliştirmeleri alıp götürdüler bile Çin'e çoktan. Mesajı Paylaş

HDS

..ki ona rağmen.  :) Mesajı Paylaş

Karabasan

Almanya'da PEGIDA'cıların Lübcke cinayetine ilişkin söylemleri infiale yol açtı


Almanya'nın Dresden kentinde 2014 yılında kurulan İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketinin gösterisinde, Kassel Valisi Walther Lübcke cinayetine ilişkin sarf edilen sözler infiale yol açtı.

PEGIDA'cı göstericileri takip eden Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD muhabirlerinin Kassel Valisi Lübcke'nin öldürülmesi konusundaki sorusuna gösteriye katılan Almanlardan bazılarının, "Aşırı sol tehlikesine kıyasla her iki ya da üç yılda bir, bazı nefret nedenleriyle cinayet nispeten normal.", 'Ben Walter Lübcke'yi vatan haini olarak görüyorum. Kim kendi milletinin göç politikası yüzünden ülkeyi terk etmesini istiyorsa benim gözümde vatan hainidir.'', ''İşlenen cinayet bir nevi insani tepkidir.'' karşılığını vermesine siyasilerden tepki geldi.

Hristiyan Demokrat Partili (CDU) Saksonya Eyalet Başbakanı Michael Kretschmer, göstericilerin Lübcke cinayetine ilişkin kullandığı ifadeleri "iğrenç, utanç verici ve tümüyle kabul edilemez" olarak niteledi.

Kuzey Ren Vestfalya Başbakanı (CDU) Armin Laschet, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Nasıl bir zamanda yaşıyoruz ki, kameralar önünde cinayet için 'iyi oldu' deniliyor. İnsan bu tür şeylerden ürperiyor.'' ifadesini kullandı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Karl Lauterbach de PEGIDA'cıların insanları korkuttuğunu belirterek, Lübcke gibi katledilen demokratik bir siyasetçiye haset edenlerin her şeyi yapabileceğini vurguladı.

Saksonya Başbakan Yardımcısı Martin Dulig (SPD) de PEGIDA'nın Anayasa Koruma Teşkilatı tarafından kontrol edilmesi çağrısında bulundu ve gösteriye katılanların "endişeli vatandaşlar" değil aksine faşist öncüler olduğunu kaydetti.

Dresden Savcılığı Sözcüsü Lorenz Haase da konuyla ilgili olarak ''suçu övme'' iddiasıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Aşırı sağcı Stephen Ernst tarafından öldürülen Kassel Valisi Lübcke, 2015'te mültecilerin Almanya'ya gelmelerini eleştirenlere karşı, "Bu değerleri paylaşmayan, istediği zaman bu ülkeyi terk edebilir. Her Alman bunu yapmakta serbesttir." ifadesini kullanmış ve bu açıklama aşırı sağcı çevrelerden büyük tepki görmüştü.

Vali Lübcke, 2 Haziran'da evinin bahçesinde başına tek kurşun sıkılarak öldürülmüştü.

Valiyi öldürdüğünü emniyetteki sorgusunda itiraf eden Ernst, mahkemede bu ifadesini geri çekmişti.

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/almanyada-pegidacilarin-lubcke-cinayetine-iliskin-soylemleri-infiale-yol-acti/1524459 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Ticaret savaşları Alman ihracatını vurdu

Uluslararası belirsizlikler Alman ekonomisinin en önemli payandalarından ihracatı vurdu. Haziran ayında ihracat bir önceki aya göre yüzde 0.1, bir önceki yıla göre de yüzde 8 geriledi. Uzmanlar 2019'dan ümitsiz.

Alman Federal İstatistik Dairesi, Almanya'nın ihracatının Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1, bir önceki yılın Haziran ayına göre yüzde 8 oranında gerilediğini açıkladı. Böylece Alman ekonomisinin en önemli kalemlerinden ihracatta, yaklaşık son üç yılın en büyük düşüşü kaydedilmiş oldu. Haziran ayında ithalat da yüzde 4,4 oranında geriledi.

Daire'nin verilerine göre 2019'un ilk altı ayında ihracat yüzde 0,5'lik hafif artışla 666 milyar 100 milyon euro olarak gerçekleşti. İthalatta ise yüzde 3'lük artışla 556 milyar 200 milyon euro seviyesine ulaşıldı.

Brexit'in olumsuz etkisi

ABD ile Çin arasındaki ticari gerginlik, dünya ekonomik konjonktüründeki zayıflama, Britanya'nın AB'den ayrılma sürecinde yaşanan sancılar ve "düzensiz" ayrılma riskinin ekonomide güvensizlik yarattığı belirtiliyor.

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK), ihracatta Haziran ayında kaydedilen düşüşün ardından 2019'un geri kalan kısmında da büyüme beklemediklerini açıkladı. DIHK, daha önce ihracattaki yıllık artış tahminini yüzde 1,2 olarak açıklamıştı. DIHK dış ticaret sorumlusu Volker Treier, ihracattaki açık gerilemenin Alman şirketler için "nahoş bir sürpriz" olduğunu belirterek "Artan korumacılık ve uluslararası konjonktürdeki hissedilir zayıflama, ihracatı güçlü Alman ekonomisini doğrudan olumsuz etkilemektedir" dedi.

ABD ile Çin arasındaki ticari anlaşmazlık ve Brexit konusunda yaşanan çekişmenin dünya çapında yatırımcıları ürküttüğünü ve yatırım malları üreten Alman şirketlerini olumsuz etkilediğini belirten Treier, "Mali krizden bu yana en zayıf oran olsa da yüzde sıfırlarla yılı bitirebilirsek, anlaşmazlık ve krizlerle boğuşan dünya ekonomisi göz alındığında bu bile bir başarı" değerlendirmesi yaptı.

https://www.dw.com/tr/ticaret-sava%C5%9Flar%C4%B1-alman-ihracat%C4%B1n%C4%B1-vurdu/a-49966600 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Alman otomotiv yan sanayisinde kriz hazırlığı

Dünya otomotiv yan sanayisinin devlerine ev sahipliği yapan Almanya'da ekonomik durgunluk sektörü de vurdu. Otomotiv yan sanayisi, işten çıkarmalardan fabrika kapamaya çeşitli çözüm yollarını masaya yatırıyor.

Alman otomotiv yan sanayii, istihdam olanakları ve ülke ihracatına büyük katkısı nedeniyle Almanya ekonomisi için çok önemli bir yere sahip. Dünya çapında en büyük beş otomotiv yan sanayi kuruluşundan üçü Almanya'da bulunuyor. Sektörde yaşanan konvansiyonel, içten yanmalı otomobil motorlarından elektrikli motorlara geçiş süreci ise firmaları başa çıkmaları gereken önemli sorunlarla karşı karşıya bırakıyor. Bunun dışında Çin, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri gibi önemli pazarlarda yaşanan sıkıntılar ve yapısal problemler de sorunu daha da derinleştiren etkenler.

10 Eylül'de Frankfurt'ta, dünyanın en büyük otomobil fuarlarından IAA'da (Uluslararası Otomobil Sergisi) bir araya gelecek olan sektör temsilcilerinin sıkıntıları büyük. Fuarda şu an gündeme gelen, personeli azaltma, üretim merkezlerini başka yerlere taşıma ve hatta fabrikaları tamamen kapatma gibi konular yoğun bir biçimde tartışılacak. Peki Alman otomotiv yan sanayisindeki dev markaların içinde bulunduğu durum ve yaşadıkları sorunların kaynağı ne?

BOSCH: Şirketin yöneticisi Volkmar Denner, kısa bir süre önce Süddeutsche Zeitung'a verdiği röportajda konuyu gayet anlaşılabilir bir şekilde ifade etmişti. Firma, dizel motorlardaki enjektör sistemi için motor başına 10 kişi çalıştırıyor. Benzinli motorlarda bu iş için üç kişi gerekiyor. Elektrikli otomobillerde ise bu iş sadece bir kişi ile hallediliyor. Kısacası elektrikli otomobillerin yaygınlaşması ile işten çıkarmalar zorunlu olacak. Stuttgart merkezli şirketin dünya çapında 410 binden fazla çalışanı var. Almanya'daki 50 bin personelden 15 bini sadece dizel motorlarla ilgili birimlerde görevli. Dünyanın en büyük otomotiv yan sanayi üreticisi olan Bosch makine üretimi alanında da faal olan bir şirket.

CONTINENTAL: Merkezi Hannover'de bulunan ve otomotiv alanında köklü bir geçmişe sahip olan şirket de sektörün içinde bulunduğu olumsuz dönemden etkilenen kuruluşlardan biri. Continental Yönetim Kurulu Başkanı Elmar Degenhart, sektörün dramatik bir şekilde süratlenen, kökten ve yer yer yıkıcı bir değişim sürecinin içinde olduğunu dile getiriyor. Giderlerin azaltılması gerektiğini vurgulayan Degenhart, bunun için şu an şirket bünyesinde çalışan 245 bin kişiden kaçının işten çıkarılacağını, sendika ile görüştükten sonra karara bağlayacaklarını bildirdi. Degenhart, borsadaki değeri son dönemde gittikçe düşen Continental için, firmanın bazı birimlerinin satılmasının da gündemde olduğunu ifade etti. Otomobil lastiği alanında da bir dünya markası olan şirket için bu ürün, firmayı sağladığı kazançla ayakta tutan temel sütunlardan biri.

ZF: Şanzıman ve farklı otomobil parçaları üreten Friedrichshafen merkezli ZF ise çok farklı alanlarda üretim yapmasına rağmen sektörün içinde bulunduğu durumdan etkilenen markalar arasında. ZF yönetimi son olarak yıl sonu ciro beklentisini 37 milyar eurodan 36 milyar euroya çekti. 2019'un ilk yarısında elde edilen kâr, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yarı yarıya azalmış durumda. Şirketin yöneticisi Wolf-Henning Scheider firma olarak beklentilerinin çok gerisinde kaldıklarını belirtti. Çin'deki üretim merkezlerinde personel sayısını azaltan şirket şu an için Almanya'da böyle bir yola başvurmayı düşünmüyor. Ancak esnek çalışma saatlerine geçmek ZF'nin değerlendirmeye aldığı seçeneklerden biri.

Mahle, Schaeffler, Brose ve Leoni gibi Almanya'daki diğer otomotiv yan sanayi firmaları da benzer sıkıntılar yaşıyor. Bunlardan bazıları süreci, istihdamı azaltarak atlatmayı planlarken, Leoni örneğinde olduğu gibi bazıları için kapatılacağı söylentileri dolaşıyor.

https://www.dw.com/tr/alman-otomotiv-yan-sanayisinde-kriz-haz%C4%B1rl%C4%B1%C4%9F%C4%B1/a-50051312 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter