Almanya

Başlatan minigitav, Oca 20, 2016, 11:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Search and rescue

Kaynak dailymail, the sun, mirror falan ama ne dersiniz?  :DSecret plot by 200 elite neo-Nazi soldiers within 'German SAS' to slaughter politicians and immigrants in mission known as 'Day X' is smashed after former major confesses all

Elite soldiers planned to kill Green Party's Claudia Roth and other left-wingers

They wanted to execute their plot when law and order broke down in Germany

Believed that was imminent and death squads were formed for assassinations

Two-hundred elite soldiers who formed a covert neo-Nazi faction within Germany's equivalent of the SAS planned to butcher immigrants to the country.

They conspired to unleash chaos on what they code-named Day X when they planned to kill Green Party leader Claudia Roth, foreign minister Heiko Mass and ex-president Joachim Gauck.

But authorities smashed the breakaway group of the Bundeswehr's KSK unit before their death squads could carry out the assassinations

https://www.dailymail.co.uk/news/article-6374085/Secret-plot-200-elite-neo-Nazi-soldiers-German-SAS-slaughter-politicians.html Mesajı Paylaş

Çıspıntır

Keşke derim :)
Ama Almanya gibi ülkede darbe falan yapamazlar, yapsalarda başarılı olamazlar. O kültür yok onlarda. Mesajı Paylaş

erdem

Claudia Roth bir zamanlar ne cok gider gelirdi Turkiye'ye... Mesajı Paylaş

HDS

Kadının kıymetini bilemedik.

Gide gele Türkçe'yi söktü. Mesajı Paylaş

erdem

Bu olayin cok iyi incelenmesi gerekir diye dusunuyorum.

Yeni tip kureselci olusumlarin - ulke diyemiyorum artik - ordularini olustururken karsilasacaklari sorunlara iyi bir ornek.

Bir yanda ulkenin demografk yapisini degistiriyorsunuz, milliyet yoktur, ulusalcilik kotudur diyorsunuz, ote yandan insanlarin ordu denen yapiya dahil olup hayatlarini ne idugu belirsiz bir amac icin tehlikeye atmalarini bekliyorsunuz.


Insanlar sirketler icin canlarini ortaya koymazlar, bir memur calistigi sirket icin olumu goze almaz.

Ordu olustururken ve insanlari orduya alirken kullandiginiz en temel olgu insanlarin kendilerinden olanlari koruma gudusune hitap etmektir. Ulkeniz icin savasirsiniz cunku siz olseniz bile sizden  olanlar yasamaya devam etsin diyedir bu.

Bu basit bir "o adamlar da naziymis canim" diyerek ustu kapatilabilecek konu degil.

TSK'daki kahraman asker evine geri dondugunde mahallesinin Afgan-Suriyeli mahallesi haline donustugunu gordugunde ne dusunecek? Bir daha goreve cikarken ne icin, kimin icin savasiyor olacak?


Mesajı Paylaş

petibor

İkiz kulelerden sonra akademisyenlere ne kadar ciddi dir bilemem ama araştırma yaptırtmışlardı haber olmuştu gazetelere. Soru şuydu Amerikada askeri darbe olurmu? Araştırma sonucunda evet olabilir sonucu çıkmıştı. Gün gelir devran döner ülkeleri askerler yönetmeye başlar belkide. Bakın aşırı sağ en umulmadık ülkelerde öne çıkmaya başladı. Buda yarı yarıya militarizm dir yani. Ülkeler kendilerini korumaya çekti özellikle bu istilacı göçmenlere karşı. Baltica nın cümlesi çok doğru bu batılıların organize ve aktive olma yetenegi hafife alınmamalı. Biz düne kadar matematik hesabı ile Avrupa 2050 de müslüman kıta olacak diyorduk. Ne oldu az önlem lerini harekete geçirdi öyle tipler seçti bırak Müslüman olmayı olanda kaçacak neredeyse. Yani Avrupa batı yumuşak karnı zannettiğimiz kadar boş olan bir medeniyet değil. Mesajı Paylaş

Karabasan

Almanların yaklaşık %60'ı "emeklilikte yoksulluk"tan korkuyor. Geçen yıla göre %18 artış var.
https://www.zeit.de/gesellschaft/zeitgeschehen/2019-01/rente-deutschland-angst-altersarmut-einkommen-ausgaben Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

erdem

Avrupa'da iki tane sozde sagci oylarini %5 yukselttiler diye bir seyin degisecegi yok.

Bati'nin mikrokozmozu olan Turkiye'de de oldugu gibi, bati'da batililar, Turkiye'de Turkler yerlerini hizli ureyen ortadogu'lu - Afrikali - Arap'lara birakacaklar. Bu da yaklasik olarak iki nesil alacak.

Bu durumun gecmisten farki ise butun dunyada ayni anda gerceklestigi icin yokolan irklar geri gelemeyecekler. Tam yokolus olacak.
Mesajı Paylaş

HDS

@erdem, hayata bir çekiç olarak bakarsan her şeyi bir çivi olarak anlamak istersin.

Almanya demografik olarak Avrupa ya da diğer OECD ülkelerinden çok farklı değil. Halen 40-60'lı yaşlar arası nüfus oranı çok fazla. Genç nüfus oranı gittikçe azalıyor. Bu bir sorun, evet.

Lakin, yok Endüstri 4.0'dır, yok otomasyondur, şudur budur gibi mevzular ile Almanya yine "katma değer" konusunu idame ettirip müreffehliğine müreffehlik katabilirdi.

Ancak; Almanya maalesef bir kaç sonuçsuzluk açmazında kalacak. Bunlardan birisi, yahu herif tüm Avrupa Birliğini kuruttu. İyi kötü, Hristiyan ve kendi kültürüne yakın bir çok ülkenin gençlerini boşalttı. Polonya'yı, Romanya'yı, Macaristan'ı, hatta Rusya ve Ukrayna'yı boşalttı. Bizdeki yetişmişleri elektrikli süpürge gibi emiyor. Gürcistan'a el attı. Bunların insan kaynağını bitiriyor. Bazıları artık geleceksiz birer "failed state" haline geliyorlar.

Beri yanda; Yahu satacak şeyini alacak adam konusunda soruna daha doğrusu bir krize gidiyor. AB uzun süredir aslen Almanya'ya çalışıyor. Almanya aslında erişebileceğinin çok üzerine yumruk atıyor. Oysa bir çok yerden de sökülüp atılıyor. Bizimle yaşadığı krizi de gördük. AB içinde kendine bir pazar olarak bellediği ülkeler tek tek sırtını Almanya'ya dönüyor. Polonyalılar artık futbol maçlarında inanılmayacak pankartlar asıyorlar.

Halen GSMH'sının yarısı ihracat olan, bunun da neredeyse %35-40'ını, şu anda kanlı bıçaklı olduğu AB ülkelerine yapan, enerjisi için şu anda arasına duvar örülen Rusya'ya muhtaç ve tam anlamı ile adam sınırına dayanmış bir ülke Almanya.

Sorun da bu. İnsanı şöyle olsun böyle olsun, Almanya'nın demografik sıkıntılarından daha büyük mali ve ticari sorunları olacak. Ben gözümü açtım ve erişkin oldum, WTO Almanya'yı ticarete dayalı büyüme konusunda uyarıyordu, ben 40 oldum halen uyarıyor. Ama bu arada Almanya WTO'nun yarısını satın aldı. O ayrı.Alman ihtiyarları bu refahı bulamayacaklar evet. ama Alman gençleri de bulamayacak. Bundan sonra hep yokuş aşağı. Bunun da suçlusu göçmenler falan değil. Mesajı Paylaş

erdem

@HDS,

Almanya'nin sorunlarinin nedeni gocmenler degildir demene kesinlikle katiliyorum. Gocmenler bir hastalik degil, semptomdur.

O ulkenin kendini koruma icgudusunun yokoldugunun gostergesidir. Ayni Turkiye'nin durumunda oldugu gibi.

Almanya bir blok halinde hep beraber karar alip da uyguluyor degil. Hele de 2.d.s'ndan beri Alman halkinin herhangi bir konuda soz hakki olmadigi konusunda fikir birligine varabiliriz sanirim?

Son tahlilde Alman halkinin herhangi bir ekonomik ya da demografik plan yapip da uygulama, bu konularda soz soyleme hakkinin olmadigina inaniyorum.

Kacinilmaz olarak genleri yokolacak - bu bilimsel bir gercek. Bunu hakedip etmediklerini tartismiyorum. Ya da bu durumun kendi hatalari olup olmadigini. Tek soyledigim demografik cokusten cikabilmis bir ulke varsa ben bilmiyorum.

Benim derdim gelecekte oglumu yasamasi icin nereye gondermeliyim? Turkiye'nin 2050'deki nufus yapisi %25 Suriye'li olacak diye bugun gazetelerde mujde verir gibi yaziyorlar. Yuzyilin sonunu gormeden Afganistan olmus oluruz.

Batimizda Avrupa'nin bir gelecegi olmadigi acik. Seriat isteriz sesleri artik dogudan degil batidan da gelmeye baslayacak.

Where do we survive individually? Mesajı Paylaş

HDS

Hocam, Almanya "göçmen" konusundaki liberalizasyonu kara derililerin kara karışına kara gözüne vurgun olduğu için yapmadı. Almanya geliştirdiği altyapı, endüstriyel organizasyonu ve sistemi ile "overseas" operasyonlar yapabilecek, ne bileyim mesela Japonlar gibi, Koreliler gibi ve hatta haydi ekleyelim Amerikalılar gibi rahat rahat dünyaya saçılabilecek bir ülke değil. İnsanları buna uygun değil. Mali idaresi, endüstriyel kültürü, kurdukları tedarik zinciri kültürü buna uygun değil.

Alman, Almanya'da Alman'la çalışabiliyor. İş gücünü de arttırmak istiyor ise, eli mahkum, hem otomasyon ve otomatizasyona yüklenecek, hem de iş gücüne "genç" girdi yapacak. Yukarıda söylediğim gibi kendisi için iyi giden bir AB içi göç mevzusu vardı. Sessiz sedasız, AB ülkelerini kuruttu.

Beri yanda, herif Bulgar kamyoncuyu dahi yollarında istemiyor. Onu içeri almak ve orada yontmak ve kendi teferruatına uydurmak istiyor. AB müktesebatı hayal edileni veremedi ve beklenen olmadı. Alman bir şekilde bunu kendi içerisindeki yaygınlığını ve nüfusunu da kullanarak aşabilmek istiyor.


Bir diğer sorun da, iç tüketiminin zayıflığı. Yukarıda söylediğim gibi, Almanya'nın oldukça "nekes" bir "yaşlı" nüfusu var. Herif dedesinden kalma, 200 senelik evde, doğup büyüdüğü köyde oturuyor. En fazla kapısının önünde bir BMW var. Onunla da otobanda gazlıyor falan.

Almanya'nın kafasında, kontrollü şekilde Avrupalı, Avrupa dışı, Hrıstiyan ve diğer dinlerden, kültürlerden insanları topluma entegre ederek bunları birer tüketici haline getirmek vardı muhakkak. Ancak o düzeneği başaramadan da farklı çelişkilere maruz kaldı. Suriye, Afganistan-Irak ve Afrika  kaynaklı göçmenlik aldı başını gitti. Bunu Almanya gibi kapalı bir toplumun tolere edebilmesi zor.

Ancak, bence yukarıdaki "demografileri değişecek" kehanetinin tam aksine, ve hatta ötesinde; Almanya bu insanları yerleşik hale getirip sisteme entegre edecek ve bunları mal mülk sahibi edip tüketecek hale getirmek için belki de bizi de şaşırtacak bir dönüşüm geçirecek. Uzun süredir son derece durağan olan inşaat ve yapısallık işleri biraz hareketlenecek. uzun süreli "mortgage"lar başlayacak. Amerikalılaşmak durumunda kalacak.Almanya muhakkak şu anda içinde bulunduğu garip patinajı aşacaktır. Ama şu andaki kadar güçlü, zengin ve köpeksiz köyde değneksiz gezerek değil, farklı kaygıları ile. ve yine korkarım ki bu değişim de sağlıklı ya da sağlıksız olarak, Almanya'ya aşırı siyasiler tarafından gelecek. Bu tür önlemler olmadıkça da göçmenlerin sosyal sisteme bir yük gibi getirilmesinin de kıvılcım yaratmasını bekleriz. Almanya belki hedefinin ilkini yaptı, ama ikinci parçasını yapamadı zira karar veremiyor. Karar alamıyor, hareket edemiyor.

Almanya para şangırtısından vergi alınan, oldukça hödük bir ülke. Girişimciliğin falan da gelişmeme sebeplerinden birisi bu. Zor bir ülke. Değişim ve değişikliğin de Avrupa'da en zor gerçekleşeceği ülkelerden birisi. Ama zamanla ev bark sahibi Glowacki'ler Hassan'lar falan göreceğiz el mahkum. Yoksa Almanya oldukça ufalmayı göze almak zorunda kalacak.

Bir dip not ekleyeyim; Özellikle A Haber kılıklı yerlerde çarpıtılan bir retorik var, "Almanya iki savaş ile yapamadığını AB ile yaptı" diye. Bu tam olarak doğru değil. İki savaşta da zaten başaramayacak olanı aslında Almanya'nın eline Amerika verdi. Almanya 90'lardan sonra bunun bokunu çıkardı. İtalya'sı, Fransa'sı, İngiltere'si, aslında Almanya ile kıyas edilir sanayileri ve üretimleri ile AB'ye bu kadar da gebe olmadılar. Hepsinin kendi hinterlandları zaten vardı. Almanya'nın zaten o iki savaşı çıkarma sebebi de bunun olmamasıydı ve o da AB'ye yüklendi. Zaten çok yamyam adamlar.

Ama bunun bir bedeli var ve Almanya korkarım ki bu bedeli ödeyecek.


AB genel olarak dünyada bir "kutup" olma kapasitesini yitiriyor korkarım ki. Bu sebeple yer yer Amerika'ya, olmadı Çin'e, partner ve "enerji sağlayıcı/tüketici" olarak İran gibi ülkelere ihtiyaç duyuyor. Ancak bahsedilen bu ülkelerin ve kutupların hepsi Avrupa'dan çok daha büyük bir savaşın içindeler şimdi. Bu arada da Macron'un Kuzey Suriye'de bekçilik oynamaya kalkması, Almanya'nın bize atarlanması, İran yaptırımları vs vs, hepsi hoş bir seda olarak kalıyor. Mesajı Paylaş

şirpençe

HDS hocam ingilterenin AB den çıkışında Almanyanın etkisi nedir? Mesajı Paylaş

petibor

İngiltere yüzünü okyanusa dönmüş bir ülke AB ile zoraki birliktelikleri var bu yüzden AB de kan uyuşmazlığımız olduğundan bizim AB ye üyeliğimizi destekliyor derdim. Stuzun nasıl kızardı İngiltereye laf ettim diye. Keşke burada olsada bir hesap sorsam beni hatırladınmı SSF de tartışmıştık desem. Mesajı Paylaş

canıtez

#163
Şub 02, 2019, 08:30 ÖS Last Edit: Şub 02, 2019, 08:32 ÖS by canıtez
Almanya'de devletin uçak filosu yenileniyor

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Şansölye Angela Merkel'e tahsis edilen uçakların sık sık arızalanması üzerine Alman Ordusu, üç adet Airbus A350 uçak siparişi verdi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Şansölye Angela Merkel'in uçaklarının sık sık arıza yapması sebebiyle Alman Ordusu, üç yeni uçak almak için harekete geçti. Alımı düşünülen Airbus A350 model uçağın ilkinin 2020 yılına kadar hazır olması planlanıyor.

Almanya Savunma Bakanlığı, hükümet uçaklarının filosunun hızla yenilenmek istendiğini ve alınacak ilk uçağın 150 milyon euro'ya mal olacağı açıklandı. Alman medyası uçakların arızalanmasını ve Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın havaalanlarında mahsur kalmasını veya gidecekleri yere tarifeli uçuşlarla gitmelerini utanç verici olarak nitelendirirken, Şansölye Angela Merkel'i, Savunma ve Maliye Bakanlığını Beyaz Filo'daki gergin duruma hızlı bir çözüm bulmaya çağırdı.

İki gün önce Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steienmeier'in "Theodor Heuss" isimli Airbus A340 uçağı teknik bir arıza yüzünden Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'dan kalkış gerçekleştirememişti. Cumhurbaşkanı Steienmeier, Etiyopya'ya Dışişleri Bakanı olarak geldiği 2014 yılında da uçağın lastiğinin patlaması sonucu uzun süre havaalanında kalmıştı. Öte yandan Steienmeier, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde gerçekleştirdiği Çin ziyaretinde de uçakta meydana gelen arıza nedeniyle parçanın değiştirilmesi sonucu 6 saat beklemek zorunda kalmıştı. Letonya'da da Steienmeier'in uçağının kokpit penceresinin açılması nedeniyle saatlerce arıza giderilme çalışılmıştı. 2006 yılında ise Latin Amerika Zirvesi'ne katılmak için havalanan uçak hava basıncının artması nedeniyle Viyana'ya acil iniş yapmak zorunda kalmıştı. Şansölye Başbakanı Angela Merkel, G-20 zirvesi için Buenos Aires'e giderken uçağı havada arızalanmış ve Hollanda hava sahasından geri dönerek Köln-Bonn havaalanına iniş yapmıştı.

Cumhurbaşkanı ve Şansölyenin kullandığı Airbus A340 model uçakların 20 yaşında olduğu ve 2009 yılında Lufthansa'dan satın alındığı biliniyor.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/almanyade-devletin-ucak-filosu-yenileniyor.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

"Medeniyet dediğin tek dışı kalmış canavar" diyen Mehmet Akif Ersoy'u bir kez daha saygıyla anıyoruz.

-------------------------------------

Belediye vergi borcu olan ailenin köpeğine haciz getirip eBay'de sattı

Almanya'nın Ahlen kasabasında, vergi borçları yüzünden bir ailenin köpeği haczedilip, sanal market eBay'de satıldı. Belediyenin önce, iş kazası sonucu sakatlanan üç çocuk babası adamın tekerlekli sandalyesine el koymaya çalıştığı ancak başaramadığı öne sürülüyor.

Alman medyasında yer alan haberlere göre Ahlen Belediyesi, alacağını tahsil etmek için adı açıklanmayan kişinin evine geçen Kasım'da iki haciz memuru gönderdi.

Ailenin iddiasına göre, haciz memurları önce evin en değerli 'eşyası' olarak tekerlekli sandalyeye el koymak istedi.

Fakat sandalyenin sigorta şirketine ait olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine ailenin Edda adlı köpeğine el konuldu.

Edda, bir belediye çalışanının özel hesabından açık artırma sitesi eBay'de 750 Euro'ya satışa çıkarıldı.

Köpeğin yeni sahibi belediyeye dava açtı

Köpeğin şimdiki sahibi polis memuresi Michaela Jordan, fiyatın düşük olmasından düşük olmasından şüphelenerek belediyeyi aradı.

Normalde bu cins köpeklerin 1500-2000 Euro'ya satıldığı belirtiliyor.

Jordan, telefondaki belediye görevlisinin köpeğin sağlıklı ve aşılarının tam olduğunu söylemesiyle ikna oldu.

Ancak Michaela Jordan, köpeğin gözünden rahatsız olduğunu ve dört ameliyat geçirdiğini belirterek 1800 Euro'luk veteriner masrafını geri alabilmek için belediyeye dava açtı.

Belediye sözcüsü Frank Merschhaus, köpeğe el konulması kararının yasal olduğunu söyledi. Merschhaus, ailenin tekerlekli sandalye iddiasını ise reddetti.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47413520
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter