Almanya

Başlatan minigitav, Oca 20, 2016, 11:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

Almanya'da SPD'nin başbakan adayı Schulz

AP eski başkanı Martin Schulz, Sosyal Demokrat Parti'nin yeni lideri ve başbakan adayı olacak. Gabriel'in bu görevlerden feragat etmesi sonrasında parti yönetimi eylül ayındaki seçimlere Schulz ile girme kararı aldı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel'in görevini bırakacağını ve başbakan adayı olmayacağını açıklamasının ardından, partinin Genel İdare Kurulu salı günü Berlin'de bir araya geldi. Genel İdare Kurulu, Avrupa Parlamentosu eski başkanı Martin Schulz'un başbakan adayı olmasına ve partinin genel başkanlığı görevini üstlenmesine oy birliği ile karar verdi. Gabriel, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Genel İdare Kurulu'nun önerisinin bu pazar günü Parti Federal Yönetim Kurulu tarafından ele alınacağını, Mart ayının başında yapılacak olağanüstü parti kongresinde Schulz'un genel başkanlığının oylanacağını belirtti.

Genel İdare Kurulu'nun kararına göre, halen Ekonomi Bakanlığı görevini yürüten Sigmar Gabriel, Frank-Walter Steinmeier'in yerine Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenecek. İktidardaki Sosyal Demokrat Parti ile Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) Cumhurbaşkanı
adayı olan Steinmeier'in 12 Şubat'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Zypries Ekonomi Bakanı olacak

Ekonomi Bakanlığına ise Brigitte Zypries'in getirilmesine karar verildi. 2002-2009 yılları arasında Adalet Bakanlığı yapan Zypries, halen Ekonomi Bakanlığı'nda müsteşar olarak görev yapıyor. Sosyal Demokrat Parti Federal Yönetim Kurulu'nun Pazar günü yapacağı toplantıda Zypries'in bakanlığını onaylaması bekleniyor.

Sigmar Gabriel, Genel İdare Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, görevini bırakma kararının "kolay olmadığını" belirtti. Gabriel, seçimlerde Schulz'un şansının daha yüksek olduğunu düşündüğü için bu kararı verdiğini ifade etti. Almanya'da parlamento seçimleri 24 Eylül 2017 tarihinde yapılacak.

Schulz'un açıklamaları

Avrupa Parlamentosu eski Başkanı Martin Schulz da, başbakan adaylığı ve parti liderliği için kendisinin aday gösterilmesinin kendisi için bir onur olduğunu belirterek, "partisinin bu ülkeyi yönetme görevini alacağı şekilde bir seçim kampanyası yürüteceğini" dile getirdi. "Bu zor dönemde ülkenin yeni bir yönetime ihtiyacı olduğunu" belirten Schulz, Sosyal Demokrat Parti'nin ülkeyi daha iyiye götürme görevini üstlendiğini ifade etti.

1987-1998 yılları arasında Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Würselen kenti Belediye Başkanlığı görevini yürüten Martin Schulz, 1994 yılında Avrupa Parlamentosu'na seçildi. 61 yaşındaki Schulz, 2014-2017 yılları arasında da Avrupa Parlamentosu Başkanı olarak görev yaptı.

http://www.dw.com/de/martin-schulz-fordert-merkel-heraus/a-37260102 Mesajı Paylaş

HDS

O zaman belli ki Alman seçimlerinde de Türkiye'nin tercihi Hristiyan Demoktratlar ve opsiyonel olarak da Merkel olacak.

Ne çilemiz varmış arkadaş. Mesajı Paylaş

kimlikci

Amerika Çinin ardından Almanya ya da ithalat vergisi koyuyor. Vergi Alman otomotiv devlerini hedef alacak. %35 lik vergi ile 34 milyar avroluk ihracat yapan Alman otomotiv sektörünü zor günler bekliyor Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Almanya'da aşırı sağ alarmı

Almanya'nın altı eyaletinde Yahudilere ve mültecilere saldırı hazırlığında olduğundan şüphelenilen aşırı sağcıların evlerine baskın düzenlendi.

Almanya'da polis, altı eyalette aşırı sağcı bir terör örgütüyle ilişkili olduğundan şüphelenilen toplam on iki ayrı eve ve farklı mekanlara baskın düzenledi. Berlin, Brandenburg, Aşağı Saksonya, Rheinland-Pfalz, Saksonya Anhalt ve Baden Württemberg eyaletlerinde gerçekleştirilen ve yaklaşık 200 polisin görev aldığı baskınlarda şüphelilerin evlerinin arandığı bildirildi.

Alman haber ajansı dpa, soruşturmaların merkezinde "İmparatorluk Vatandaşları" (Reichsbürger) hareketinin bir üyesinin bulunduğunu açıkladı. Söz konusu kişinin silah ve mühimmata sahip bir terör örgütü kurduğu iddia ediliyor. Karlsruhe'de yetkililer, Yahudilere ve sığınmacılara yönelik saldırı planları bulunduğu tahmin edilen örgütün planlarına ilişkin somut kanıtlara ise henüz ulaşılamadığını açıkladı.

Aşırı sağcı çevreler genişliyor

Öte yandan Tagesspiegel'de yer alan bir haber Almanya'da aşırı sağ çevreleri giderek büyüdüğünü ve militanlaştığını ortaya koydu. Güvenlik çevrelerinin verilerine dayandırılan haberde geçen yıl içinde şiddet odaklı aşırı sağcıların sayısı 12 bin 100'e yükseldiği belirtildi.

Haberde 2015 yılında sayıları 22 bin 600 olarak tahmin edilan aşırı sağcıların 11 bin 800'ünün şiddete eğilimli olduğu, 2016 yılında da sayıları yaklaşık 23 bine çıkan aşırı sağcıların yarısından fazlasının şiddet eğilimi gösterdiği vurgulandı. Güvenlik uzmanları, aşırı sağ çevrelerde "agresif tutumun giderek arttığına" işaret ederken, bu çevrelerin bütününün görünürlük ve gözlemlenebilirliğinin giderek daha da zorlaştığını vurguluyor.

http://www.dw.com/de/rechte-szene-eine-g%C3%A4rende-masse/a-37262409 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Alman ordusunda yeni skandal

Almanya'da elit askerlerin yetiştirildiği Staufer Kışlası'nda "insan onurunu zedeleyici ve cinsel tercihi hiçe sayan" ciddi ihlallerin yaşandığı bir skandal patlak verdi.

Alman ordusunun Baden Wüttemberg eyaletindeki Pfullendorf kasabasında bulunan ve elit askerlerin yetiştirildiği Staufer Kışlası'nda bir skandal patlak verdi. Alman ordusundan yapılan açıklamada askeri eğitim merkezinde "insan onuru, cinsel tercih ve utanma duygularını zedeleyici" ihlallerin yaşandığı bildirildi. Askerlerin kötü muamele ve mobbing'e maruz kaldıklarına dair işaretlerin olduğu vurgulandı.

7 asker görevden alındı

Alman ordusundan yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre üst düzey komutanların yaşanlarla bir ilgisi saptanmadı. Açıklamada fail olduğu açıkça tespit edilen 7 askerin işine derhal ve süresiz olarak son verildiği bildirildi. Yetkili müfettişilik tarafından konuyla bağlantılı olduğu düşünülen birçok görevli hakkında disiplin soruşturmasının başlatıldığı ve bazı askerlerin de görev yerlerinin değiştirildiği kaydedildi. Halihazırda eğitim merkezindeki görevlilerin yoğun bir denetimden geçirildiği kaydedildi. Alman ordusunun birçok asker hakkında "özgürlükten mahrum bırakma, ağır yaralama, şiddet kullanma ve cinsel taciz" şüphesi ile Hechingen savcılığına suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

Alman ordusundan yapılan açıklamada "Son olayların, Pfullendorf Eğitim Merkezi'ne bağlı başka bir birimde daha önce meydana gelen ve kadın düşmanı bir atmosferin yaratıldığı olaylardan çok daha vahim ve ağır olduğu" vurgulandı.  Açıklamada bu iddaların sıklığı "büyük bir yönetim açığına işaret etmektedir" denildi.

Savunma Bakanı'ndan sert tepki

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in ortaya çıkan olaya tepkisi sert oldu. Bakan, cuma akşamı konuya ilişkin bir açıklama yaparak Pfullendorf'taki olayları  "tiksindirici" olarak niteledi. Bakan, yaşananların meslektaşlarına saygı ile muamele eden ve birliğin imajını yüksek tutan tüm askerler için utanç verici olduğuna dikkat çekti. Sorumlulara yönelik şimdiden gerekli işlemlerin başlatıldığını kaydeden von der Leyen, sorumluların gereken cezayı göreceğine ve olayın tüm ayrıntıları ile aydınlatılacağına dair söz verdi.
Spiegel online'ın haberine göre Pfullendorf'taki Askeri Eğitim Merkezi'nde şiddet içerikli cinsel faaliyetler, "sadist cinsel ritüeller" yaşandı.  Haberde 2016 yılının ekim ayında bir kadın teğmenin üstlerine ve Savunma Bakanlığı'na bu yönde şikayetlerle başvurduğu belirtildi. Söz konusu teğmenin ifadelerine göre eğitimdeki askerler, diğer askerlerin önünde çıplak kalana kadar soyunmak zorunda bırakılıyor ve üstleri tarafından "eğitim amacıyla" videoya kaydediliyordu.

Pfullendorf'ta bulunan Staufer Kışlası'nda başta keskin nişancılar ve özel harekat birlikleri için yönetici kadrolar gibi elit askerler yetiştiriliyor.  Buradaki askerler özellikle göğüs göğüse çarpışma, zor koşullarda hayatta kalma, esaret, işkence ve tecrit durumuna hazırlık gibi zor görevler için eğitim alıyor.

http://www.dw.com/de/gewaltrituale-bei-der-bundeswehr/a-37308985 Mesajı Paylaş

kimlikci

Almanya Fiat a emisyon soruşturması açtı.
http://www.star.com.tr/otohayat/avrupada-fiat-gerginligi-cikti-volkwagen-krizi-ornek-oldu-haber-1176964/

Sonunda Almanlar Amerika ya aynı yoldan gider yaptı
Bu durum sanırım bizi dolaylı yoldan da olsa ilgilendiriyor. Mesajı Paylaş

The Thing

Almanya yeni cumhurbaşkanını seçti

Federal Seçiciler Kurulu Almanya'nın yeni cumhurbaşkanını seçti. Toplam beş adayın yarıştığı seçimlerin galibi eski Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier oldu.

Federal Seçiciler Kurulu yeni cumhurbaşkanını seçmek için toplandı. Bin 260 kişiden oluşan Federal Seçiciler Kurulu Berlin'de Federal Meclis binasında biraraya geldi. Seçimlerde toplam beş aday yarışıyor; Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti'nin ortak adayı, eski Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier (61), Sol Parti'nin desteklediği yoksulluk konusundaki araştırmalarıyla tanınan Christoph Butterwegge (66), sağ popülist Almanya için Alternatif'in (AfD) adayı Albrecht Glaser (75), Özgür Seçmenler'in (Freie Wähler) adayı Alexanden Hold (54)  ve Korsan Partisi adayı Engelbert Sonneborn (78). Seçimde Steinmeier'in seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Hür Demokrat Parti (FDP) de seçimde Steinmeier'i destekliyor.

Bütün siyasi partilerin temsilcileri seçim öncesinde St. Hedwig Katedrali'nde düzenlenen ekümenik ayinde biraraya geldi. Ayine Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Başbakan Angela Merkel ve kabine üyeleri de katıldı.

Steinmeier: Önemli olan geleceği şekillendirmek

Steinmeier Sosyal Demokrat Parti grubunun (SPD) cumhurbaşkanlığı seçimi öncesindeki oturumunda yaptığı açıklamada, "Kendimi görevin zor olmasına ve etrafımızı saran kriz ve çatışmalardan uzak duramayabileceğimiz bir duruma hazırlıyorum. Ancak önemli olan güvensizlik ortamında kaybolmayıp, geleceği şekillendirmek" diye konuştu.

Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel ise Steinmeier'in adaylığını destekleyen partilere teşekkür etti. Sosyal Demokrat Parti'nin oturumunda konuşan Gabriel, Steinmeier'in cumhurbaşkanı adayı seçilmesini kendisi açısından, "Parti Genel Başkanı olarak veda armağanı' şeklinde nitelendirdi.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanı, Başbakan Angela Merkel de Federal Seçiciler Kurulu'nun toplantısı öncesinde Hristiyan Birlik Partileri'nin oturumunda yaptığı konuşmada Steinmeier'i övdü. Merkel, 'O herhangi bir Sosyal Demokrat değil, Almanya'yı iyi temsil edeceğine güvendiğim bir Sosyal Demokrat" dedi.

Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer ise Büyük Koalisyon'un ortaklarının (Hristiyan Birlik Partileri ve Sosyal Demokrat Parti) adayı Steinmeier'in seçilmesi çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Federal Alman Meclisi üyeleri, eyalet temsilcileri ve vatandaşlardan oluşan bin 260 üyeli Federal Seçiciler Kurulu tarafından seçiliyor. Federal Seçiciler Kurulu'nda çoğunluğu Hristiyan Birlik Partileri ile Sosyal Demokratlar oluşturduğu için diğer partilerin adaylarının seçilme şansı düşük olarak değerlendiriliyor.

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ilerlemiş yaşını gerekçe göstererek seçimlerde yeniden aday olmayacağını açıklamıştı. Gauck'un görev süresi 18 Mart'ta sona eriyor.

http://www.dw.com/de/bundespr%C3%A4siden%20%20%20%20nyhutenwahl-in-steinmeiers-schatten/a-37430997 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

AKP'nin Almanya'daki referandum etkinlikleri iptal

AKP Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada, Türk siyasetçilerin Almanya'da katılacakları referandum etkinliklerinin iptal edileceği belirtildi. Kararın Ankara'da alındığı kaydedildi.

Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumu öncesinde Almanya'da Türk siyasetçilerin katılacağı etkinlikler iptal edildi.  Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi sözcüsü, "gelecek günlerde yapılması planlanan bütün etkinliklerin iptal edildiğini" söyledi. Sözcü, salı günü AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, kararın Ankara'da alındığını belirtti.
Köln'deki merkezin sözcüsü, bakanların katılacağı etkinliklerin zaten planlanmadığını ancak AKP milletvekillerinin katılacağı bilgilendirme toplantılarının da yapılmayacağını kaydetti. Sözcü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı bir etkinliğin planlanmadığını da sözlerine ekledi.

Daha önce de AKP'ye yakınlığı ile bilinen Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sarıkaya "referanduma kadar Türk hükümet temsilcileri ile etkinlik planlamadıklarını" söyledi. Sarıkaya, Wirtschaftswoche dergisine yaptığı açıklamada, yerel düzeyde bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini ancak bu toplantılara Türk siyasetçilerin katılmayacağını dile getirdi.

http://www.dw.com/de/akp-sagt-weitere-wahlkampfauftritte-in-deutschland-ab/a-38046123 Mesajı Paylaş


sadalone

#24
Mar 23, 2017, 03:04 ÖS Last Edit: Mar 23, 2017, 03:07 ÖS by sadalone
Başlangıç için gayet güzel bence hazır lexus(gerçi baya pahalı) Türkiye pazarına girmişken umarım diğer yöneticilerde alman arabalarını birakir yoksa ey Almanya demek komik oluyor. Mesajı Paylaş

HDS

 :)

Her küçük kenar mahalle müteahidinin bile hayallerini "Es kılas hem de lonk" süslerken zor.  ::) Mesajı Paylaş

anafor2016

Bmw ve maybach da unutulmasın Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Bence de başlangıç için güzel bir adım ancak bu tepkiyi halka yayarsak esas o zaman çok güzel bir şekilde meyvesini alırız.

2016 yılı araç satışları ile ilgili şöyle bir link buldum

http://www.ntv.com.tr/galeri/otomobil/2016nin-en-cok-satanlari-hangi-otomobil-markasi-kac-adet-satti,Qi331c5ycE22hmWJKeTEOQ/RKT2xN5RmUq2rCSXmUIt4A

Toplamda bildiğim alman araçlarının satış sayısı : 329426 (Seat-alman parçası bolca bulunduğu için- Audi BMW Skoda Mercedes Opel Volkswagen)

Gerçekten bir boykot hareketi oluşturulsa Alman arabalarına karşı çok güzel meyvesi yenecek bir ağacımız var. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Para ile milli damar aynı kulvarda gitmiyor maalesef...

Almanya'nın üst segmentteki araçlarını satın alan taifenin bu durumu pek sallayacağını düşünmüyorum. Mesajı Paylaş

anafor2016

Sadece almanya değil, Türkiyede hiç bir yatırım yapmayıp sadece pazar olan şirketlerin araçlarını tercih etmemeliyiz.  Honda, Toyota, Hyundai, Ford ,Renault,fiat.... gibi şirketlerinde kaliteli modelleri var. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter