Akdeniz

Başlatan Atılgan, Nis 22, 2017, 10:00 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Güneysu2

@Baltica & HDS,
Hocalarım şu yszdıklarınızı Uluslararası İlişkilere Giriş & Dış Politika Analizi derslerinde zorunlu okuma yaparım. O denli önemli bir yaklaşım bence.
Realizm bu nedenle başarılı bir kuram.
@HBD,
Çok güzel konulara değinmişsiniz. Mesajı Paylaş

Baltica

@Guneysu2 hocam, tesekkur ederim.

@HBD, daha hassas ve hukuki bir olcum icin, her iki adacigin Turkiye ana karasina mesafesini, kiyidan degil, kiyi kenar cizgisinden itibaren olcmen gerekir. Yani yaklasik, 50-100 m. daha uzun bir mesafe sozkonusu.

Ancak, bunlarin hic birine gerek kalmadan, sayet 2 kiyidas devlet arasinda bir anlasma veya teamul haline gelmis bir uygulama yoksa, kapali veya yari kapali denizlerde, sayet bir ada, diger devletin, kit'a sahanligi icinde kaliyorsa, o adanin kit'a sahanligi yoktur. Adalet Divani'nin kararlari da bu yondedir. Gerci, Divan'in, Romanya ile Ukrayna arasindaki en son verdigi kararlardan biri olan Serpent (Yilan Adasi) uyusmazligi karari, bu durumun aksi bir sonuca varildigi gibi bir izlenim verse de, Serpent Adasi'nin ozel durumu ve bu davada, Divan'in, burada detayina girmeye gerek olmayan saptamalari, Turkiye'nin tezlerinin lehinedir.

O yuzden, Turkiye'nin kit'a sahanligi icinde kalan, Meis'in hic bir sekilde, bagimsiz, kit'a sahanligi olamaz. Kit'a sahanligi ve MEB birbiriyle iliskili kavramlardir. Kit'a sahanligi olmayan bir adanin da, MEB'i oldugundan soz edilemez. Mesajı Paylaş

Ataman

"Burası o kadar gıcıktır ki, kaş limanından kalkan'a giderken(sahil yolu) bi ara telefonunuzda ingilizce "yunanistana hoşgeldiniz" yazardı. Tahminim meis değil ama karaadaya sırf bizi gıcık etmek için baz istasyonu kurmuş olabilirler."
 
  Aynı sorun devam ediyor üstadım.Bazen kilitleniyor cep telefonları. Telefonu uluslararası dolaşıma kapatmayan arkadaşlar olmuştu vakti zamanında, güzel faturalar gönderdi telekom. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Benzer şikayetler Yunan adalarında da var. Nereye gitsek Türk GSM operatörleri ve Türk radyoları var diye... Mesajı Paylaş

murattekin

Biz Sakız'da Lithi civarından İzmir kanallarını dinleyebiliyorduk. Sahilde de gsm yayını alınabiliyordu. Mesajı Paylaş
...

HeleBiDinle


@Baltica,
@HBD, daha hassas ve hukuki bir olcum icin, her iki adacigin Turkiye ana karasina mesafesini, kiyidan degil, kiyi kenar cizgisinden itibaren olcmen gerekir. Yani yaklasik, 50-100 m. daha uzun bir mesafe sozkonusu.


Harita mühendisi değilim, bunun ne şekilde ölçüleceğini bilemem. Ben Ro adasının kuru taşından Asya'nın kuru taşına kadar olan mesafeyi ölçtüm, harita üzerinde 5530 metre çıkıyor. 3 milden daha uzak olabilmesi için matematiksel olarak 5556 metreden daha uzak olması lazım. Fakat harita biliminde, topoğrafya mühendisliğinde 2 kere 2 her zaman 4 etmeyebiliyorsa orasına birşey diyemem.

Dediğiniz gibiyse 50-100 m'lik farklar Ro adası için önemli olabilir ama Stroggyli adası için durumu değiştirmez. Zira Stroggyli'nin Asya anakarasına mesafesi değil 3 mil, 2 mil bile etmiyor (3300 m < 3704 m << 5556 m).

Öte yandan, adaların kıta sahanlığının ve dolayısıyla MEB'in olamayacağı konusunda %100 hemfikiriz. Ancak Yunanistan bu hukuki gerçekliğin etrafından şu şekilde dolaşmaya çalışıyor (yedirebilirse tabi): Diyor ki, "Ro, Meis ve Stroggyli bir takım adadır. Takım adaların da MEB'i olur..."

Tek haklı oldukları nokta takım adalarının MEB'inin olacağı konusu. Eğer zorlama yöntemlerle bu 3 adacığın takımada olduğunu kabul ettirebilirse, MEB iddiasına da dayanak oluşturmayı düşünüyor Yunanistan.

Takım ada olmanın ön şartlarından bir tanesi de tüm adalarda insan yerleşiminin olması. Meis'te yerleşim var ama Ro ve Stroggyli, üzerinde yerleşim olmayan ıssız kaya parçalarıydı. Yunanistan bu engeli aşabilmek için son zamanlarda bu adalarda zoraki yerleşim ve iskan politikası uyguluyor.

Twitter'daki vatandaş da buna dikkat çekmiş... Bir zamanlar Çin de üzerinde yerleşim bulunmayan adacıklara zorla iskan uygulayarak oraları takımada olarak saydırmaya çalışmıştı fakat uluslar arası tahkim, sonradan yapılan insan yerleşimlerini reddedip dikkate almadı diyor. Yani Yunanistan'ın çabası beyhude, zira önünde emsal olarak Çin için verilmiş uluslararası karar var.

Ben de diyorum ki buralar zaten bizim toprağımız. (Hadi Ro'yu saymasak bile Stroggyli kesin.)

Fakat endişem odur ki, uluslar arası hukukta hatırlı başkaları sözkonusu olduğunda her zaman 4 (hatta kimi zaman 5 bile) eden o "2 kere 2 çarpımı," mevzubahis bizim haklarımız olduğunda adil biçimde 4 eder mi, yoksa 3-3,5'larda takılıp kalır mı?

Zaten siyasilerimizin de böyle bir endişesi olmamış olsaydı, tahmin ediyorum, bugüne kadar çoktan meseleyi uluslar arası yargıya taşırlardı. Zira meseleyi hangi açıdan ele alırsan al, biz haklı çıkıyoruz.

Sonuçta mesele dönüp dolaşıp geliyor, ne kadar güçlü olduğuna; masaya yumruğunu vurduğunda herkesin önündeki tabağı, kucağına döküp dökemeyeceğine bağlanıyor. Mesajı Paylaş

putty

#51
Haz 13, 2020, 06:52 ÖS Last Edit: Haz 13, 2020, 07:00 ÖS by putty
Aslında Türkiye deki iktidarın Yunanistan diye saplantılı bir meselesi hiç yok. Hatta Yunanistan az dikkat etse ufak tefek şeyleri de görmezden geliriz. Yunanistan kendisi meseleyi kaşıyıp sorun ediyor zorla kendisine düşmanlık yaratıyor. Diyorum adamlar bundan beslenen bir millet kendilerini Türk düşmanlığı ile anlamlandırmışlar. Bizim yönümüz meselemiz sadece ve sadece siyasal İslam meseleleridir bizi Mısır Libya Suriye filan ilgilendiriyor. Yunanistan diye bir meselesi hiç yok iktidarın ege diye Akdeniz diyede bir şey yaratmaya niyetimiz yok ama adamlar zorla mesele çıkartıyor. Yunan devleti akıllıdır bilir ama Yunan halkı kamuoyu alışa geldiği gibi Ege'nin ötesinde kafayı kendine takmış bir Türkiye görüyor ama artık böyle bir Türkiye yok farkında değiller. Bizim tüm antenlerimiz başka tarafa dönük silahlanıyorsak Yunanistan için değil artık ama onlar kendileri için sanıyor. Yunan devleti kendisi ile ilgilenelim istiyor mesele çıkarıyor sürekli bizde kafayı çevirip biraz mecburen ilgileniyoruz ama hiç gönüllerde bu tarafa enerji harcamak yok. Bir düşünün iktidarın Yunanistan ile ne meselesi olur ki onlar kaşımasa mesele üretmese. Yunanistan kaşıyınca da az antenleri çevirince de bu seferde bünye bir beden büyük geliyor artık Yunanistan da krizde oradan çıkıyor eskisi gibi karşılıklı meydan okuyup geçmiyor olay. Bizim bünye büyümüş reaksiyonumuz sert ve cüretkar oluyor artık. Durduk yerde niye kıta sahanlığı meselesi çıkartıyorsun biz Libya Suriye ile meşgulüz sana hiç bulaşmıyoruz. Ama adamlar kendileri ile ilgilenilsin istiyor bu onları anlamlı kılıyor. Bu sefer biraz ters gitti Türkiye var olan menfaatlerine dokunuldu bir ders almışlardır zararsız gerilim olmadı Yunanistan için bu sefer olay. Kıta sahanlığı olmasada bir centilmenlik vardı gidip Girit in Kıbrıs ın güneyinde sondaj yapmazdık eskiden olsa ama artık yapıyoruz bu zarar yani Yunanistan a Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Senin bahsettiğin, tam saha press, hücum diplomasisiyle de uygun herhalde bu durum, @putty. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter