Suudi Arabistan Krallığı

Başlatan ayibarishi, Oca 04, 2016, 04:43 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Terra

ABD Senatosundan Suudi Arabistan'a silah yasağı

ABD Senatosu, Trump yönetiminin Suudi Arabistan'a yapmayı planladığı silah satışını engelleyecek yasa tasarısını kabul etti.

Senatodaki oylamada 45 "hayır" oyuna karşılık 53 "evet" oyuyla geçen tasarıya, hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi senatörlerin destek vermesi dikkati çekti.

Bazı senatörler tarafından oylama öncesi yapılan açıklamalarda, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Başkonsolosluğunda öldürülmesinin göz önünde bulundurulacağı ve Suudi yönetiminin bundan sorumlu tutulması gerektiği belirtildi.

Trump, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliği (BAE) gibi bazı ülkelere 22 ayrı silah satışı için Kongre onayını "bypass" eden acil durum yetkisini kullanma kararı almıştı. Bu karar, Kogrenin her iki kanadı Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Öte yandan, nisan ayında ABD Kongresinden geçen benzer bir yasa tasarısı Trump tarafından veto edilmişti.

http://defenceandtechnology.com/2019/06/21/abd-senatosundan-suudi-arabistana-silah-yasagi/ Mesajı Paylaş

Karabasan

Eski Başdanışman'dan krtik açıklama: Kral ölmek üzere, S. Arabistan'da kanlı günlerin hazırlığı var!


Suudi Arabistan eski Veliaht Prensi Muhammed Bin Nayif'in Başdanışmanı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kral Selman'ın sağlık durumunun kritik olduğunu belirterek, "Suudi Arabistan'da kanlı günlerin hazırlığı var" yorumunda bulundu.

Suudi Arabistan Eski Veliaht Prensi Muhammed Bin Nayif'in Başdanışmanı, resmi sosyal medya hesabından Suudi Arabistan kralı Selman'ın sağlık durumu hakkında kritik bir açıklama yaptı.
Başdanışman şunları söyledi:

"Kral (Selman)'ın durumu gün be gün daha da kötüleşiyor, doktorlar Kralın akrabalarını günlerinin sayılı olduğu yönünde bilgilendirdi ve bunun üzerine Muhammed Bin Selman Kralın ölümünden sonraki durumun kontrol altında tutulabilmesi için kişisel muhafızlarının toplanması talimatı verdi. Ritz Carlton senaryosunun tekrarlanmasına yönelik bir hazırlık var fakat bu sefer daha geniş çaplı ve belki de kanlı olacak."

Prens Nayif Bin Abdulaziz'in oğlu Muhammed Bin Nayif, veliaht prens iken Kral Selman teamüllerin aksine onu görevinden alarak oğlu Muhammed Bin Selman'ı veliaht prens olarak atamıştı. Muhammed Bin Selman göreve geldikten sonra hanedanlık üyesi prensleri Ritz Carlton Otelinde gözaltına almıştı.

Kasım 2017'de "rüşvet ve yolsuzluklarla mücadele" iddiasıyla ülkedeki üst düzey isimlere düzenlenen operasyonda, gözaltına alınanlara işkence yapıldığı iddia edildi. Yolsuzluk adı altında yapılan operasyonun ülke elitlerine zenginliklerinin ve özgürlüklerinin Veliaht Prens Muhammed bin Selman'a bağlı olduğunu hatırlatmak için yapıldığı kaydedildi. İsmini açıklamayan iki emekli ABD hükümet yetkilisi ve bir istihbarat görevlisi, yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alınan 11 prens, 4 bakan, onlarca eski bakan ve iş adamına psikolojik ve fiziksel işkence uygulandığı ifade etti.

Suudi Arabistan Kralı Selman'ın uzun süredir ileri derecede Alzheimer hastası olduğu ve birkaç saat öncesini dahi unuttuğu söyleniyordu. ABD ve İsrail tarafından desteklenen Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ise ülkenin fiili yöneticisi konumunda. Suudi Arabistan Krallığı, Osmanlı Devletine karşı İngilizlerle yürütülen mücadelenin ardından 1932 yılında Abdulaziz Bin Suud liderliğinde kuruldu.
https://www.timeturk.com/eski-basdanisman-dan-krtik-aciklama-kral-olmek-uzere-s-arabistan-da-kanli-gunlerin-hazirligi-var/haber-1118677 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Bozok

ABD'den eski Suudi İstanbul Başkonsolosuna 'Cemal Kaşıkçı' yaptırımı

ABD, Suudi Arabistan'ın eski İstanbul Başkonsolosu Uteybi'yi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde rolü olduğu gerekçesiyle yaptırım listesine aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde rolü olduğu gerekçesiyle, Suudi Arabistan'ın eski İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi'yi yaptırım listesine aldıklarını açıkladı.

Bakanlık tarafından karara ilişkin yapılan açıklamada, Uteybi'nin insan hakları ihlallerindeki rolüne yapıldı.

Açıklamada, "Cemal Kaşıkçı cinayeti iğrenç ve kabul edilemez bir suçtur. Bugünkü adımımız ise Kaşıkçı'nın öldürülmesine yönelik cevabımızın bir adımıdır. Bu sebeple bakanlığımız Muhammed el Uteybi'yi Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası kapsamında yaptırım listesine eklemiştir." ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Suudi Arabistan yönetiminden Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması için adil ve şeffaf bir yargılama kapsamında cinayette rol alan kişilerin sorumlu tutulması istenen açıklamada, "Cinayetle ilgili tüm gerçekleri aramaya, Kongreye danışmaya ve buna katılanları sorumlu tutmak için diğer ülkelerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz." ifadesine yer verildi.

Çeçen Bakan da listede
Öte yandan aynı açıklamada, Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti'nin İçişleri Bakanı olan Aslan Iraskanov'un da ülkedeki insan hakları ihlallerinde rolü olduğu gerekçesiyle yaptırım listesine alındığı kaydedildi.

Iraskanov'un daha önce Çeçenistan yönetimi altında emniyet güçlerinin başında olduğu ve 27 kişinin yargısız infazına sebebiyet verdiği belirtildi.

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/abdden-eski-suudi-istanbul-baskonsolosuna-cemal-kasikci-yaptirimi/1669828 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Hocamız yurt dışında olduğu için Sihirbaz'ın görevi bana kaldı:)Cemal Kaşıkçı cinayeti: Suudi Arabistan'da 5 kişiye idam cezası

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesiyle ilgili davada 5 kişi idam cezasına çarptırıldı.

Suudi Arabistan'da görülen davada mahkeme, yargılanan 3 kişiye de toplam 24 yıl hapis cezası verdi.

Cemal Kaşıkçı geçen yıl Ekim ayında evlilik belgeleri için girdiği başkonsoloslukta öldürülmüştü.

Davada yargılanan isimlerden biri de Suudi Kraliyet ailesinin eski danışmanlarından Saud el Kahtani'ydi.

El Kahtani herhangi bir suçlama yöneltilmeden serbest bırakıldı.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi de serbest bırakıldı.

Suudi Arabistan'daki davada cinayetle ilgili olarak 11 kişiyi yargılıyordu. Savcılık, yargılanan 11 kişiden 3'ünün suçsuz bulunup serbest bırakıldığını duyurdu.

Savcılık sözcüsü: Tasarlanarak adam öldürme değil, anlık bir karar

Al Arabiya televizyon kanalına göre savcılık sözcüsü Şaalan el Şalan düzenlediği basın toplantısında "Soruşturmamız, başında tasarlanarak adam öldürme niyeti olmadığını gösteriyor. Cinayete anlık karar verilmiş. Müzakere ekibinin başkanı başkonsolosluk binasını inceledikten sonra, soruşturmanın devam edebilmesi için kurbanın götürülebileceği güvenli bir yer olmadığını fark etmiş. Müzakere ekibinin başkanı ve zanlılar daha sonra kendi aralarında konuşup kurbanın konsolosluk içinde öldürülmesine karar vermişler" dedi.

Suudi gazeteci, 2 Ekim 2018'de nişanlısı Hatice Cengiz ile evlenebilmesi için gerekli evrakları temin etmek için girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürüldü ancak cesedi bulunamadı. Konsolosluk binasında kaydedilen seslerde, Kaşıkçı'nın vahşi bir şekilde bedeninin parçalanarak öldürüldüğü ortaya çıktı.

Cinayet tüm dünya genelinde büyük ses getirdi. CIA ve Batılı hükümetler, cinayet emrini Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın verdiğine inandıklarını söyledi. Ama Suudi yetkilier Veliaht Prens'in cinayette bir rolü olmadığını söyledi.

BBC'ye konuşan kaynaklar: Kaşıkçı cinayetini 'Kaplan Takımı' işledi
Soruşturma kapsamında 21 kişi gözaltına alınmış, 10'u sorgulanıp serbest bırakılmıştı. Haklarında 'doğrudan cinayete karışmak ve adam öldürme' suçundan idam cezası verilen 5 kişinin kimliği açıklanmadı.

Toplam 24 yıl hapis cezasına çarptırılan 3 kişinin de 'suçu örtmek ve yasaları delmekten' suçlu bulundukları belirtildi.

Geçen Kasım ayında, Suudi savcı, Kraliyet eski danışmanı Saud el Kahtani'nin, cinayet timi ile Kaşıkçı hakkında konuştuğunu söylemişti. Savcılık, el Kahtani'nin istihbarat şefi yardımcısı Ahmed el Asiri ile işbirliği içinde hareket ettiğini belirtti.

El Kahtani, Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'a sınır dışı edilmesi talimatını el Asiri'nin verdiğini ve sahadaki başmüzakereciyle öncülük ettiğini ifade etmişti. Ölüm kararını başmüzakerecinin verdiği belirtildi. El Kahtani de el Asiri de görevlerinden alındı ama ikisi de serbest bırakıldı.

Savcılık sözcüsü Şalaan, Asiri'nin delil yetersizliğinden serbest bırakıldığını söyledi. El Kahtani de soruşturuldu ancak suçlanmadan serbest bırakıldı.

BM uzmanı 'Yargısız infaz' demişti

Birleşmiş Milletler uzmanı cinayetin "yargısız infaz olduğunu" söylemişti.

Cinayeti inceleyen BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard da Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın da cinayetle ilgili soruşturulması çağrısında bulundu.

Veliaht Prens olayla ilgili bir bağlantısı olmadığını söyledi ama Ekim ayında, bir Suudi lider olarak sorumluluğu üstlendiğini ifade etmişti.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50891853 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Suudiler'in Hedef Aldığı İddia Edilen Jeff Bezos'tan 'Kaşıkçı' Mesajı

Amazon ve Washington Post'un sahibi Jeff Bezos'un cep telefonundaki bilgilerin Suudi Arabistan tarafından çalındığı haberinin ardından Bezos'tan "Kaşıkçı" mesajı geldi. Jeff Bezos, Twitter'da iki yıl önce Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Cemal Kaşıkçı için geçtiğimiz yıl düzenlenen anma töreninden bir kare paylaştı.

İşadamı Jeff Bezos, sahibi olduğu Washington Post gazetesinde köşe yazarı olarak çalışan Cemal Kaşıkçı'nın ölümünün ilk yıldönümünde geçtiğimiz yıl İstanbul'da düzenlenen anma törenine katılmıştı.

Bezos, Kaşıkçı'nın mezarı başında tören sırasında çekilen bir fotoğrafı "Jamal" etiketiyle paylaştı. Bezos paylaştığı fotoğraf karesinde Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz ile birlikte Kaşıkçı'nın mezar taşına dokunurken görülüyor.

Jeff Bezos'un cep telefonundaki bilgilerin Suudi Arabistan tarafından çalındığı haberlerinin ardından Birleşmiş Milletler'den ABD'ye derhal olayın soruşturulması çağrısı yapıldı.

İngiliz Guardian gazetesi, Jeff Bezos'un cep telefonuna, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından kendisine Whatsapp üzerinden bir dosyanın gönderilmesinin ardından sızıldığı ve Bezos'un Washington Post'ta çalışan ve İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülen Cemal Kaşıkçı cinayetinden aylar önce hedef alındığını yazmıştı.

Haberin ardından Birleşmiş Milletler uzmanları yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Suudi Arabistan'ın Suudi yönetimine yönelik eleştirileriyle bilinen Washington Post köşe yazarı Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesini soruşturması ve sorumluları cezalandırması gerektiği bir dönemde, Washington Post'un sahibi olan Bezos'u doğrudan hedef alarak kendisine ve şirketine karşı gizli bir siber kampanya başlatmıştır" denildi.

Birleşmiş Milletler uzmanları, özel raportörlerin kendilerine ilettiği Jeff Bezos'un cep telefonuna ilişkin dijital adli tıp analizini inceledi. Uzmanlara göre, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın Whatsapp hesabından bir görüntünün Bezos'un cep telefonuna gelmesiyle birlikte telefonda anormal değişiklikler meydana geldi ve bunu takip eden aylarda cep telefonundan yüklü miktarda veri alındı.

Birleşmiş Milletler özel raportörleri Agnes Callamard ve David Kaye, 2018 yılında Bezos'a yönelik siber saldırıda Suudi Veliaht Prensi'nin olası rolü olduğuna ilişkin bilgileri olduğunu söyledi. Suudi yetkililerse iddialar için "gülünç" açıklaması yaptı. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan El Suud, Çarşamba günü Reuters haber ajansına Davos'ta verdiği mülakatta "Veliaht Prens'in Jeff Bezos'un telefonuna sızacağı fikri aptalca" dedi.

Bezos'un güvenlik şefi Suudi bağlantısı iddiasını geçen yıl gündeme getirdi. Birleşmiş Milletler uzmanlarının bu tespitinin ardında, Jeff Bezos için çalışan siber güvenlik uzmanlarının yürüttüğü soruşturmada elde edilen bulgular yer alıyor.

Jeff Bezos'un güvenlik danışmanları, Bezos'un cep telefonuna 2018 yılında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından gönderilen bir görüntü dosyası aracılığıyla sızıldığı sonucuna varmıştı.

Jeff Bezos'un güvenlik danışmanı Gavin de Becker, 2019 yılı Mart ayında Daily Beast adlı internet sitesi için kaleme aldığı yazıda, Suudi hükümetinin Bezos'un cep telefonuna sızdığını ve Bezos'un ilişkisinin olduğu eski sunucu Lauren Sanches ile mesajlaşmalarını ABD'nin bulvar gazetelerinden National Enquirer'a sızdırdığını belirtmişti.

Bu yazıdan bir ay önce Jeff Bezos, National Enquirer''ın sahibi olan medya patronu David Pecker'ı kendisine şantaj yapmakla suçlamıştı.

Suudi bakan iddialar için "pembe dizi gibi" demişti

National Enquirer'ın yayıncısı olan medya şirketi AMI ve Washington Post'un sahibi Jeff Bezos arasında şantaj suçlamaları üzerinden yaşanan gerilimde Suudi Arabistan'ın rolünün olduğu iddia edilmişti.

Dönemin Suudi Dışişleri Bakanı Adil El Cübeyir, CBS kanalına verdiği röportajda iddialar için "kulağa pembe dizi gibi geliyor" ifadelerini kullanmıştı.

https://www.amerikaninsesi.com/a/bm-den-jeff-bezos-a-siber-saldiri-sorusturulsun-%C3%A7agrisi/5255698.html Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter