Yeni Rus Donanması

Başlatan 7Skies, Oca 02, 2016, 05:58 ÖS

« önceki - sonraki »

7Skies

Oca 02, 2016, 05:58 ÖS Last Edit: Oca 03, 2016, 08:49 ÖÖ by 7Skies
Denizaltı Projeleri;


  Borei-sınıfı balistik füze denizaltıları (SSBNs), Bu sınıf önümüzdeki 15 yıl içinde  

Delta III ve Delta IV denizaltılarının yerine geçecek. 3 adeti bitirildi,  3 adetinin

yapımı devam ediyor, 2 adedin ise anlaşması imzalandı.


  Yasen-sınıfı nükleer-güçle çalışan  denizaltılar (SSNs), büyük ve pahalı olan bu

denizaltılardan sadece bir tanesi bitirilebilindi. Toplam 8 adet planlanmasına rağmen

finansal zorluklardan dolayı 2020 yılına kadar 2 adedinin servise alınabilmesi

öngörülmektedir.


  İki versiyonlu yeni küçük ama nükleer güçle çalışan denizaltı üretilmesi öngörülmekte.

Görev olarak ise .atak grubuna bağlı olan denizaltların korumasını yapmak, diğer versiyon

ise seyir füze donanımlı düşünülmektedir. 16-18 adet üretilmesi düşünülen ismi daha

konulmamış  bu modelin 2040 yılına kadar üretiminin kademeli olması beklenmekte.  Kalina-sınıfı dizel  (AIP) denizaltılar, Bu sınıf Lada sınıfının yerine geçecek. 2016

yılının sonuna kadar bitirileceği bildirilen bu sınıfta ne kadar yol alındığı kamuoyuna

açıklanmamıştır.
Su Üstü S.Gemisi Projeleri;


  Amiral Gorshkov-sınıfı Fırkateynler (FFG). Yapımı son derece yavaş ilerleyen  sınıf gemilerinden 8-15 adedinin yapımı düşünülmekte. 2006 yılında ilk kaynağı yapılan ilk gemi gecikmelerden dolayı 2015 te servise girmiştir. Rusyadaki finansal durumun kötüleşmesi nedeniyle 2025 yılına kadar 5 2030 yılına kadarsa 9 adedinin bitirilebilineceği tahmin edlmektedir.


  Amiral Grigorovich-sınıfı Fırkateynler  (FFG) (değiştirilmiş sovyet dizaynı). 6 adet sipariş verilen bu sınıfın son üç adedi Ukraynadan alınan gaz türbini nedeneyli dondurulmuş durumdadır.


  Steregushchiy-sınıfı korvetler (FFC). 4 adedi serviste olan ve 7 adedinin yapımına devam eden busunıf korvetlerden 9 adedininde kontratı imzalanmıştır. Normalde 2020 yılına kadar 18 olarak planlanan bu sınıf gemilerinde, batı müeyyidelerinden dolayı ancak 12-14 kadarının bitirilebilineceği tahmin ediliyor.


 Amiral Bykov-sınıfı korvetler (FFC). 2 adedinin yapımı devam eden bu sınıf için 4 adedinde kontratı imzalanmıştır. Toplamda 12 olması ve 10-15 yıl içinde tamamlanması planlanan korvetlerin daha önceki akranlarından daha uzun menzile sahip olacaktır.


  Buyan-M-sınıfı füze gemisi (PFG). Ufak çaptaki bu sınıf Karadeniz ve Hazar denizi için düşünülmüştür. 3 adet hizmete alınmış, 2 adedi denemelerde ve 4 adedide yapım aşamasındadır.


 Lider-sınıfı 15,000-ton nukleer  sınıfı destroyerlar (DDG). Yapımına 2018-2019 da başlanacak olan bu sınftan 2035 yılına kadar 12 adet üretilmesi planlanmaktadır. Bazı analistlere göre ise finansal problemlerden dolayı 3-4 adetten fazla yapılmayacağı.


  Yeni (LHD). T2020 yılından önce başlanılması düşünülen bu gemi en az  14,000-ton ağırlığında olması planlanmaktadır.

Yukarıda planlanan gemi sayılarında hem finansal, hem Ukrayna problemi hem de Ukraynadan kaynaklı batı ambargosu dolayısı ile gecikme iptal ve azalma beklenmektedir.
Amiral Gorshkov-sınıfı Fırkateyn
! No longer available

Amiral Grigorovich-sınıfı Fırkateyn
! No longer availableBorei-sınıfı balistik füze denizaltı
! No longer available

Yasen-sınıfı nükleer-güçle çalışan  denizaltı
! No longer available

Mesajı Paylaş
.

7Skies


Ve ilk   Amiral Grigorovich-sınıfı Fırkateyn  (FFG) Rus donanmasına katıldı. Bu yıl 2 adet daha bitirecek Ruslar. 6 adet planlanan gemi sayısı, Ukrayna ile ilişkinin kesilmesi sonucu 3 adedi geçmiyeceği düşünülüyor.

Sınıf, 3620t ağırlık ve  124.8m uzunluğa sahip Kalibr-NK (SS-N-30A) seyir füzeleri, 3S90M 'Shtil-1' (SA-N-7C)  hava savunma sistemine,  A-190 100 mm topa ve RBU-6000 denizaltı savunma silahı ve 2x AK-630 CIWS ile donatılmış. Bu gemi Karadeniz donanmasında görev alacak.http://www.janes.com/article/58801/russian-navy-receives-first-admiral-grigorovich-class-frigate Mesajı Paylaş
.

kimlikci

Rusya'nın gecikmeli denizaltısı K-560 tamam gibi
Rusya'nın Project 885 Yasen Sınıfı denizaltısı NATO Çağrı kodu Severodvinsk açık denizlerde icra edilen operasyonel yetenek denemelerini tamamladı. Açıklamayı Rus Donanma Kurmay Başkanı Koramiral Aleksandr Fedotenkov yaptı. İlk Severodvinsk sınıfı denizaltının 1998 yılında göreve başlaması planlanmıştı ancak projede yaşanan pek çok sorun nedeniyle önemli gecikmeler yaşandı.  İnşaatına 2009 yılında başlanan ikinci denizaltı Kazan'ın işleri de güncellenen 885M projesi uyarınca devam ediyor. İki denizaltının Rus Donanmasına 2015 yılından önce teslim edilmesi planlanmıştı. Bu denizaltılar sahip olduğu çok sayıda dikine füze fırlatma sistemi ile büyük bir taarruz gücünü elinde bulunduruyor

http://www.c4defence.com/Gundem/rusyanin-gecikmeli-denizaltisi-k560-tamam-gibi/368/1
Mesajı Paylaş

kimlikci

Rus Donanmasının ilk seri üretim Project 11356 sınıfı firkateyni Amiral Essen Karadeniz'de göreve başladı. Proje çalışması 2011 yılında başlayan gemide Kalibr (SS-N-27 'Sizzler') seyir füze sistemi, Shtil-1 (SA-N-12 'Grizzly') satıhtan havaya füze sistemi bulunuyor. Geminin seyir denemeleri Baltık Denizinde gerçekleşti. Rusya toplam altı adet Project 11356 firkateyni üretmeye karar verse de ilk üç gemiden sonra bu kararı gözden geçirecek. Bu gemilerin ilki Amiral Grigorovich Bu yıl mart ayında teslim edilmişti. Üçüncü gemi Amirak Makarov yıl sonunda teslm edilecek.

http://c4defence.com/Gundem/rus-donanmasi-nin-amiral-essen-firkateyni-karadenizde-goreve-basladi/890/1 Mesajı Paylaş

kimlikci


kimlikci


kimlikci

#6
Eyl 06, 2016, 09:15 ÖS Last Edit: Eki 30, 2016, 03:54 ÖS by kimlikci
Russian Navy third Project 22350 frigate Admiral Golovko launch pushed back to 3rd quarter of 2017
http://www.navyrecognition.com/index.php?option=com_content&task=view&id=4337Admiralteyskiye Verfi şirketi tarafından inşa edilen Varshavyanka Sınıfı dizel-elektrikli denizaltı Veliky Novgorod, St. Petersburg Admiralty Tersanesinde gerçekleştirilen törenle Rus Deniz Kuvvetleri hizmetine girdi. Karadeniz filosu için inşa edilen Varshavyanka Sınıfı denizaltıların beşincisi olan Veliky Novgorod 20 knot hıza çıkabiliyor. 300 metre derinlikte görev yapabilen denizaltının silah sistemleri arasında 18 torpido ile Kalibr tipi cruise füzeleri yer alıyor.
http://savunmaveteknoloji.com/rusya-yeni-denizaltisini-teslim-aldi/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya'nın nükleer denizaltıları, rakip ülkelerin radarlarına takılmayacak


Rusya'nın '995 projesi' çerçevesinde en son geliştirdiği Borey-A ve Yasen-M tipi nükleer denizaltılar, yine Rusya'da geliştirilen teknoloji sayesinde rakip ülkelerin denizaltıları, gemisavar gemileri ve uçakları tarafından fark edilmeden seyahat edebilecek.

İzvestiya gazetesinin haberine göre, daha önce Moldova Bilim Teknik Merkezi 'Hidroteknik' tarafından imal edilen ürünlerle donatılan Rus nükleer denizaltıları için Rusya'da sesi emen ve sızdırmaz pompalar üretildi.
Her denizaltıda onlarca adet kullanılan ve denizaltıların 'kalbi' ve 'damarları' gibi işlev gören bu pompalar, atım öncesinde reaktördeki sıvının sirkülasyonunu, torpido aparatlarının suyla dolmasını sağlıyor ve dalış-çıkış süreçlerini kontrol ediyor. Bu sayede Borey-A ve Yasen-M tipi nükleer denizaltılar, denizaltıları tespit etmek için kullanılan ana araç durumundaki hidroakustik istasyonlar tarafından fark edilmiyor.

Çalıştıkları zaman oluşturdukları gürültü, denizaltıların fark edilmesine yol açan ana faktör durumunda, zira bu ses rakip ülkelerin hidroakustik istasyonları tarafından 'duyuluyor'

https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201708151029713144-rusya-nukleer-denizaltilari-rakip-ulkelerin-radarlarina-takilmayacak/ Mesajı Paylaş

saladin

Pentagon dokumanlari, Rusların 6200 mil menzilli ve 100 knot hızda, 100 megaton gücünde nükleer torpido yaptığını söylüyormuş.

http://www.popularmechanics.com/military/weapons/a15227656/pentagon-document-confirms-existence-of-russian-doomsday-torpedo/

Menzil ve hız değerleri abartılı olabilir (snorkelde gidiyorsa belki menzil olur diyeceğim ama o büyüklüğe gerekli dizel yakıtı nasıl koyacak? Nükleer ilgili olsa nükleer santraller ve bomba bir arada o büyüklüğe girer mi?)


100 megaton, daha önceki en büyük bomba olan çar bombasının İki katı. Bilindiği gibi çar bombası SSCB'de yüz binlerin ölümüne yol açmıştı.

Fikir olarak otonom dolaşan nükleer bombalar çok tehlikeli ve bence yasaklanmali.

Mesajı Paylaş

cagribey

"Bilindiği gibi çar bombası SSCB'de yüz binlerin ölümüne yol açmıştı."

Hocam bununla ilgili bir bilgi bulamadım internette. Kaynak paylaşabilir misiniz? Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

saladin

Daha önce seyrettiğimiz sanırım history kanal belgeselinde geçiyordu. Nükleer serpinti sscb uzerine gitmiş, özellikle Kazakistan'da radyasyon kaynaklı hastalıklara ve ölümlere sebep olmuştu. Mesajı Paylaş

KarabasanRusya'nın Karadeniz Donanması çıkarma tatbikatı yaparken Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter