İçinde Bulunulan Yılın Askeri Proje Beklentileri (2020)

Başlatan ocay, Oca 01, 2016, 01:59 ÖS

« önceki - sonraki »

HARZEMŞAH

Allah kısmet ederse gelecek yıl, Manpads, Hisar-A, Hisar-O ve Siper ile kara-hava gamı, Bozdoğan ve Gökdoğan ile de hava-hava gamı tamamlanmış olacak inşallah... Mesajı Paylaş

sahin1

Hisar A ve O'yu anladım. Lakin Siper'den emin miyiz? Mesajı Paylaş

doğu

Oca 06, 2020, 12:49 ÖS Last Edit: Oca 06, 2020, 01:01 ÖS by doğu
 İyi haberler var özellikle Hisar serisi ve AA mühimmat konusunda. Atmacayı göremedim, seri üretim planı 2021 miydi ? ya da Atmaca seri üretimi için yerli motor bekleniyor olabilir mi?
 Bir de yerli Manpads konusu cok konusulmasa da taktik onemi buyuk bir hâl aldi bizim icin. Malum bizim de artik farkli cografyalarda cikarlarimiz icin donattigimiz proxy yapilar var.. Mesajı Paylaş

petibor

Deminde bir yerde okumuştum yerli manpads atışlı denemeleri başlayacakmış Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

SSB, Atmaca'nın da bu yıl seri üretime geçeceğini aktardı. Ama füze zaten az sayıda da olsa kullanımda olduğu için ben yer vermedim... Mesajı Paylaş

Osman

Proxylere manpads çok sıkıntılı bir konu. Kontrol altında ve sınırlı sayıda (kullanacakları kadar) verilmeli ve kontrol & tedarik mekanizması çok iyi planlanmalı

Devlet olmamış örgütlenmelerde kurallar çok daha kolay ve çabuk esnetilebiliyor. Ya da örgüt başkasının eline geçebiliyor. Allah korusun sivil uçaklara atarsa delinin biri diye düşünmek lazım

Gerekirse bu tarz gruplar için downgraded versiyonlar üretilip verilmeli. Mi 24 düşürsünler diye verilecekse mesela dördüncü nesil manpadse IIR güdümlü manpadse gerek yok. İkinci nesil IR yeter

Mesajı Paylaş

polybolos

Som-b2/c1/c2, Som'un yerli kale motoru, F-16'lar için geliştirilen elektronik harp podu ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Yerli manpadsı resmi ağızdan duymak sevindirici Mesajı Paylaş

Havuc99

Kalenin motoru sıkıntılı galiba. Uzun süredir ses seda yok. En son müsteşar 2019 sonunda testleri bitecek demişti .
Ukraynadan som için motor söylentileri var. Mesajı Paylaş

TULGA

Korkut-Manpads-Hisar A Hisar O döngüsü operasyonel olduğu gün Türkiye için HSS alanında önemli bir eşik geçilmiş olacak. Bu en önemli Çok Alçak, alçak ve orta irtifa ihtiyacı yurtiçi olanaklarla karşılamaya başlamak yurtiçi sınırötesi ve deniz aşırı operasyon birlikleri için ayrı bir güç kazanımı sağlayacak. Omuzdan atılan olsun, Zıpkın ve Atılgan üzerinden olsun envanter sıkıntısı yasanmayacak değerli bir ürün sahibi olunacak. Donanma küçük platformlarına entegre edilebilecek. Seyyar kullanımlı Hisarlar ile her türlü Coğrafyaya etkili HSS sistemleri ile gidilecek.

Öncelikle F-16'larımizda sonrasında Hürjet ve MMU ile devam edecek Hava-Hava füze envanterimizi Gökdogan ve Bozdoğan ile tamamlamak ise havada ciddi bir güç artışı sağlayacak.

Bu ürünlerin donanma versiyonları ortaya çıkıp milli VLS aracılığıyla donanma platformlarında yer alması ile de her 3 kuvvet için HSS ihtiyacının en önemli basamakları sağlanmış olacak.

Bundan itibaren menzil ve irtifa artışı ile devamı gelecek olan diğer projeler ile de Hava Savunma Şemsiyesi tamamlanma yolunda ilerleyecek.

Gönül isterdi ki 1 yıl önce hepsi seri üretime girmiş olsun. Lakin buna da şükür diyerek emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Darısı diğer silah sistemleri ve mühimmatlarına. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Oca 06, 2020, 10:06 ÖS Last Edit: Oca 07, 2020, 06:02 ÖÖ by süper çavuş
Kargı olarak geçen Harpy muadili milli sistem , RAM muadili milli sistem ile Akbaba anti radar füzesinin son durumları hakkında bilgi varmı  ..
Uzun zamandır isimleriyle gumdemdeler ama cisimleri hakkında hiçbirşey çıkmadı  .. ??
Milli MANPADS envantere girdiğinde acaba  Atılgan ve Zıpkın  sistemleri için bir modernizasyon dusunulurmu yeni elektronikler optikler vs ve hatta araçlarında değişimi , Atılgan 'ın M113 den alınıp Kaplan-10 a , Mızrakta land roverdan hafif zırhlı taktik bir araca gibi olabilirmi.. Mesajı Paylaş

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Havadan taşınabilir 105 mm çekili obüs teslimatının başlaması ve  Yüksek güçlü lazer silahının Kirpilerde konuşlandırılması gözüme en çok çarpanlar oldu. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

murattekin

Boran sistemi M116'ların yerine mi geçecek? Mesajı Paylaş
...

murattekin

Sürekli T625 teslimatı deniyor ama kim ne zaman ve ne kadar sipariş verdi? Mesajı Paylaş
...

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter