Haberler

Başlatan korat, Oca 28, 2016, 09:33 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HARZEMŞAH

Vestel İHA değil Uzay Gemisi Atılgan'ı yapsa yine de satamaz...
Bu yüzden ülkenin en yetenekli özel şirketleri, onca kabiliyetleri olmasına rağmen Savunma ile ilgilenmiyorlar, uzaklaşıyorlar birer birer... Mesajı Paylaş

Topgun

Ne yazıkki.. Aynen >:( Mesajı Paylaş

HDS

https://twitter.com/haluk/status/1132070982385119232?s=08

Anladığım kadarıyla Baykar Vestel nezdinde CeHaPe döneminde(!) sabote edilen yerli uçak sanayimiz intikamını alıyor.

Ah CeHaPe! Mesajı Paylaş

Yakın

Umarım ileride başkaları da mevcut hükümetten bahsederken, kendilerine yakın sanayicileri desteklemek için tank ve savaş gemisi ihalelerini geciktirip, ülkede beka sorunu yarattılar gibisinden twitler atmaz. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Harzemsah üstadım, elbette ne olduğunu biliyoruz ama deniz kuvvetlerinin istediği projenin Karayel olmadığını da biliyoruz sanırım...

https://youtu.be/EDuxYYOvEuI

Buna kimse hayır demezdi üstadım...
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

May 25, 2019, 04:51 ÖS Last Edit: May 25, 2019, 04:54 ÖS by HARZEMŞAH
@Betonbey üstadım,

SSB bünyesinde sonradan sözleşmelerinde değişiklik yapılan onlarca projenin var olduğunu da biliyoruz.

Ayrıca terör olaylarında ve operasyonlarda askerlerimizin kanları akarken sırf siyasi nedenlerle depolarda bekletilen Karayel'lerin varlığını da biliyoruz....

Sayın Haluk bey, siyasi gözlüğünü çıkartıp, 1940'ların ekonomik koşullarına göre değerlendirmelerini yaptığı gün anlaşırız. Aynı yönde düşünenler için aşağıdaki başlık yararlı olacaktır..

https://sadfor.savtera.org/index.php?topic=432.0 Mesajı Paylaş

ozbey

May 25, 2019, 05:21 ÖS Last Edit: May 25, 2019, 05:23 ÖS by gamlı baykuş
uzun yazıp    can sıkıntısıyla kısalta kısalta   iki satıra düşürdüm.

bize  gereken  Türk  Musk idi.
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

@Betonbey üstadım

Defalarca yazdım. Kısaca özetleyeyim:

- Kuvvet o gün için Dünyada var olmayan yetenek ve özelliklerde bir ürün istedi. Bırıkın o tarihleri, 2019 yılında bile Dünyada hala bizim Kuvvetin istediği özelliklerde bir ürün yok.

- Vestel, "hele bir ihaleyi alalım, nasılsa ürünü zaman içinde geliştiririz"  diye düşünerek bir hata yapmıştır ve geliştirdiği ürünün kabul edilmemesi ile de  cezasını çekmiştir.

Ama ortaya çıkan ürün TB2'den çok daha gelişmiş olduğu halde hiç alım yapılmamış, daha doğrusu alımlar ihalesiz doğrudan Baykar'dan yapıldığı için hiç bir satış şansı bulamamıştır.

Burada Vestel hatasınının bedelini, kabul görmeyen ilk Deniz Kuvvetleri alımı ile ödemiştir. Ama ondan sonra açılan çok sayıda ihalede katapult şartı mi vardı ki Karayel değerlendirmeye bile alınmadı?

Son söz: Türkiye tarafından kabul görmeyen ve üvey evlat muamelesi yapılan Vestel Karayel, yurt dışına satılan ilk İHA olup ayrıca bugüne dek hiç bir kaza kırıma uğramayan tek İHA'dır.

Karayel SU  TAI ANKA'nın ardından bu ülkenin ikinci SİHA'sıdır... Mesajı Paylaş

BETONBEY

Üstadım bunları ziyadesiyle biliyoruz zaten ama diyorum ki yaşananlardan azade hala bu deplasmanda bir ürün yok.

Herkes inatla mevcut olana çalışıyor, olmayana ise kimse bakmıyor, benim söylediğim bu...

Haberlerde görünce aklıma geldi, canım sıkıldı :( Mesajı Paylaş

S_S

Tai' nin hedef uçaklarından biri katapulttan atılıyordu geçen bir videoda vardı. Tabi ordan temel alınıp yapılır mı bilemem..
Mesajı Paylaş

nokta

Savunma Sanayii Kampüste

Savunma sanayii gençlerle buluşmaya devam ediyor. Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Topluluğu, sektör firmalarını bu sene ikincisini düzenledikleri S.S.S'19 etkinliği kapsamında, Beytepe kampüsünde ağırladı. Toplam yedi oturumdan oluşacak etkinliğin ilk gününde TÜBİTAK SAGE, Nurol Makina, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Havelsan'dan gelen yetkili kişiler, sektör hakkında bilgileri gençlerle paylaştı. Nurol Makina'nın, geliştirdiği 4x4 zırhlı muharebe aracı Ejder Yalçın kampüste katılımcılarla buluştu.

Etkinlik kapsamında sorularımızı yanıtlayan TÜBİTAK SAGE'de İş Geliştirme ve Strateji Birim Amiri Yaşar Murat Özen, bir firmanın yaptığı işi biz yapmıyoruz, "savunma sanayii caydırıcılık esasındadır" dedi. Özen, TÜBİTAK SAGE olarak askeri ihtiyaçlar doğrultusunda ürünleri geliştirdiklerini belirtti.

http://c4defence.com/Gundem/savunma-sanayii-kampuste/9088/1
Mesajı Paylaş

nokta

Rus Silahları: Kara Delik

Rus Ordusu'nun silahlanma programı, göründüğü kadar parlak gitmiyor olabilir.

Eurasia Daily Monitor'den Paul Goble, Moskova'nın tedarik süreçlerini ve harbe hazırlık oranlarını ele alan bir yazı kaleme aldı. Makalede, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geleceğin süper silahlarını geliştirmek gibi bir düşü olsa da bunun için gerekli alt yapının ogunlaşmadığı ele alındı. Goble, yazısında Rus endüstrisinin bırakın yeni süper silahların geliştirilmesini, envanterdeki platformların idamesi hususunda bile güçlükle yaşadığını vurguladı. Kremlin'in silah envanterini tanımlamakta ve ikmal ağında bağlantıları sağlamakta başarısız olduğu belirtilen çalışmada, endüstriyel bağların da yeterince olgunlaşmadığı bilgisi yer aldı. Ayrıca yaşanan bütçe sorunları nedeniyle modern bileşenlerin geliştirilmesi hususunda geç kalındığı ve birçok sistemin artık hassasiyetini kaybeden analog donanımlarla görev yapmaya çalışıldığı da makalenin işlediği konular arasında yer aldı. Bunun en önemli sebebi olarak da Rusya'nın yerli bilgisayar endüstrisinin yeterli seviyeye ulaşmamış oluşu vurgulandı. Bu iddialara kanıt olarak ise iki adımlı silahlanma programında son tarihin 2020'den 2027'ye çekilmesi ve yeni ürünlerden ziyade ordunun modernizasyonu için kaynak harcanıyor oluşu gösterildi.

Analizde, Rus endüstrisinin kabiliyetlerini geliştirmemesi hâlinde Rus Ordusu'nun güvenilirliği tartışılır durumda birçok eski; miadını doldurmuş silahlarla bir karadeliğe sürükleneceği ve silahlı kuvvetler için dengenin sarsılabileceğine de vurgu yapıldı.

https://c4defence.com/Gundem/rus-silahlari-kara-delik/9419/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter