Milli Manpads SUNGUR

Başlatan ocay, Ara 31, 2015, 08:53 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

orko_8

Adı PorSav değil. Tarihi bir silah ismi. Mesajı Paylaş

bnb

Şimdilik PorSav; "Yerli MANPADS", "HİSAR Portatif" ve "Milli Portatif Hava Savunma Füzesi" gibi isimlerle anılıyor.

Zamanı gelince nasıl kımtas karaok, omtas ve umtas mızrak-o, mozrak-u olduysa bu da normal ismiyle anılır.. Mesajı Paylaş

saladin

Tesekkurler Orko_8 ve Bnb. Mesajı Paylaş

malpsoy

Adı PorSav değil. Tarihi bir silah ismi.

GÜRZ diye konuşulan sistem bu mu yoksa ? Mesajı Paylaş

orko_8

Gürz, SSİK'in 2007'deki kararıyla başlatılan ve 2010'da SSM'ye devredilen, elektronik harp dairesi tarafından yürütülen bir proje. PorSav'ın ismi henüz açık kaynaklarda yer almadı bildiğim kadarıyla.

www.ostimsavunma.org/content/upload/document.../ssm2010-20170327144137.pdf (sayfa 65)

Mesajı Paylaş

petibor

#20
Şub 09, 2019, 09:24 ÖÖ Last Edit: Şub 09, 2019, 09:39 ÖÖ by petibor
IIR projelerin yavaş ilerlemek gibi bir karakteristiği var dikkat ederseniz. IR yerine IIR çok doğru bir tercih tabiki ama IIR de karşımıza görüntü işleme algoritmalarının olgunluk seviyesi sorun olarak çıkıyor. Bu kütüphanenin yeterli seviyeye gelmesi oldukça zor bir iş. Benim önerim çok acil ve hiç mütevazi olmayan bir başlangış ile büyük bir mükemmelliyet merkezinin bu görüntü işleme algoritmalarının üzerine çalışmaya başlaması gerek. En az 1000 mühendis bu merkezde algoritmaları geliştirmeli. Geleceğimiz bu adamların elinde olabilir o kadar önemli bu konu işi gücü bırakıp bu işe yüklenmemiz gerek. Yoksa hava savunma füzemiz de seyir füzemiz de robotik cihazlarımızda iyi çalışmayacak. IIR UMTAS nerede çıkamıyor ortaya bir türlü dimi. Sürüncemede kalma ihtimali yüksek projeleri söylüyorum. IIR UMTAS, OMTAS, Bozdoğan, Manpads. SOM bir istisna gibi görülüyor burada ama aslında oda TV güdümlü Popeye benzeri bir silah olarak yeterli görülerek seyir füzesi görevi evrilmeye açık bırakılmıştır ondan öyledir. Aslında Popeye yada maverick gibi TV güdümlü kullanılma seçeneği gayet yeterli bulunuyor buna gemi gibi kolay görüntü işleme başarımları da eklenince yeterli görülmüş seyir füzesi olarak akıllı yazılımlar ile otonom hassas vuruşu gelişmeye açık bırakılmıştır diye öngörüyorum. SOM dada yani aslında çok fazla bu 1000 kişilik ekibin alakası var. IR değil IIR yapalım iyi güzel Aselsan da chip de var teknolojide var niye olmasın hatta IR den dahada iyiyiz ama yazılım nerede donanımla iş bitmiyor ki asıl iş yazılım. Projelerdeki yada kurumların bir köşesindeki bir kaç yazılımcı ile olacak iş değil bu. Havada, suda bu nispeten başarılabilir ama karada ki işlerde iş çok zor. Bu görüntü işleme algoritmaları hazırlama merkezini oluşturmamız gerek hemen. Bu bizi uçurur. Bütün gazetelerde Çin li firmanın insanların yürüyüşlerinden kimlik tespiti yapan ürünü haber oldu. Görüntü işleme algoritması işte buda. Böyle şeyler ortaya çıkacak taklit edilemez eişilemez yetişilemez şahanelikler için chip yapmak füze yapmak hiç bir anlamı yok asıl mesela fark algoritma üretmektir. Özellikle görüntü işleme algoritmaları geleceğin öne çıkanlarını belirleyecek her alanda. Biz şimdi füze yaptık tıpkı Sidewinder 9X gibi. Oldu gözlerim doldu.
Amerika Çin Fransa İsrail bu ülkeler SR 71 gibi Atom bombası gibi devasa görüntü işleme projeleri başlatmadılar bu süreci yönetmiyorlar mı sanıyorsunuz. Hiç mümkünatı yok doğal gelişime bırakılacak bir alan değil bu mevzu. Orada burada bölük pörçük gelişecek bir konu değil disiplinle bir program proje çerçevesinde ele alınmalı görüntü işleme mevzusu. Mesajı Paylaş

Defence

Seri üretimine başlanmış ve envantere giren projelerin ortada olmadığını söylemek de tam Puttyce olmuş. Mesajı Paylaş

muratkos

#22
Tem 01, 2020, 08:25 ÖÖ Last Edit: Tem 01, 2020, 08:28 ÖÖ by muratkos
Sungur...

https://twitter.com/IsmailDemirSSB/status/1278240706008690688?s=19

Kademeli hava savunma sistemimizin yeni üyesi, portatif özelliğiyle kara, hava, deniz platformlarına entegre edilebilecek.

#SUNGUR hareketli atış yeteneği, gece-gündüz hedef tespit, teşhis, tanımlama, takip ve 360 derece atış kabiliyetine sahip.

#SUNGUR, hava unsurlarına karşı etkinliği ve yüksek manevra kabiliyeti, yüksek hedef isabet yeteneği ve karşı tedbir özelliği, titanyum harp başlığı, hedefin uzun menzilden görüntülenmesini sağlayan nişangahıyla kendi sınıfının önünde bir sistem.
Mesajı Paylaş

Hard-Kill


Mert

Cold Launch mu var? Yoksa ben mi yanlış görüyorum. Mesajı Paylaş

murattekin

17. saniyedeki hareket çol artistik. Mesajı Paylaş
...

farabi

#26
Tem 01, 2020, 08:59 ÖÖ Last Edit: Tem 01, 2020, 09:18 ÖÖ by farabi Reason: foto
Beyaz kapalı römorkun içinden çıkan ALKA mı ?

Mesajı Paylaş

süper çavuş

@Mert ,, soğuk atım değil.. MANPADS lerde kullanıcıya zarar vermemek için ana motordan ayrı minik bir firlatma motoru bulunur buda o..

Ismail Demir füzenin yüksek manevra kabiliyetinden vede titanyum harp başlığından bahsetti.. Mesajı Paylaş

HDS

@farabi; Telemetri ve ölçüm sistemi o. Mesajı Paylaş

murattekin

Sensor türü ne IR mı yoksa IIR mı? Mesajı Paylaş
...

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter