Yerli Salan DARTS

Başlatan R.A.K, Ara 31, 2015, 07:58 ÖS

« önceki - sonraki »

HDS

Bir BAE'miz olursa öpüp başımıza koyarız deriz.

Burada algı yanlış yer kayıyor. Mevzu idrak edilmeden karşı bir teori çatılmaya çalışılıyor. Bu bizim büyümeye meyyal ve zorunlu KOBİ'lerimize yarar ölçüde bir iş. Bunu gerçekleştirebilecek de destekler halen Türkiye'de mevcut. Ancak bu şartlar mevcutken bunlarla TAI'nin ilgileniyor olması yersiz. Aynı zamanda bu işlerde başkasının da tutunmasını engelliyor. Mevzu budur. Yanlıştır.

Yoksa isterse Lockheed Martin de yapmış olabilir. Bize ne? Biz böyle bir modele yetemeyiz.

Ondan sonra TF-X boka sarınca tekrar konuşuruz.  ;) Mesajı Paylaş

Postulat

Anladım, teşekkür ederim.
Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Dünyanın en büyük firmaları genellikle ABD'de faaliyet gösteriyor. Microsoft, Boeing, IBM, Google, General Motors, say say bitmez...

ABD'de yaşayan bir Türk arkadaşım var, tek başına devlet ihalelerine girer ve iş alır.

Ben tabi hayretler içerisinde adama soruyorum; dünyanın bütün devlerinin at koşturduğu bir ortamda sen tek başına nasıl devletten iş alabiliyorsun?.. Bu devler seni burada bir günde yiyip bitirmez mi, etini kemiğinden sıyırıp atmaz mı?..

Kesinlikle yapamazlar, zira bizde bir anti bilmemne (anti rekabet mi dedi, anti tröst mü dedi, tam hatırlamıyorum) yasası var; o devlerin bizim girdiğimiz küçük çaplı işlere teklif vermeleri yasal olarak mümkün değil. Bu yasaya göre, ne kadar dediydi tam hatırlamıyorum, 3 milyon dolar mı, 5 milyon dolar mı ne, bir barem varmış... Bu baremin altına sadece KOBİ hüviyetindeki firmalar teklif veriyormuş. Devlet bu şekilde KOBİ'leri kayırıp güçlendirmeye çalışıyormuş.

-.-

Benim de öğrenciliğimde staj gösterdiğim, ama aslında fiilen çalışmış olduğum 5-10 çalışanı olan bir firma vardı. Bunlar o zamanlar Sağlık Bakanlığı'nın kendi bütçelerine uygun küçük bir bilgisayar ihalesini gözlerine kestirmişler: 15 tane PC bilgisayar alımı... O dönemde ne network var ne internet... 15 tane marka bilgisayar kutu olarak alınacak, götürüp fişe takılıp teslim edilecek, hepsi bu kadar. Üstelik kaynağı da hazır: Unesco mu, Dünya Bankası mı ne, bunun gibi birşey finanse ediyor. Yani devlet bürokrasisine bulaşmadan, teslimi müteakip ödeme yapılacak.

İhalenin teknik şartnamesini getirip önümüze attılar; burada teknik tarifi yapılan bilgisayar, piyasadaki hangi bilgisayar modelidir, bulun diye. Zamanın piyasasında marka olarak IBM, HP, Compaq, Digital markalarının PC'leri bulunmakta. oturduk araştırdık, soruşturduk ve teknik şartnamedeki modelin (tam hatırlamıyorum) IBM 302 gibi bir modelle tıpa tıp uyuştuğunu tespit ettik; ne eksik ne fazla.

Bizim patronlar teklif hazırlamışlar ve ihaleye girmişler. İhale günü de kamikaze gibi fiyat kırıp ihaleyi almışlar. Sevinçle geldiler, kutladık falan... Ama sevinç fazla sürmeden bizim patron bilmediği bir şeyi öğrenmiş: Meğerse o dönemlerde Sağlık bakanlığı, bu alanda çok meşhur olan bir Alman firmasının kalesi konumundaymış. (Alman ve bilgisayar deyince akla... Tamam şimdi buldum!..) O koskoca Alman firması da  küçük olmasına rağmen bu ihaleye katılmış, ama bizim patronlar kamikaze olunca geri çekilmişler.

Bizim patronun içine bir kurt düşmüş, Sıhhiye'deki binaya gidip açık açık sormuş, "Siz hangi bilgisayarı istiyorsunuz?" diye. Çünkü IBM 302 cuk oturuyor, ama isterleri aşacak şekilde Digital 6a veya HP 505'de olabilir. (Bunlar isterleri fazlasıyla aşıyor.) (Modeller atmasyon, hatırlamıyorum çünkü.)

Adamlar demiş ki, "Biz zaten IBM 302 kullanmaktayız, servisinden ve garanti hizmetincen çok mmnunuz ve sizden de onu istiyoruz. Sakın başka marka getirmeyin! Hele HP, hiç olmaz, kapıdan bile sokmayız."

Bunun üzerine 3-5 gün içerisinde ürünleri temin edip teslimatları yaptık. Teslimatları yaptık yapmasına ama ürünleri kabul ettiremiyoruz. Hiç açılmamış ürünlerin ambalajını gözlerinin önünde açıyoruz. Kutularından çıkarıp masalarına yerleştiriyor, fişini takıp çalışır hale getiriyoruz. İstedikleri ürün modeli olmasına rağmen teknik şartnamede yazılan tüm maddeleri herbir bilgisayar için tek tek kontrol ediyorlar. Oradan birşey bulabilmeleri mümkün değil ama bu sefer de kıldan tüyden sorunlar icat edip ürünü geri gönderiyorlar.

- Neymiş efendim, monitörün plastik arka kapağı yerine oturmamışmış, ek yerine tırnak girebiliyormuş. Bakıyorsun, bütün monitörler öyle, üstelik kendi kullanmakta oldukları önceki IBM monitörler de öyle.
- Neymiş, disket sürücüsüne disket takınca şlak diye ses gelmeliymiş, oysa bunlarda tık diye bir ses geliyormuş, disket sürücüleri tam oturmuyormuş... Taktığın bütün disketleri sorunsuzca okuyor mu, okuyor... Okumadığı disket oldu mu, hayır... E daha ne?!?

Böyle böyle 3,5 ay kabul yapmadılar kutulu üründe. Sonra da imza süreçlerinde işi yokuşa sürüp, kaynağı yurtdışından hazır gelen ödemeyi bir yıldan fazla süründürmüşler.

Sen malı IBM'den dolarla alıyorsun. İhaleye de dolarla teklif veriyorsun ama şartname gereği sözleşme imzalandığı gün senin teklifin TL'ye çevriliyor ve o fiyat üzerinden TL olarak faturalandırılıyor. Krizler Türkiye'si, yüksek enflasyon dönemi... Senin ödemen kasten geciktirildiğinde dolar kuru nereye çıkıyor, sen nasıl zarar etmeye başlıyorsun.

Bunca terane hepi topu 15 bilgisayar için döndü. Tanesi 1000 dolar olsa toplamı 15bin dolarlık bir ihale. %10 kar bırakacak olsa 1500 dolar karı var.

Daha sonraları o firmanın battığını duydum.

-.-

Şimdi burada hangi çalışma modeli daha makul ve mantıklı; bir zamanlar bizimkilerin yaptığı mı, yoksa Amerikalıların küçük girişimciyi koruyup kollayan modeli mi?
Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Üstad maalesef bizde desteklermiş gibi yapan, korurmuş gibi yapan bir devlet var. Evet kimse bişey alamıyor denemez ama neyi, kim ne kadar alabiliyor diye sormak icab eder. Hasbelkader dış ticaret işinden anlayan biri olarak misal vereyim. Almanya'ya bir fuara gidersin, bakarsın elin Sri Lankalısı çiğnediği sakızın bile faturasını saklıyor ki yarın devletinden parasını alsın. Bizimkiler otelin kahvaltısından brucin araklasak mı diye derdine düşmüş. Zira alabildiğin destek ancak stant kirasının yarısı. O da 5000tl'yi geçmez, sana da 11 ay sonra ödenir. Ama fuar için 60.000 TL para harcamışsındır bu arada. Mesajı Paylaş

Kabardey

@HAZERFEN hocam müthiş bir noktaya değinmişsiniz. Bizim ülkemizde 3-5 sektör dışında fuar nedir, ne işe yarar, en ufak bir fikrimiz yok. Hele memur zihniyetli adamlar için tam gereksiz iştir fuarlar. İnsanlar yurt dışında fuara gidenleri, oralarda kız görmek için ülkeden çıkma bahanesi kazanmış insanlar olarak algılıyorlar, ne kadar vahim. Mesajı Paylaş

İBRAHİM SÜNNETCİ

Bildiğim kadırıyla TAI bu ise girmeden önce sektörde bir arastırma yaptı ve büyük firmalar bizim isimiz değil biz bulanda çalısma yapmıyoruz diyince kendi gelistirdi. KOBİ'lere sormamıstır ama tasarımını yaptığı ve prototip üretimini gerçekleştirdiği özgün çözümünün seri üretiminde KOBİ'leri kullanabilir. Sonuçta 2o14'te KOBİ'lere 1.5 milyon parça ürettirmis bir sirket TAI.... Salan/askı/hardpoint eksikliği hissedilen bir kabiliyet, Anka MALE İHA, Silahlı/Taarruzi İHA Milli Geliştirme Projesi, Stratejik İHA ve daha yakında Silahlı HürKus [HürKus-C] için TAI'nin elinde olması gereken bir kabiliyetti. Bir İHA'yı silahlandıracaksanız veya bir eğitim uçağını COIN/CAS görevlerine uyarlayacaksanız bu kabiliyet elinizde olsa hiç de fena olmaz sonra ihracat kısıtlamaları veya teslimat takvimlerinin sık sık ötelenmesi gibi sorunlarla karsılasıyorsunuz... Mesajı Paylaş

HDS

Kılıcın da aslında iki tarafı da keskin. Onda şüphe yok.
Böyle bir ürünü aslında Altınay Savunma, Kale Savunma ya da Coşkunöz Savunma'nın yapacağı bir şey. Atıyorum tabi. Öyle düdük bir KOBİ'nin bir işi değil.

Çünkü herkes bu savunma işlerinin peşinde. Türkiye'de sanayideki marjlar çok düşük. Kar oranları yerlerde sürünüyor. O da zaten ya kur farkı ile, ya başta hesap edilmemiş sarkan işlerle, ya garanti işleri, tashih ile falan uçup gidiyor. Ondan herkes çok büyük marjların olduğunu düşündüğü savunma ve havacılık işlerine talip. O da alayım bir CNC, parça işleyeyim mertebesinde. Daha karmaşık bir şeyde haman cayıyoruz.

Oysa zaten bu işeleri yapan, CNC'cilik vs ile fatura kesen, ciro döndüren bir dolu yetkin firma var. Onları bu işe dahil etmek ve bu konuda çalıştırtmak gerek. Edebiliyor olmak gerek. Bunları artık TAI yapmamalı. İnadına ve illa da başkasına yaptırtmak gerek. Milgem'de nasıl olduysa, burada da yapmak çok önemli.

Olmaması tek başına TAI'Nin suçu değildir herhalde. Ama bunun kaynağı o olmamalı. Mesajı Paylaş

Postulat

Daha once ornegini verdigim BAE, EF icin , sanirim , her silaha uyumlu bir "weapon launcher"ini 2,6 milyon euro butce ile gelistirmis/gelistiriyor. Azimsanamayacak bir butce sanki?

Bu sistemlerin muhendislik/gelistirme asamasi mi problem cikariyor ya da daha fazla butce istiyor yoksa butcenin aslan payini testler mi yutuyor?

Ayrica fuzeler ile, bombalar ile ucak arasinda elektronik de  bir bag olusturacak bir sistemin onune gelen, herhangi bir kobiye verilmesi ne kadar guvenli olur? Mesajı Paylaş

HDS

€2.6M hiç bir şey Hocam. Bir senede yutulur o. Almanya ya da İngilitere'de ortalama tecrübede bir mühendisin zaten yıllık masrafı €100-120K'dan aşağıya değil. Sadece personel masrafları ile bile yutulur o paralar -ki daha bir dolu prototipo, testler, rüzgar tünelleri ve uçuş testleri var.

Bu arada, "Herhangi bir KOBİ" değil. Mesajı Paylaş

Tolga

Oca 04, 2016, 12:47 ÖS Last Edit: Oca 04, 2016, 12:48 ÖS by Tolga
Yanlış hatırlamıyorsam; bir askeri bakım fabrikamız, F-16 projesi sırasında salıcı üretimi-montajı da yapmıştı. Mesajı Paylaş

putty

Elalemin yolcu uçağına bile bayıla bayıla winglet filan yapıyoruz da kendi savaş uçağımıza neden pylon yapmayalım. Şimşek yapan pylon da yapar.
Küçük ülkenin havacılık firması olur böyle işler. Bayağı bayağı ciddi uçak parçası işte niye TAI de yapılmasın. Mesajı Paylaş

turkdefence

İbrahim Bey abimiz de burdayken; bu haberi S&H dergimizde de okuyacağız değil mi? Her sayınızı 4 gözle bekliyoruz...

Bu proje/ürün vesilesiyle sorayım istedim: Roketsan ve TAI'den 2016 yılına dair beklentileriniz nelerdir? Mesajı Paylaş

kimlikci

BETONBEY

İHA entegrasyonu yada İHA'lara yönelik bir çalışma varmı acaba ? Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter