Seçme Saçmalar

Başlatan murattekin, Ara 30, 2015, 08:00 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

F-35 Türkiye'ye geliyor

ockheed Martın firması tarafından üretimi yapılan ve Müşterek Taarruz Uçağı programı kapsamında aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 10 ülkenin bir araya gelerek geliştirdiği F-35 taarruz uçaklarının ilkinin Türkiye'ye 12 ay içerisinde teslimatı planlanıyor.

Amerikan Savunma Bakanlığının açıklamasına göre, Beşinci kuşak F-35 Lightning II'ler performansını dördüncü kuşak savaş uçakları ile aynı maliyete sunuyor. Lockheed Martin'in F-35t test pilotu ve Kanada Silahlı Kuvvetlerinin eski pilotu olan Billie Flyn F-35'leri "bugün uçan bütün uçaklardan daha etkili bir silah" olarak nitelendiriyor.

Türkiye 30'u kesinleşen 100 uçak siparişi vermiş durumda. Türkiye'nin verdiği siparişlerin uçakların F-35B sınıfı STOVL özeliğine sahip olacağı biliniyor. STOVL uçakları uzun bir piste ihtiyaç duymadan kısa mesafede kalkabiliyor ve dikey iniş gerçekleştirebiliyor. Uçaklar ise Türkiye Hava Kuvvetlerinde hali hazırda hizmet veren F-16 pilotlarının 6 haftalık bir eğitimle kullanabilecek.

Yeni nesil F-35 Taarruz Uçakları dikey inip kalkabilme özellikleri sayesinde 2021 yılında hizmete girmesi planlanan ve inşası Tuzla Sedef Tersanesi'nde devam eden çok maksatlı amfibi hücum gemisi TCG Anadolu'da da kullanılabilecek.

F-35 projesine katılan Türk firmalarının kazançlarının 12 milyar dolar olması beklenirken katılan firmalar ve alanları ise alfabetik sıraya göre şu şekilde.

- Alp Havacılık - Gövde yapısı ve iniş takımları
- Aselsan - Elektronik optik hedefleme sistemleri ve hava müdahale kontrolleri
- Ayesas - Füze uzaktan kumanda ara yüzü ve panoramik kokpit görüntüleme sistemi
- Fokker Elmo - F-35'lerin elektrik kablolama ve iç bağlantı sistemleri
- Havelsan - F-35 Eğitim sistemleri
- Kale Havacılık - Gövde yapısı ve bağlantıları ile iniş takımları kilitleme sistemi
- MİKES - Çeşitli parçalar
- Roketsan ve TUBİTAK - SAGE- F-35 ler tarafından taşınacak SOM-J Füzelerinin geliştirilmesi
- TAI - üretim malzemeleri, gövde kaplamaları, havadan karaya sistemlerin entegrasyonu

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/f35-turkiyeye-geliyor.html Mesajı Paylaş

putty

Milliyetin resmi. Bildiğin vinci esrarengiz silah sanmışlar


Mesajı Paylaş

murattekin

Hürriyet'e göre ABD Libya'yı Scorpion'la bombalamış. Editör fotoğrafı çok aramış olmalı.
Mesajı Paylaş
...


murattekin

Kanatları milli değil  8) Mesajı Paylaş
...

anafor2016

Atak-s sonra bir de umtas koyun üretiriz Mesajı Paylaş

Trilogy

Cem Özdemir: Almanya, Erdoğan yüzünden elendi

Türk asıllı Alman siyasetçi Cem Özdemir, 'Almanya'nın Dünya Kupası'ndan elenmesinin nedeni Erdoğan'dır' açıklamasını yaptı.

Alman kanalı ZDF'de Markus Lanz'ın sunduğu ve Almanya'nın Rusya'da düzenlenen 2018 Dünya Kupası'ndan elenmesinin tartışıldığı programa Türk asıllı Alman siyasetçi ve Yeşiller Partisi eski eşbaşkanı Cem Özdemir de katıldı.

Özdemir, Almanya'nın elenmesine ilişkin yaptığı yorumda 'Almanya'nın elenmesinin nedeni Erdoğan'dır. Mesut ve İlkay ile fotoğraf çekildi ve bu durum milli takım oyuncularının moralini bozdu, bu yüzden iyi oynayamadılar" ifadelerini kullandı.

Medyanın bu konuyu devamlı olarak haberleştirmesini de eleştiren Özdemir, yaşanan olayın futbolun önüne geçtiğini ve bu yüzden de takımın performansının etkilediğini belirtti.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Londra ziyaretinde Türk asıllı futbolcular Mesut Özil ve İlkay Gündoğan ile bir araya gelmişti. Görüşmenin ardından Erdoğan, futbolcular ile hatıra fotoğrafı çektirirken, İlkay ve Mesut'un Cumhurbaşkanı ile poz vermesi hem Almanya hem de Türkiye de eleştiri konusu olmuştu.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201806291034081790-cem-ozdemir-almanya-erdogan-yuzunden-elendi/
Mesajı Paylaş

HDS

Bu salağın bunu söylemesi normal de arkada alkışlayan salaklarınki acayip.

33'ün Yahudileri yerini 2016-17'lerde Türkler aldı. Sonra da bize 1933 muhabbeti yapıyorlar.


Almanya'nın bunca emeğine rağmen bir türlü kabuğunu kıramamasının bir sebebi var demek ki. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter