Jandarma Genel Komutanlığı Tedarik Projeleri

Başlatan R.A.K, Ara 21, 2015, 06:44 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

Jandarmanın çelik kanatlarına taze kan

Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan S-70A-28 Blackhawk, Mi-17 ve AB-205 helikopterlerinin aviyonik modernizasyonu ASELSAN tarafından tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında 2008 yılında imzalanan Jandarma Helikopteri Aviyonik Modernizasyonu Projesi kapsamında, Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan S-70A-28 Blackhawk, Mi-17 ve AB-205 helikopterlerinin aviyonik modernizasyonu tamamlandı.

Jandarma Havacılık Komutanlığına son helikopterin teslimatı 31 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirildi. ASELSAN bu projede, tasarım, prototip üretim ve seri üretim faaliyetlerinin tamamının sorumluluğunu üstlendi. ASELSAN, Türkiye`de askeri fabrikalardan sonra en fazla sayıda helikopter üzerinde modifikasyon gerçekleştiren kuruluş oldu. Proje kapsamında, pilotların iş yükünün azaltılması amacıyla sayısal kokpit entegrasyonu yapıldı.

Ayrıca, kullanıcının gece ve gündüz şartlarında daha hassas seyrüsefer gerçekleştirebilmesi, güvenli haberleşmesi ve arama-kurtarma faaliyetlerinde teknolojinin imkânlarından daha fazla yararlanabilmesi maksadıyla helikopterlere yeni nesil seyrüsefer, haberleşme ve elektro-optik sistemlerin entegrasyonu yapıldı. Geliştirilen sayısal harita sistemi ile her türlü hava şartında ve arazi koşullarında pilotlara daha güvenli uçuş yapma kabiliyeti kazandırıldı.

Modernizasyonu tamamlanan helikopterler, Jandarma Havacılık Komutanlığı tarafından iç güvenlik, trafik kontrol, arama-kurtarma gibi birçok faaliyette aktif olarak görev yapıyor.

http://defenceandtechnology.com/jandarmanin-celik-kanatlarina-taze-kan/
Mesajı Paylaş

nokta

Jandarma'ya Silahlı 6 İHA

Savunma Sanayii Başkanı Profesör İsmail Demir Jandarma Genel Komutanlığı için altı adet İHA'nın envantere girdiğini duyurdu. Kişisel sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Demir, "6 adet daha Bayraktar TB2 #SİHA'yı Jandarma Genel Komutanlığımıza teslim ettik. Türk Savunma Sanayii Kahraman Mehmetçiğimiz için her gün daha iyisini üretmeye devam edecek. Şehitlerimiz için Vatan için ahdimiz var..." ifadesine yer verdi.

https://c4defence.com/Gundem/jandarma-ya-silahli-6-iha/9425/1 Mesajı Paylaş

murattekin

Jandarma T-129'ları için Umtas tedarik edilmiş. Görev tanımlarında tank avcılığı da mı var? Mesajı Paylaş
...

Fearlessleon

Çorba oldu o işler. Mesajı Paylaş

dmc

Hagi tip Umtas tedarik edilmiş bir bilgi var mı? Mesajı Paylaş

HDS

"Ş" modeli belli ki. Mesajı Paylaş

murattekin

"Ş" modeli belli ki

Hocam onu düzelttirdim  :D  "S" yaptılar.
Mesajı Paylaş
...

meraklı

JANDARMA YENİ TEKNOLOJİLERLE DONATILACAK

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) 5 İl Projesi'ne ilişkin sözleşme imzalandı.

Başkanlığımızın resmi sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda, proje kapsamında, Jandarma Genel Komutanlığının sayısal telsiz haberleşme ihtiyacını karşılamak üzere Bitlis, Hakkari, Siirt, Şırnak ve Van'a telsiz JEMUS kurulacak.

Söz konusu iller için 10 binden fazla telsiz cihazı verilecek, 123 Tekrarlayıcı Merkezi tesis edilecek. Teslimatlar 2020-2023 yıllarında gerçekleştirilecek.

Ayrıca bina kapsaması nedeniyle bina içi güçlendiriciler ve mikro siteler kurulacak. Sistem kapsamında gerekli zırhlı araç, römork üstü, mobil tekrarlayıcı merkezi röleler de teslim edilecek. JEMUS Projesi'nde 5 il için 100 Sabit ve 100 Mobil Plaka Tanıma Sistemi verilecek. İl merkezlerinde, sistem yönetim ve kontrol merkezleri kurulacak.

Yeni kazanımlar sağlanacak

Bu sözleşmeyle JEMUS Projesi'ndeki mevcut kabiliyetlere ilave olarak yeni kazanımlar da elde edilecek.

Buna göre, yazılımsal milli kripto algoritması tasarlanacak. Yerli VHF el, araç ve sabit merkez telsiz anteni ortaya konulacak. Yerli bina içi kapsama teçhizatı oluşturulacak. Yerli Coğrafi Bilgi Sistemi ve ASELSAN yazılımları Jandarma Genel Komutanlığı talepleri doğrultusunda geliştirilecek. İHA Dar Bant Tekrarlayıcı Telsizi (röle) ortaya konulacak. Kablolu drone ile taşınabilir Mobil Tekrarlayıcı Merkezi (röle) geliştirilecek. ULAK AŞ'nin katkılarıyla zırhlı araca monteli Geniş Bant Haberleşme Sistemi ve İHA Small Cell Baz İstasyonu tasarlanacak.

İl sayısı 73'e çıkacak

JEMUS, bilginin en küçük jandarma birimine kadar kesintisiz, eş zamanlı, doğru ve emniyetli şekilde ulaştırılmasını sağlamak amacıyla geliştirildi.

Yurt genelinde kurulumu tamamlanan sistemle, kaliteli ses haberleşmesi, elektronik posta alışverişi, dosya paylaşımı, intranet erişimi, emniyetli ve süratli veri aktarımı, suç ve suçlu sorgulama ve sistemlerin merkezden yönetimi gibi imkanlar elde edildi.

JEMUS, şu ana kadar 68 ilde kuruldu. Sözleşmesi imzalanan 5 ille sayı 73'e ulaşacak.

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=2491&LangID=1
https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=2491&LangID=1
Mesajı Paylaş

nokta

Jandarmaya Yerli Termal Nişangah

Türk savunma endüstrisi, virüs salgınının getirdiği zorlu koşullara rağmen çalışmalarını ve teslimatlarını sürdürüyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı, yeni bir teslimat haberini resmî sosyal medya hesabından duyurdu. Paylaşımda, "Keskin nişancılarımızın gece şartlarında yüksek hassasiyetli ve isabetli atış yapmaları için 3E EOS tarafından yerli imkânlarla üretilen PARS 675 Tak-Sök Termal Silah Dürbünlerinin yenileri JGK'ya teslim edildi." açıklaması yer aldı.

3E EOS'un geliştirdiği ve ürettiği Pars 675 termal silah dürbünü, bağımsız bir silah dürbünü olarak kullanılabilmesinin yanında tak-sök konfigürasyonda da kullanılabilmekte. 75 mm objektif lense sahip olan sistem, kullanıcıya 8,3 derece x 6,6 derece görüş alanı sunuyor. Pars 675, asgari 9 metre odak mesafesine sahip. 2 bin 200 metre insan tespit mesafesinde sahip olan dürbün, 6 bin 750 metreden araç boyutundaki nesnelerin tespitine olanak sağlıyor. Donanım, yüksek dayanımlı alüminyumdan imal edilen gövde yapısı ile zorlu ortam koşullarında kullanıma uygun yapıda. Renkli oled ekrana sahip. Wi-Fi görüntü aktarma ve bluetooth ile kablosuz kontrol gibi gelişmiş imkânlara sahip olan sistem, 120 dakika video ve 10 bin adete kadar fotoğraf kayıt kabiliyetine sahip. Stadyametreik mesafe ölçüm kabiliyetini haiz olan Pars 675, 5,56 mm ve 7,62 mm NATO standartlarına uygun yapıda geri tepme direnci ve tek batarya ile 6 saat kullanım gibi özelliklerle ön plana çıkıyor. Sistem, -35 derece ila +55 derece arasındaki ortam sıcaklığında görevini ifa edebiliyor.

https://c4defence.com/Gundem/jandarmaya-yerli-termal-nisangah/9772/1 Mesajı Paylaş

nokta

Jandarma'nın İHA'sı Baykar'dan

Baykar'ın geliştirdiği Bayraktar TB2 İHA, envantere girmeye devam ediyor. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, resmi Twitter hesabından üç adet Bayraktar TB2'nin Jandarma Genel Komutanlığı'na teslim edildiğini açıkladı. Envantere giren toplam İHA/SİHA böylece 107'ye ulaşmış oldu. Otonom kalkış, iniş ve normal seyir kabiliyetine sahip olan Bayraktar TB2'nin, üç yedekli aviyonik sistemi bulunuyor. Platform, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2014'ten bu yana aktif olarak görev alıyor.

Haberin videosu: https://youtu.be/M02aTzXeIQU

https://c4defence.com/Gundem/jandarmanin-ihasi-baykardan/9901/1 Mesajı Paylaş

OPTIMUSJandarma icin Adger Makina tarafindan üretilen Balistik Kalkan. Agirlik 14 Kg Mesajı PaylaşPaylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter