Jandarma Genel Komutanlığı Tedarik Projeleri

Başlatan R.A.K, Ara 21, 2015, 06:44 ÖS

« önceki - sonraki »

R.A.K


Jandarma Genel Komutanlığı Taktik İHA Tedarik Projesi

Amaç   :   J. Gn. K.lığı'nın keşif ve gözetleme ihtiyacının karşılanması.
 
Kapsam   :   1 Taktik İHA Sistemi + opsiyon 1 Taktik İHA Sistemi
 
Proje Modeli   :   Yurt İçi Hazır Alım
 
Ana/Alt Yüklenici   :   
 
Sözleşme İmza Tarihi   :   
 
Mevcut Durum   :
   
Başlama Kararı Hazırlık çalışmaları sürdürülmektedir.
 
Son Güncelleme Tarihi : 16.12.2015 16:12

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=345 Mesajı Paylaş

ocay

Yakında Sahil Güvenlik de ihaleye çıkar.. Mesajı Paylaş

canıtez

Bayraktar TB2 İHA'lar Jandarmaya teslim edildi

Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığına 6 adet Bayraktar TB2 İHA'larının teslim edildiğini duyurdu.

Harp başlıklı füzelerle gerçekleştirilen ilk atışlarından bu yana terörle mücadeleye önemli bir katkı sağlayan Bayraktar TB2 İHA'ları, Baykar tarafından 'yüzde yüz yerli' olarak imal ediliyor.

Milli Savunma Bakanlığı Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla Jandarma Genel Komutanlığına 6 adet Bayraktar TB2 İHA'larının teslim edildiğini duyurdu. Elazığ'a konuşlanan 6 adet Bayraktar TB2 İHA'sının 2 adedi silah atma kabiliyetine sahip olduğu açıklandı.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/bayraktar-tb2-ihalar-jandarmaya-teslim-edildi.html

Mesajı Paylaş

nokta

İnsanlı Keşif Uçağı kullanıcıları arasına Jandarma Genel Komutanlığı da katıldı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılan ve kiralama yöntemiyle alınan Kingair 350 tipi İnsanlı Keşif Uçağı kullanıcıları arasına Jandarma Genel Komutanlığı da katıldı. Teslim edilen iki uçak bir süredir Doğu ve Güneydoğu'da görev yapıyor.

İnsansız Hava Araçları'nın (İHA) yanı sıra Güneydoğu ve Suriye sınırındaki operasyonlarda İnsanlı Keşif Uçakları (İKU) da kullanılıyor. Anlaşması 2012'de yapılan projede, ABD'den kiralanan özel ekipmanlara sahip Kingair 350 tipi çift motorlu turboprop uçaklar, Türk pilotları tarafından bölgede uçuruluyor.

İki pilot ve iki operatörden oluşan uçuş ekibi, uçağın taşıdığı kamera ve diğer sistemlerle bölgeyi karış karış tarıyor. Acil bir durumda İHA'lardan daha yüksek hıza sahip Kingair 350 tipi uçak süratle bölgeye gönderiliyor.

JANDARMA DA ALDI

İKU'lardan halen Kara Kuvvetleri'ne bağlı olarak 4 uçak görev yapıyor. Geçen yıl imzalanan anlaşma ile iki uçak da Jandarma Genel Komutanlığı'na kiralama yoluyla teslim edildi. Uçakların pilot ve operatörleri Jandarma personelinden oluşuyor. Bu iki uçağın sözleşmesinin bitmesinin ardından Kingair 350'ler Jandarma Havacılık envanterine katılacak.

Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü'nün havacılık biriminde de İnsanlı Keşif Uçağı bulunuyor.

http://www.kokpit.aero/jandarmaya-insanli-kesif-ucagi Mesajı Paylaş

nokta

Jandarma'ya 12 HÜRKUŞ

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 9-12 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen IDEF 2017'de verdiği bir röportajda HÜRKUŞ'la ilgili önemli açıklamalar yapmıştı. Işık, Jandarma Genel Komutanlığı'na on iki adet silahlı HÜRKUŞ tedariki planladıklarını ifade etmişti. C4Defence, Işık'ın bu açıklamasının ayrıntılarına ulaştı.
Alınan bilgilere göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ/TAI) Jandarma'ya 6+6 adet,  Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ise 12+12 adet Silahlı Keşif Uçağı HÜRKUŞ tedarik etmesi planlanıyor. Diğer yandan, planlanan tedarikler için öncelikle Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı gerekiyor.
TUSAŞ, HÜRKUŞ'un dijital kokpiti ve silahlı versiyonu üzerine iki ayrı çalışma yürütüyor. Tedarik edilecek uçakların silahlı olacağı biliniyor ancak versiyonları hakkında henüz kesinleşmiş bir karar mevcut değil. Uçağın öz savunma sistemi flare ile kızılötesi (IR) ve radar uyarı sistemi, bu farkın kilit noktası olacak. Uçakların L-UMTAS ve Cirit füzeleri taşıyacağı biliniyor. Süreç içerisinde, uçaklara yeni tip akıllı mühimmat eklenebilir.
TUSAŞ, yaptığı açıklamada Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) inisiyatifiyle başlatılan "Silahlı HÜRKUŞ Uçağı Geliştirme ve Seri Üretim Projesi"ne yönelik olarak SSM tarafından Teklife Çağrı Dokümanı yayımlanmasının ardından SSM ile TUSAŞ Çerçeve Anlaşma üzerinde mutabık kaldı. Proje kapsamında 12 adeti opsiyon olmak üzere toplam 24 adet HÜRKUŞ-C uçağı bulunuyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/jandarma-ya-12-hurkus/4575/1 Mesajı Paylaş

putty

Sidewinder de takarlar kesin. Bu tedarik devrim muhafızları gibi olmuş hava-hava füzesiz düşünülemez. Mesajı Paylaş

nokta

Jandarma'ya iki yeni İKU daha teslim ediliyor


Jandarma Genel Komutanlığı uçak filosuna iki adet daha King Air 350 tipi İnsanlı Keşif Uçağı (İKU) katılıyor. Modifikasyonları tamamlanan ve kabulleri yapılan iki uçak, önceki gün ABD'den yola çıktı.

N110RF ve N200VJ tescili taşıyan uçaklar Jandarma tarafından terör operasyonlarında kullanılacak. Sivil tasarlanan King Air uçaklarının 350 modeli, gövde altında özel kamera ve sistemler taşıyor. İnsansız Hava Araçları'na göre daha hızlı olan İKU'lar, olay yerine süratle ulaşarak görüntü alabiliyor.

Jandarma filosuna ilk katılan İKU, yıl başında teslim edilmişti. Halen iki adet İKU Jandarma tarafından kullanılıyor. Böylece Jandarmanın kullandığı İKU sayısı 4 olacak.

http://www.kokpit.aero/jandarma-iki-yeni-ucak Mesajı Paylaş

anafor2016

Satın aldık mı? Mesajı Paylaş

murattekin

Tescil numaralarına bakılırsa kiralık. Mesajı Paylaş
...

canıtez

Daha Türk tesciline girmediğindendir hocam. Mesajı Paylaş

cemdogut

Hizmet alımı olabilir. Daha önce gördüklerimde Amerikan tescilli idi. Mesajı Paylaş
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

murattekin

Yurt içi alım demiyor zaten hazır var olan araçlara. Geliştirme demiş. Demek ki aceleleri yok Amerika'yı baştan keşfedecekler. Mesajı Paylaş
...

KarabasanEjder Yalçın III teslimatları başlamış Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Jandarma'ya iki Kara Şahin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 31 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşen Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde iki adet helikopter tedariki için karar alındığı öğrenildi.  C4Defence'in edindiği bilgilere göre Jandarma Genel Komutanlığı'nın ihtiyacına binaen iki adet genel maksat helikopteri tedarik edilecek. Helikopterlerin daha önce kırıma uğrayan iki Sikorsky Black Hawk helikopterleri ikame etmek üzere tedarik edileceği, helikopterlerin az kullanılmış olabileceği öğrenildi. Söz konusu tedarik 109 helikopterlik Genel Maksat Helikopteri Programından bağımsız olacak.

SSİK kararlarına ilişkin ayrıntılı haber C4Defence Dergisinin 58nci sayısında yayımlanacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/jandarmaya-iki-kara-sahin/5701/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter