Türk Dış Politikası ile İlgili Gelişmeler

Başlatan kosavalı1989, Ara 17, 2015, 08:04 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

#30
Şub 14, 2018, 08:41 ÖS Last Edit: Şub 14, 2018, 09:20 ÖS by Sihirbaz
Türkiye'nin diplomatik istatistikleri açıklanmış. Türkiye yurt dışında diplomatik temsilcilikler açısından Dünyanın 5. ülkesi durumunda imiş.

Ülkemizin yurt dışında halen, 5 kıtada, 138 büyükelçilik, 86 başkonsolosluk, 13 daimi temsilcilik, 1 ticaret ofisi, 1 konsolosluk ofisi olmak üzere toplam 239 temsilciliği varmış. Dünya sıralaması şöyleymiş:

1. ABD     273
2. Çin       268
3. Fransa  266
4. Rusya   242
5. Türkiye  239

Türkiye'nin yurt dışı temsilciliklerinin dağılımı şöyle imiş:

Avrupa     92
Asya        70
Afrika      44
Amerika   29
Okyanusya 4

Dışişleri Bakanlığının personel sayısı:

Merkez                              1.729
Yurt dışı                             4.506
Toplam                              6.236
Diplomatik kariyer memuru 1.850 (630'u kadın)
Büyükelçi sayısı:        255
Kadın büyükelçi sayısı   51 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Önümüzdeki günler için yeni bir kriz yaklaşıyor. BAE bizim en büyük hasımlarımızdan biri belki de en büyüğü haline geliyor. Neredeyse yaptıkları her hamle Türkiye karşıtı. Haydi hayırlısı...

Mesajı Paylaş

muhendus

Sayın Harzemşah, BAE ile ilgili sıkıntılarımızın kökeni nereden geliyor, Katar'a olan yakınlıktan dolayı mı? Ve ne tür bir kriz kapımıza geliyor acaba bilgi verebilir misiniz? Mesajı Paylaş

meraklı

Tam üstüne geldi:


Türk dizileri Arap seyircilerine veda ediyor

Dubai merkezli MBC kanalı, bünyesinde bulunan kanallarda yayınlanan tüm Türk dizilerini, ani bir kararla yayından kaldırmaya başladı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayın yapan İngilizce gazete The National'ın haberine göre, MBC bünyesindeki tüm kanallara talimat göndererek ikinci bir emre kadar Türk dizilerini yayından kaldırmalarını istedi. The National haberinde, şu ana kadar aralarında Vatanım Sensin'in de olduğu altı dizinin bu karar kapsamında yayından kaldırıldığını ifade etti. Kaldırılan diğer yapımlar arasında; İçerde, Kiralık Aşk, Muhteşem Yüzyıl gibi diziler de var.

MBC Group Sözcüsü Mazen Hayek, "MBC de dahil olmak üzere birçok Arap ülkesinde Türk dizilerinin yayından kaldırılmasına yönelik bazı medya gruplarını ilgilendiren bir karar alındı" dedi. Hayek, alınan kararın kendileri için "Daha kaliteli özel Arap dizileri yaratma" fırsatı sunabileceğini vurguladı.

MBC Group'un 1991 yılında Londra'da uydudan Arapça yayın yapan ilk özel televizyonu kanal olarak kuruldu. Genel merkezini 2002 yılında Dubai'ye taşıyan MBC'nin bünyesinde 11 kanal bulunuyor.

https://www.ntv.com.tr/galeri/yasam/turk-dizileri-arap-seyircilerine-veda-ediyor,kp2EJY52q0Kcmv__abX16A/NpW-a45ITUmpS69YO56Pvw Mesajı Paylaş

Trilogy

Almanya'nın önde gelenlerinden Türkiye uyarıları: Saldırılmaz olabilmek için nükleer bombaya başvurabilir

Almanya Maliye Bakanlığı'nın aylık raporunda Türk Lirası'ndaki değer kaybının Alman ekonomisine risk oluşturdu belirtildi. Eski Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, 'Türkiye'nin Batı'da tutulması için her şeyin yapılması gerektiğini' söyledi.

Alman ekonomisi için en büyük riskler olarak ABD öncülüğünde başlayan ticaret savaşları ve İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden bir anlaşma yapmadan ayrılmasını gösteren Almanya Maliye Bakanlığı'nın aylık raporunda, "Türkiye'deki ekonomik gelişmeler yeni ve dışsal bir ekonomik risk oluşturuyor" denildi.
Almanya, Türkiye'nin ikinci en büyük yabancı yatırımcısı. ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'yea karşı yaptırım uygulamasıyla birlikte Türk Lirası'nın Amerikan doları karşısında değer kaybı yüzde 40'a ulaştı.

'GÜVENLİK RİSKİ DE…'

Öte yandan federal koalisyon hükümetinin ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) lideri Andrea Nahles'in gerekirse Almanya'nın Türkiye'ye yardım etmesi çağrısı Alman siyasetinde yeni bir tartışma başlattı. Karşı sesler ya da şart koşmalar yükselirken SPD'nin eski lideri ve eski dışişleri bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'deki krizin güvenlik politikası açısından Almanya ve Avrupa için risk oluşturduğu uyarısında bulundu.

"Kendi çıkarımız için, Türkiye'yi Batı'da tutmak için her şeyi yapmalıyız'' diye konuşan Gabriel, aksi takdirde siyasi açıdan izole edilen Türkiye'nin uzun vadede nükleer silahlanmaya gitmesi tehdidinin bulunduğunu belirtti.

'NATO'DAN UZAKLAŞIRSA İRAN VE KUZEY KORE GİBİ…'

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'yi ekonomik istikrarsızlığa sürekleyen tutumuna Almanya ve Avrupa'nın destek vermediğine dair Türkiye'ye açık bir işaret verilmesi gerektiğini vurgulayan Gabriel, şunları söyledi:

"Bence ABD, NATO müttefikleri arasında yapılmayacak bir şey yapıyor: Yaptırım uygulayarak zaten ekonomik açıdan zor durumda olan ülkeyi uçuruma doğru itiyor… Türkiye eğer NATO'dan uzaklaşırsa ne olur? Korkarım, er ya da geç Türkiye'deki milliyetçi güçler, İran ve Kuzey Kore'de olduğu gibi saldırılmaz olabilmek için nükleer bombaya başvurur.''

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201808201034830600-almanya-onde-gelenlerinden-turkiye-uyarilari/ Mesajı Paylaş

warrior

Akıllı adam... Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Amerikada mantıklı düşünen kalmayınca Avrupalılar hatırlatma yapmak zorunda kalıyorlar. Mesajı Paylaş

putty

Ben bunu dedim bir kaç ay önce hazırlarsanız. Türkiye sürat le nükleer şemsiye dışına çıkıyor. Bunun sonu nükleer silah üretmektir. Bir gün Türkiye nükleer silah üretmek istediğini belli edecek ve gören herkes de yakışır diyecek. Mesajı Paylaş

Moon&Star

Bizden ve belki Türki Cumhuriyetler'den  başka yakışır diyen olmaz herhalde. Mesajı Paylaş

Terra

İsrail'e kendi kalesinde bir gol atmışız:


İsrail'i kızdıran Paraguay'a Türkiye'den jest

Türkiye, Paraguay'a büyükelçilik açma kararı aldı. Kararı Paraguay Dışişleri Bakanı Castiglion duyurdu

Paraguay Dışişleri Bakanı Luis Alberto Castiglion, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türkiye'nin Paraguay'da büyükelçilik açma kararını kendisine ilettiğini belirterek, 'Uluslarımızı birleştirecek bu jest için müteşekkirim.' ifadesini kullandı.

Castiglion, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile dün yaptıkları telefon görüşmesine ilişkin sosyal medya hesabı Twitter'da değerlendirmelerde bulundu.
Paraguay Dışişleri Bakanı Castiglion, mesajında, "Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu beni aradı ve Paraguay'da açılacak büyükelçiliğin ilişkilerimizi güçlendireceğini ve ticareti artıracağını belirtti. Kendisine uluslarımızı birleştirecek bu jest için müteşekkirim." ifadesine yer verdi.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin Asuncion Büyükelçiliğinin açılmasına dair tasarı Bakanlar Kuruluna sunuldu.

Diplomatik kaynaklar, dünkü telefon görüşmesinin mayıs ayında İsrail'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyan Paraguay'ın bu kararından dönerek büyükelçiliğini yeniden Tel Aviv'e taşıma kararı alması üzerine gerçekleştiğini ve Bakan Çavuşoğlu'nun mevkidaşı Castiglion'a teşekkürlerini ilettiği bildirilmişti.

Türkiye-Paraguay ilişkileri

Türkiye Paraguay ilişkileri coğrafi uzaklık ve Paraguay'ın 1954-1989 arasında dışa kapalı bir politika izlemesi nedeniyle uzun yıllar sınırlı bir düzeyde kalsa da son dönemde Türkiye'nin Latin Amerika ve Karayipler bölgesine açılım politikası çerçevesinde ilerleme kaydetti.

Bölgede yeni açılan büyükelçilikler ve TİKA kanalıyla yürütülen iş birliğinin yanı sıra bölgesel örgütler ile kurulan ilişkiler de ikili ilişkilere ivme kaydettirdi.
Bakan Çavuşoğlu, Ocak 2017'de Praguay'ı ziyaret eden ilk Türk dışişleri bakanı olmuştu. Ziyarette "Dostluk ve İşbirliği Anlaşması" ile "Hava Ulaştırma Anlaşması"nı imzalanmış, iki ülkenin ilişkilerini ticaret, diplomasi, güvenlik, hukuk, eğitim gibi her alanda geliştirmesinde mutabık kalınmıştı.

Türkiye'nin Buenos Aires Büyükelçiliği'nin akredite olduğu ülkede ayrıca başkent Asuncion ve Ciudad del Este kentlerinde olmak üzere Türkiye'nin iki fahri konsolosluğu, Paraguay'ın ise Ankara'da fahri konsolosluğu bulunuyor.

https://www.dunyabulteni.net/amerika/israil-i-kizdiran-paraguay-a-turkiye-den-jest-h428545.html Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Son iki gün içinde:

- ABD'de Türkiye'de tutuklu bulunan ABD Diplomatik misyonlarında çalışan Türk uyrukluların ve ABD vatandaşlarının serbest bırakılmamaları halinde, Türk yetkiliere yaptırım uygulanmasına dair bir karar tasarısı sunuldu

- ABD, 34 üçüncü Dünya ülkesi ile birlikte, Türkiye'ye de seyahat yapmamaları konusunda kendi vatandaşlarını uyardı

- ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosuna, 24 Nisan'ın Ermeni Soykırım günü olarak kabul edilmesi yönünde bir karar tasarısı sunuldu

- İtalyan Parlementosuna Türkiye'nin Ermenilere soykırım yaptığına ilişkin bir tasarı sunuldu

- Fransa'da Macron, 24 Nisan'ın Ermeni Soykırım günü olarak tanınmasını içeren kararı imzaladı

- Akdenizde Yunanistan ve İsrail gemileri askeri tatbikata başladı

- Kıbrıs'ın güneyinde petrol ve doğal gaz sondajı yaptığımız bölgede 24 saatte 5 İsrail, 1 Yunan, 1 İngiliz ve 2 ABD keşif ve elektronik istihbarat uçağı gün boyunca uçuş yaptı

- Sudan'da Türkiye yanlısı Beşir Hükümet, Mısır, SA ve BAE destekli bir darbe ile devrildi

- Libya'da Türkiye'nin desteklediği Trablus Hükümeti, Mısır, SA, BAE destekli Hafter ile ablukaya alınmak istendi

Son iki gündür bunlar yaşanırken;

- Türkiye de Hükümet ve Halk oy sayımı ile uğraşıyordu

Mesajı Paylaş

kurtkapan

Kaybetmeye devam, anlaşıldığı kadarıyla. Mesajı Paylaş

petibor

İçimize mutsuzluk enerjisi çöktü yemin ederim. Marketteki soğanlar bile çimlenmiş ne oluyor bize ekonomik kriz yaşamaya bile razı geleceğim yemin ederim. Uçak filan yapalım heyecanım kalmadı Hürjet den konuşasım yok IDEF e gidesim yok milli araba yapsalar diyesim yok ülkece travme yaşıyoruz bu seçim sonrasında seçim bile kazanasım yok. Bu güne kadarki krizleri dizsek tespih olur ama hiç böyle mental bir kriz yaşamadı bu ülke. Parayı dönderir kurtuluruz dedik teröristi temizler kurtuluruz dedik ama şimdi öyle bir şeyde yok neyi düzelteceğiz belli değil. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

28 Mayıs 1453 de, yani İstanbul'un fethinden 1 gün önce, Bizans'ta konuşulan başlıca konu "Meleklerin Cinsiyeti" idi...

Allah tüm uyuyanların, gözünü hırs bürümüşlerin derin uykularından uyanmak nasip etsin. Bizleri 1453'ün Bizans Halkının konumuna düşmekten esirgesin... Mesajı Paylaş

ozbey

#44
Nis 11, 2019, 06:05 ÖS Last Edit: Nis 11, 2019, 06:13 ÖS by ozbey
@harzemşah güzel toparlamış.
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter