Türk Dış Politikası ile İlgili Gelişmeler

Başlatan kosavalı1989, Ara 17, 2015, 08:04 ÖS

« önceki - sonraki »

turkdefence

Terörist ilan etmeye gerek yok...

Seveni sevdiğinden ayırmadan 1 milyon kürt mülteciyi (kamplar ardına kadar dolu, kürtüm dersen isveç seni alacak desem 2 milyon kürt! mülteci de bulurum) doldurup İsveç'e gönderelim... Terör suçuna bulaşmış her kıçıkırık zavallıyı da vatandaşlıktan çıkartıp İsveç'e gönderelim...
Mesajı Paylaş

Baltica

Arkadaslar, bence, luzumsuz yere heyecanlaniyorsunuz. Sakin olun. Cunki, haber dogru da, anlamli da degil. Zaten, PKK'nin, senelerdir Stockholm'de temsilciligi, kultur merkezi, bir suru kafesi, supermarketi, pizzacisi, hatta futbol takimi bile var. Lazimsa, adreslerini de veririm. Ustelik yalnizca Stockholm'de degil, Goteborg'da da, Norrkoping'de de, bir suru yerde var. Sadece ismi PKK temsilciligi degil, Mezopotamya vidi vidisi... Kapisinin onundeki flama bile, bolucu teror orgutune ait. Icinde, duvarlarda terorist basinin, itlaf edilen teroristlerin boy boy posterleri var. Bunu, bizim Buyukelcilik de, Isvec polisi de, herkes de biliyor.

Adamlara, bugune kadar, Teror Orgutu'nun asli hakkinda, dise dokunur hic bir sey soylememisken, can acitici hic bir yaptirim uygulamamisken, Suriye'de ki uzantisi, furuu hakkinda, ofis actirirsaniz, sizi teroru destekleyen ulke statusune aliriz demek, adamlari sadece popolari ile guldurur. PYD diye degil de, onu da, Rojava Kultur merkezi diye acarlarsa ne diyecegiz ? Mesajı Paylaş

kimlikci

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avusturya ile ilişkiler ve iş birliğinin normal sürmesi zemininin ortadan kalktığını belirterek, "Viyana Büyükelçimizi, istişareler ve ilişkilerimizi gözden geçirmek için Ankara'ya çağırdık." dedi.
http://aa.com.tr/tr/gunun-basliklari/viyana-buyukelcisi-ankaraya-cagrildi/633331
Mesajı Paylaş

kimlikci

Ben açıkçası Başbakanın açıklamalarına rağmen Türkiyenin Mısırla barışmasının yada yakınlaşmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Çünkü adamlar her konuda bize düşmanlıklarını ilan ediyorlar. Son yaptıkları hamlede buna örnek
Kıbrısta Rumlar Mısırla gaz aramak üzere anlaşmaya varacak
http://www.ntv.com.tr/dunya/muzakereler-oncesi-kibrista-dogalgaz-gerginligi,MyCs8wnZQUqrqfDqsFOZpQ?_ref=infinite
Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Büyük çocuğunluğun anlamadığı bir mevzu var ilişkilerin düzeltilmesi demek adamlarla oturup rakı balık yapacağız demek değil.
Sadece resmi devletler arası ilişki kanalları açık hale getirilecek illa ki bizim istediğimizi onlar yapacak onların istediğini biz yapacağız yok öyle şey.Uluslararası ilişkiyi insanlar arası ilişkiye çok benzettiğimiz için hep aynı hataya düşüyoruz.

Mesajı Paylaş

kimlikci

#20
Ağu 23, 2016, 07:46 ÖS Last Edit: Ağu 23, 2016, 08:08 ÖS by Yönetim
Mısır resmi haber ajansı (MENA) Yıldırım'ın, "Biz, Mısır'la ilişkileri geliştirmekten yanayız. Mısır, kültürümüz, değerlerimiz yakın olan bir ülkedir. Yönetimde yaşanan anlaşmazlıklar halklarımıza mağduriyet olarak yansıtılmamalıdır. Ekonomik alanda, turizm, tarım, kültür vesaire alanlarda ilişkilerimizi süratle geliştirebiliriz." şeklindeki açıklamalarını aboneleriyle paylaştı.

http://aa.com.tr/tr/dunya/basbakan-yildirimin-aciklamalari-misir-resmi-medyasinda-genis-yer-buldu/633818

Şimdi bizim her fırsatta kuyumuzu kazan bir ülkeyle nasıl pazarlık yapacağız

Adamlara kalsa fetullakı ülkelerinde saraylarda yatırıp kaldıracaklar. Fetönün 3 numarılı dostu olmaya aday(1 e Amerikayı 2 ye İsraili koydum)
Şimdide Kıbrısta önümüzü kesmek için her şeyi yapıyorlar yapacaklar
Birde bunlar bizim bildiklerimiz yada perde arkasında kalan henüz gün yüzüne çıkmamış olan kirli işleride varsa....

Daha geçtiğimiz günlerde Viyana büyükelçisi geri çağrıldı. Ülkeler arası ilişkilerde de belli kırmızı çizgiler vardır....
Bence arkadaşımız pazarlık masasını olduğundan büyük ve geniş görüyor Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye ASEAN'ın sektörel diyalog ortağı oldu


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin Güney Doğu Asya Ülkeler Birliği'nin (ASEAN) sektörel diyalog ortağı olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin resmen Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliğinin (ASEAN) sektörel diyalog ortağı olduğunu belirterek, "2015 yılında başvurmuştuk, iki yıldır yoğun bir çalışma sürdürüyorduk arkadaşlarımızla beraber. Hem yol haritamız hem de eylem planımız, ASEAN üyesi ülkeler tarafından da takdirle karşılandı" dedi.

50. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Filipinler'in Başkenti Manila'da bulunan Çavuşoğlu, Filipinler Dışişleri Bakanı Alan Peter Cayetano tarafından verilen gala yemeğinin ardından açıklamalarda bulundu.

"TÜRKİYE'NİN ÇOK YÖNLÜ, PROAKTİF DIŞ POLİTİKASINA UYGUN BİR AÇILIM"

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin ASEAN'a sektörel diyalog ortağı statüsü başvurusuna ilişkin, şunları söyledi: "Türkiye, resmen ASEAN'ın sektörel diyalog ortağı oldu. 2015 yılında başvurmuştuk, iki yıldır yoğun bir çalışma sürdürüyorduk arkadaşlarımızla beraber. Hem yol haritamız hem de eylem planımız, ASEAN üyesi ülkeler tarafından da takdirle karşılandı. Esasen ASEAN'ın bu statüsüne başvuran başka ülkeler de vardı, bu sene sadece Türkiye'ninkini kabul ettiler. Bu tabii Türkiye'nin çok yönlü, proaktif dış politikasına uygun bir açılım."
Türkiye'nin Latin Amerika açılımı, Afrika ile ortaklık politikası bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, bunların yanında Türkiye'nin Güneydoğu Asya bölgesine de uzun zamandır yoğun önem verdiğinin altını çizdi.

Türkiye'nin Laos'ta açılacak büyükelçiliği ile ASEAN bölgesindeki tüm ülkelerin başkentlerinde temsilciliği bulanacağını ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye'nin yol haritası ve eylem planının uygulanması için hem kurumsal olarak ASEAN ile hem de üye ülkelerle birlikte çalışmalarını sürdüreceğini anlattı.

"İŞ ADAMLARIMIZ İÇİN ÖNEMLİ FIRSATLAR ORTAYA ÇIKACAK"

Çavuşoğlu, "Hem siyasi hem de kurumsal olarak bu bölgedeki ülkelerle ilişkilerimiz daha da gelişecek. Ayrıca ASEAN sadece artık siyasi bir örgüt değil, ekonomik bir örgüt haline geldi. ASEAN bölgesiyle ikili ticaret hacmimiz artıyor ve önümüzdeki süreçte bu rakamlar, ASEAN üyesi ülkelerle ikili ticaret hacmimiz daha hızlı şekilde artacak. Ayrıca iş adamlarımız için önemli fırsatlar ortaya çıkacak" diye konuştu.
Türkiye'nin girişimci ve insani dış politikayı benimsediği belirten Çavuşoğlu, ASEAN'ın içinde en az gelişmiş ülkeler grubunda olan Laos'un da bulunduğunu anımsattı.

Arakan'daki Rohingyalar gibi zor şartlarda yaşayan insanlar ve az gelişmiş bölgeler bulunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, Türkiye'nin daha önce Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı gibi kurumlar aracılığıyla bireysel olarak ulaştırdığı insani ve kalkınma yardımlarını, artık ASEAN üzerinden de koordine edeceğini aktardı.

"ASEAN'IN BU TÜR TOPLANTILARINA RESMEN KATILACAĞIZ"

Çavuşoğlu, "İşin içinde insani kalkınma boyutu var, siyasi ilişkilerin geliştirilmesi var. Ayrıca ekonomik ilişkiler, kültürel ilişkiler gibi her alanda bu bölgeyle ilişkilerimiz çok daha iyi noktaya gelecek. Bundan sonraki yıllarda da ASEAN'ın bu tür toplantılarına, zirvelerine, dışişleri bakanları toplantısına da resmen katılacağız" diye konuştu. Çavuşoğlu, Türkiye'nin diyalog ortaklığı da olsa artık ASEAN'ın bir parçası olduğunu vurguladı.

http://www.ntv.com.tr/turkiye/disisleri-bakani-cavusoglu-turkiye-aseanin-sektorel-diyalog-ortagi-oldu,MKhTtrwewUODVoUEvLXDCw Mesajı Paylaş

MAGNETO

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Kazakistan'daki İİT Zirvesi'nde, Müslüman ülkelerden G20'ye benzer bir platform oluşturmayı önerdi.
Stratejik Ortak / Diplomatik ve askeri gelişmeler ile birlikte savaş bölgelerinden haberler.
https://twitter.com/stratejik_ortak/status/906857289692348417 Mesajı Paylaş

Trilogy

Erdoğan BM kürsüsünde: Güvenlik Konseyi'nin yapısının değişmesini öneriyoruz


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuştu.
Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Bu yılki genel kurulun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Teröristler faaliyetlerini sürdürüyor. Endişe ile takip ediyoruz. En etkili yol bu çatı altında samimi iş birliği önemlidir. Daha güvenli ve müreffeh bir dünyan için elimizi taşın altına koyalım. Sayın Başkan değerli delegeler Suriye tüm dünyada derin yaralar açtı."

"Terör sınırları aşarak bir kanser gibi yayılıyor. Suriye halkını maalesef uluslararası toplum yalnız bıraktı. Bu insanların yaşadıklarıı kayıtsız kalamazdık. Şuanda ülkemizde 3 milyonun üstünde Suriyeli ile 200binin üstünde Iraklıya ev sahipliği yapıyoruz. Astana toplantılarını başlattık. Yeni bir planı hayata geçiriyoruz. İstikrarlı ve müreffeh bir Suriye için her adımı destekliyoruz. Mülteci akınını önlemek için her türlü adımı atıyoruz. "

"Çalışmalarımıza uluslararası toplumdan yeterli desteği alamıyoruz. Kamunun, sivil toplum kuruluşlarının harcamaları 30 milyar dolar harcadık. Avrupa söz verdiği yardımı yapmadı."

"Verdikleri sözleri tutmaya davet ediyorum. Türkiye sadece ülkemize gelen sığınmacılara kucak açmakla kalmıyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun mağdruların yardımına koşuyoruz. Somali konusundaki çalışmalarımız örnek olacak düzeydedir."

"Sayın Başkan değerli delegeler. Türkiye Suriye ve Irak'ta istikrarsızlıktan beslenen terör örgütleri ile mücadele etmektedir. 3 bine yakın DEAŞ militanını etkisiz hale getirdik. Fırat Kalkanı operasyonu DEAŞ'a karşı verilen en önemli mücadeledir. PYD YPG'nin Suriye'de ele geçirdiği bölgelerde kendisine karşı çıkanları öldürme çabaları insanlık suçudur."

"Irak'ın da toprak bütünlüğü konusunda bağımsızlık talepleri gibi çatışmaya neden olabilecek taleplerden vazgeçilmeli. Erbil'i girişimden vazgeçmeye davet ediyoruz. Karar bölgede yeni çatışmalara neden olabilir. "

"Kuveyt Emiri Şeyh Sabah'ın arabuluculuk çalışmalarını destekliyoruz. Suudi Arabistan'ın sorunun çözümü yönünde çaba göstermesini öneriyoruz."

"Bugün görmezden geldiğimiz her krizin küresel bir çatışmanın fitilini ateşleyeceğini unutmamalıyız. Nükleer silahların her çeşidine karşı olduğumuzu belirtmek istiyorum. "

"Kıbrıs Türklerinin haklarına saygı gösteren tekliflere açığız."

"Birkaç hafta önce Myanmar'dan alınan haberler ile sardıldık. Vatandaşlık hakları dahi elinden alınan Arakanlı Müslümanlar göçe zorlanmaktadır. Uluslararası toplum tıpkı Suriye konusunda olduğu gibi iyi bir sınav veremedi. Asıl olan Arakan halkının kendi topraklarını içinde huzurla yaşamalarını temin etmektir. Türkiye olarak bu konuda ülkelerle görüştük. Eşim, oğlum, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızı kamplara gönderdik. Desteklerimiz sürüyor."

"Ülkemizin resmi kalkınma kuruluşu TİKA bölgede faaliyet gösteren tek yardım kuruluşudur. İlgili ülkelerin yardım etmesi ile yardımlarımızı sürdürmek istiyoruz."

"Sayın Başkan, değerli delegeler. Tüm dünyanın temsilcileri sıfatı ile biraraya gelen bizler mağduriyetlere engel olacak bir irade ortaya koymazsak dünyamız zulme sürüklenir."

"Biz güvenlik konseyinin tamamı aynı hak ve yetkilere sahip 20 ülkeden oluşan bir yapıya sahip olmasını öneriyoruz. İkinci dünya savasşı sonrası bir dünya yok. Tüm dünya ülkelerinin görev aldığı bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin insanlığın vicdanı olacağını umuyoruz."

ERDOĞAN, TRUMP İLE YEMEKTE SOHBET ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulu'na katılan ülkelerin heyet başkanları onuruna verdiği yemeğe katıldı.

https://tr.sputniknews.com/abd/201709191030216800-erdogan-bm-genel-kurulu-konusmasi/ Mesajı Paylaş

radar

Ukrayna'dan Erzincan'a: Ahıska Türklerinin Beşinci Kafilesi Geldi


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ve Başbakan Yıldırım'ın koordinasyonunda Türkiye'de iskan ettirilecek Ahıska Türklerinin 176 kişilik beşinci kafile birinci grubu Erzincan'a geldi.

ERZİNCAN (QHA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın koordinasyonunda Türkiye'de iskan ettirilecek Ahıska Türklerinin 176 kişilik beşinci kafile birinci grubu Erzincan'a geldi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Ukrayna'dan Üzümlü ilçesine dört kafilede getirilen bin 945 Ahıska Türkü'nün ardından 176 kişinin bulunduğu beşinci kafile Erzincan Havalimanı'nda yetkililer tarafından karşılandı. Türk Hava Yollarına ait uçakla getirilen Ahıska Türklerine uçaktan inişlerinde çiçek takdim edildi.

Gazetecilere yaptığı açıklamada Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, beşinci kafilenin ilk grubunun 51 aile 176 kişi olarak Erzincan'a geldiğini söyledi.

Ahıska Türkü ailelerin gelişlerini kardeşlerin buluşması olarak tanımlayan DATÜB Genel Sekreteri Uçar, "En önemlisi şu, bu konuda kardeşlerin buluşması kardeşlerin bir araya gelmesi gerçekleşti. En güzeli 73 yıldır, vatandan uzakta, vatana hasret kardeşlerin bu gün buluşması gerçekleşiyor bayram halinde. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım, bakanlarımız ilgili kurumlara sonsuz teşekkür ediyoruz." dedi.

Gümrük işlemini yaptırdıktan sonra Türkiye'ye kendilerini getirenlere teşekkür eden 90 yaşındaki Rasimov Fadıl, sözlerine şöyle devam etti: "Türk halkı sağ olsun var olsun, bin yaşasınlar, bizi çağırıp buraya getirdiler, Müslüman toprağına Müslüman yerine, ben çok mutluyum bin yaşasın Türk halkı sağ olsunlar bize büyük hizmet etiler. Ukrayna'da Rusya'da kalmasın diye bizi buraya getirdiler. Hepimiz büyükten küçüğe ne derseniz sizin sözünüzde olacağız. Çoktan beri niyetim vardı, Türkiye'ye bir ayağım gitsin de Türkiyeyi görsem Allah'ın büyüklüğüne şükür ki geldik gördük."

Eşi ve yeni doğan bebekleri ile Erzincan'a gelen Kamuran Osmanov, "Allah'a çok şükür vatanımıza kavuştuk. Öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakan Binali Yıldırım'a, hepsine teşekkür ederiz. Vatanımıza kavuşturdukları için. Şimdi kendimizi gerçekten Türk hissediyoruz. İçim içime sığmıyor, çok seviniyoruz. İnşallah çocuklarımız burada büyüyecek." diye konuştu. Çok mutlu olduğunu söyleyen bebeği kucağında 19 yaşındaki Vasiflana Osmanov, "Çocuğum orada doğdu burada büyüyecek" dedi.

Aileler, gümrük işlemlerinin ardından otobüslerle, iskan edildikleri Üzümlü'nün Bayırbağ köyüne gitti.

http://www.bagimsizhavacilar.com/ukraynadan-erzincana-ahiska-turklerinin-besinci-kafilesi-geldi/ Mesajı Paylaş

commandos

Yaklaşık 2.000 Ahıska Türkü getirilmiş. Bence sayı oldukça yetersiz. Gerekiyorsa göçmenlik çerçevesinde diğer Türklerin yaşadığı bölgeler ve ülkelerden de Doğu ve Güneydoğuya yerleşecek şekilde onbinler hatta yüzbinler mertebesinde (yıllardan yıllara) yerleşim yapacak Türk kökenli insanların getirilmesi gerekmektedir. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

Defence

Ahıska Türkleri, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarına kavuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Ukrayna'dan getirilip Erzincan'ın Üzümlü ve Bitlis'in Ahlat ilçelerine yerleştirilen, 73 yıl öz vatanlarından uzakta yaşayan Ahıska Türkleri, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarını almaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Başbakan Binali Yıldırım'ın koordinasyonuyla Ukrayna'dan getirilip Erzincan'ın Üzümlü ve Bitlis'in Ahlat ilçelerine yerleştirilen Ahıska Türkleri, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarına kavuşuyor. Ukrayna'dan 25 Aralık 2015'ten itibaren getirilerek Üzümlü ile Ahlat'ta iskan edilen Ahıska Türkleri için başlatılan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık işlemleri devam ediyor.
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel müdürlüklerince yürütülen çalışmaların ilk etabında, Üzümlü'den 510, Ahlat'tan 75 olmak üzere 585 Ahıska Türkü'ne, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı verildi.

İSKANLI GÖÇLE GELİNDİĞİNDEN, İŞLEMLER DAHA HIZLI YAPILIYOR

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, evlerinde ziyaret ettiği Ahıska Türklerine kimliklerini vererek, "hayırlı olsun" dileğinde bulundu. Uçar, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla, Ukrayna'nın sıkıntılı bölgelerinde yaşayan Ahıska Türklerinin Üzümlü'ye getirilmesi işlemlerinin sürdüğünü söyledi. Ahıska Türklerinden 420 ailenin ilçede iskan edildiğini anlatan Uçar, "Buradaki halkımızın vatandaşlık işlemleri başlatılmıştı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce hazırlanan evrak, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne aktarıldı. Erzincan'da güvenlik soruşturması sonrası 510 kişiye vatandaşlık verildi. Aldığımız bilgiye göre yıl sonuna kadar binin üzerinde kişinin vatandaşlığı verilecek. İskanlı göçle gelindiğinden, işlemler daha hızlı yapılıyor." diye konuştu.

AHISKA TÜRKLERİNİN VATANDAŞLIK SEVİNCİ

Kimlik kartını alan Ahıska Türkü Sultan Sefer, artık kendilerine "vatansız" denmeyeceğini belirtti. Sefer, "Allah Cumhurbaşkanımızdan, herkesten razı olsun. Çok sevinçliyiz. Artık çalışmaya başladık, eşim sigortalı çalışıyor. Her şey düzene girdi. Milletimiz kimliklerini almaya devam ediyor. Kendi vatanımızda kimliğimizi aldığımız için sevinçten havalara uçuyoruz. İnanamıyordum ama şu anda kimliğimiz elimizde." diye konuştu.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/408635/ahiska-turkleri-turkiye-cumhuriyeti-kimlik-kartlarina-kavusuyor Mesajı Paylaş

Terra

Türk Devletleri Ombudsmanlar Birliği kurulacak

Kamu Denetçiliği Kurumunun girişimleriyle Türk Devletleri Ombudsmanlar Birliği oluşturulacak.

Vatandaşın idarelerle ilgili şikayetlerini değerlendiren Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) girişimleriyle Türk Devletleri Ombudsmanlar Birliği kurulacak. Haziran 2012'de kurulan ve Mart 2013'ten bu yana vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendiren KDK, uluslararası alanda da çeşitli görevler üstlendi. KDK, üyesi olduğu Uluslararası Ombudsman Enstitüsü, Avrupa Ombudsman Ağı, İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Ombudsmanlar Birliği, Avrupa Ombudsman Enstitüsü ile Batı Balkanlar Ombudsmanlar Ağında çalışmalar yaptı.

Bu yıl Akdeniz Ombudsmanlar Birliğine üye olan KDK, Asya Ombudsmanlar Birliğine de katıldı. KDK, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla İstanbul'da eylülde düzenlenen "Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı"nda 50 ülkenin ombudsman ve insan hakları temsilcisini bir araya getirdi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç'un girişimiyle yeni bir birliğin kurulması için çalışma başlatıldı. Azerbaycan Ombudsmanlık Kurumuyla yapılan istişareler sonrasında Türk Devletleri Ombudsmanlar Birliğinin kurulması kararlaştırıldı.

Bu kapsamda, yıl sonunda Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan ombudsmanlarının katılımlarıyla İstanbul'da kurucu iş birliği mutabakatının imzalanması planlanıyor.

http://www.dunyabulteni.net/manset/410854/turk-devletleri-ombudsmanlar-birligi-kurulacak Mesajı Paylaş

Terra

23 bini aşkın Ahıska Türküne vatandaşlık müjdesi

Dünya genelindeki Ahıska Türklerini temsil eden, 9 ülkeden 70 delegenin katılımıyla gerçekleşen DATÜB 3. Olağan Genel Kurulu Kazakistan'da gerçekleştirildi

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, "Türkiye'ye gelip, 10 yıldan fazla süredir burada kalan ancak vatandaşlık hakkı, çalışma izni olmayan 23 bini aşkın Ahıska Türküne vatandaşlık verilecek." dedi. Dünya genelindeki Ahıska Türklerini temsil eden, 9 ülkeden 70 delegenin katılımıyla gerçekleşen DATÜB 3. Olağan Genel Kurulu Kazakistan Almatı'da gerçekleştirildi.

Başta Türkiye ve ABD olmak üzere Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna gibi ülkelerden tüm delegelerin katıldığı genel kurul toplantısında, genel başkanlığa üçüncü defa Ziyatdin Kassanov seçildi. Etkinlik kapsamında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Kassanov, kongreyi özellikle Kazakistan'da yapmak istediklerini, Sovyetler Birliği lideri Joseph Stalin tarafından ana vatanlarından sürülen Ahıska Türklerinin yaklaşık yüzde 40'ının bu ülkeye göç ettiğini söyledi.

İlk iki kongrenin Türkiye'de yapıldığını anımsatan Kassanov, Kazakistan'ın tüm Türkler için ata yurdu olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev için "Türk dünyasının aksakalı" dediğini hatırlattı. Kassanov, iki liderin yakın ilişkileri sayesinde devletler arasındaki ilişkilerin de çok iyiye gittiğini kaydederek, geleceğin daha da güzel olacağını aktardı.
Etkinliğe 9 ülkeden toplam 70 delegenin yanı sıra 500'e yakın Ahıska Türkünün de katıldığını ifade eden Kassanov, genel kurulda geçen dönem neler yaptıklarını, gelecekte neler yapacaklarını konuştuklarını söyledi.

Kassanov, yeni dönemdeki hedeflerinden bahsederek, şöyle devam etti: "Yeni dönemde hedefimiz Ahıska Türklerinin ana vatanlarına, Gürcistan'a dönmesi. Sovyet zamanında bizi sürgüne uğrattılar. Sovyetler Birliği döneminde bir gecede yurtlarından sürgün edilen 126 bin Ahıska Türkünün geri dönüşü konusundaki mücadelemizi sürdürüyoruz. Gürcistan, Ahıska Türklerinin vatanlarına geri dönüşünü Avrupa Konseyi'ne taahhüt etmişti. Ben de bizzat Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ile görüştüm. Onlara zarar vermeyeceğimiz, dost olacağımız, yanlarında olacağımızı hep söyledik ancak onlar bize şüphe ile bakıyor." Kassanov, kendilerinin Ahıska bölgesinde 40'tan fazla aile için ev aldıklarını ve onları oraya yerleştirdiklerini kaydederek, ancak bu kişilere hala baskıların sürdüğünü bildirdi.

"TÜRKİYE HER ZAMAN YANIMIZDA"

Kassanov, kendilerinin Ahıska Türklerinin vatanlarına dönme konusunda sürekli çalışma yaptıklarını, Avrupa Konseyi'nde ve diğer uluslararası platformlarda her zaman bu konuyu gündeme getirdiklerini söyledi. Bu süreçte Türkiye'nin her zaman yanlarında olduğunu ve kendilerine yardım ettiğini dile getiren Kassanov, birçok sıkıntıyı Türk yetkililerinin hallettiğini vurguladı. Kassanov, "Amacımız bütün Ahıska Türklerinin oraya dönmesi değil, haklarımızı almak. Gürcistan vatandaşı kimliğini almak. Bizim atalarımız orada bin yıldan fazla yaşamış. Orada ciddi şekilde hakkımız var, o hakkımızın tüm çabalarımızla peşinde olacağız ve hakkımızı alacağız." diye konuştu. Ziyatdin Kassanov, toplum olarak çok güçlü olduklarını belirterek, çalışmalarına ara vermeden devam edeceklerini bildirdi.

"ALLAH TÜRKİYE'YE ZEVAL VERMESİN"

Kassanov, Ahıska Türklerinin yaşadıkları ülkelerde güçlü olmalarını, çocuklarının kaliteli eğitim almasını hedeflediklerini belirterek, bulundukları ülkelerde siyasette ve bürokraside üst yerlerde yer almak istediklerini söyledi. Türkiye'nin Ahıska Türklerine yönelik programlarından ve faaliyetlerinden bahseden Kassanov, şu ifadeleri kullandı: "Ahıska Türklerinin hayatı özellikle AK Parti sonrası tarihi bir dönüm yaşadı. Cumhurbaşkanımız Erdoğan bize doğrudan sahip çıktı. Eskiden Ahıska Türklerini koridorlarda, sokaklarda karşılar, bir-iki kelimeyle uğurlarlardı. Allah Cumhurbaşkanımıza uzun ömürler versin, Türkiye'yi korusun, Türkiye'ye zeval vermesin. Sadece son 2 yılda savaş bölgesinde kalan, evleri yıkılan, çadırlarda yaşayan Ahıskalıları Erzincan ve Ahlat bölgesine getirdik. Türkiye'ye gelip, 10 yıldan fazla süredir burada kalan ancak vatandaşlık hakkı, çalışma izni olmayan 23 bini aşkın Ahıska Türküne vatandaşlık verilecek. Allah'a şükür Cumhurbaşkanımızın talimatı, Bakanlar Kurulu'nun kararı, İçişleri Bakanımızın direktifleriyle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından son bir aydan beri kimlikler verilmeye başlandı."

Kassanov, bugün vatandaşlık hakkı alabilmek için bekleme süresini geçen kişi sayısının tespit ettikleri kadarıyla 23 bini aşkın olduğunu belirterek, bunun daha çok olabileceğini bildirdi. Türkiye'de yaşayan Ahıskalı sayısının 80 bine yaklaştığını kaydeden Kassanov, ancak bu sayının çok daha yüksek olabileceğini vurguladı. Kassanov, "Türkiye, Ahıska Türkleri için inanılmaz şeyler yaptı. Çok mutluyuz. Türkiye bizim için çok ama çok farklı." dedi. Dünyanın farklı yerlerinde savaş bölgelerinde, sıkıntı içinde yaşayan Ahıskalıların bulunduğunu anımastan Kassanov, bu kişilerin Türkiye'nin doğu bölgesinde, Kars, Ardahan, Iğdır gibi yerlerde boş alanlara yerleştirilebileceğini ifade etti.
TBMM İdare Amiri ve AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, güçlenen ve büyüyen Türkiye'nin Suriyelileri ve Ahıska Türklerini kabul edebildiğini söyledi.

Ahıska Türkleri arasında siyasi birliktelik olmadığına dikkati çeken Uslu, yoğun olarak dünyanın 9 ülkesinde yaşayan Ahıska Türklerinin bir olması gerektiğini vurguladı. Uslu, Türkiye'nin bu kapsamda yaptıkları faaliyetlerden bahsederek, "Türkiye, artık ana vatan olarak görülüyor." dedi. DATÜB'ün Ahıskalıların yaşadığı siyasi lider boşluğunu doldurabileceğini dile getiren Uslu, Türkiye'nin Ahıskalılara her zaman sahip çıkacağını, onların her zaman yanında olacağını sözlerine ekledi.

http://www.dunyabulteni.net/manset/411103/23-bini-askin-ahiska-turkune-vatandaslik-mujdesi Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Olayları iyi analiz etmek gerek?

Türkiye gibi bugüne dek hep Batı Dünyasının yanında yer almış olmasına ve ABD'ye karşı herhangi bir tehdit oluşturmamasına rağmen bu olup bitenin sebebi nedir?

Olayları iyi analiz edemeyen çevreler, ABD'nin Kürt Devleti yaratma ve sürdürme niyetinin arkasında İran'a karşı bölgede mevcudiyetini koruma niyeti olduğunu savunurlar, oysa yaşadığımız gelişmeler adeta uluslararası bir AIDS'e yakalanma durumudur...

Nasıl AIDS'e yol açan HIV virüsü vücudun immünolojik sistemini devreden çıkararak, hastanın gücü ve kuvvetinin yerinde olmasına rağmen, herhangi bir hastalığa karşı kendini savunamayarak ölümüne yol açıyorsa, bugün aynı durum ABD için de geçerlidir. ABD Devletinin içine yerleşen İsrail yanlısı Neocon ekibi, tıpkı AIDS virüsü gibi, ABD Devlet ve Hükümetinin yönetimini ele geçirerek, ABD'nin politikalarını İsrail'in varlığını sürdürmesi esasına dayanarak oluşturmaktadır. Özetle ABD Yönetimi, İsrail işgali altındadır. Bu ekip ve politikaları yüzünden, bugüne dek İsrail için tehdit oluşturan Irak ve Suriye tehdit olmaktan çıkarılmış, nükleer anlaşma bahane edilerek İran üzerinde büyük bir baskı oluşturulmuştur. Şimdi sıranın, İsrail için bir tehdit oluşturamayacak kadar zayıflatılmış bir Türkiye yaratılmasına geldiği anlaşılmaktadır...

Ancak Türkiye'nin elinde bu planı bozabilecek çok sayıda argüman ve araç bulunmaktadır. Her şey silah ile başarılmaz. Bizim elimizde öncelikle, Abdülhamit Döneminden kalan, "etkili ve denenmiş" bir "Denge" siyaseti deneyimi mevcuttur. ABD'nin genişlemesinden rahatsız olan başta AB olmak üzere, Rusya ve Çin ile birlikte ortak politikalar oluşturularak ABD-İsrail ekürisine karşı koymak kolaylıkla mümkündür. Yanımıza İran gibi bölgesel güçleri de alarak, çatışmaları İsrail ve çevresine yaymak, üzerimizdeki baskıyı azaltacak, her şeyin müsebbibi Netanyahu Hükümetinin çöküşünü hızlandıracaktır. Bu nedenle Suriye denklemine Çin'in de katılıyor olması bizim açımızdan olumlu, ABD-İsrail ekürisi açısından olumsuz bir gelişmedir.

Bu bölgede, Rusya ve İran tarafından da desteklenmezse, ABD-İsrail ekürisinin gücü Türkiye'yi bölmeye yetmez...

Unutulmamalıdır ki, günümüzde kendileri açısından bir tehdit oluşturmadığı için rahat uyuyan İsrail Halkı, eğer Türkiye'yi karşısına alırlarsa, bir daha gözlerine kolay kolay uyku girmez... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter