Piyade Silahları Konusunda Gelişmeler

Başlatan ocay, Ara 16, 2015, 01:22 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Şöyle düzeltme gerek; Milli Tabanca projesinden SAR9 çıkmış. Milli tabancanın SAR9'a çok benzer, mekanizma vs olarak aynı ancak "emniyet tertibatlı" ve 750 gr dolu ağırlıkta bir tabanca olması beklenir. Mesajı Paylaş

ocay

UTAŞ'ın AR-15 türevi 5.56mm tüfeği ve 9mm otomatik tabancası yakında çıkacak:

http://www.utasarms.com/tr Mesajı Paylaş

putty

Oca 02, 2018, 10:29 ÖS Last Edit: Oca 02, 2018, 10:33 ÖS by putty
UTAS bunu yaptıysa Türkiye de komik ama bir düzineye yakın piyade tüfeği markamız olabilir ilerde Mesajı Paylaş

ayibarishi

Eğer TFB'yi izliyor iseniz ABD'deki istisnasız her silah firmasının birden fazla AR-15 (bilinen adıyla M-16) türevi silaha sahip olduğunu göreceksiniz. Artık seri üzerideki Colt lisansı kalktığı için neredeyse istisnasız tüm dinya ateşli silah üreticileri de aynı yolu izliyor. Bizdeki MPT-76/55 de aslında AR-15 klolarından başkaca birşey değil. Ayrıca Türk silah sektörünün en büyük ihraç pazarı ABD sivil piyasası hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle bu ve benzeri duyurular beni hiç şaşırtmıyor. Klonların artacağı ve yaygınlaşacağına kaniyim.

Fakat MPT serimiz başta olmak üzere özgün bir mekanizma tasarımına sahip olamamak halen beni üzmekte. MMT için de aynı süreci göreceğimizden adım gibi eminim. Bununla birlikte hiç değilse yaptığımız silah güzel ve gayet güzel de iş görüyor. Bu gerçekle kendimi avutmaya devam ediyorum. Fakat elalemin Çeki, Polonyalısı orjinal dizaynlar ortaya koyarken (Almanı, İtalyanı, Belçikalısı hadi bir nebze...) her seferinde içim bir acımıyor da değil hani. Saygılarımla...

Not: Hücum tüfeği dışında 7,62X51 NATO mühimmatı kullanan, yarı otomatik ve özgün dizayn bir piyade tüfeğine de sahip olalım isterdim. Mesajı Paylaş

ocay

Olacak Putty.

Mesela 10 yıldır sadece Bora KNT var.. .308WM, .338LM, .375Cheytec vs gibi türevler ortaya çıkamadı.

Bu çeşitlilik her türden her kalibre silahı bize sunacak.

Bi sonraki aşama bize özgü mühimmat tasarımları olmalı. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Sabri Üstadım;

Namlu tekelinin kaldırılmasına taraftarım ama tamamen kaldırılmasına da karşıyım. Şöyle söyleyeyim MKE namlu tekeli kaldırılmalı. Ama tercihan Eskişehir ilinde kurulacak ateşli silahlar, motor, metalurji ve balistik mükemmeliyet merkezi adı altında ikinci bir özerk devlet yapılanması olmalı. Bu kurum MKE ile birçok alanda rekabet etme kabiliyetine zamanla kavuşturulmalı ve şimdiden MKE çalışanlarının gözünü korkutmalı. Fakat ilk ve gelir getirici icraatı ise özel sektöre namlu sağlamak olmalı diye düşünüyorum.

Peki neden tekelin tamamen kırılmasına karşıyım. Son derece basit bir sebeple. Namlu vb. hassas metalik olaylarda ciddi bir fire oranı var. Yivsiz namlu imal eden firmalar (av amaçlı) fire olan namlu ve diğer parçaları el altından piyasaya sürebiliyor. Ucuz fiyata satılan pompalı ve otomatiklerin ardında bunun olduğunu birkaç yerde okumuştum. Bu nedenle namlu işinin ve tesis güvenlik ve gözlemlerinin daha ciddi yapılması gerekiyor kanaatindeyim. Fakat bunun MKE'yi rahatlatmaması ve işine de gelmemesi gerekiyor...

12.7 mm'ye kadar tasarım özgürlüğü fikrinize kesinlikle katılıyorum. Hatta batı ülkelerinde gittikçe popüler olan her türlü av ve özel maksat mühimmatının (saymakla bitmez...) bu yeni mükemmeliyet merkezi tarafından ithali ve üretimi söz konusu olabilsin ve isteyen firmalara istenen dizaynlarda namlu ve fişekler teslim edilebilsin istiyorum. Böylece ABD ve Kanada'nın muhteşem sivil pazarı başta ciddi bir ticari avantaj sağlarız. Kendi emniyet güçlerimizin de portföy ve ihtiyacını geliştirmiş oluruz.

Şu seriye bir göz atmanızı öneririm: https://twitter.com/aybarsmeric/status/936629499269206017

Patlayıcı kimyasallarda ise özel sektör açılımını şart görüyorum. Sıkı bir denetim ve tesis güvenliğiyle birlikte tabi. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

ocay

MKE acaba kovan ihtiyacının % kaçını yerli üretiyor ya da ithal ediyor önce bunu bir sorgulamak lazım. (ip ucu: kovan ithalatında yaşanan güçlükler sebebiyle 9mm mermi sıkıntısı çektik bir kaç sene evvel)

Barut olayı başlı başına skandal olabilir.

Özetle MKEK'e herhangi bir konuda tekel olmasını sağlamak ilk başta kendi ayağımıza sıkmamızı sağlamaktan başka bir işe yaramıyor. Mesajı Paylaş

Karabasan

GİRSAN MC-4 piyade tüfeğinin prototip testlerini tamamlamış
Tüfekleri 5,56 ve 7,62 mm üzerinden tasarlamışlar
Seri üretime hazır hale getirmişler
2. Jenerasyon üzerinde de çalışmaya başlamışlar
http://aa.com.tr/tr/turkiye/girsandan-yerli-piyade-tufegi-atagi/1032135

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

Bu namlular kaç inç? Mesajı Paylaş

HDS

Sıra Huğlu'da herhalde. Mesajı Paylaş

ocay

Amerikan pazarı var. Ticari bi yönü var AR-15'in Mesajı Paylaş

putty

bu rekabette bullpup silahlarda göreceğiz muhtemelen Mesajı Paylaş

ocay

http://www.c4defence.com/Gundem/sarsilmazin-tabancasi-ipi-gogusledi/5539/1

Milli Tabanca Projesi için 110 bin SAR-9 türevi tabanca siparişi verilmiş Sarsılmaz'a. Mesajı Paylaş

ocay

MOT-919 Milli Otomatik Tabanca

Kalibre:   9x19 mm Parabellum
Çalışma Şekli:   Yarı Otomatik / Tam Otomatik
Şarjör Kapasitesi:   30
Atış Hızı:   900/dk

http://www.mkek.gov.tr/tr/product.aspx?id=52&source=Products&pid=1623 Mesajı Paylaş

ocay

Termobarik başlıklı RPG taşıyan bir askerimiz. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter