Siber Güvenlik ve Siber Saldırılar

Başlatan HARZEMŞAH, Ara 15, 2015, 11:10 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

meraklı

HVL KALKAN'IN MİLLİLİĞİ TESCİLLENDİ 

Siber Güvenlik alanında "Mükemmeliyet Merkezi" olma hedefi ile yola çıkan HAVELSAN'ın WEB Uygulama Güvenlik Duvarı Ve Yük Dengeleyici ürünü HVL KALKAN, Yerli Üretim belgesi aldı.

Siber güvenlik ürünleri ile stratejik öneme sahip alanlarda adım atan HAVELSAN, HVL KALKAN için aldığı yerli malı belgesi ile siber güvenlik ürünümüzün milliliğini tescillemiş oldu. Tamamen yerli olanaklar ile iş ekosistemimizdeki iş ortaklarımız ile birlikte geliştirilen ürün yazılımı, Türkiye'nin ilk yerli yük dengeleyici ve web uygulama güvenlik duvarı olma özelliğini taşıyor.

HVL KALKAN NEDİR?

Siber saldırı hedeflerinin başında yer alan web uygulamalarına yönelik saldırıları tespit edip engelleyebilen, çok yüksek seviye ağ trafikleri için yük dengeleme sağlayan, Web Uygulama Güvenlik Duvarı ürünüdür.

Web uygulamalarını korumak üzere özel olarak tasarlanmış bu ürün ile klasik güvenlik duvarları, saldırı engelleme sistemleri gibi yazılımlar tarafından tespit edilmesi mümkün olmayan saldırıların engellenmesine imkan sağlar.

http://www.havelsan.com.tr/tr/news/hvl-kalkanin-milliligi-tescillendi Mesajı Paylaş

hergeleci

Amerikalilar kirmizi urbalilara Huawei kullanmaya devam ederlerse bilgi paylasimini durduracaklarini soylemisler.

US signals it will refuse to share information if UK uses Huawei technology
https://www.independent.co.uk/news/world/americas/huawei-spying-china-surveillance-us-information-sharing-mike-pompeo-a8792446.html

"The US secretary of state has indicated America will refuse to share information with the UK if it decides to use Huawei technology in sensitive areas of infrastructure."
Mesajı Paylaş

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

hergeleci

Açık Kaynak Ransomware'lerin Akademide Kullanımı
https://utkusen.com/blog/acik-kaynak-ransomware-ve-akademi.html

"Tabi ki bu durum İsrail ile sınırlı değil, bir çok farklı ülkeden öğrenci&akademisyen benimle iletişime geçti, Hidden Tear'ı ya ödev olarak yaptıklarını, ya da derste işlediklerinden bahsetti. Derslerinde Hidden Tear'ı işleyen ya da ödev olarak veren üniversitelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz. Dikkatinizi çekebilecek bir detay Türkiye'den bir tane bile üniversitenin yer almaması olabilir." Mesajı Paylaş

hergeleci

#94
Nis 30, 2019, 02:37 ÖÖ Last Edit: Nis 30, 2019, 02:47 ÖÖ by hergeleci
A Programmer Solved a 20-Year-Old, Forgotten Crypto Puzzle
https://www.wired.com/story/a-programmer-solved-a-20-year-old-forgotten-crypto-puzzle

Iki enteresan nokta var bu makalede. Birincisi ongorulemeyen teknolojik gelisme hizinin bazi "problemleri" kisa surede cozulebilir hale getirmesi. Bunun siber guvenlik alanindaki etkilerinin goz onunde tutulmasi gerekiyor.

"Rivest is quick to admit that he had overestimated the difficulty of his puzzle. Making predictions about improvements in technology is difficult on that long of a timescale, and Rivest says he didn't anticipate breakthroughs like FPGA chips, which weren't as sophisticated or widely available as they are today."

Ikincisi ise Sabanci Universitesinde arastirmaci olarak calisan Erdinc Ozturk'un algoritmasinin rakip bir grup tarafindan kullanilarak cozumun sadece bir kac ayda elde edilmesi:

"In mid-March, the group began to run an algorithm designed by Erdinc Ozturk, a researcher at Sabanci University, that was optimized to reduce the amount of delay between squaring operations. This algorithm was implemented on a field-programmable gate array, a multipurpose chip that is programmed to run only a specific algorithm, which makes it more efficient than a general-purpose CPU. Using Ozturk's algorithm, this FPGA was about 10 times faster than a high-end commercial CPU running non-optimized software."

Low Latency Modular Multiplication - Erdinc Ozturk
https://www.youtube.com/watch?v=ITf4Wt2YgDE

Tebrik ediyoruz kendisini.


Mesajı Paylaş

hergeleci

Bir onceki iletiyle alakali olarak:

How to factor 2048 bit RSA integers in 8 hours using 20 million noisy qubits
https://arxiv.org/abs/1905.09749

"Doing so shows that, in the four years since 2015, the worst case estimate of how many qubits will be needed to factor 2048 bit RSA integers has dropped nearly two orders of magnitude; from a billion to twenty million."

"Post-quantum cryptosystems are in the process of being standardized [68], and small-scale experiments with deploying such systems on the internet have been performed [69]. However, a considerable amount of work remains to be done to enable large-scale deployment of post-quantum cryptosystems. We hope that this paper informs the rate at which this work needs to proceed."

https://arxiv.org/pdf/1905.09749.pdf


Turkcesi: kriptoloma algoritmalarinda kullanilan asal sayilari bulmak (yani sifreyi kirmak) icin gerekli sure onar onar azalmakta. 2015'den beri yuzde birine dusmus durumda.
Mesajı Paylaş

Karabasan

Amerikan ordusu artık savaş uçaklarının siber virüslerden birebir olarak korunması gerektiğini düşünüyor. Görev yapacak personelin artık uçuş ekibinde yer alması planlanıyor.
https://www.fifthdomain.com/dod/air-force/2019/04/17/when-malware-hits-an-f-16-call-these-new-air-force-cyber-teams/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Amerikan siber komutanlığının Rusya'da elektrik ağına saldıracağı haberlerinin ardından Amerika'ya ait Rusya ve İran'ın siber casusluk şebekesinin çökerttik haberi sahada gerilimin yükseldiğinin habercisi gibi duruyor.
https://twitter.com/kasimileri_/status/1140120148088643585
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Operationalizing Cyberspace as a Military Domain
https://www.rand.org/pubs/perspectives/PE329.html
NATO'nun siber savaş stratejisine dair ipuçları veren bir makale Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Bozok

Cumhurbaşkanlığı kamu kurumları için bir siber güvenlik genelgesi yayınlamış:

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/07/20190706-10.pdf Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Dün gece ABD'nin New York kentinin elektrifikasyon sistemine yönelik bir siber saldırı girişimi olmuş...

Bakalım arkasından hangi olağan şüpheli suçlanacak?

- Rusya
- Iran
- K.Kore Mesajı Paylaş

onkomd

@Harzemşah
Suçlamayacaklardır. Aynen biz de olan gibi üstü örtülür Mesajı Paylaş

ayibarishi

Sn. Harzemşah;

Isparta bölgesinde 05.07.2019 Saat:10 ile 09.07.2019 tarihleri arasında 07.07.2019 tarihinde bitirilmesi planlanan ama bir türlü bitirilemediği için uzayan bir bakım çalışması oldu. Kendi altyapısına sahip Turkcell dışında tüm sabit hat ve GSM operatörleri, internet kullanıcıları, bu süre zarfında sayısız defa kesintiye uğradılar. Konu bakım çalışması olarak yansıtılsa bile daha derin işler döndüğünü düşünüyorum açık konuşacağım. Fakat bu daha derin işlerin iç yoksa dış kaynaklı mı olduğu konusunda mütereddittim. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Yakın

SİBER GÜVENLİK YAZ KAMPI'NA 500 ÖĞRENCİ KATILDI

Siber güvenlik alanında faaliyet gösteren kuruluşların düzenlediği Siber Güvenlik Yaz Kampı, 100'ün üzerinde üniversiteden öğrenciyi bir araya getirdi.

Siber Küme Yaz Kampı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının öncülüğünde oluşturulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ile Siber Kulüpler Birliği tarafından organize edildi.

Bu yıl ikincisi TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde gerçekleştirilen etkinliğe, bin 200 öğrenci başvurdu ve 100'ün üzerinde üniversiteden yaklaşık 500 öğrenci katılmaya hak kazandı. Öğrenciler, 20 sınıfta gerçekleştirilen eğitimlere ücretsiz katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir, etkinliğe katılan öğrencilerle bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada, siber güvenliğin 10 yıl önce bütün üniversitelerde öğretildiğini ve geçen sürede ise öneminin daha da arttığını söyledi.

Prof.Dr. İsmail Demir, Siber Güvenlik oldukça yeni ve temelde insan gücüne ve bilgiye dayanıyor. Ne kadar bilgili ve bilgiyi kullanabilen insan kaynağı geliştirebilirsek geleceğe o kadar güvenle bakılacağını mevcut beyin gücünü birbirine bağlayıp kullanmanın başarıyı getireceğini ifade etti.

Prof.Dr. İsmail Demir, siber güvenliğin çok konuşulan, bir şey yapılmayan bir alan olmaması için inisiyatif aldıklarını ve bir kümelenme oluşturduklarını, bu tür etkinliklerle de gençlere eğitimler verildiğini belirterek "Bu alanda iddialı olmamız gerekiyor. Savunma sanayisinde bir hareketlenmemiz var ama dünya da durmuyor. Dünyanın nereye gittiğini görmemiz, 10 - 20 yıl sonrasını görmemiz gerekiyor. Kuracağımız diyalog, o günlere hazırlanmamız açısından çok önemli. Gençlerdeki heyecanı ve enerjiyi kanalize edememek bizim suçumuz olur. Sizlerde bir yoksunluk görmüyorum. 5 - 10 yıl sonra hayal kırıklığına uğrarsanız, geriye düştüğünüzü görürseniz, bu bizim kabahatimiz olur. Gözümüzden kaçan konularla ilgili sizlerle ilişki içinde bulunmamız çok önemli. Bu kanalı açık tutmak istiyoruz." diye konuştu.

Prof.Dr. İsmail Demir, aynı zamanda Vizyoner Genç platformuyla gençleri hareketlendirmeyi ve fikirlerini hayata geçirmelerine katkıda bulunmayı amaçladıklarını kaydetti.

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=2100&LangID=1 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Putin'in hâlâ Windows XP işletim sistemli bilgisayar kullandığı ortaya çıktı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, hacker'ların saldırısına uğrama riskine rağmen hâlâ Microsoft'un beş yıl önce desteklemeyi bıraktığı eski işletim sistemi Windows XP'nin kurulu olduğu bilgisayarlar kullandığı ortaya çıktı.

Microsoft, 18 yıl önce çıkardığı Windows XP için güvenlik güncellemesi yapmayı Nisan 2014'te durdurmuştu.

67 yaşındaki Putin'in hem makamında hem de Novo-Ogaryovo'daki başkanlık konutundaki bilgisayarlarında kadük işletim sistemli bilgisayarlar kullandığı, Kremlin basın sözcülüğünün yayımladığı fotoğraflardan anlaşıldı.

Rusya'daki bağımsız İnternet Koruma Derneği, fotoğraflar ışığında Putin'in XP işletimi sistemi kullandığını doğruladı.

Bilgisayarların masaüstü duvar kağıdında Kremlin kulelerinin fotoğrafları yer alıyor.

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi, konuyla ilgili haberinde "Rus bilgisayar korsanları dünyanın birçok yerinde siber saldırı operasyonları gerçekleştirmekle suçlanırken birileri Putin'e siber güvenliğin önemini hatırlatmayı unutmuş olmalı" dedi.

Windows XP'nin, Rus Hükümeti'nin yeşil ışık yaktığı son Microsoft işletim sistemi olduğu belirtiliyor.

Microsoft ve Google devre dışı bırakılıyor

Muhalefete yakın Open Media adlı internet sitesinin savunma bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre yürürlükteki mevzuat, Kremlin'in yeni işletim sistemine geçmesine izin vermiyor. Sadece devlet sırrı içermeyen bilgisayarlarda Microsoft'un son işletim sistemi Windows 10'un kullanılmasına izin veriliyor.

Moskova, aşamalı olarak devlete ait bilgisayarlarda Microsoft ve Google'ı devre dışı bırakıyor. Bunun yerine Rusya'nın Astra Linux işletim sistemi yazılımı ve Yandex gibi yerel tarayıcılar kullanılıyor.

'İnternet CIA projesi'

Eski bir KGB ajanı olan Putin'in çok fazla internet kullanmadığı biliniyor. Putin daha önce interneti bir "CIA projesi" olarak nitelemişti. İnternetin selefi olan Arpanet 1969'da ABD Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilmişti.

Rusya bir süredir internet teknolojisi üzerindeki kontrolünü artırıyor. Kremlin yakın bir zaman önce Rus yazılımı uygulamalar içermeyen akıllı telefonların satışını yasaklamıştı. Putin de Şubat'ta, Moskova'ya ülkenin küresel internetle bağını kesme yetkisi veren bir yasayı onaylamıştı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50849550 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter