Siber Güvenlik ve Siber Saldırılar

Başlatan HARZEMŞAH, Ara 15, 2015, 11:10 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

meraklı

HVL KALKAN'IN MİLLİLİĞİ TESCİLLENDİ 

Siber Güvenlik alanında "Mükemmeliyet Merkezi" olma hedefi ile yola çıkan HAVELSAN'ın WEB Uygulama Güvenlik Duvarı Ve Yük Dengeleyici ürünü HVL KALKAN, Yerli Üretim belgesi aldı.

Siber güvenlik ürünleri ile stratejik öneme sahip alanlarda adım atan HAVELSAN, HVL KALKAN için aldığı yerli malı belgesi ile siber güvenlik ürünümüzün milliliğini tescillemiş oldu. Tamamen yerli olanaklar ile iş ekosistemimizdeki iş ortaklarımız ile birlikte geliştirilen ürün yazılımı, Türkiye'nin ilk yerli yük dengeleyici ve web uygulama güvenlik duvarı olma özelliğini taşıyor.

HVL KALKAN NEDİR?

Siber saldırı hedeflerinin başında yer alan web uygulamalarına yönelik saldırıları tespit edip engelleyebilen, çok yüksek seviye ağ trafikleri için yük dengeleme sağlayan, Web Uygulama Güvenlik Duvarı ürünüdür.

Web uygulamalarını korumak üzere özel olarak tasarlanmış bu ürün ile klasik güvenlik duvarları, saldırı engelleme sistemleri gibi yazılımlar tarafından tespit edilmesi mümkün olmayan saldırıların engellenmesine imkan sağlar.

http://www.havelsan.com.tr/tr/news/hvl-kalkanin-milliligi-tescillendi Mesajı Paylaş

hergeleci

Amerikalilar kirmizi urbalilara Huawei kullanmaya devam ederlerse bilgi paylasimini durduracaklarini soylemisler.

US signals it will refuse to share information if UK uses Huawei technology
https://www.independent.co.uk/news/world/americas/huawei-spying-china-surveillance-us-information-sharing-mike-pompeo-a8792446.html

"The US secretary of state has indicated America will refuse to share information with the UK if it decides to use Huawei technology in sensitive areas of infrastructure."
Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

hergeleci

Açık Kaynak Ransomware'lerin Akademide Kullanımı
https://utkusen.com/blog/acik-kaynak-ransomware-ve-akademi.html

"Tabi ki bu durum İsrail ile sınırlı değil, bir çok farklı ülkeden öğrenci&akademisyen benimle iletişime geçti, Hidden Tear'ı ya ödev olarak yaptıklarını, ya da derste işlediklerinden bahsetti. Derslerinde Hidden Tear'ı işleyen ya da ödev olarak veren üniversitelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz. Dikkatinizi çekebilecek bir detay Türkiye'den bir tane bile üniversitenin yer almaması olabilir." Mesajı Paylaş

hergeleci

#94
Nis 30, 2019, 02:37 ÖÖ Last Edit: Nis 30, 2019, 02:47 ÖÖ by hergeleci
A Programmer Solved a 20-Year-Old, Forgotten Crypto Puzzle
https://www.wired.com/story/a-programmer-solved-a-20-year-old-forgotten-crypto-puzzle

Iki enteresan nokta var bu makalede. Birincisi ongorulemeyen teknolojik gelisme hizinin bazi "problemleri" kisa surede cozulebilir hale getirmesi. Bunun siber guvenlik alanindaki etkilerinin goz onunde tutulmasi gerekiyor.

"Rivest is quick to admit that he had overestimated the difficulty of his puzzle. Making predictions about improvements in technology is difficult on that long of a timescale, and Rivest says he didn't anticipate breakthroughs like FPGA chips, which weren't as sophisticated or widely available as they are today."

Ikincisi ise Sabanci Universitesinde arastirmaci olarak calisan Erdinc Ozturk'un algoritmasinin rakip bir grup tarafindan kullanilarak cozumun sadece bir kac ayda elde edilmesi:

"In mid-March, the group began to run an algorithm designed by Erdinc Ozturk, a researcher at Sabanci University, that was optimized to reduce the amount of delay between squaring operations. This algorithm was implemented on a field-programmable gate array, a multipurpose chip that is programmed to run only a specific algorithm, which makes it more efficient than a general-purpose CPU. Using Ozturk's algorithm, this FPGA was about 10 times faster than a high-end commercial CPU running non-optimized software."

Low Latency Modular Multiplication - Erdinc Ozturk
https://www.youtube.com/watch?v=ITf4Wt2YgDE

Tebrik ediyoruz kendisini.


Mesajı Paylaş

hergeleci

Bir onceki iletiyle alakali olarak:

How to factor 2048 bit RSA integers in 8 hours using 20 million noisy qubits
https://arxiv.org/abs/1905.09749

"Doing so shows that, in the four years since 2015, the worst case estimate of how many qubits will be needed to factor 2048 bit RSA integers has dropped nearly two orders of magnitude; from a billion to twenty million."

"Post-quantum cryptosystems are in the process of being standardized [68], and small-scale experiments with deploying such systems on the internet have been performed [69]. However, a considerable amount of work remains to be done to enable large-scale deployment of post-quantum cryptosystems. We hope that this paper informs the rate at which this work needs to proceed."

https://arxiv.org/pdf/1905.09749.pdf


Turkcesi: kriptoloma algoritmalarinda kullanilan asal sayilari bulmak (yani sifreyi kirmak) icin gerekli sure onar onar azalmakta. 2015'den beri yuzde birine dusmus durumda.
Mesajı Paylaş

Alkyone

Amerikan ordusu artık savaş uçaklarının siber virüslerden birebir olarak korunması gerektiğini düşünüyor. Görev yapacak personelin artık uçuş ekibinde yer alması planlanıyor.
https://www.fifthdomain.com/dod/air-force/2019/04/17/when-malware-hits-an-f-16-call-these-new-air-force-cyber-teams/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter