Siber Güvenlik ve Siber Saldırılar

Başlatan HARZEMŞAH, Ara 15, 2015, 11:10 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

kimlikci

#15
Oca 21, 2017, 09:06 ÖÖ Last Edit: Oca 22, 2017, 12:56 ÖS by kimlikci
HAVELSAN, STM, MİT in Siber İstihbarat birimleri, Ay yıldız tim konuyla bayağı bayağı ilgileniyorlar zaten
Geçtiğimiz günlerde İranın enerji nakil hatlarına yaptığı saldırıyı yine bu ekip savuşturdu

Bu arada USOM u anmamak olmaz
https://www.usom.gov.tr/index.html Mesajı Paylaş

kimlikciCIA bir dönem Amerikan seçimleriyle ilgili önemli ifşaatlar yapacağını açıklayan Wikileaks i kapatmıştı. Sonra birden bire Amerikanın DNS sunucuları istila edildi.(21-22 ekim civarı)
Daha sonra site tekrar açılınca istila Wikileaks twitter hesabından durdurulmuştu
Mesajı Paylaş

şirpençe

HDS Üstad demegoji güzeldi  ;D Lakin ciddiye alınmasına yeter mı bilmem!!!
Şaka bi tarafa gizli kalması elzem olan şeyleri birilerine yaranmak için davulla zurnayla duyurma işini bir türlü bırakmıyoruz...
 GES komutanlığının imkan ve kabiliyetleri bu konuda önemli MİT e devrinden sonra işleyişinde nasıl bir değişiklik oldu, Kullanılabilirliği nasıl etkilendi, Seviyesi ve kabiliyetleri arttı mı azaldı mı konuya vakıf arkadaşlar bilgilendirirse çok makbule geçer.
Mesajı Paylaş

saladin

Eylül ayında Krebs isimli güvenlik uzmanının sitesine gelmiş geçmiş en büyük DOS saldırısı yapılmıştı. Aşağıdaki linkten kimin yaptığı, ve nasıl yaptığı var.

https://krebsonsecurity.com/2017/01/who-is-anna-senpai-the-mirai-worm-author/ Mesajı Paylaş

swat

@theavengers

sabaattin Zaim ne? Şaka yapıyorsun bu arada di mi? :)
Mesajı Paylaş

The Thing

AB'nin Yeni Düzenlemesi İnternet Güvenliği Konusunda Ne İçeriyor?


Birçok Avrupalı gibi muhtemelen siz de saatlerinizi internette sörf yaparak, sosyal medyada gezerek, e-maillerinize bakarak geçiriyorsunuz. 24 yaşın altındaysanız elbette bu süre daha da uzuyor.

İnternetteki gizlilik, veri saklama, casusluk ve saldırıya maruz kalma gibi konularda endişeleniyor musunuz? Endişelenmeli misiniz?

Avrupa'da elbette çevirimiçi gizliliğinizi koruma konusunda yasal çerçeve var. Yeni ve geliştirilmiş düzenleme Mayıs 2018'te yürürlüğe girecek. Bu düzenleme insanların kişisel verilerini AB dışından gönderilip saklansa bile koruyor. Diğer önemli gelişme unutulma hakkıyla ilgili. Diğer bir deyişle internetteki şirketlere başvurarak sizinle ilgili doğru olmayan bilgileri sildirebiliyorsunuz. Bu özel hak, İspanyol bir vatandaşın Google'a karşı verdiği mücadele sonunda elde edildi. Muhabirimiz Hans Von der Brelie İspanya'dan bildiriyor.

Avrupa'da internet gizliliği söz konusu olduğunda her şey güzel değil. Terörizm tehdidi arttığından dolayı Avrupalı hükumetler gözetim yasalarını güçlendiriyor. Aralarında İngiltere, Almanya, Fransa ve Polonya'nın olduğu 14 devlet milyonlarca insanın internetteki bilgilerine erişilmesine izin veriyor. Muhabirimiz Valerie Gauriat Avrupa Adalet Divanı'ndan büyük eleştiri alan yasanın geçtiğimiz yıl sonunda yürürlüğe girdiği İngiltere'den bildiriyor.

Euronews:
"Veri koruma konusunda tartışmayı derinleştirmek için Avrupa Parlamentosu milletvekili, AB'de genel veri koruma raportörü Jan Philipp Albrecht ile konuşacağız. Bu yeni düzenlemeyle Avrupalılar verilerinin nasıl daha iyi korunduğunu düşünebilir?"

Jan Philipp Albrecht, AP milletvekili:
"Yeni düzenlemelerle yapılan değişiklikle çok daha fazla şeffaflık olacak. Bunun anlamı verilerinizin ne için işlendiği hakkında, onların başkalarıyla paylaşılma amaçları hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olacaksınız. Ayrıca bilgilerin hangisinin sizinle alakalı olduğuna dair daha fazla olasılık söz konusu. Veri taşınabilirliği ve unutulma hakkı gibi yeni haklara sahipsiniz. Yani tüketicinin kişisel verilerini kontrol etme adına daha fazla kolaylık olacak."

Euronews:
"Sosyal medyadaki gizlilik ayarları ne olacak peki?"

Jan Philipp Albrecht:
"Eğer bir kişi bir ürünü, teknolojiyi ya da hizmeti dizayn ederse o gizlilik dostu ürün olmalı. Onu kullanmaya başladığınızda gizlilik ayarlarında gerekli seçeceği kullanabilirsiniz. Bu noktada bilgilerinizi paylaşıp paylaşmayacağınıza karar vermek zorundasınız. Daha az gizlilik dostu seçeneğini de kullanmak sizin elinizde. Örneğin Facebook'u ele aldığımızda onlar bu yeni veri koruma kurallarına uygun olmak zorunda. Aksi taktirde dünya genelindeki cirosunun yüzde 4'üne kadar cezai yaptırımla karşılaşabilir. Bu da Facebook gibi şirketler için milyonlarca Euro anlamına geliyor."

Euronews:
"Evet bu caydırıcı bir durum. Şimdi aynı zamanda Avrupalı hükumetler oldukça sert gözetim yasaları geçiriyor. Vatandaşları kendi yönetimlerinin onlar hakkında casusluk yapması konusunda kaygılanmalı mı?"

Jan Philipp Albrecht:
Kesinlikle. Onlar endişelenmeliler. Bu düzenleme ulusal güvenliği ya da üye ülkelerin iç güvenlik yasaları geçersiz kılmamalı. Çünkü bu onların ilgilenmeleri gereken bir durum. Fakat eğer üye ülkeler örneğin polis ve güvenlik için bu alanlarda düzenleme yapacaklarsa elbette Avrupalı yasaları takip etmeliler. Sadece bu yasayla ilgili değil, aynı zamanda Avrupa'da veri koruma ve gizlilik haklarının ihlali konusunda orantılı davranılmak zorunda. Avrupa Adalet Divanı geçtiğimiz Aralık ayında İngiltere ve İsveç'teki uygulamaların insanların temel haklarına uygun olmadığını açıkladı."

Euronews:
"Avrupa Adalet Divanı Fransa'nın olağanüstü hal kapsamında yaptıkları hakkında bir şey söyledi mi?"

Jan Philipp Albrecht,
"Fransa'nın yaptıkları ulusal güvenlik alanında. Avrupa Birliği bu konuda hala yetkin değil. Avrupa Adalet Divanı da Avrupa Birliği üyesi ülkelerin iç güvenlik yasalarını yargılama konusunda yetkin değil. Bu, Fransa ya da diğer üye ülkelerin vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerinin ihlal edebileceği anlamına gelmez. Çünkü ortada Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Strazburg'daki mahkeme var. Şundan da kesinlikle eminim, Fransa'daki yasalarla ilgili de davalar gündeme gelecektir."

http://www.euronews.com/2017/01/27/how-safe-is-your-data-and-private-information-in-europe Mesajı Paylaş

nokta

Norveç Siber Saldırısının ardında Rusya Şüphesi

Norveç, ulusal güvenlik kurumlarıyla bazı bakanlıkların siber saldırıya uğradığını, saldırıları düzenleyen korsanların Rusya bağlantılı olduğunu öne sürdü.

Norveçli istihbarat yetkilileri, olayın arkasında APT 29 adlı grubun olduğunu tespit ettiklerini duyurdu fakat saldırıların boyutuyla ilgili bilgi vermedi.

Söz konusu korsan grup, ABD'deki seçim döneminde, Demokrat Parti'nin bilgisayar sistemlerine sızan grup olarak da biliniyor.

Norveç Başbakanı Erna Solberg, eylemin demokratik düzeni hedef aldığını söyledi. Solberg, "Bu tür saldırılar bizim demokratik kontrol sistemlerimize yöneliktir. Hükümet, Dışişleri Bakanlığı, Norveç Silahlı Kuvvetleri ve siyasi partiler de bu saldırıların hedefindedir" dedi.

Siber saldırı haberi, Oslo ile Moskova arasında diplomatik gerilim yaşandığı döneme denk geldi. Norveç, iki milletvekilinin vize başvurusu geri çevrilince, çarşamba günü Rusya büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırmıştı.

İddialarla ilgili Kremlin'dense henüz bir yorum gelmedi.

http://www.euronews.com/2017/02/03/norway-suffers-extensive-hacking-of-state-computer-systems Mesajı Paylaş

orko_8

Bir arkadaşım GCHQ'ya siber güvenlik danışmanlığı yapmış bir "guru"yu Türkiye'ye getirdi, konuyla ilgili şirketlerle toplantıya. Bunlardan biri toplantıda kendini öyle bir abartmış ki, adam çıkışta arkadaşıma "sizin hiç bir şeye ihtiyacınız yok, asıl ben neler alabileceğime bir bakayım " deyip dalga geçmiş, bir daha da maillerine yanıt vermemiş. Mesajı Paylaş

The Thing

Avusturya Parlamentosu'na Türk hackerlardan saldırı

Avusturya Parlamentosu sözcüsü, Parlamento'nun internet sitesine yönelik siber saldırıdan Türk hackerları sorumlu tuttu. Saldırıyla ilgili suç duyurusunda bulunuldu.

Avusturya Parlamentosu'nun resmi internet sitesine yönelik siber saldırı düzenlendiği açıklandı. Parlamento sözcüsü Salı günü yaptığı açıklamada, saldırının Türk bilgisayar korsanları tarafından düzenlendiğini belirtti. Sözcü, bilgisayar korsanlarının, Facebook hesabı üzerinden saldırıyı üstlendiğini dile getirdi.

Parlamento sözcüsü, pazar günü düzenlenen siber saldırı sırasında sistemin çöktüğünü ve yaklaşık 20 dakika boyunca siteye erişimin engellendiğini söyledi. Yetkililerin derhal harekete geçerek, zararın engellenmesi için çaba gösterdiğini işaret eden sözcü, saldırı nedeniyle veri kaybı yaşanmadığı belirtti. Saldırıyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunulduğunu ifade eden sözcü, yetkililerin soruşturma başlattığını kaydetti.

Avusturya'nın Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki üyelik müzakerelerinin dondurulmasını istemesi nedeniyle, Ankara ile Viyana arasında gerilim yaşanıyor.

Türk hackerların geçen kasım ayında da Avusturya Dışişleri Bakanlığı'nın sitesine yönelik siber saldırı düzenlediği iddia edilmişti. Bunun yanı sıra Avusturya Savunma Bakanlığı ve Viyana Havalimanı'nın siteleri de geçen aylarda siber saldırılara hedef olmuştu.

http://www.reuters.com/article/us-austria-hackers-parliament-idUSKBN15M0NX Mesajı Paylaş

The Thing

İngiltere'de Gençlere  siber Güvenlik Eğitimi

Gelişen teknolojiyle birlikte tüm dünyada giderek artan siber saldırılar İngiliz hükümetini harekete geçirdi. Birleşik Krallık, İngiliz gençlerine ülke savunmasını artırmak amacıyla siber güvenlik eğitimi verileceğini duyurdu.

Yeni siber program ile öğrencilere İngiltere'nin kurumlarını çevrimiçi tehditlere karşı savunmaya ihtiyaç yarayacak becerilerin kazandırılması amaçlanıyor.

ABD Başkanlık seçimine Rusya'nın müdahalesi iddiası ve giderek artan siber korsanlık olayları sonrası hükümetler ek önlemler almaya başladı.

Ayrıca arama motoru ve elektronik posta sağlayıcısı Yahoo da geçtiğimiz aylarda hedef olduğu siber saldırıların 1 milyar hesabı etkilediğini açıklamıştı.

http://www.euronews.com/2017/02/11/britain-to-prepare-children-to-fight-cyberterrorism-at-school Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Türk Hackerler Milyonların Takip Ettiği Sosyal Medya Hesaplarını Ele Geçirdi

Uluslararası sivil toplum örgütlerine ve bazı spor kulüplerine ait sosyal medya hesapları kimliği belirsiz Türk bilgisayar korsanları tarafından hacklendi.

Aralarında Borussia Dordmund, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Af Örgütü'nün de bulunduğu milyonlarca kişi tarafından takip edilen kurumlara ait Twitter hesapları ele geçirilerek Türkçe bir mesaj paylaşıldı.

Hesapların hepsinde "Nazialmanya, Nazihollanda, bu size ufak bir Osmanlı tokadı, 16 Nisan'da görüşmek üzere, ne mi yazdım, Türkçe öğren" hashtag'leri paylaşıldı. Mesajlarda ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2009 yılındaki Davos Zirvesi'nde 'one minute' dediği anlarında yer aldığı bir video da yer aldı.

Bazı hesaplardaki mesajlar dururken kimi hesaplarda söz konusu hashtag'ler silindi.

http://www.euronews.com/2017/03/15/high-profile-twitter-accounts-hacked-apparently-by-pro-erdogan-group Mesajı Paylaş

murattekin

Osmanlı Osmanlı diyerek Avrupa'nın eski yarasını kaşıyoruz. İyi birşey değil bu. Mesajı Paylaş
...

Merkator

NATO Uydu ve Siber Saldırılar İçin 3 Milyar Euro Harcayacak

Üst düzey bir NATO yetkilisi, NATO'nun, yeni tehditlere uyarlanması için gelecek 3 yılda uydu ve bilgisayar teknolojisi için 3 milyar euro (3 milyar 24 milyar dolar) harcama yapmayı planladığını söyledi.

Söz konusu yatırımlar, Siber korsanlık ve İran füzeleri de dahil olmak üzere çok sayıda tehdit ile mücadele eden NATO'nun, bilgisayar ağı üzerinde, havada, karada ve denizde gittikçe artan bir şekilde mücadele edildiğini gösteriyor.

NATO İletişim ve Bilgi Dairesi'nden üst düzey bir yetkili, planların, ittifakda görevlendirilen birlik ve gemileri daha iyi desteklemek için uydu haberleşmelerinin yanı sıra İnsansız Hava Araçları (UAV'ler) için de 1.7 milyar euroluk bir yatırım yapılmasını içerdiğini söyledi.

NATO müttefiklerinin uzaya yeni bir askeri uydu fırlatmak için para ayırıp ayırmayacakları henüz belli değil. Diğer bir seçenek de mevcut ABD ve diğer müttefik ülke uyduların geniş bant kapasitelerinin kullanılması.

NATO üyesi olmayan Japonya, ilk askeri haberleşme uydusunu Ocak ayında fırlattı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise, hava ve füze savunmalarına yardımcı olan bilgisayar sistemlerine yaklaşık 800 milyon euro harcama öngören bazı fonların hala NATO hükümetleri tarafından onaylanmayı beklediğini açıkladı.

NATO'nun 32 ana bölgesinin siber saldırılardan korunmasını iyileştirmek için 771 milyon euro harcanacak.

NATO, geçen üç yıldaki şüpheli olaylarda beş kat artışı görüldüğünü açıklarken, Batı istihbaratları, ABD'deki geçen yılki seçimler sırasında ABD Demokrat Partisi'nin saldırıya uğramasından Rus grubu APT28'i sorumlu tutuyor.

NATO yetkilileri Reuters'e, Rusya'nın büyük zirvelerden önce siber ağlarına yapılan saldırılara sponsorluk yaptığından şüphelenildiğini belirtti.

İttifak askerlerine daha güvenli mobil iletişim sağlamak için 180 milyon euro daha harcanacak.

http://www.reuters.com/article/us-nato-cyber-idUSKBN16Y0P5 Mesajı Paylaş

The Thing

Europol uyardı: Son siber saldırı hiç rastlamadığımız türden, tehdit büyüyebilir

Avrupa Polis Ofisi Europol, geçtiğimiz cuma günü başlayan ve hafta sonu devam eden uluslararası siber saldırılarda en az 150 ülkede çeşitli ve kurum ve kuruluşlarla kişisel kullanıcılara ait 200 bin bilgisayarın etkilendiğini açıkladı.

Europol, bilgisayarlardaki dosyalara erişimi engelleyerek, yeniden açmak için kullanıcıları ücret ödemeye zorlayan fidye yazılım vasıtasıyla yürütülen saldırı tehdidinin sürdüğünü ve bu rakamın artabileceği görüşünde.

Europol Direktörü Rob Wainwright bir İngiliz televizyon kanalında katıldığı söyleşide, siber suçlara karşı her yıl küresel çapta 200 operasyon yürüttüklerini ve fidye yazılım tehdidinin yükselişini gözlediklerini ancak, son saldırının daha önce rastlamadıkları türden olduğunu söyledi.

Endonezya'dan Çin'e kadar pek çok ülkede hissedilen siber saldırılar yüzünden otomobil üreticilerinden Nissan İngiltere'de, Renault da Fransa ve Romanya'daki fabrikalarında virüsün yayılmasını engellemek için üretimini durdurdu.

http://tr.euronews.com/2017/05/14/europol-uyardi-son-siber-saldiri-hic-rastlamadigimiz-turden-tehdit-buyuyebilir
Mesajı Paylaş

canıtez

SİBER SALDIRI BRITISH AIRWAYS'İ VURDU

İngiliz havayolu şirketi British Airways'in bilgisayar sistemlerine yapılan siber saldırısı sonrası tüm uçuşlar iptal edildi.
Şirket, Lizbon, Roma ve ABD başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışı yapılması planlanan tüm seferlerin iptal edildiğini bildirdi.
British Airways havayolu şirketinden yapılan açıklamada, "Bilgisayar sistemimiz siber saldırı altında. Sorunu en kısa sürede çözmek için çalışmalar başlatıldı" denildi.

http://www.airkule.com/haber/SIBER-SALDIRI-VURDU/27228 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter