Türkiye- Rusya İlişkileri

Başlatan ayibarishi, Ara 03, 2015, 08:18 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

delidumrul

Her şeyi söylemek zorundalar mı ? Patavatsızlık... Mesajı Paylaş

Bozok

Birkaç güne kadar Lavrov Türkiyeye geliyormuş. Cumhurbaşkanı da 8 Nisanda DEİK toplantısı için Moskovaya gidiyormuş. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Bloomberg: Rusya'da çöpe atılan belge, Türkiye ile olası ABD yaptırımlarına karşı yapılan acil toplantıyı gösteriyor

Bloomberg haber ajansının, Rus basınına dayandırdığı ve iki farklı kaynaktan teyit ettiğini belirttiği haberine göre Türkiye ve Rusya arasında olası Amerikan yaptırımlarına karşı Temmuz ayında acil bir toplantı düzenlendi.

Habere göre toplantıda Rusya Merkez Bankası'nın Brüksel merkezli küresel bankalararası ağ SWIFT'e alternatif olarak geliştirdiği finansal sisteme Türkiye'nin nasıl dahil olabileceği konuşuldu.

İki ülke arasındaki acil toplantının S-400 teslimatının Temmuz ayında başlamasının ardından gerçekleştiği belirtildi.

Bu toplantıya dair tutanağın Moskova yakınlarındaki bir çöpte bulunmasının ardından görüşme hafta başında Rus basınına yansıdı.

Rus haber ajansı Baza'nın Telegram hesabından paylaştığı tutanağın fotoğrafında Rus Maliye Bakanı ile Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu arasında gerçekleştirilen toplantının detayları görülüyor.

Rusya Maliye Bakanı Alexei Moiseev, bu toplantının gerçekleştiğini telefonda Bloomberg'e teyit ederken toplantıda ele alınan meseleler hakkında müzakerelerin halen devam ettiğini ve bu konuların üzerinde çalışıldığını, imzalanacak genelgeye göre ilerleneceğini söyledi.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili de görüşmeyi Bloomberg'e teyit etti; ismini vermek istemeyen yetkili rutin konuların konuşulduğunu belirterek detay vermedi.

Çin de ağa katılabilir

Rusya Merkez Bankası, Kırım'ın ilhakının gerçekleşmesinin ardından yaptırımlara maruz kalması nedeniyle SWIFT sisteminden dışlanması durumunda kullanmak ve 'dış riskleri azaltmak' için 2014 yılında alternatif bir bankalar arası sistem kurmuştu.

Bu sistem, bankalar arası iletişimi SWIFT kodlarına çevirerek iletişimin aksamamasını amaç ediniyor.

Putin Haziran ayında bu ağa Çin'i de katmak için görüşmelerin sürdüğünü söylemişti.

Atık şirketi araştırılacak

Belgeye göre yetkililer ayrıca kendi para birimlerinde ticaret yapmayı da toplantıda ele aldı.

Habere göre toplantı o kadar acil bir şekilde gerçekleşti ki Rusya Maliye Bakanlığı mali politikalar departmanının yardımcısı görüşme masraflarını ve Türk yetkililerin Moskova havalimanı yakınlarındaki konaklama masrafını kişisel olarak karşıladı; belgede bu masrafların karşılanmasının talep edildiği yer aldı.

Rusya Maliye Bakanlığı'nın basın birimi ise atıkların imhasından sorumlu şirket ile belgenin nasıl ortaya çıktığının görüşüleceğini aktardı.

Türkiye, Rus yapımı S-400 hava savunma sisteminin teslimatına Temmuz ayında başladı.

Bu durum, Türkiye-ABD ilişkilerinin yeni bir sürece girdiğini göstermiş; Washington'ın bir yaptırım paketi devreye sokup sokmayacağına dair tartışmaların ortaya çıkmasına neden olmuştu.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-49420235 Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Rusya Disisleri Bakanligi, resmi twitter  hesabindan Ayestefanos Antlasmasi ile sonuclanan '93 harbi'nin (1877-1878) yildönümü dolayisiyle bir paylasim yapti.

ve bu paylasimdan 4 saat sonra da TÜRK-Rus müttefikligini öne cikaran Korfu adasinin fethi ile ilgili bir paylasim yapti.

https://twitter.com/mfa_russia
Mesajı Paylaş

matmat26

#199
Mar 03, 2020, 11:26 ÖS Last Edit: Mar 03, 2020, 11:29 ÖS by matmat26

TSK akılcı ve mantıklı olarak rejimin en stratejik oyuncaklarıni yok ediyor.

Bu bence hava sahasinda gelecekte gerçekleştireceği operasyonlar için hazırlık......

Diğer bir husus ise, Rejimin insan kaynağı..

İranin Pakistan+ Afganistan+Lubnan+İrak getirdiği capulcular bugüne kadar dogru düzgün kiyima uğramadı. Az zaiyat verdikleri için savaşın onlar için çekiciliği vardı çünkü para kazaniyorlardi.

Hergun 100+ kayip verirlerse İranin bu milis gücü sahada bozulmaya ve kaçmaya başlar. Yeni kaynak bulmakta zorlanır çünkü kimse 500 dolar için %30 ölüm ihtimalini göze alıp savaşmaz....

Bence sahadaki en çürük yapı İran.. Oda Halepi koruyor. Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

Sihirbaz

İngiltere'nin resmi yayın kurumu BBC'de, Libya özelinde Türkiye-Rusya ilişkilerini irdeleyen bir makale yayınlamış: Libya'da Türkiye ile Rusya karşı karşıya gelir mi?

2011'den bu yana farklı şekil ve yoğunlukta devam eden Libya iç savaşında son dönemde yaşanan gelişmeler, bu mücadelede rakip tarafları destekleyen Türkiye ve Rusya'nın ne yapacakları sorusunu gündeme getirdi.

Türkiye, 27 Kasım'da Trablus merkezli ve uluslararası tanınırlığı olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile yaptığı anlaşma kapsamında Libya'daki çatışmaların parçası haline geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ekipman, danışmanlık ve eğitim desteği verdiği UMH'nin son dönemdeki kazanımları, Libya iç savaşındaki dengeleri değiştirdiği yorumlarına neden oluyor.

Rusya, 2018 sonundan itibaren Kremlin'e yakınlığı ile bilinen özel güvenlik şirketi Wagner Grubu'nun Libya'ya paralı asker göndermesiyle devreye girdi. BM raporları, Wagner grubunun 1.200 kadar paralı askeri ile tüm silah kapasitesi Rus kökenli olan General Halife Hafter güçlerini 2018 sonundan bu yana desteklediğini kaydediyor.

Mart ayından itibaren artan gerilim ve çatışmaların şiddetlenmesi, 'Türkiye ve Rusya'yı Libya'da karşı karşıya getirir mi' sorularını da doğuruyor.

Türkiye, 27 Kasım 2019'da UMH ile hem askeri ve güvenlik işbirliği anlaşması imzalamış hem de Doğu Akdeniz'de deniz yetkilendirme muhtırasına imza atmıştı.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'deki diğer kıyıdaş ülkeler Mısır ve İsrail ile bölgedeki zengin hidrokarbon kaynaklarının paylaşımına ilişkin attığı adımlara Libya ile benzer bir adım atarak karşılık veren Türkiye, bu kazanımı yitirmemek için Hafter'e karşı Trablus yönetimine askeri destek vermeye başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) bağlı unsurlar Trablus'ta kurulan bir koordinasyon merkezi aracılığıyla 2019 sonundan bu yana UMH'ye askeri eğitim, danışmanlık ve ekipman desteği veriyor.

Silahlı ve silahsız insansız hava araçlarıyla Hafter güçlerinin hava üstünlüğünü kıran ve hava savunma sistemlerinin çoğunu imha eden UMH, karada da topçu birlikleri sayesinde Hafter güçlerini geri püskürtmeyi başardı.

Savunma Bakanı Hulusi Akar, 20 Mayıs günü verdiği bir demeçte, TSK unsurlarının Libya'daki faaliyetleri sonucunda dengelerin önemli oranda değiştiğini belirtirken, "TSK unsurlarının eğitim iş birliği ve danışmanlık hizmetlerine başlamasından sonra Libya'daki dengeler önemli oranda değişti. Ülkenin birliği, beraberliği, bütünlüğü için çalışan ulusal mutabakat hükümeti unsurları büyük başarılar sağladı," ifadelerini kullandı.

Bakan Akar'ın kaydettiği başarılar arasında, UMH'nin 25 Mart'ta başlattığı Öfke Volkanı operasyonu kapsamında Trablus'un batı kıyısındaki kentlerin ve stratejik önemdeki Vatiyye Hava Üssü'nün Hafter güçlerinin elinden alınması bulunuyor.

Rusya ne karşılık veriyor?

Rusya'nın Libya politikası iki ayaklı bir görüntü çiziyor. Resmi politikası kapsamında Libya'da çatışan Trablus ve Tobruk yönetimlerinin 2015 anlaşması kapsamında siyasi uzlaşmaya varmaya çağıran Moskova, Wagner grubu aracılığıyla Hafter güçlerine destek vererek tarafını seçmiş görünüyor.

Birleşik Arap Emirlikleri sponsorluğunda Rus askeri malzemelerini satın alıp kullanan Hafter'in, 2019 sonuna kadar süren saha üstünlüğünü Wagner güçlerine borçlu olduğu kaydediliyor. Mayıs ayı başlarında basına sızan Libya yaptırımlar komitesi raporu, Wagner grubunun hem muharip güçler hem de keskin nişancılar aracılığıyla Libya'daki çatışma ortamının sertleşmesine neden olduğunu bildirdi.

Kremlin ise Wagner grubunun Rusya ile bağlantılı olmadığını, Libya'daki Rus vatandaşlarının Moskova'yı temsil etmediğini kaydediyor.

Ancak son bir haftada yaşanan gelişmeler, Rusya'nın Libya'daki iç savaşa daha görünür bir şekilde katılacağı değerlendirmelerine neden oluyor. UMH İçişleri Bakanı Fethi Başağa, dün yaptığı açıklamada, Rusya'nın Suriye'deki Hmeymim Üssü'nden en az 6 Mig-29 ve 2 Su-24 savaş uçağını Hafter güçlerinin kullanımı için getirdiğini açıkladı.

21 Mayıs sabah saatlerinde bir bildiri yayımlayan Hafter'e bağlı hava kuvvetlerinden sorumlu Sakr Curuşi, "Önümüzdeki saatlerde Libya tarihinde en büyük hava harekâtını göreceksiniz. Tüm Türk hedefleri ve çıkarları savaş uçaklarımızın meşru hedefleridir. Sivilleri bunlardan uzak durmaya çağırıyoruz", açıklamasıyla Rus uçaklarının varlığına ilişkin dolayı bir atıfta bulunmuş oldu.

Rusya, Hafter lehine dengeyi korumak istiyor

Ankara'daki güvenlik çevreleri, Rus uçaklarının geçen hafta Libya'ya ulaştığına ilişkin ellerinde kuvvetli göstergeler olduğunu kaydediyorlar. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da dün yaptığı açıklamada, Hafter güçlerinin Libya'nın doğusunda "dış destekle" savaş uçağı konuşlandırdığı ifadelerine yer vermiş ancak ülke ismi belirtmemişti.

Bu gelişmeyi Rusya'nın ilk kez resmi bir şekilde Libya gerginliğinde sahne alması olarak değerlendiren çevreler, Moskova'nın Hafter aleyhine bozulan dengeyi yeniden sabitlemek için böyle bir adım atmış olabileceğini belirtiyorlar.

Ankara'da son dönemlerde yapılan değerlendirmeler, Rusya'nın Suriye ve Libya bunalımları arasında bağlantı kurma ve böylece Akdeniz'in iki önemli noktasında tamamen söz sahibi olma amacında olduğuna işaret ediyor.

Rusya'nın Libya'daki ağırlığı ve Hafter üzerindeki etkisi sayesinde Akdeniz'de önemli bir güç haline gelme stratejisi, son dönemde Batı'nın da kaygı duyduğu bir gelişme haline geldi. Bu kapsamda, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in geçen hafta yaptığı açıklamalarda, Hafter yönetimi ile UMH'nin aynı kefede tutulamayacağını açıklaması ve ABD'nin Libya Büyükelçisi Richard Norland'ın "Hafter müzakereden kaçınırsa tüm meşruiyetini yitirir" açıklaması dikkat çekti.

Türkiye de savaş uçağı gönderir mi?

Askeri uzmanlar, Hafter güçlerinin Rus savaş uçaklarını kullanmaya başlaması durumunda hava üstünlüğünü yeniden ele geçirme ve iç savaşın seyrini değiştirme avantajına kavuşacağını kaydediyorlar.

Ankara da 21 Mayıs'ta önce Dışişleri Bakanlığı sonra da Cumhurbaşkanlığı sözcüleri aracılığıyla yaptığı açıklamalarda iki temel mesaj verdi:

Savaş uçağı konuşlandırma ve hava operasyonu yapılacağına dönük açıklamanın Hafter ve destekçilerinin Libya'daki ihtilafı tırmandırma niyetinde olduğunun en açık göstergesi olduğunu belirten Ankara, dolaylı olarak da olsa bu adıma yanıt verebileceğinin mesajını verdi. Ankara'da yapılan değerlendirmeler, hava üstünlüğünün dengelenmesi için Türkiye'nin son operasyonlarda ele geçen Vatiyye Üssü'ne savaş uçağı konuşlandırmasının beklenebileceğini ortaya koyuyor. TSK'nın söz konusu üssü, Libya'da devam etmekte olan faaliyetleri için yeniden düzenleyerek kullanabileceği de belirtiliyor.
İkinci mesaj ise Libya'daki Türk çıkarlarının hedef alınması halinde bunun çok ağır sonuçları olacağı ve Hafter unsurlarının meşru hedef olarak değerlendirileceğini bir kez daha hatırlatması açısından önemli. Türkiye, bu uyarıyı Türkiye ve İtalya'nın Trablus büyükelçiliklerinin hemen yakınına yapılan top saldırısından sonra da yapmıştı.
Ankara-Moskova diplomasisi devam ediyor
Suriye'de 2015 senesinden bu yana karşıt taraflarda olmalarına karşın diyalog kanallarını hiç kapatmayan, Astana ve Soçi mutabakatları gibi önemli uzlaşılara imza atan Ankara ve Moskova, aynı yöntemi Libya'da da izliyorlar.

Ocak ayında Trablus ve Tobruk yönetimlerini Moskova'da buluşturan, 19 Ocak'ta toplanan uluslararası Berlin Konferansı'nda da önemli rol oynayan Türk ve Rus yönetimleri, bu adımları atarken askeri destek vermeye de devam ettiler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 18 Mayıs, iki ülke dışişleri bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Sergey Lavrov'un 20 Mayıs'ta yaptıkları telefon görüşmelerinde de en önemli unsurlardan biri Libya oldu. Rus tarafından yapılan açıklamalar, her iki tarafın Libya'da hemen kalıcı bir ateşkes ve Berlin Konferansı sonuçları uyarınca siyasi müzakerelerin başlatılması gerektiği konusunda görüş birliğinde olduğunu kaydediyor. Türk tarafından ise görüşmelere ilişkin kapsamlı bir açıklama gelmedi.

Yapılan değerlendirmeler, Türkiye ve Rusya'nın Libya'da açık bir şekilde karşı karşıya gelmek istemeyeceğini, vekalet savaşlarının ise süreceğine işaret ediyor. Her iki ülkenin ne Suriye'de ne de Libya'da böyle bir gerginliğin ana aktörü olmak istemeyeceği de kaydediliyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-52761460 Mesajı Paylaş

OPTIMUS

#201
Tem 08, 2020, 04:22 ÖS Last Edit: Tem 08, 2020, 04:27 ÖS by OPTIMUS
Aslinda, Wagner sirketi üzerine bir inceleme yapilirsa, bu sirketin arkasindaki ülkenin kim oldugu ortaya cikar. Ve bu ülkenin de, Rusya olmadigini sasirtici bir sekilde ögrenirsiniz.

isterseniz bir baslangic noktasi olarak su resmi ele alabilirsiniz :


Libya'dan bir Pansir.

bu arada aklimizin bir kösesine WAGNER'in kim oldugunu yazalim.

Bu sirket elemanlerinin maaslarinin da, Rusya tarafindan ödenmedigini de ikinci bir veri olarak ele almakta fayda var. Mesajı Paylaş

warrior

Bilmediğim için soruyorum;araç üzerinde ki o işaretler ne anlama geliyor,Neyi temsil ediyor? Mesajı Paylaş

dustdevil

#203
Tem 08, 2020, 10:38 ÖS Last Edit: Tem 08, 2020, 10:42 ÖS by dustdevil
Bölgede bazı değişik alfabeler de var ( https://en.wikipedia.org/wiki/Tifinagh ) Google Earth ile gezinirken yer isimlerinde bu tür yazılar çıkıyordu şimdi nedense çıkmıyor, onlar mı diye düşündüm ama ikinci harfi eşleştiremedim, pes edince google aramasında bu çıktı.


Runik harflermiş:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Odal_(rune)
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Fehu


Mesajı Paylaş

orko_8

Kadrosu ekseriyetle neonazi - ırkçılardan oluşan Wagner bu gibi rünik harf, pagan sembolleri falan yaygın olarak kullanıyor. Şirketin adı zaten malum. Kurucuları da adanmış bir neonaziydi zaten.

Pantsir'in üstündeki rünik harflerden biri "kardeşlik, millet", diğeri de "refah, zenginlik" anlamına geliyormuş.

https://twitter.com/AbraxasSpa/status/1266051181606035456

https://twitter.com/msfrpy/status/1266074876655386625 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter