Türkiye- Rusya İlişkileri

Başlatan ayibarishi, Ara 03, 2015, 08:18 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Trilogy

Novak: Türk vatandaşları için vize serbestisine olumlu bakıyoruz

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk vatandaşlarına vize serbestliği sağlanmasına olumlu baktıklarını belirterek, "Hizmet pasaportu sahiplerine ve lisans sahibi araç kullanıcılarına vize serbestisi sağlanması için çalışmaların yakında sonuçlanacağı konusunda iyimseriz" dedi.

Novak, Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da düzenlenen "Rus-Türk Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 15. Dönem Toplantısı"nı AA muhabirine değerlendirdi.
Toplantı kapsamında Rusya ve Türkiye arasındaki bazı ticari engellerin kaldırılmasına yönelik fikir alışverişinde bulunduklarını ifade eden Novak, "Gelecekteki ortak projelere ilişkin konuları ele aldık. Atılan adımlardan son derece memnunum. Geçen yıla göre ticaret hacmimiz yüzde 30 arttı ancak bu rakam bile potansiyelimizin çok altında" değerlendirmesinde bulundu.

Novak, Türk ve Rus liderlerin ortaya koyduğu 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için gerekli adımların atıldığını ve bu konuda iki ülkenin kurduğu ortak yatırım fonunun çalışmalarının hızla devam ettiğini bildirdi.

İki ülke arasındaki vize uygulamasında değişikliğin yakın olduğunu aktaran Novak, "Türk vatandaşlarına vize serbestliği sağlanmasına olumlu bakıyoruz. Hizmet pasaportu sahiplerine ve lisans sahibi araç kullanıcılarına vize serbestisi sağlanması için gerekli teklifleri Rusya Dışişleri Bakanlığı'na ilettik. Bu çalışmaların yakında sonuçlanacağı konusunda iyimseriz" ifadelerini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201710221030700748-novak-turk-vatandaslari-vize-serbestisi/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Zaharova: Rusya ve Türkiye'nin askeri-teknik alandaki iş birliği dış aktörlerden etkilenmemelli

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, S-400 savunma sistemlerinin sevkiyatı konusu da dahil, Türkiye ile askeri-teknik alandaki iş birliğini kendi kendine yeterli ve üçüncü taraflardan bağımsız olarak gördüklerini söyledi. Zaharova, bu alandaki iş birliğinin dışarıdan aktörlerden etkilenmemesi gerektiğini de belirtti.

Basın toplantısında konuşan Zaharova'ya ABD'nin Rus savunma şirketlerine yönelik yaptırımlarının Moskova ile Ankara arasındaki askeri-teknik alanda iş birliği ve S-400 sevkiyatını önlemeye yönelik olup olmadığı ihtimali soruldu.

'TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİMİZİ SÜRDÜRMEMİZ ÖNEMLİ'

Zaharova "Türkiye ile iş birliğimizi kendi kendine yeterli ve üçüncü taraflardan bağımsız görüyoruz. Diğer aktörlerin çıkarlarını da anlıyoruz. Ancak bizim için özellikle Türkiye ile ilişkilerimizi sürdürmemiz önemli, bunu da yapıyoruz" dedi.

'PLANLARIMIZI SAKLAMADIK'

Rusya'nın Türkiye ile ilişkilerindeki herhangi bir konuyu ikili kapsamda çözüme kavuşturduğunu belirten Zaharova "İş birliği imkanları varsa, bu imkanları kullanıyoruz. Planlarımız konusunda da uluslararası toplumu muhakkak bilgilendiriyoruz. Bu planlar daha önce de belliydi, saklamadık. Bölgedeki sorunları ve güvenlik konusunu da göz önünde bulundurduk" ifadelerini kullandı.

Zaharova, Türkiye ile diyaloğun dışarıdan herhangi bir aktörden etkilenmemesi gerektiğini vurguladı.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201711021030857160-zaharova-rusya-turkiye-isbirligi/ Mesajı Paylaş

Terra

Putin'den Çağlar'a 'dostluk' nişanı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türk-Rus ilişkilerine katkılarından dolayı iş adamı Cavit Çağlar'a dostluk nişanı verdi. Putin, Kremlin Sarayı'nda "Rusya Birlik Günü" nedeniyle düzenlenen törende, Çağlar'ın yanı sıra Rusya ile ilişkilerde dostluk ve iş birliğinin gelişmesine katkı sağlayan 6 ülkenin vatandaşına dostluk nişanı takdim etti.

Çağlar, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Putin'in kararlı duruşları sayesinde iki ülke arasında yaşanan zorlukların aşıldığını belirtti. Türkiye ile Rusya ilişkilerinin düzeltilmesiyle ilgili iki ülke liderinin kendisine duydukları güven için teşekkür eden Çağlar, şunları söyledi: "Türkçede güzel bir deyim var, 'Her şeyin yenisi, dostun eskisi makbuldür.' Benim Rusya'daki eski dostlarım ülkelerimizin arasında doğan geçici zorlukları yenme yollarını bulma konusunda liderlerimize yardımcı oldular. Hem Kurtuluş Savaşı'nda hem de sonrasında fabrikaların kuruluşu ile Rusya'nın Türkiye'ye sağladığı yardımlar ve halklarımızın arasında bütün zorluklara rağmen süregelen dostluk da buna destek oldular."

http://www.dunyabulteni.net/manset/411079/putinden-caglara-dostluk-nisani Mesajı Paylaş

Terra

Kremlin'den Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin açıklama

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, Türk ve Rus liderlerin gelecek hafta Soçi'de gerçekleştireceği görüşmede Suriye krizinin ana gündem maddesi olacağını belirterek, "Suriye Halkları Kongresi'ne yönelik hazırlıkların da görüşmede ele alınması bekleniyor." dedi.
Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 13 Kasım'da Soçi'de gerçekleşecek görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kriz öncesi seviyeye dönen ve önemli bir ivme kazanan Türkiye-Rusya ilişkilerinin detaylıca ele alınacağını belirten Yuriy Uşakov, "Görüşmelerin ana gündem maddesi ise Suriye krizinin çözümüne ilişkin meseleler olacak." diye konuştu.

Uşakov, Soçi kentinde "Suriye Halkları Kongresi" adı altında düzenlenmesi planlanan görüşmeye ilişkin hazırlıkların da muhtemel konular arasında bulunduğunu söyledi.

https://www.ntv.com.tr/dunya/kremlinden-erdogan-putin-gorusmesine-iliskin-aciklama,1o28jpn-1E24DdEncPWIEw Mesajı Paylaş


Karabasan

Rus ajanlarla Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov u takas etmişiz (Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcıları)
http://www.haber7.com/guncel/haber/2484393-khk-ile-takas-2-ajan-rusyaya-iade-edildi/?detay=1
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Defence

Genel Kurmay Başkanımızın, Rusya Genel Kurmay Başkanı ile Ankarada yaptığı görüşme sona erdi. Mesajı Paylaş

HDS

"Yuh Valeriy! Selfie çekeceğim derken dirsek attın!" gibi bir vaka olmuş mu? Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya: Türkiye'ye Pantsir hava savunma sistemleri göndermeye hazırız

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Dairesi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, Rusya'nın Türkiye'ye S-400 füze savunma sistemlerine koruma sağlaması için Pantsir hava savunma sistemleri göndermeye hazır olduğunu söyledi.

Rus basınına demeç veren Şugayev, "S-400 sevkiyatının zamanında ve başarıyla yapılmasının, hava savunma sistemleri alanındaki işbirliğini genişletmeyi konuşmamızı sağlayacağından eminim. Bir sonraki aşamada Türkiye'ye Pantsir sistemleri gönderilebilir, bu mantıklı olur" dedi.
Pantsir sevkiyatının henüz gündemde olmadığının altını çizen Şugayev, bu sistemlerin taşıdığı özellikleri şöyle anlattı: "Pantsir sistemleriyle güçlendirilen füze savunma sistemleri, önemli ek avantajlar elde eder. Pantsir, son savunma hattı işlevini görüyor. Alçak irtifadaki uçaklara, helikopterlere, İHA'lara ve füzelere karşı koyma imkanı bu sistemin etkili çalışmasına bağlıdır."

'MOSKOVA VE ANKARA, S-400 PARÇALARININ TÜRKİYE'DE ÜRETİLMESİNİ GÖRÜŞÜYOR'

Şugayev'e göre Moskova ve Ankara, S-400 parçalarının Türkiye'de üretilmesi konusunu istişare ediyor.

"Ankara, S-400 parçalarının Türkiye'de üretilmesini gündeme getirdi. Bu konu, şu anda teknik uzmanlar düzeyinde görüşülüyor" diye devam eden Şugayev, teknoloji transferi konusu çok hassas olduğu göz önüne alındığında tarafların kabul edeceği bir çözüm bulunacağından emin olduğunu vurguladı.

'RUSYA, S-400'LERİ DAHA KISA SÜREDE TESLİM ETMEK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPACAK'
Şugayev, Rusya'nın Türkiye'ye S-400 sevkiyatının süresini en aza indirgemek için tüm çabayı göstereceğini de ifade etti.

S-400 sevkiyatının süresini azaltma kararının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'da yaptığı zirvede alındığını anımsatan Şugayev, Moskova'nın Türk tarafının talebini yerine getirmek için elinden geleni yapacağını söyledi.

'TÜRKİYE S-400'LERİ YABANCI MUADİLLERİYLE KIYASLADI'

Diğer taraftan Şugayev, Türkiye'nin alacağı sistemi seçerken S-400'leri yabancı muadil sistemlerle kıyasladığını ve sonuç olarak tercihini Rus sisteminden yaptığına dikkat çekti.

Şugayev, şu ifadeleri kullandı: "NATO üyesi Türkiye, önce ABD sistemlerini almayı planladı. Ancak bu görüşmeler sonuçsuz kaldı ve Türkiye, arayışlarını sürdürdü. Türk hükümeti S-400'leri seçerken bu sistemi öncelikle yabancı muadilleriyle kıyasladı. Türkiye'nin de diğer ülkeler gibi öncelikle ulusal güvenliğini sağlamanın yollarını aradığını kabul edelim. Bu nedenle de Rus sistemi tercih edildi."

https://tr.sputniknews.com/savunma/201804251033173104-rusya-turkiye-pantsir-hava-savunma-sistemi/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya ile Türkiye'nin askeri ve sivil havacılık projelerini görüşmesi planlanıyor

Rusya Birleşik Uçak Şirketi (OAK) Askeri Teknik İşbirliği'nden sorumlu müdürü Viktor Çernov, Rusya ile Türkiye'nin askeri ve sivil havacılık alanında ortak projeleri görüşmeyi planladığını söyledi.

Rus basınına konuşan Çernov "(Eurasia Airshow 2018) Fuar çerçevesinde şirketimiz Türkiye ile olduğu gibi bölge ülkeleriyle de askeri ve sivil havacılık alanında ortak projeleri görüşmeye hazır" dedi.
Çernov, OAK'ın fuarda aktif katılım gösterdiğini, en çağdaş ve ümit vaat eden uçaklarını sergilediğini, Sergilenen hava araçları arasında Su-35, MiG-35, Superjet-100 olduğunu söyledi.

Çernov "Fuarda ayrıca Güney Asya ve Ortadoğu'daki potansiyel müşterilerin ilgisini çekebilecek özel Be-200 uçağını sergiliyoruz" dedi. Çernov, sunulan uçaklar arasında Yak-130 uçağının olduğunu da ekledi.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201804251033179683-rusya-ile-turkiye-sivil-havacilik-projeleri/ Mesajı Paylaş

Karabasan

Rus ve Türk donanmaları, Karadeniz ve Akdeniz'de işbirliğini masaya yatıracak

Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal başkanlığındaki Türk heyetinin St. Petersburg'a gittiği belirtildi. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Koramiral Özbal başkanlığındaki Türk askeri heyeti, St. Petersburg'daki çalışma ziyaretine başladı. Ziyaret programına göre Özbal ve Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Vladimir Korolyev bir araya gelerek Türk ve Rus donanmalarının Karadeniz ve Akdeniz'deki işbirliğini geliştirmeye yönelik konuları ele alacak. Türk heyeti, Rus donanmasına ait bir savaş gemisini, Deniz Akademisi'ni ve Avrora kruvazörünü de ziyaret edecek. Ziyaret, 8 Haziran'da sona erecek.
https://tr.sputniknews.com/savunma/201806061033753078-rus-turk-donanma-karadeniz-akdeniz-isbirligi-yatacak/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

farabi

Aha... Tam da Abd senatosunda Kıbrıs rum tarafına silah ambargosunun kaldırılması teklifi geldiği hafta. Rusya'nın işin içine girmesi bu denklemin doğal sonucu .

Mesajı Paylaş

Trilogy

Rus Dışişleri: Moskova bazı kategorilerdeki Türkiye vatandaşlarına vize kolaylığı getirmeye hazır

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova'nın bazı kategorilerdeki Türkiye vatandaşlarına vize kolaylığı sağlamaya hazır olduğunu açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un 13-14 Ağustos'ta gerçekleştireceği Ankara ziyaretiyle ilgili açıklama yapan bakanlık, Lavrov'un Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla yapacağı görüşmenin konularından bir tanesinin de iki ülkenin vatandaşlarına seyahat kolaylığının sağlanması olduğunu kaydetti.

Bakanlığın açıklamasında, "İki ülkenin vatandaşlarına seyahat kolaylığının sağlanmasıyla ilgili beklentilerin ele alınması planlanıyor. Bazı kategorilerdeki Türkiye vatandaşlarına vize kolaylığı getirmeye hazır olduğumuzu teyit ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201808121034710987-rus-disisleri-turkiye-vize-kolayligi/ Mesajı Paylaş

Eray

Bu gün Rusya için kullanılan stratejik ortağımız ifadesini nasıl değerlendiriyorsunuz ?


Ayrıca Putin ile Erdoğan'ın boğazda balık yemesi ile ilgili olan durum hakkında ne diyorsunuz ?

http://m.t24.com.tr/haber/disisleri-bakani-cavusoglu-rusya-icin-ilk-kez-stratejik-ortak-ifadesini-kullandi,685369 Mesajı Paylaş


Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter