Türkiye- Rusya İlişkileri

Başlatan ayibarishi, Ara 03, 2015, 08:18 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Terra

Oysa pek önemli bir şeye benzemiyor.Koksaki (Coxackie) virus enfeksiyonları ve Tedavisi

Koksaki virüslerin neden olduğu belirtiler çok geniş bir yelpazede incelenebilir. Çoğu hasta belirtisiz veya hafif belirtilerle seyreden viral üst solunum yolu enfeksiyonları ile seyrederken bazen de ani yükselen ateş, baş ve kas ağrıları, boğaz ağrıları; karın ağrısı ve kusma ile ilerleyebilir.

El - ayak - ağız hastalığı: Koksakivirüslerin neden olduğu ve yaz aylarında küçük salgınlar yapan bulaşıcı bir hastalıktır. Hafif, orta şiddette ateş ardından ağız içi, yumuşak ve sert damakta ağrılı kızarık yaralar, el ayası ve tabanlarda kızarık döküntüler ile seyreder.

Herpanjina: Ağız tavanında bademciklerde ve yumuşak damaklarda kızarık ülserler ile yüksek ateşile seyreden bir başka koksaki virüs hastalığıdır. Herpes virüsün yaptığı ağız yaraları ile karışır.

Konjonktivit: Gözün ön yüzünü örten konjonktiva denen şeffaf zarın iltihabıdır. Kızarıklık, sulantı, ağrı, göz yaşarması ve bulanık görmeye neden olur.

Koksakiler son derece bulaşıcıdır. Kişiler arası bulaşma iyi yıkanmamış elle (koksakinin bağırsaklarda yaşadığını unutmayın) ve dışkı ile bulaşık yüzeylerle olur. Ayrıca aksırık, öksürük sırasında damlacıkla da bulaşma olur. Bulaştırıcılık en fazla hastalığın ilk haftasında görülür.

Koksaki virüslerin aşısı yoktur. Kendiliğinden geçer. Tedavide sadece ağrı kesiciler kullanılır. Mesajı Paylaş

Trilogy

Antalya'da virüs bulunduğu haberleri Rus turistlerin rezervasyonlarına nasıl yansıdı?


Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'nun (Rospotrebnadzor) Türkiye'deki bazı tatil bölgelerinde virüs bulunduğu yönünde açıklama yapması Rusları kararından caydırmadı. Türkiye'de tatil planı yapan turistlerden yalnızca yüzde 0.1'den az bir kısmı rezervasyon iptali istedi.

Rusya'dan Türkiye'ye turist akışında rekor seviyede artış gözlenirken, son günlerde bazı Rus turistlerin Antalya'daki tatil beldelerinde sağlık sorunları nedeniyle rahatsızlandıkları ve tatillerini yarıda bırakmak zorunda kaldıkları gündeme geldi.
Rospotrednadzor'dan bir yetkili de Antalya'nın körfez bölgesinde Rus turistler için güvenilir koşullar olmadığını ve koksaki virüsüne rastlandığını duyurdu.

Kommersant'ın haberine göre, Rus turistler uyarılara rağmen Türkiye tatilinden vazgeçmedi. Virüs iddiaları satın alınan toplam 600 bin tur arasında yoğun rezervasyon iptallerine neden olmadı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) verilerine göre, toplam rezervasyon miktarının yalnızca yüzde 0.17'lik bir kısmı (yaklaşık 1000 tur) üzerinde iptal yaşandı. Şu anda Türkiye'de tatil yapan Rus turist sayısı ise 375 bin.

'İDDİALAR UYDURMA'

Rus tatil satış sitesi Level.travel'ın Satış Müdürü Olga Anisko da rezervasyon iptali için çok fazla telefon almadıklarını belirtti. Anisko, yalnızca 0.1'lik bir iptal olduğunu vurgulayarak, Türkiye'deki tatillerde hastalık şikayetlerinin arttığı iddialarının uydurma olduğunu söyledi.
'TALEPLERDE YÜZDE 16'LIK DÜŞÜŞ VAR'

Öte yandan Onlinetur.ru sitesinin sözcüsü İgor Blinov'a göre Türkiye hakkındaki iddiaların rezervasyonlar üzerinde büyük etkisi oldu. Son bir haftada Türkiye'de tatil taleplerinde yüzde 16'lık bir düşüş gözlendi.

https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201708141029683325-antalya-virus-rus-turist-rezervasyon/ Mesajı Paylaş

Defence

Rusya Genelkurmay Başkanı Türkiye'ye geliyor


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Genelkurmay Başkanı'nın İdlib'deki durumu tartışmak için Türkiye'ye geleceğini açıkladı. Çavuşoğlu ayrıca Rusya'nın Türkiye'nin YPG'ye karşı duruşunu ABD'den daha iyi anladığını söyledi.

IKBY'de düzenlenecek bağımsızlık referandumuna ilişkin konuşan Dışişleri Bakanı, referandumun durumu daha da kötüleştirebileceğini ve hatta Irak'ı bir iç savaşa götürebileceğini belirtti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/405866/rusya-genelkurmay-baskani-turkiyeye-geliyor Mesajı Paylaş


müstafi

Bir şeyler geliyor.. Bir kurt düştü içine acaba Ruslar erken teslimat mı yapıyorlar?.. Mesajı Paylaş

Trilogy

Putin, Erdoğan ile görüştü


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bugün bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı. Astana süreciyle ilgili görüş alışverişinde bulunan iki liderin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna da değindikleri görüşmede, Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü vurguladıkları belirtildi.
Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'in, başta bölgedeki son gelişmeler olmak üzere tüm konuları 28 Eylül Perşembe günü Ankara'da bir araya gelerek geniş biçimde ele alma konusunda mutabık kaldıkları belirtildi.

Öte yandan Putin'le Erdoğan'ın yaptığı telefon görüşmesini Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da doğruladı ancak görüşmenin içeriğine ilişkin bir açıklama yapmadı.

SURİYE KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİ DEVAM EDECEK

Diğer taraftan görüşmeye ilişkin Kremlin'den yapılan yazılı açıklamadaysa, Putin ve Erdoğan'ın, Kazakistan'ın başkenti Astana'da geçen hafta altıncı turu düzenlenen barış görüşmelerinin olumlu sonuçları üzerinden Suriye krizini detaylı bir biçimde ele aldıkları belirtildi.
Açıklamaya göre, hem Putin hem de Erdoğan, Suriye'de dört gerilimi azaltma bölgesi kurulmasının bu ülkedeki çatışmaların sona ermesinin ve Suriye'nin egemenliği ile toprak bütünlüğü esas alınarak siyasal bir çözüm üretilmesinin yolunu açtığını kaydetti.

Ayrıca liderler, Rusya ve Türkiye'nin Suriye konusunda sıkı bir koordinasyon içerisinde olmaya devam etmesinin önemini vurguladı.

Putin ve Erdoğan'ın ülkeleri arasındaki ikili iş birliğinin pek çok yönünü de ele aldığı belirtilen açıklamada, iki liderin hem uluslararası hem de ikili meselelerde fikir alışverişine Ankara'da 28 Eylül'de yapacakları görüşmede devam edecekleri belirtildi.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201709251030296402-putin-erdogan-gorusme/ Mesajı Paylaş

meraklı

Rusya'dan S-400 açıklaması: 'Kimsenin eleştirmeye hakkı yok'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri satın alma kararı vermesine yönelik başta ABD ve diğer NATO ülkelerinden konuya ilişkin sert eleştirilere "Kimsenin uluslararası hukuka uygun bir anlaşma bizi eleştirmeye hakkı yok" yanıtı verdi.

Peskov'a, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri satın alma kararı vermesi nedeniyle NATO'daki müttefikleri tarafından eleştirilmesi hakkında bir soru yöneltildi.

Peskov soru karşısında şu ifadeleri kullandı: "Hiç kimsenin, tamamen uluslararası hukuka uygun bir biçimde askeri ve teknik alanda yaptıkları, ayrıca üçüncü bir ülkeyi kesinlikle hedef almayan bir işbirliği yüzünden Rusya ve Türkiye'yi eleştirmeye hakkı yok. Bu nedenle kimsenin bu konuda eleştirel ifadeler kullanması için bir dayanak da yok.

http://www.hurriyet.com.tr/rusyadan-flas-turkiye-aciklamasi-kimsenin-elestirmeye-hakki-yok-40591946 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Rus basınında Putin'in Türkiye ziyareti: 'Kürtlerin bağımsızlık referandumu Rusya'ya yarayacak'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Ankara'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ağırlıyor. Erdoğan ve Putin akşam yemeği yiyecek, ikili bir görüşme yapacak ve ortak basın toplantısı düzenleyecek. Rus medyası, Putin'in Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Pazartesi günü düzenlediği ve yüzde 92 "Evet" oyu çıkan referandum sonrası yapacağı ziyarete geniş yer ayırdı.

Rus medyasında ziyarete ilişkin yer alan haberlerde de referandum gündemine özellikle değiniliyor. Moskova'da günlük olarak yayınlanan Moskovsky Komsomolets gazetesinde yer alan Elena Yegorova imzalı 'Putin'in Türk akşam yemeği' başlıklı makalede, yemeğin "menüsünde" Suriye'nin İdlib eyaletindeki çatışmasızlık bölgeleri, S-400 füzeleri ve "Kürdistan bağımsızlık referandumu" olduğu yazılıyor.
Yegorova'ya göre Vladimir Putin'in referandumun sonrası oluşan kavga ortamına katılmak için bir sebebi olmadığı gibi bu referandum petrol fiyatları ve silah arzı açısından Rusya ekonomisine katkı dahi yapacak. Elena Yegorova, 2014 yılındaki Kırım referandumunu da hatırlatarak, Kremlin'in "Kürdistan referandumunu kınamasının garip olacağını" yazdı.

'Ankara IKBY'ye karşı sert yaptırımlar uygulamaya hazır değil'

İş çevrelerinin yakından izlediği Kommersant gazetesinde görüşleri yayınlanan Stanislav Ivanov'a göre, referandumun bölgeyi istikrarsızlaştırma gibi bir sonucu olmayacak. Haberde görüşlerine yer verilen Timur Akhmetov isimli uzmana göre, Türkiye, Iraklı Kürtler'e karşı en sert pozisyonu almış gibi görünse de bunu benzer sertlikte bir adım takip etmeyecek. Akhmetov'a göre Ankara henüz IKBY yönetimine karşı sert yaptırımlar uygulamaya hazır değil, kullandığı dilin arkasında ise milliyetçi damara oynamak yatıyor.

Nezavisimaya gazetesinde görüşlerine yer verilen, araştırmacı Kirill Vertyayev ise "Türkiye ekonomik yaptırımlar açıklasa bile bunlar göstermelik olacak. Irak Kürdistan'ın da büyük yatırımları olan Türk iş dünyası, böylesine büyük bir pazarı kaybetmek istemeyecektir" diyor.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41427129 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Erdoğan ve Putin'in, görüşmelerinin ardından yaptıkları basın toplantısı yasak savma amaçlıydı. Hiç bir şey söylenmedi. Bu ve Suriye sınırına sevkıyatın hala-hatta şu anda bile-sürdüğü düşünülürse, ne düşünmek gerek acaba? Bu işin İdlib'e 500 gözlemci göndermekten öte olduğu belli... Mesajı Paylaş

Merkator

Putin yanında, Dışişleri Bakanını, Genel Kurmay Başkanını ve istihbarat örgütü FSB'nin Başkanını da getirmiş. Bu görüşülen konular konusunda bir fikir veriyor. Mesajı Paylaş

Danişment

Fırat kalkanında ne sıkıntılar duyduk (mühimmat problemi bile var diyenler bile çıktı)  koskoca işgal nasıl olacak acaba? Mesela tanklara hiç güvenmiyorum, sabralara yapılan fırat modernizasyonu bile bu işgal için anlamsız  sayılarda. Soru soruyorum eleştiri değil Mesajı Paylaş

Terra

Çok doğru sayın Merkator. Koca Putin yanına dış işleri bakanı, genel kurmay başkan ve istihbarat örgütü başkanını alıp Türkiyeye geliyor, 3 saat görüşüp, açıklama yapmadan Rusyaya dönüyor. Çok manidar. Mesajı Paylaş

Trilogy

Ankara'ya göre Rusya'dan tarım ürünü sevkiyatına 'mütekabiliyet esası' getirildi

Türkiye, Rusya'dan tarım ürünü sevkiyatına yeni düzenleme getirirken, hükümet bunun gerekçesini 'mütekabiliyet esası' olarak açıkladı.

Sputnik'in edindiği bilgiye göre Rusya'dan tarım ürünü sevkiyatına yeni düzenleme Ekonomi Bakanlığı tarafından ilgili mercilere duyuruldu. Bakanlık konuya ilişkin duyurusunda ise, Rusya Federasyonu menşeli veya çıkışlı olan ürünlerin ithalatında sevk ülkesine bakılmaksızın 9 Ekim 2017 tarihinden itibaren Ticaret Müşavirliği/Ataşeliği onaylı fatura aranması hususunda gereğinin yapılması istendi.

RUSYA'DAN İTHAL EDİLEN 7 ÜRÜNE ONAY ŞARTI

Ekonomi Bakanlığı, 9 Ekim'den önce yüklenmiş veya sevk işlemleri başlatılmış uygulama konusu eşyanın ithalatında, bu durumu belgeleyen yükleme kağıtlarının (konşimento, CMR, vs) ibrazı halinde onay şartının aranmaması gerektiğini de vurguladı. Söz konusu uygulamanın kapsamına ise 7 ürün alındığını kaydedildi: Adi buğday, ham ayçiçek yağı, mısır, kuru bezelye, çeltik, ayçiçeği küspesi ve makarnalık buğday.

'RUSYA BİZDEN İSTEYİNCE…'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Sputnik'in konuya ilişkin soruları üzerine, kararın Ekonomi Bakanlığı tarafından alındığını ifade ederek, Rusya'nın da Türkiye'den aynı belgeleri istediğini, Türkiye'nin de 'mütekabiliyet esası' çerçevesinde bu kuralı getirdiğini söyledi. Tüfenkci, "Rusya bizden isteyince, biliyorsunuz mütekabiliyet var. Önce Rusya istemiş. 9 Ekim 2017'den itibaren bu uygulanmış. 9 Ekim'den önce yüklenmişse istenmiyor. Aynı şekilde Rusya'da bizden istiyor" dedi.

NE OLMUŞTU?

Ankara'nın Rusya'dan tarım ürünü sevkiyatları önüne yeni kısıtlamalar getirdiğini iddia edilmiş, Rus ihracatçıların artık ticaret misyonlarından veya Türkiye'nin Rusya'daki diplomatik kuruluşlardan izin alma kuralı getirmesini, kısıtlama olarak değerlendirmişti. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mete ise, bu yeni kuralı ihracat yasağı veya yaptırım olarak değerlendirmenin yanlış olduğunu ifade etmişti.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201710101030518603-ankara-rusya-tarim-urunu/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya: Türkiye'den Rus tarım ürünlerine yönelik yeni kısıtlamalarıyla ilgili açıklama istedik

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksey Gruzdev, Türkiye'nin Rus tarım ürünlerinin ihracatına yönelik getirdiği yeni kısıtlamalarla ilgili açıklama istediklerini bildirdi. Gruzdev, konuyla ilgili bazı belgelerin kendilerine iletildiğini ve incelenmekte olduklarını söyledi.
Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksey Gruzdev, basın mensuplarına yaptığı açıklamada Türkiye'nin Rus tarım ürünlerinin ihracatına yönelik getirdiği yeni kısıtlamalarla ilgili açıklama istediklerini söyledi. Konuyla ilgili bazı belgelerin kendilerine iletildiğini ifade eden Bakan, söz konusu belgelerin incelenmekte olduğunu kaydetti.

Rus basınına konuşan Gruzdev, "Türkiye'deki Rusya Ticaret Misyonu, gerekli tüm belgeleri istedi. Önümüzdeki günlerde konuya ilişkin bir açıklama yapacağız. Bazı belgeler elimize ulaştı, şimdilik onları inceliyoruz" dedi.

Gruzdev, konuyla ilgili Rusya tarafından herhangi bir karşılık verilip verilmeyeceği yönündeki soruya "Öncelikle bu kısıtlamaların genel duruma ne kadar uyup uymadığı konusunu incelemek gerekiyor" diye konuştu.

Türkiye, Rusya menşeili ürünlerin ithalatında Ticaret Ataşeliği onaylı fatura aranması koşulu getirmişti.

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev de "Bunlar daha çok bürokratik kararlar niteliğinde. Bu kararlar ile iş adamlarımızın tahıl ihracatı zorlaştırılıyor; iki tarafın uzlaştığı prosedürlerin uygulanması gerekiyor. Böylesi bir bürokratik yük, tarafları olumlu bir sonuca götürmez" ifadelerini kullanmış ve tedbir alabileceklerini söylemişti.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201710131030575945-rusya-turkiyeden-tarim-urunleri-icin-aciklama-istedik/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Novak: Rusya ve Türkiye domates konusunda prensip anlaşmasına vardı

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türkiye'den domates alımı yasağının kaldırılması konusunda Ankara ile prensip anlaşmasına vardıklarını belirtti. Novak'a göre, söz konusu anlaşma, Rusya'nın aralıktan başlayarak 4 Türk şirketinden 50 bin ton domates almasına izin veriyor.
Rus-Türk Hükümetlerarası Komisyonu eş başkanı olan Novak, Türkiye'den domates alımına ne zaman izin verileceğine ilişkin bir soru üzerine, "Bu konuda prensip kararı alındı. Şu anda 1 Aralık'tan itibaren 4 Türk şirketinden 50 bin ton domates alınmasına yönelik yasal düzenlemeler yapılıyor. Belgelerin onaylanması üzerinde çalışılıyor" dedi.

Diğer taraftan bunun karşılığında Rus ve Türk yetkililerin, 21 Ekim'de hükümetlerarası komisyon toplantısı çerçevesinde yapacakları görüşmelerde, Rusya'da üretilen tavuk eti ve kırmızı etin Türk pazarına satılmasıyla ilgili yasağı da ele alacaklarını kaydeden Novak, "Ticari bariyerler kalkmalı" ifadelerini kullandı.
Domates, Türk F-16'larının Kasım 2015'te bir Rus uçağını düşürmesi nedeniyle Rusya'nın Türkiye'den alımını durdurduğu bir dizi tarım ürününden biriydi.

İlişkilerin 2016 ortasında düzelmeye başlaması ardından Rusya, birçok ürünün Türkiye'den alımına yönelik yasağı aşamalı olarak kaldırdı.

Fakat domatese yönelik yasak devam etti. Bunun nedeni, Türkiye'ye yönelik yasağın ardından Rusya'da yerli domates üreticilerine büyük krediler verilmesiydi.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201710181030651486-novak-rusya-turkiye-domates-anlasma/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter