MKEK-ELROKSAN Geleceği Var mı?

Başlatan ocay, Kas 30, 2015, 08:43 ÖS

« önceki - sonraki »

ocay

MKEK ELROKSAN Roket fabrikası SAGE'den ve diğer kaynaklardan aldığı know how ile bazı ürünlere sahip

66mm HAR/LAW Roket
70mm hava-yer roketleri
107 mm topçu roketi
122mm 'kısa menzilli" topçu roketi
Eryx Tanksavar füze
Mayın Geçiş Roketleri

Aslında hem piyade, hem hava araçları hem de karadan karaya roket üreten bir firma.

Gel gelelim

1. Tasarım ARGE-ÜRGE yeteneğinden yoksun
2. Ürün yelpazesi dar ve demode

Olması dikkat çekici.

Bence bu firma tipik MKEK ataletinden kurtulursa ROKETSAN'la rekabet edebilir bir hale getirilebilir.

ELROKSAN bazı eski SAGE projeleri ile ürün yelpazesini geliştirebilir başlangıç olarak. Ardından örneğin Eryx'in uzun menzilli bir versiyonu ve yeni nesil çok amaçlı tek er roket sistemleri ile devamı gelebilir.

Umarım savunma sanayimiz aktif bir firma kazanır Mesajı Paylaş

turkdefence

Tapasan'ın Roketsan'a devredilmesi gibi Elroksan da Roketsan'a devredilip Roketsan daha da büyütülse daha makul olmaz mı?

Tabii bana kalırsa tüm TSKGV şirketleri tek Holding çatısı altında toplanmalı ama, bunu söyleyenleri dinleyen henüz çıkmadı. Mesajı Paylaş

geophysics

Mkek 2 ya da 3'e bölünmeli.

Ağır silah ve mühimmat grubu Roketsana, hurdalık vs.. demir işleri özele,hafif silah grubu da yine özele gidecek şekilde. Mesajı Paylaş

HDS

Roketsan'ın Elroksan tesislerine ve kadrosuna ihtiyacı var mı emin değilim. ElRoksan'ın sahip olduğu yakıt teknolojisi çok demode artık aslında.

Ama koca tesistir, dönüştürülebilir. Mesajı Paylaş

putty

Ara 01, 2015, 11:09 ÖÖ Last Edit: Ara 01, 2015, 11:13 ÖÖ by putty
MKE de on binlerce kalem üretim işi vardır benim tahminimce.
Kimisi beş yılda bir üretiliyordur kimi senede 100 tane üretiliyordur. Bu sığ angarya işlerden bunalmış bir firma MKE. Dayamışlar ordunun bütün angarya işlerini kafasını kaldıramıyor. MKE nin gelişebilmesi için TSK leri bana şu lazım deyince ben onun üretimini bıraktım satmıyorum artık demesi gerekir. Yada müşteri ile yıllık satın alma mecburiyeti olan ürünler üretmeli. En az üretilen ürünü bile yılda 2000 taneden az satın alırsan üretimini bırakırım demesi gerekir. Dayamışlar incik boncuğu adamlara kafayı çeviremiyorlar. Zaten ürettikleri ürünler pahada hafif yükte ağır şeyler karı hem işin doğasından dolayı hemde kamu yararından dolayı minumumdadır. Birde bu dağınık üretimden dolayı verimsizlik vardır. Arçelik e hadi 1975 deki tv nin şu parçasını ver 82 model buzdolabından 15 tane ver 85 model radyodan 40 tane ver deseler Arçelik para kazanabilirmi. Yada arçeliğe görev olarak dünyadaki her ev aletini yap bana senede şundan 3 tane bundan 120 tane ver deseler. Birde bunları geliştir yenile deseler birde araştırma yap yeni şeyler bul deseler hangi birini halletsin karlılığı koruyarak. MKE de yönetici olmak öğürmeye yakın bir görevdir kesin.
Mesajı Paylaş

swat

Elroksan gibi bir firmanın şu anda Roketsan gibi bir firmaya yetişmeye çalışmasını düşünmek öncelikle Elroksan'ı çok zorlar MKE'nin içerisinde oluşabilecek bir değişim rüzgarına dahil etmek daha mantıklı olur.

Elroksan'nın ürettiği ürünlerin tamamı demode mesela 122mm Roketlerin geliştirilmesi görevi verilip ÜR-GE için bir hareket kazandırılabilir.

AR-GE kısmında ise bu kuruma yakışacak silah belli Alman Panzerfaust III gibi termobarik başlıklı bir tek er silahı RPG'lerin yerine milli bir çözüm olarak Elroksan tarafından geliştirilmesi belki mümkün olabilir. Tabi mühendislikte aşmış üstadlar daha iyi bilir.

Mesajı Paylaş

ocay

Suriye ve Yemen'de 40 yıllık SACLOS güdüm teknolojisini kullansn tanksavar silahlarının başarısını görünce ElRoksan'ın bu tip silahlara yatırım yapması mantıklı olabilir.

Milan-Metis-Konkurs gibi bir iki kişi tarafından taşınan silahlar ve TOW/HOT/Shtrum gibi araç üstü silahlar farklı harp başlıkları ile

-Tandem HEAT
-HE FRAG
-Thermobaric

geliştirilebilir. Bunlar Roketsan'ın OMTAS gibi pahalı sistemlere komplemanter olarak piyade destek silahı olarak düşünülmeli bu yüzden oldukça ucuz olmalı. Mesajı Paylaş

putty

Bende bunu söylüyorum hep işte.
OMTAS diye tutturduk gidiyoruz. Güzel bir şey tabi geleceğin teknolojisi bu ABD de bununla meşgul Avrupa da ama onların elinde Tow, Milan gibi kendilerine keyifle uzun dönemli uğraşma imkanı tanıyan güvenilir faydalı ve oldukça da basit silahlar var. Bizimde Milan veya Tow gibi Saclos  tanksavar füzesine ihtiyacımız var. İran bile yapmış bizde yapabiliriz.
Bence şimdi başlasak yine OMTAS dan önce operasyonel Saclos tanksavar yapabiliriz. Bütün renkler tükendi sanki bir tek fıstıki yeşil kaldıda OMTAS a başladık anlamıyorum
Ocay ve ben böyle düşünüyoruz

Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter