Soğuk Savaş: Yeniden

Başlatan theavengers, Eyl 28, 2015, 08:21 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Alkyone

#285
Haz 07, 2018, 05:34 ÖS Last Edit: Haz 08, 2018, 11:10 ÖÖ by Alkyone
NATO Ukraynayı üyeliğe kabul etmek için hazırlıklarını hızlandırdı.
https://twitter.com/USNATO/status/1004722916011991042

Bu arada Putin Ukrayna'nın Dünya kupası esnasında ayrılıkçı bölgelere saldırı düzenlemesi durumunda bunun sonuçlarının ağır olacağını açıkladı.  
https://tr.sputniknews.com/rusya/201806071033761733-putin-direkt-hat-sorulari-yanitliyor/#article_item_1033769626

NATO eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Alman gazetesi Die Welt'e verdiği röportajda, "Rusya şu anda Ukrayna'ya asker gönderme çalışması içinde, NATO, Rus tankların saldırısına karşı koyabilir. Ruslar Ukrayna'ya hücum ederse NATO Rus tanklarının rahatlıkla vurabilir" dedi.
https://www.timeturk.com/nato-eski-genel-sekreteri-rusya-ukrayna-ya-girerse-karsilik-veririz/haber-910458

Direk Hat programı kapsamında halkın sorularını yanıtlayan Putin Suriye de uzun vadeli kalmayı düşünmediklerini istemeleri halinde hızlıca Suriyeyi terk edebileceklerini açıkladı  
https://tr.sputniknews.com/rusya/201806071033761733-putin-direkt-hat-sorulari-yanitliyor/

NATO'dan Rusya'ya karşı yeni önlem

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rusya Ukrayna'ya girerse buna karşılık verebiliriz dedi. Gözler NATO üyesi ülkelerin savunma bakanlarının Perşembe günü Brüksel'de yapacağı toplantıya çevrildi. Bu topantıda görüşmelerin iki gün süreceği belirtilirken, "Four Thirties" (Dört Otuzlar) isimli yeni bir inisiyatife onay verileceği ifade eidliyor.

Söz konusu inisiyatif kapsamında NATO bünyesinde 30 kara taburu, 30 hava filosu ve 30 savaş gemisinin 30 gün içerisinde harekata hazır hale getirilmesi mümkün olacak. İnisiyatif, 30 bin birlik, 300 uçak ve en az 30 savaş gemisi ve denizaltıyı kapsayacak.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Perşembe günü konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, "Kestirilmesi daha zor hale gelen bir dünyada, doğru yerlerde doğru güçlere sahip olduğumuzdan emin olmalıyız" dedi. Stoltenberg daha önce "İhtiyaç halinde hızlıca konuşlandırılabilmeleri için NATO silahlı kuvvetlerinin harekata hazırlığını artırmak için farklı tedbirleri tartışıyoruz" demişti. Bakanların görüşmeler kapsamında Almanya'nın Ulm ve ABD'nin Norfolk kentlerinde kurulması planlanan yeni komuta merkezlerine resmi olarak yeşil ışık yakması bekleniyor. Söz konusu merkezlerde bin 200'ü aşkın yeni personel istihdam edilecek.
"NATO komuta yapısını geleceğin getireceği zorluklara adapte ettiklerini" söyleyen Stoltenberg, "NATO korkmuyor ancak NATO uyum sağlamak zorunda. Ve NATO tarihteki en başarılı ittifak olarak kalmaya devam etmemizi sağlamak zorunda" şeklinde konuştu.
Savunma bakanlarının gündemindeki olası önlemler, resmi olarak gelecek ay NATO liderler zirvesinde su yüzüne çıkacak.
https://www.timeturk.com/nato-dan-rusya-ya-karsi-yeni-onlem/haber-910863 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

ABD'den Ortadoğu'ya ilk F-35 sevkiyatı

ABD Deniz Piyadeleri Komutanlığı'nın dikey iniş-kalkış yapabilen bir F-35B tipi savaş uçağının eşlik ettiği Essex Amfibi Hazırlık Grubu gemilerini Ortadoğu ve Pasifik bölgesine sevk ettiği bildirildi.

Merkez Kuvvetler Deniz Piyadeleri Komutanlığından Amerikan medyasına yapılan açıklamada, üç gemiden oluşan Essex Amfibi Gemi grubunun 6 aylık bir görevlendirmeyle Ortadoğu'da faaliyet gösteren 5'inci filo ile Pasifik bölgesinde faaliyet gösteren 7'inci filo bünyesindeki 6 aylık görev için geçen hafta San Diego'dan ayrıldığı duyuruldu.
Gemi grubuna 13'üncü Deniz Piyadeleri Sefer Birliğinde görevli dikey kalkış-iniş yapabilen bir F-35 uçağının eşlik ettiği bilgisini de paylaşan yetkililer, gemi grubunda 5 bin askerin görev yapacağını kaydetti.

ABD'nin aktif operasyonlarının olduğu Ortadoğu'ya yönelik bu sevkiyatta, F-35B uçağının bu ülke tarafından ilk kez bir savaş alanında kullanacağı yorumlarını beraberinde getirdi.

https://tr.sputniknews.com/abd/201807171034329230-abden-ortadoguya-ilk-f35-sevkiyati/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Suriye'deki hedefleri vuran Rus fırkateyninden ABD denizaltısına Akdeniz'de sıcak takip

Suriye'deki terörle mücadele faaliyetlerine katılan Rusya Karadeniz Filosu'na ait Amiral Essen fırkateyninin nisan ayında Akdeniz'deki görevi sırasında ABD'nin USS Ohio denizaltısını yakın mesafeden takip ettiği belirtildi.

İzvestiya gazetesinin Rus ordusundan kaynaklara dayandırdığı haberine göre nisanda Akdeniz'deki görevi sırasında USS Ohio'yla karşılaşan Amiral Essen fırkateyninin mürettebatı, 2 saati aşkın bir süre denizaltıyı takip etti.
Rus mürettebat, sıcak takip sırasında USS Ohio'nun tüm ana parametrelerini kaydetti.

Amiral Essen, mart ayında Akdeniz'e gitmiş ve haziran sonunda Sivastopol'deki üssüne dönmüştü.

Amiral Essen gemisi, Suriye'deki terörle mücadele operasyonlarına militanlara ait hedeflere Kalibr tipi kruz füzeleri fırlatarak destek vermişti.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201808101034691994-suriyedeki-hedefleri-vuran-rus-firkateyninden-abd-denizaltisina-akdenizde-sicak-takip/ Mesajı Paylaş

Alkyone

#288
Ağu 15, 2018, 05:16 ÖÖ Last Edit: Ağu 15, 2018, 05:18 ÖÖ by Alkyone
Amerika Dünya'ya 80'li yılların Soğuk Savaşını getirmeye hazırlanıyor.

Yeni Pentagon bütçesinde Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması, Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması ve Açık Sema Gözlem ve Gözetleme Antlaşmaları için bütçe ayrılmadı. Açık Sema Gözlem ve Gözetleme Antlaşmasının askıya alınması kesinlik kazanmış durumda. INF ve START antlaşmalarının ise kaderi; Trump bu antlaşmaların "Amerikan ulusal güvenlik çıkarlarına uygundur" değerlendirmesini yapıncaya kadar askıya alındı.
https://www.timeturk.com/abd-rusya-ile-iki-anlasmayi-askiya-aldi/haber-945370

Yeni onaylanan Pentagon bütçesinde Amerikanın Baltık hava devriyelerinin hava savunma görevlerine evrilmesi de yer alıyor
https://twitter.com/LukasTraki/status/1029376973485879297 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Southwater

Soğuk Savaş geliyor deniyorsa eğer, ABD Prezidanı, TC gibi çok önemli bir devleti neden bu kadar baskılıyor?
Resmen Şangay'a, Moskova'ya gönderiyor?
ABD'li bir diplomat veya istihbaratçı olsanız, böyle bir politikayı/kumpası destekler misiniz?
Bu adamın başkan seçilmesinden bu yana, her şeyi saçma. Mesajı Paylaş

Atılgan

ABD, Rus tehdidine karşı 'Atlantik Filosu'nu yeniden kuruyor

ABD Donanması, Rusya'nın artan denizaltı hareketliliğine karşı Atlantik Okyanusu'ndaki muharip filosunu yeniden teşkilatlandırma kararı aldı.ABD'de yayın yapan Politico internet sitesinde yer alan habere göre ABD Donanması, 2011 yılında etkinliğine son verilen Virginia eyaletine bağlı Norfolk kentinde konuşlu 2. Filo'nun yeniden kurulduğunu açıkladı.

"RUSYA VE ÇİN'İN MEYDAN OKUMASIYLA KARŞI KARŞIYA"

Operasyon bölgesi ABD'nin doğu kıyıları ile Arktik bölgesini içeren 2. Filo Komutanlığı'na yeniden gemiler, hava araçları ve deniz piyadelerinden oluşan çıkarma personeli atanacağı belirtildi. Adımın, Atlantik Okyanusu'nda son dönemde artan Rus denizaltı hareketliliğinin ardından gelmesi dikkati çekti. ABD Donanması Filo Kuvvetleri Komutanı Amiral Chris Grady, Norfolk limanında demirli USS George H.W. Bush gemisinde yaptığı konuşmada, ABD Donanmasının son dönemde Soğuk Savaş'ın sonundan beri rastlamadığı düzeyde eşdeğer güç baskısıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, "Denizdeki kontrolümüz ve güç aktarma kapasitemiz, ulusal güvenliğimizin iki ana unsuru, yeniden yükselişe geçen yabancı güçlerin, yani Rusya ve Çin'in meydan okumasıyla karşı karşıya." dedi.

Filonun yeniden kurulmasıyla ilgili emri bu yıl başında veren ABD Donanma Operasyonları Başkanı John Richardson da ABD'nin kimseyle kavga arayışında olmadığını vurgulayarak, "Ancak fiili gerçeklik donanmanın Atlantik bölgesinde büyük ölçekli bir okyanus manevra savaşına hazırlıklı olmasını gerektirmektedir." ifadelerini kullandı.

https://www.denizhaber.com.tr/abd-rus-tehdidine-karsi-atlantik-filosunu-yeniden-kuruyor-haber-83902.htm Mesajı Paylaş

Merkator

Akdeniz casus uçak kaynıyor

Rusya, Suriye'deki iç savaşa müdahale ettiği Eylül 2015 tarihinden beri en büyük savaş gemisi filosunu (17 gemi, 2 denizaltı) Akdeniz'e indirirken, ABD donanmasının da Doğu Akdeniz'deki yoğunluğunu arttırdığı iddia edildi.

Öte yandan Akdeniz'de casus uçakların yoğunluğu da dikkat çekici. ABD Donanmasına ait 157326 kuyruk numaralı P-3 Orion deniz devriye ve anti deniz altı uçağı ve 168438 kuyruk numaralı P-8A Poseidon tipi casus uçağı yoğun mesai yapıyor.

P-8A uçağının anti denizaltı, anti yüzey savaş uçağı özelliği bulunuyor. P-8A, potansiyel düşman denizaltılarını aramak için alçak irtifa ve geniş alan için yüksek irtifa aramalarını başarı ile yapmasının yanı sıra okyanus üzerinde son derece düşük irtifalarda çalışacak şekilde tasarlandı. Su üstü ve altı hedefler için kullandığı en önemli silah sistemi ise MK-54 torpidoları ve AGM-84 Harpoon füzeleri.

http://www.kokpit.aero/akdeniz-casus-ucaklar Mesajı Paylaş

nokta

ABD, Yunanistan'daki Askeri Varlığını Artırmayı Düşünüyor

Rus Sputnik'e göre ABD, Akdeniz merkezli olarak sıcak noktalarda istihbarat çabalarının artacağını düşünerek Yunanistan'daki araştırma yeteneği ve asker sayısını artırma olasılığını araştırıyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford Salı günü Atina' da gazetecilere verdiği demece göre Yunan yetkililer ABD 'nin ek üslere erişimini genişletmeyi düşünüyor. Pentagon'un iç haber servisi Stars ve Stripes'den alıntı yapan Sputnik, ABD silahlı Kuvvetleri, Souda Körfezi ve Yunanistan'daki Larissa Hava Kuvvetleri Üssü'nde Deniz Destek Faaliyetleri de dahil olmak üzere Yunanistan'daki çeşitli üslerden zaten "faydalandı" ifadesine yer verdi. Sputnik'in bildirdiğine göre, Dunford Çarşamba günü "Biz ... Souda Körfezi'nden yararlandık - bu bölgedeki kritik bir altyapı parçası ve Yunanistan, özellikle ABD için, Avrupa'da yerleşik güçlerimiz için eğitim olanaklarını genişletmeye de açık" dedi. Dunford, "Eğer coğrafyaya bakarsanız ve şu anda Libya'daki mevcut operasyonlara ve Suriye'deki mevcut operasyonlara bakarsanız, (ve) Doğu Akdeniz'deki potansiyel operasyonlara bakarsanız, buradaki fırsatlar [Yunanistan'da] oldukça önemlidir" diye ekledi.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-yunanistan-daki-askeri-varligini-artirmayi-dusunuyor/6982/1 Mesajı Paylaş

Terra

Fransa'dan Rusya'ya 'uzayda casusluk' suçlaması

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, geçen yıl bir Rus uydusunun, Fransız-İtalyan ortaklığında faaliyet sürdüren bir askeri iletişim uydusuna yönelik casusluk denemesinde bulunduğunu söyledi.

Bakan Parly, Toulouse kentindeki Fransız Ulusal Uzay Etütleri Merkezi'nde konuştu.

Konuşmasında güvenlik ve askeri iş birliği konularına değinen Parly, "Athena-Fidus dünya üzerindeki seyrine normal şekilde devam ederken, bir başka uydu biraz yakınlaştı, biraz fazla yaklaştı." ifadelerini kullandı. Parly, bu uydunun ne tür faaliyetlerde bulunduğu bilinen bir Rus uydusu olduğunu sözlerine ekledi.

Rus uydusunun aşırı yakınlaştığını belirten Parly, "Komşusunu dinlemeye kalkışmak sadece dostluğa aykırı bir tutum değil, aynı zamanda bir casusluk hareketidir." sözleriyle, Louch-Olymp isimli Rus uydusunu yakından izlediklerini ifade etti.

Fransız bakan, 2014'ten beri görevde olan Athena-Fidus uydusunun iletişim sağlama, bilgi alışverişinde bulunma ve güvenliği sağlama gibi amaçlarla kullanıldığını bildirdi.

https://www.dunyabulteni.net/dubam-avrupa/fransa-dan-rusya-ya-uzayda-casusluk-suclamasi-h428555.html Mesajı Paylaş

nokta

ABD, Avrupa Ordusunu Harekete Geçirdi, Almanya'daki Birimleri Yeniden Yerleştirdi

ABD, Avrupa Komutanlığı'na atanan operasyonel düzeydeki ordu gücünü Avrupa Ordusunu, Almanya'daki yeni birimleriyle harekete geçirecek. Bu denizaşırı güç yapısı değişikliğinin kararı, ABD Ordusu'nun sayılarını artırmak için yönettiği 2017 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nda alındı.

Avrupa'da kalıcı olarak harekete geçirilen yeni kuvvetler, ABD'den yeniden yerleşen birimlerden ziyade yeni birim aktivasyonlarından kaynaklanacak. Bu güçlerin eklenmesi, Avrupa'da ABD'nin ordu  hazırlık seviyesini arttırmayı hedefliyor.

Avrupa'daki ordunun genel büyümesi, yaklaşık bin.500 yeni askeri ve aile üyelerini Almanya'ya getirecek. Bu yeni birimler faaliyete geçtikçe, ek destek birimleri de Almanya genelindeki topluluklara katılacak.

Grafenwöhr'de konuşlandırılacak yeni birimler arasında bir arazi topçu tugayı merkezi; iki roket taburları; ve ek destek birimleri yer alacak. Ansbach'ta konuşlandırılacak yeni birimler arasında kısa menzilli hava savunma taburu ve ek destek birimleri bulunuyor.

Yeni ünite aktivasyonlarının 2018'de başlaması ve Eylül 2020'ye kadar tamamlanması planlanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-avrupa-ordusunu-harekete-gecirdi-almanya-daki-birimleri-yeniden-yerlestirdi/6998/1 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

#295
Eyl 10, 2018, 01:41 ÖS Last Edit: Eyl 10, 2018, 02:07 ÖS by HARZEMŞAH
Bu haber, ABD ve Rusya birleşir, Türkiye'ye karşı ortak hareket eder diye düşünen, kaygılanan arkadaşlar için bir uyandırma zili mahiyetinde.

Tıpkı geçen hafta Atlantik Okyanusunda, yıllar önce lağvettiği  2.Filoyu yeniden oluşturacağını açıkladığı gibi.

ABD ve Rusya sadece Suriye'de karşı karşıya değiller ki anlaşsınlar... Mesajı Paylaş

HDS

"2nd Fleet" Hocam.. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Telefon klavyesi üstadım... :)
Düzelttim... Mesajı Paylaş

Trilogy

Pentagon, Avrupa'ya yüzyılın en büyük mühimmat sevkiyatını gerçekleştirdi

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) Almanya'daki Ramstein Hava Üssü'ne bu ay içinde çeşitli silah ve mühimmat dolusu yaklaşık 100 konteyner sevk ettiği öğrenildi.

Üssün sitesindeki verilere bakıldığında, sevkiyatın Pentagon'un Yugoslavya'ya bombardımanlarda kullanılmak üzere yaptığı 1999 mühimmat sevkiyatından bu yana Avrupa'ya yönelik gerçekleştirdiği en büyük sevkiyat olduğu görülüyor.
Sitede yer alan açıklamada, konteynerlerin içeriğinin 'saldırgan aktörler tarafından gelebilecek tehditlerin karşısında hızlı tepki verebilmeyi' amaçladığı belirtildi.

ABD'nin İkinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyaletine havaalanı olarak kurduğu Ramstein Hava Üssü, ABD'nin Avrupa'daki hava gücünün ve NATO'nun lojistik tesislerinin merkezi olarak kullanılıyor.

https://tr.sputniknews.com/abd/201810281035872392-pentagon-avrupa-en-buyuk-muhimmat-sevkiyati/ Mesajı Paylaş

Alkyone

Rusya'dan Avrupa'ya 'füze' mesajı


Putin, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile görüştükten sonra düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilme kararına ilişkin sorularını yanıtladı.
Daha önce Anti Balistik Füze Sistemi Anlaşması'nın şimdi ise Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın ortadan kaldırılmasından endişe duyduklarını belirten Putin, "Bütün bunlar ortadan kaldırıldığında silahsızlanmanın büyümesini sınırlayacak bir şey kalmayacak. Öyleyse durum bence son derece tehlikeli olacak. Silah yarışından başka hiç birşey kalmayacak." ifadelerini kullandı.

ABD'nin her halükarda anlaşmadan çekilmesi halinde Avrupa'nın ne yapacağı sorusunun ortaya çıktığını dile getiren Putin, "Esas soru şu: Bu yeni ortaya çıkan füzelerle (Avrupa) ne yapacak? Bu füzeler eğer Avrupa'ya teslim edilirlerse, doğal olarak, biz de aynı şekilde cevap vermek zorunda kalacağız. Bunu kabul eden Avrupa ülkeleriyse kendi topraklarını olası bir misilleme saldırısı riski altına soktuklarını anlamak zorunda kalacaklar. Bu çok açık." diye konuştu.
https://www.dunya.com/dunya/rusyadan-avrupaya-fuze-mesaji-haberi-430790

Almanya soğuk savaşta taraf tutmuyor diyen arkadaşlar hala burada mı  :)
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter