TUSAŞ AKSUNGUR’dan Kanatlı Güdüm Kiti atışı

Başlatan Hard-Kill, Nis 24, 2021, 12:45 ÖS

« önceki - sonraki »

dustdevil

SOM'a da zam geldi o zaman, size 1 milyon dolara olur.

Mesajı Paylaş

dustdevil

May 03, 2021, 09:19 ÖÖ Last Edit: May 03, 2021, 09:35 ÖÖ by dustdevil
Garrett Reim 25 Ağustos 2020

ABD Donanması (USN), deniz mayınlarını uzun menzillere hava yoluyla ulaştırmak için kullanılabilecek teknolojiler için pazar araştırması yapıyor.

Servis, 20 Ağustos'ta yayınlanan "Deniz Mayınlarının Uzun Menzilli Havadan Teslimi" talebinin bir parçası olarak hangi şirketlerin havadan deniz mayınlarını tasarlama, üretme ve test etme kabiliyetine sahip olduğunu bilmek istediğini söylüyor.

Quick Strike genişletilmiş menzilli mayın, Andersen Hava Kuvvetleri Üssü Guam'daki bir B-52'den asılı duruyor

Kaynak: ABD Hava Kuvvetleri

Bir Quickstrike Extended-Range deniz madeni, Guam'daki Andersen AFB'de bir B-52'den asılı duruyor

USN, "Savaşçı komutanlar, deniz mayınlarını çekişmeli ortamlara doğru bir şekilde yerleştirme yeteneğine ihtiyaç duyuyor" diyor. "Mevcut madencilik kapasitesi, eski, hava yoluyla gönderilen Quickstrike serisi madenleri içerir. Mayın döşeme uçakları, mayınları teslim etmek için düşük irtifada ve hızda planlanan her mayın tarlasının üzerinden doğrudan uçmalı ve bu da uçağı düşman uçaksavar silahlarına karşı savunmasız bırakmalıdır. "

Bunun yerine servis, bu mayınların uçaktan güvenli bir mesafeden fırlatılıp hedef bölgeye, muhtemelen bir seyir füzesi gövdesi içinde veya bir jet motoru ve kanat kiti eklenerek uçurulabileceğini öne sürüyor. Donanma, minimum 100nm (185km) menzilinde en az 227kg (500lb) patlayıcı yük taşıyabilen bir silah istiyor. İdeal olarak, 907 kg'lık patlayıcı yükü 100 nm'nin ötesine taşıyabilen bir silah istiyor.

USN, hizmet içi Quickstrike deniz mayınları ailesinden hedef tespit, güvenlik ve silahlanma cihazlarını kullanan tasarım konseptleriyle de ilgileniyor.

Quickstrike deniz mayınları, Müşterek Doğrudan Saldırı Mühimmatı (JDAM) rehberlik kitleri ve bir su altı hedef tespit cihazı ile güçlendirilmiş genel amaçlı bombalardır. Deniz mayınları havadan atılacak ve deniz tabanına sığ suda - 12-61m (40-200ft) derinliklerde uzanacak şekilde tasarlanmıştır.

Quickstrike, bir geminin metal gövdesi silahın manyetik sensörünün yakınından geçtiğinde, belirli hareketler sismik sensör tarafından tespit edildiğinde veya belirli sesler akustik sensörler tarafından alındığında patlar. Bazen deniz mayınları üçünün bir kombinasyonu tespit edildiğinde patlar.

Quickstrike deniz mayınlarını döşemek zor olabilir ve uçakları düşman kuvvetlerine yaklaştırabilir. Güvenli bir mesafeyi korumak için USN, silahın hedefine kaymasını sağlayan bir kanat içeren bir varyant olan Quickstrike Extend-Range (ER) geliştirdi. ABD Hava Kuvvetlerine göre kanatlı deniz mayını, 35.000 ft'den fırlatıldığında 40 nm'den fazla kayabilir.

Quickstrike ER'nin dayandığı JDAM bombaları, Lockheed Martin F-35A gizli avcı uçağından Boeing B-52 bombardıman uçağına kadar pek çok farklı uçakta kalifiye olduğundan, ABD ordusunun denizi fırlatmanın çeşitli yolları vardır. benim.

F-35A'lar en büyük iki JDAM'ı dahili olarak taşıyabilir. Bu, deniz mayınlarının sofistike düşmanlara kesin olarak yerleştirilmesine izin verebilir.

USN'nin Deniz Madenlerinin Uzun Menzilli Havadan Teslimi projesi, Boeing'in Şubat ayında Powered JDAM konseptini yeniden canlandırmasından yaklaşık altı ay sonra gerçekleşti. Bu konsept, silahın kanatlı versiyonuna küçük bir jet türbin motoru ekler. Boeing daha önce Powered JDAM'in menzilini belirtmeyi reddetmişti, ancak bunun 200 nm'den fazla menzile sahip olan Lockheed Martin AGM-158 Müşterek Havadan Karaya Uzaklaşma Füzesinin menziline benzer olacağını belirtti.

Nihayetinde, uzun menzilli hava deniz mayınları, Çin'in Tayvan'ı işgalini engellemek de dahil olmak üzere ABD Savunma Bakanlığı için bir dizi senaryoda yardımcı olabilir. Böyle bir saldırı, Çin'in 112 mil genişliğindeki Tayvan Boğazı boyunca binlerce askerin yanı sıra tanklar ve diğer zırhlı araçlar taşımasını gerektirecektir. İstila gücünün karaya çıkacağı limanları ve diğer sahneleme alanlarını madencilik yapmak, böyle bir saldırıyı yavaşlatabilir.

https://www.flightglobal.com/fixed-wing/us-navy-researches-long-range-aerial-sea-mine/139894.article

--------------------

https://www.thedrive.com/the-war-zone/23705/b-52-tested-2000lb-quickstrike-er-winged-standoff-naval-mines-during-valiant-shield

JDAM-ER ile mayınlama ile alakalı iki link. Buna turbojet eklesek riske girmeden Yunan su yollarını, Azak denizi girişini, Süveyş kanalı önünü falan yüzlerce KGK-TJ ile mayınlayıp kapatabiliriz ama ne gerek var değil mi şimdi yeni konsept çıkarmaya....

Mesajı Paylaş

HDS

Senelerce ucunda arayıcı olan balistik füzeye şüphe ile yaklaştık. Şimdi herkes balistikçi. :) Mesajı Paylaş

dustdevil

May 03, 2021, 09:46 ÖÖ Last Edit: May 03, 2021, 09:52 ÖÖ by dustdevil
Ben eskiden beri balistikçiyim (+güdüm), zamanında tek üretebildiğimiz o olduğu içindir belki :)

O zaman bu tür şeyleri önerince hiç destek mesajı geldiğini hatırlamıyorum, otomatik olarak şu cevap gelirdi:
- balistik füze korku, diktatör silahı
- CEP yüksek
- ben cruise füzelerini daha çok beğeniyorum
- Hitler de V2 ile denemişti etki etmemişti
- Saddam da şunu yapmıştı

Oysa bu zamanlar GPS güdümlü topçu roketleri (G-MLRS) vs bile vardı.

Önemli olan fikirlere açık olmak, kafadan böyle garip sebeplerle reddedince 10-20 yıl sonra başkası yapıyor.

Şöyle bir cevap bekliyorum:

Mesajı Paylaş

sRonin

@dustdevil som'u bilmem ama kgk ucuz değil. kgk'ya yapılabilecek en kolay modifikasyon lazer arayıcı takmak olur. boeing'in jadam satışının yanında biz hala 500-1000 li adetlerle sadece tsk yı besleyebiliyoruz. maliyetler ortada.

bu arada merak edenler için powered jdam-er https://www.airforcemag.com/power-jdam-boeings-new-alternative-to-cruise-missiles/

Mesajı Paylaş
PATCH KOLEKSİYONCUSU

dustdevil

May 03, 2021, 10:59 ÖÖ Last Edit: May 03, 2021, 12:22 ÖS by dustdevil
@sRonin KGK fiyatı nedir? Ve SOM fiyatını (karşılaştırma adına) neden bilmiyorsun?

ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk Yaşar: SOM füzesinin milyon doların üzerinde bir fiyatı var.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/roketsandan-milyon-dolarlik-uretim/1123909

Neden KGK'ye lazer arayıcı takabiliyorum ama UMTAS sensörü takamıyorum? Yine maliyet etkin olmadığı için mi, UMTAS ile araç vurmak için maliyet etkin ama KGK'ye ekleyince mi pahalı oluyor....

KGK zaten pahalı ise benim tezim daha da güçleniyor çünkü motor/KGK fiyatı azalıyor, (KGK zaten üretiliyor ve envanterde olacak, modüler olarak motor+ opsiyonel sensör ekleyeceksin) daha az yatırım ile daha uzağı vurmuş oluyorsun. 50-100 km'yi 1 birim fiyata vurabiliyorsan 150-200km ötesini 1.5 birim fiyata vuruyorsun.

Örnek Spice:

https://www.rafael.co.il/wp-content/uploads/2020/02/Spice-1000-2000.pdf
Mesajı Paylaş

putty

Fiyat dediğin nedirki devletin Tübitak'ı geliştiriyor devletin Roketsan'ı üretiyor devletin askeri satın alıyor devletin bir cebinden öbür cebine giriyor çıkan tek para personelin maaşları onlarda bakkala manava gidiyor onunda birazı vergi olarak kasaya geri dönüyor. Finansal okur yazarlığımın bu paragraf ile kötü görüneceğinin farkındayım ama ben böyle bakıyorum olaya Mesajı Paylaş

dustdevil

Hangisi doğru yaklaşım?

A) KGK zaten pahalı idi, motor ve sensör eklemek daha da pahalı yaptı. KGK-TJ/KGK maliyet oranına bakınca maliyet etkin değil. Onun yerine 5-10 kat pahalı ama daha kapasiteli SOM atayım.

B) KGK zaten envanterde idi, bunu kargo mühimmatı olarak kullanıp modüler halde geliştirince göreve göre sensör, motor, savaş başlığı ekledik, önümüzde yeni taktik olasılıklar açıldı, esnekliğimiz ve etkinliğimiz arttı. Bunu da çok para harcamadan yaptık, çeşitli platformlara kolay entegre ettik. Modüler olduğu için zaman içinde geliştirdik. Mesajı Paylaş

sadalone

Dediğim gibi KGK için bence ufak bir katı yakıt booster güzel olur.

Jet motorlu olarak KGK-LR'ye takmak düşünülebilir..JSOW-ER'de olduğu gibi.

Kuzgun'a takılması planlanan turbojet motor düşünülebilir bu iş için.

Kuzgun muadili Spear3'de TJ150 kullanılıyor ve ayanı motor JSOW-ER'de de kullanılıyor. Mesajı Paylaş

HDS

TJ90 vs gibi basit Turbojet motorlar aslında tasarımı bir oturtunca buzdolabı kompresörü yapmaktan daha zor şeyler değiller. Hele ki şimdi katmanlı imalat gibi güzellikler de var. Versinler bir firmaya, yapsın işte. Mesajı Paylaş

sRonin

May 03, 2021, 08:30 ÖS Last Edit: May 03, 2021, 08:35 ÖS by sRonin
Ben kgkya Tj takmayalım demedim şuanki maliyetlerle fizible değil dedim. 50k$ çok iddialı bir rakam kgk için.

Hocam kuvvet ucuz pahalı farketmez işimi görsün Ssb ucuz olsun derdinde ama bu ülkede bu maliyetlerle hiçbir şey ucuz olmuyor maalesef. Çoğu komponentin yerlisi ithalinden daha pahalı.

Bu arada @putty kgk yı Roketsan değil kale üretiyor. Adet artmadıkça fiyat düşmez. Düşemez. Bu arada kör oldum :) :) abi birçok şey yurtdışından ithal ediliyor nerede o cepten o cebe Mesajı Paylaş
PATCH KOLEKSİYONCUSU

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter