TUSAŞ ANKA İnsansız Hava Aracı

Başlatan 7Skies, Eyl 28, 2015, 06:26 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

petibor

#480
May 14, 2019, 01:58 ÖS Last Edit: May 14, 2019, 02:01 ÖS by petibor
O yüzden satcom suzunuda satmıyor zaten ABD İsrail filan. En satmak isteyen Türkiye çok zorlarsa SATCOM suz satabilir ama az ahlağı varsa onuda satmaktan geri kalıyor bile olabilir. Ukrayna ya sattım diyebiliriz ama o işte en zorlama halimizle olabilecek bir satıştır. Kısacası bence biz silahlı iha yı vitrinimize koymadık ürün olarak. Stratejik dostluklarla ancak Ukrayna Azerbaycan filan isterse olabilri yoksa mesela Nijerya silahlı iha isterse bizim böyle bir ürünümüz yok bence. İsteyene silahsız öneriyoruz ondan alacak almayacak haberleri geliyor sonra almıyorlar bence. Yoksa böyle ürün satılmazmı hiç akıl var mantık var her ülkenin hayaldir bu uçaklar. Silahlarıda şahane üstelik kapış kapış gitmeli. Satmıyoruz bence ondan. Ukrayna ya satarız onda da ABD lütfen sen sat ben satamıyorum demiştir kesin bize. Türkiye nin bu pazara yaklaşımı yağma hasan böreği fırsatçılığı değil Mesajı Paylaş

TULGA

Ben katılmıyorum sana @putty. Neden dersen; Abd Hollanda'ya ve Yunanista'a silahlı Reaper satıyor. Çin desen SA, Pakistan'a silahlı IHA satıyor. Yani satarken alıcı ülke senin satcomuna silahına bakarken bir de o ihanın motorunu elektronik sistemlerini bakım-onarım teknik destek,  ömür boyu idame gibi geri plandaki imkanlarını da gözönünde bulunduruyor.

Eminim ki bizden IHA almak isteyecek 4-5 ülke halihazırda vardır. Lakin biz saha yeni herşeyiyle IHA sistemlerimizi sorunsuz bir şekilde potansiyel alıcılara sunma noktasına gelebildik. Fırtına ihracında da aynısı olmadı mı? Güç grubu sorunu olduğunu görünce Azerbaycan da SA'da beklemeyi tercih etti.

Mesajı Paylaş

Kartalbey

Düzeltme: Yunanistan istedi ama Amerikanın kararı henüz belli değil. Mesajı Paylaş

robust

#483
May 14, 2019, 03:52 ÖS Last Edit: May 14, 2019, 04:40 ÖS by robust
ABD silahli IHA satisinda soyledigi gibi herkese bonkor davranmiyor. Ozel muttefik sitatusundeki Ingiltere haric silahli versiyonunu direk sattigi ulke yok.  Fransa ve Italya silahsiz MQ-9 Reaper aldi. Daha sonra bu ulkeler silah eklenmesi talebini tekrar ilettiler ve sanirim olumlu olarak tekrar dusunuluyor.

Turkiye'de 2010 yili civarinda FMS kanali ile MQ9 Reaper alimi icin basvurusu yapti ama ABD aynen Italya gibi silahsiz satabilecegini onerdigi icin TSK istenmedi.

Simdilerde Cin'in IHA pazarina hizli girisi ve cok ucuza silahli versiyonlarini isteyen ulkeye satmasi nedeniyle, ABD'nin bu konuda yeni bir ihracat politikasina gecmesi bekleniyor. Bu acidan Yunanistan sansli, eger alirlarsa en azinda Hellfire fuzeleri kullanabilir sekilde verebilirler. ABD'nin tutumunda ozellike minyatur boyutlu (MAM-L, MAM-C gibi 25kg ) veya Hellfire gibi 8km menzilli muhimmat kullanilmasina yesil isik yakildigini dusunuyorum.

MTCR anlasmasinda limitler minimum 300km menzile, minimum 500kg harpbasligi (aslinda MTCR hedefinde NBC basliklar var) goturecek insansin fuze, seyir fuzesi ve IHA gibi sistemlerin kendisi veya alt teknolojilerinin satisina kontrol getirilmesi icin yapilan bir iyi niyet anlasmasi, yaptirimi yok bu anlasmanin. Bu acidan IHA satislarina sinir koyarken taktik sinifi IHA'lardan veya MALE sinifindan Hellfire, MAM-L, UMTAS gibi muhimmatlar bu kategori disinda tutmalari daha dogru. Benim gozlemim ABD veya Fransa alt sistem bazinda gecmiste, SOM, ANKA vea Baykar IHA'larinda Motor, SATCOM, flir veya ejektor (muhimmat salan sistem) gibi alt sistemlere OK vermisti. Keza ANKA icindeki askeri standartlarda uretilmis ABD teknolojisi kullanan INS/GPS uniteleride keza normalde MTCR kapsaminda ama bir sekilde ANKA-S'de kullaniliyor.  Mesajı Paylaş

ozbey

halbuki ilk yönelecekleri yer de  israil  olmalıydı.  çok fark olmazdı teknik olarak da  simgesel  bir anlam  çıkartmak istiyorlar  sanırım.  "ABD de  bizim arkamızda,  onlara iha vermediler  bize verdiler"  demek gibi  bir  şeyin peşindeler  belki.


Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Biraz da mazlumdan yana tavır alalım. Kendi pazarlamamızı kendimiz yapalım... :D

TAI'nin bugünkü basın bülteni: Kırmızı ile işaretlenmiş satırlara dikkat!Dünden Bugüne ANKA

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin keşif, gözetleme, hedef, teşhis ve tespit ihtiyacını karşılamak üzere ihtiyaç duyulan milli bir İHA Sisteminin geliştirilmesi amacıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülen ANKA projesinin hikayesi…

2004 yılı Aralık ayında imzalanan Özgün TİHA (MALE) Geliştirme Programı Sözleşmesi'nde belirtilen gereksinimler doğrultusunda tasarım çalışmaları başlatıldı. Sistem gereksinimlerinin 2007 yılının Ekim ayında imzalanan sözleşme değişikliği ile netleştirilmesinin ardından geliştirme çalışmalarına hız verildi. 2010 yılının Temmuz ayında hangardan çıkarılan ve "ANKA" ismini alan İHA sistemimiz Blok-A versiyonu ile yine aynı yılın Aralık ayında ilk test uçuşunu gerçekleştirdi.

Geliştirme testleri tamamlanan ANKA Blok-A sisteminin kabulleri Şubat 2013'te başarıyla gerçekleştirildi. 2013 yılı Mayıs ayında ANKA Blok-A sistemi üzerinden yerli ASELFLIR -300T kamerası ile, Roketsan tarafından üretilen cirit füzesinin atışları yapılarak ülkemizde ilk kez silahlı İHA sisteminin gösterimi gerçekleşti ve Ekim 2013'te de bu sistemin kabulleri yapıldı.

Başkan Demir: Türkiye İHA alanında birinci ligde-anka-s-uydu

Aynı ay Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın stratejik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başta uydu haberleşmesi ve milli sertifiye aviyonik sistemleri olmak üzere daha da üstün kabiliyetlerle üretilecek olan ANKA-S sistemi seri üretim sözleşmesi imzalandı.

"ANKA" Ege ve Akdeniz semalarını gözetleyecek-anka

Paralelde ANKA geliştirme çalışmaları hız kesmeden sürdürülerek, Blok-A sisteminin performansının artırılmasıyla elde edilen ANKA Blok-B prototip sisteminin ilk uçuşu Ocak 2015'te icra edildi. Üzerine entegre edilen milli kamera ve milli radar sistemi SARPER ile birlikte ANKA Blok B sistem kabulleri Ekim 2016'da başarıyla tamamlandı. Mart 2016'da ANKA Blok-B Sistemi, 26 saat 20 dakika havada kaldığı ve 30.393 feet irtifaya ulaştığı uçuşla Türkiye'de geliştirilen İHA'lar arasında en yüksek irtifa ve en uzun uçuş süresi rekorlarının da sahibi oldu.

TAI'den yerlileştirme atağı-anka

Nisan 2016'da Kara Kuvvetleri Komutanlığı himayesinde operasyonel kullanıma giren Blok-A sistemini, Mart 2017'de Jandarma Genel Komutanlığı himayesinde görev uçuşlarına başlayan Blok-B sistemi takip etti. Aynı yılın Nisan ayında ANKA Blok-B sistemi üzerine Roketsan MAM-L güdümlü bombaların entegrasyonu da yapılarak, silahlı görev kabiliyeti kazandırıldı.

ANKA Blok-B ile aynı yüksek performansa sahip ANKA-S sisteminin de paralelde tasarım aşamaları sonlandırılarak üretim faaliyetlerine başlandı. Eylül 2016'da ANKA-S sistemi ilk uçuşunu icra etti. Yeni nesil hava aracı ve yer sistemleri mimarisini içeren ANKA-S sisteminin yoğun test ve kalifikasyon faaliyetlerine başlandı.

Temmuz 2017'de ANKA'nın kabiliyetleri TÜRKSAT uydusunun gücüyle buluştu. ANKA-S sistemi TÜRKSAT 4B uydusu üzerinden kontrol edilerek uydudan kontrol edilebilen ilk insansız hava aracı oldu.

Kullanıcı ile birlikte binden fazla gereksinimin test edildiği doğrulama faaliyetleri tamamlanarak Ocak 2018'de ANKA-S sistemi Hava Kuvvetleri envanterine girdi.

Yıl içerisinde diğer kabul testlerini tamamlayan sistemler ile birlikte bugün, toplamda 19 adet ANKA, envanterdeki görevlerini başarıyla yerine getirmeye devam ediyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/05/20/dunden-bugune-anka/ Mesajı Paylaş

Tigerfish

Açıkcası askeri projelerde kamuoyuna her şey paylaşılmıyor altını çizmiş oldu. Takipçilerin bir çoğu Bayraktar TB2 envantere giren ilk SİHA olduğu zannetmekte daha iki üç sene evvel Bayraktarı Silahlı platform olarak rakipsiz olduğuna bile inananlar vardı.

2013 senelerinde SIHA 'lardan konu açıldığında hayal olarak nitelendirilip eleştiri yağmuruna tutulurdu bazıları.
Meğer İlk üretim bandından çıkan Anka'da SIHA yeteneği varmış. Mesajı Paylaş

Merkator

Tatbikatın yıldızı uydu kontrollü ANKA

Uzun bir aradan sonra tekrar başlayan uluslararası katılımlı tatbikatlar, gözlerin tekrar Türkiye'ye dönmesine neden oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri ev sahipliğinde yapılan Anadolu Ankası Tatbikatı'nda 7 ülke katıldı.

Tatbikat sırasında TSK envanterinde olan ANKA-S de katıldı. ANKA-S ilk kez uluslararası bir tatbikatta uydu kontrollü olarak uçtu. Anadolu Ankası Tatbikatı'nda ,arama-kurtarma, dost birliklere hedef işaretleme, keşif gözetleme harekatlarının da içinde bulunduğu görevleri başarıyla tamamladı.

ÇALIŞMALAR 2013'TE BAŞLADI

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı için TUSAŞ ANKA-S için çalışmalara 25 Ekim 2013'de Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile yapılan anlaşma ile başlamıştı. ANKA-S için toplam 200 kg faydalı yük kapasitesi ile 30,000 ft irtifa - 24 saat uçuş süresi yeteneklerini başarı ile gösteren ANKA Blok-B insansız Hava Aracı (İHA) kazanımlarından faydalanılarak  geliştirme çalışmaları yapılmıştı.

UYDU KONTROLÜ

Temel olarak, uydu üzerinden ve Türk Silahlı Kuvvetleri Muhabere Sistemi (TAFICS) üzerinden mesafe bağımsız kontrol yeteneği ile geliştirilen ANKA-S sisteminde, otonomi özellikleri artırılmakta, yeni nesil milli yüksek çözünürlüklü (HD) gece ve gündüz kamerası ve telsiz rölesi faydalı yükleri ile görev kabiliyeti üst seviyeye çıkartılmakta. Özellikle uydudan kontrol yeteneği ile görev menzili binlerce kilometreye ulaşacak olan ANKA-S İHA sistemi ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerine stratejik anlamda önemli bir katma değer ve yetenek sağlandı.

TUSAŞ, ANKA-S'in uçuş testlerine 2016'nın sonunda başladı. İlk teslimat ise 2017'de yapıldı.

http://www.kokpit.aero/anka-damgasi Mesajı Paylaş

ehuseyin

Aksungur

Mesajı Paylaş

ethereum

Anka A bir geliştirme projesiydi. Bu nedenle bu proje sonucunda herhangi bir iha sistemi envantere girmemiştir. Anka A gelistirme projesinin amaci urun aşamasına gelmiş seviyede sistemlerin geliştirilmesiydi. projenin sonunda 3 adet hava araci platformu geliştirildi. savunma sanayi mustesarligi sadece bu gelistirme projesi icin 90 milyon dolar fonlama yaptı TAI'yi.

Anka A proje tamamlanınca kabul sertifikası düzenlenmiştir ve operasyonel anlamda hava kuvvetlerinin komutasında envantere herhangi bir anka ihasi girmemiştir. Mesajı Paylaş

kırtıl

pekala bu anka A lar(3 tane) nerede şimdi?..proje geliştirmesi amacıyla 90 milyon dolar fonlama yapan ssb nin olmuştur diye düşünüyorum..ayrıca istenirse bu 3 iha da envantere alınıp kullanılamaz mı? Mesajı Paylaş

müstafi

Bir ara Elazığ'da görev yaptılar. 1 tanesi düşmüştü yanlış hatırlamıyorsam. Bugünlerde test bed olarak Tai'de olabilirler.. Mesajı Paylaş

BETONBEY

1 tanesi kesinlikle havacılık müzesi için ayrılmalı, bizi çok ayrı bir noktaya taşıdılar. Zamanında Mehmetçik uçakları var yapılan bir tanesi piyasada yok.

İnşallah aynı hata tekrarlanmaz... Mesajı Paylaş

ozbeyTUSAŞ tarafından geliştirilen milli insansız hava aracı (İHA) ANKA, yeni faydalı yükü milli SARPER Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) ile göreve başladı.
Faydalı yükleriyle Ege ve Akdeniz'de kullanılan ANKA, Aselsan'ın geliştirdiği SARPER radarıyla uzak menzilden ve bulut üzerinden istihbarat toplayacak, su üstü unsurlarının türünü tespit edebilecek, konumlama yapabilecek.

http://www.kokpit.aero/sarper-radari-anka-deniz-kuvvetleri

yeni nesil  genesis için de  ayrı bir önemi olacak  ihaların.
belki hiç  duymayacağız; ama  ihaları  en verimli  kullanan  kuvvet  deniz  kuvvetleri  olacak.
yeni genesis çafrad ve  iha  verilerinin birleştirilmesiyle  olağan üstü bir çevre farkındalığı  sağlayacak denizcilere.

buna bir de kara konuşlu atmacalar eklendiğinde  Türkiye resmen bir deniz devleti haline gelecek,  işte o zaman  önümüze çıkan  hiçbir engel bizi durduramayacak.

savunma sanayimizin  ürünlerine tek tek baktığımda  hiç  heyecan duymuyorum;  ama  özellikle yeni nesil genesis ve  korkut-hisar-a.o  projelerine baktığım zaman  nabzım yükseliyor.

bu  projelerdeki  kurgu sadece  bir  silah  geliştirmenin çok daha ötesine geçiyor bence.

korkut-hisar  sistemlerini bu bölgede kendi imkanlarıyla yapabilecek  bir İsrail var,  ikincisi de biz  oluyoruz.
yeni nesil genesisle  resmen  bir deniz gücü  oluyoruz.

sadece zaman lazım.  denizi geçtik,  köyün boklu deresinde   boğulmamızı  bekleyen ler  rüyasında bile göremez o günleri.
Mesajı Paylaş

murattekin

#494
Ağu 28, 2019, 03:18 ÖS Last Edit: Ağu 28, 2019, 03:20 ÖS by murattekin
TAİ Instagram'da ve Twitter'da Anka'dan çekilmiş fotografları paylaşmış. Görüntüler aşırı net.
https://www.instagram.com/p/B1tYtsvn4bi/?igshid=dy07x8gdrr3g Mesajı Paylaş
...

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter