Başlamayan Projeler

Başlatan putty, Nis 15, 2021, 12:55 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

Nis 15, 2021, 12:55 ÖS Last Edit: Nis 15, 2021, 01:00 ÖS by putty
Bitmeyen projeler başlığı açınca bir tanede başlamayan projeler başlığına ihtiyaç duydum. Buraya hiç lafı edilmeyen ama olması gereken projeleri düşündüm. Doğrusu buraya bir şey bulmak Türkiye de çok kolay değil maşallah her şeyin projesini açıyoruz.

Bir tane en sıkıntılı olduğum projeyi ekleyecem

Uzun erimli SAR radar uçağı projesi. Bu proje neden başlatılmıyor aklım almıyor uzaya SAR uydu projemiz bile var aya gitme projemiz var en lazım şey ola nbu proje nedense adı bile yok.

Bu görevle akla gelen en ikonik platform northrop grumman joint stars. Tabi şimdi bu uçak yerine insansız çözümler öne çıktı ve bize de daha uyan seçenek. Akıncı ile bizde belki artık bu zor işi yapacak SAR platformları görmeyi umuyorum.  Aselsan ın SAR radarını bu maksat için küçük olduğunu dikkatten kaçırmayalım onu atladığımızdan değil. Umarım Akıncı gibi performanslı platform beklenmiştir bu maksat için ondan böyle unutulmuş gibi görünüyordur. Yoksa bu çözüm olmadan 21 yy savaşlarını yönetmek mümkün değil.

Karasal GPS Başka bir önemli bulduğum projede önceden çok lafı geçerdi sonra geçmez oldu Local GPS gibi local positioning system karasal GPS yani. Ben cephe hattında tesis edilecek böyle bir sistemin taktik görevler için çok gerekli olduğu kanısındayım. Silahlarımızı GPS e göre kullanamıyoruz ama bu sisteme göre kullanabiliriz. Bu proje bitmeyen projemidir başlamayan projemidir gizli projemidir ona karar veremiyorum hepsi olabilir. Bu sistemle muhteşem taktik üstünlükler elde edilebilir. Özellikle görüş ötesi silahların hassas kullanımı açısından. Metre hassaslıkta GPS güdüm benzeri silahlar kullanabiliriz. Tübitak ın geliştirdiği yerli GPS anteni ve donanımı mutlaka bu sistemide desteklemeliydi ama başlamadıysak olmaz tabi

Mesajı Paylaş

putty

Ulusal Algoritma Fabrikası: Projelerin yazılımlarında kullanılan kritik algoritmaların üretileceği mükemmeliyet merkezi kurulmalı. Görüntü işleme, güdüm, yapay zeka, kripto, haberleşme protokolleri vs algoritmalar burada üretilmeli ve geliştirilmeli. Her kurum ve daha kötüsü her proje kendi yazılım algoritmalarını geliştirmek için uğraşmamalı. Firmalar yazılım geliştirmeli ama kritik algoritmaları bir ulusal mükemmelliyet merkezi enstitü geliştirmeli. Mesajı Paylaş

dustdevil

Planör projesi (sivil, TUSAŞ, havacılık gelişsin pilot sayısı artsın diye)
Hafif genel havacılık uçağı projesi (sivil, TUSAŞ, üstteki gibi)
Fiber optik güdümlü mühimmat projeleri (SAL ve radyo hack/jam edilirse)
Bonus/BAT muadili akıllı anti-tank başlıklar (tek tek avlamak yerine daha çok alan hedefine saldırmak için)
Güdümlü havan (özel kuvvetler kullanır)
Stealth İHA (artık şart)
İtkili SDB/KGK (ucuz şekilde SOM/Atmaca muadili)
Sahte hedefler (bu da şart, plastik tank, SAM bataryası vs)
Uzun menzilli ASROC muadili füze (anti denizaltı harbini uzaktan yapabilmek için)
Uzun menzilli hafif torpido taşıyan roket (üstteki gibi)
Mayın taşıyan uzun menzilli roket (üstteki mantıkla, az risk çok iş)
Anti-radyasyon topçu roketi (Harpy'ye göre daha yüksek hız)
OPSEC'ten anlayan personel projesi
Düşük yörünge uydu sensör ağı (optik ve radar + haberleşme)
Roket itkili sığınak delici bomba (uygun açıda dalmadı ise hızlandırmak için)
NSA muadili kurum procesi (Şifreleri çözecek)
Çok yüksek irtifa dronları (görülmesi ve düşürülmesi daha zor olur, yapay uydu/röle olarak kullanılır)
Acele RAM/Iron Dome muadili (modern savaşta namlulu CIWS yetişmeyebilir)
Yapay zeka multistatik radar (SAVTEK Aselsan sunumunda multistatik ve ayrıca cognitive radarlardan bahsedildi)
Kara konuşlu anti-gemi bataryası
Boosterli herhangi bir füze (booster teknolojisini kazanmak ve sevmek için)
Vulcano/Dart muadilleri
TJ300+kanat+Göktuğ füzesi (uçaktan bunlar ayrılıp gitsin, terminal aşamada motoru ve kanadı bırakıp vursun)
Sahte denizaltı periskobu projesi (ister önceden yerleştirilecek ister başka metodla sonradan bırakılacak, denizaltı taklidi yapacak rakibin kaynaklarını harcatacak)
Süveyş kanalı gibi yerleri kullanılmaz hale getirebilecek, uzun menzillerden atılan (roket veya seyir füzesi ile) akıllı mayınlar.
Denize inen İHA/uçak
Tüfek vs için doğru açı oluştuğunda otomatik tetik çeken sistem (keskin nişancı olmayan personele yardım)
Yine tüfek için nişan hattını ekrana/gözlüğe aktaran sistem (şehir içi vb savaşta vurulma tehlikesi azalır)

Bazılarını yazmadım örneğin Ramjet motor vs... Mesajı Paylaş

Atasagun

Nis 25, 2021, 01:07 ÖÖ Last Edit: May 01, 2021, 11:33 ÖS by Atasagun
Ben de hayalini kurduğum silahları ve senaryoları eklemek isterim. Mümkündür değildir bilemem ama hepsi güncel sorunlara yönelik hayal ettiğim senaryolar.

1) Zırhlı birliklerin parçacıklı hava savunması yeteneğini artırmak gerek. M230LF veya 40 mm ATOM temelli, her 4-5 tankın birinde olacak bir sistem. Hedefleri MAM-L, Kamikaze İhalar, Spike NLOS.. Özetle eldeki Korkut sayısı yetmeyeceği için Ermenilerin yaşadığını yaşamamak gerek.

2) İlk dalga saldırıda düşmanın radarlarını açmasını ve oyalanmasını sağlamak için olabildiğince ucuz ve çok sayıda hedef uçak. Optiksiz, belki harp başıksız, radar izi yüksek.. Ardından ışıl ışıl parıldayan radarlara Agm 88 HARM füzesi atılır zaten.

3) Ege bölgesindeki vadilerden içeriye süzülerek girebilecek seyir füzeleri için Akıncı İHA dan gökdoğan / bozdoğan atmak. ABD bu konseptin denemesini geçen aylarda Reaper dan attığı AIM9x ile seyir füzesini simüle eden hedef uçağı (BQM167) vurarak yapmıştı. Bu senaryoda amaç kör nokta bırakmamak ve belirli irtifadan atılan füzenin potansiyel enerjisinden ilave menzil olarak faydalanmak.

ABD buna ek olarak F16 dan APKWS (cirit muadili) ile BQM 167 hedef uçağını vurmuş. APKWS nin maliyetinin 30 bin $ AIM 9X in ise 600 bin $ olduğu göz önünde tutulduğunda ; sürü iha saldırılarından korunmada daha maliyet etkin olduğu söylenebilir. https://youtu.be/BtqP16xZlns

Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter