STA Projesi

Başlatan ocay, Kas 14, 2015, 09:45 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

dum

Boş beleş yorumlarla edebiyat yapanlar var.  Cudide ve gabarda tandem başlıklı, 5 km menzilli tanksavar taşıyan paletli STA ihtiyacı mı var ki; yüzüp yüzmemesi tartışılıyor.

Bu özel bir araç. Özel maksatlarla , özel bir işte, özel bir planın enstrümanı olarak kullanılacak.

Yüzmesi isteniyorsa yüzecek. Sizi ilgilendirmez.

Zaten özel bir işi olan aracı, vay efendim biz bunu teröre karşı nasıl kullanacağız diye değerlendiremezsiniz. İhtiyaç olursa  Zaten kullanılır, sadece gereğinden fazla yeteneği olmuş olur. O yeteneğin de başka bir işte gereği var..

Mekanize birliklerin varlık sebebine aykırı ve taktik bilgiden yoksun yapılan yorumlar, bımkınlık derecesinde yormaya başlıyor bazen. Mesajı Paylaş

bnb

Yüzmese, ağır zırhlı, pahalı okkalı olsa ne olacak? Atış yaptığı tanktan kaçmayıp 120mm mermi yiyip hayatta mı kalacak? Ne isteniyor? Mesajı Paylaş

factoraptor

TSK'nın isterleri çok meşhurdur ancak, bu isterler havuzunu yönetmek ayrı bir teknik konu. Ne tek başına mühendisler, ne de tek başına askerler bu işi yapamazlar.

Her iki alanı da bilen, işin tekniğe dökülmesinin içinde olduğu gibi askeri isterlerin altında yatan sebepleri de bilen kimselerin, bizim süreçlerimiz içinde maalesef bir türlü gerçekleşemeyen tasarım tekamülünü üstlenmesi gerekiyor.

Savaşlar çoğu zaman kolay ve pratik araçların üzerinde kazanılmıştır. Yeteneklerini servis hayatının ancak %2-3 ünde gösterebilen araçlarla değil. Mesajı Paylaş

bnb

Az önce sordum ama hala cevap veren olmadı. Tsk ne istemiş, ne bulmuş, hangi konularda şikayetçi olmuş da bu yorumlar yapılıyor bunu bi anlatın bi zahmet. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

@dum

Eger Türkiye Cumhuriyeti varandaslarinin ödedikleri vergilerin ne sekilde harcandigi vatandaslari ilgilndirmemeli ise, verili anayasa maddesi de karar vericileri ilgilendirmiyor demektir: https://www.anayasa.gov.tr/Kararlar/GenelKurul/Basvuru_Karari/2014-149.pdf

TSK'nin arac-gerec, silah-techizat donanimi, bu donanimin kullanim tarzi zannetmeyin ki sayin dum, Avrupa'da kulak ardi ediliyor. Bilakis; o STA dediginiz aracin teker capina kadar, bilinmekte... Bu capin arti ve eksileri dahi dile getirilmekte. Dis Basinda sizlere yansitilan veya okudugunuz/duydugunuz TSK konulu haberler/raporlar, devenin kulagi kadar. Öyle ki; önceleri piyade Tugayi olan, sonralari mekanize Tugaya cevrilen Denizli konuslu 11. Motorize Piyade Tugayi'nin cephaneligini korumakla yükümlü TOW bölügünün hangi isildaginin bozuk oldugu da burada bilinir. Ki bu tugayin hangi Ordu nasbi oldugunu da iyi bilmektesiniz.

Bakiniz ben site STA hakkinda sunumlardan birkac nokta veriyim, ilgilenir izahat isterseniz de alirsiniz.

Tekerlekli Aracin tavan dizayni önceleri dogru iken, teslimat sekliyle hatali.
Kapi önceleri dogru iken, teslimat haliyle hatali.
Motor izgara yerlesimindeki hata muhafaza edilmis.
Ön cephe dizayni önceki sunumlarda dogru iken, teslimat haliyle hatali.
ilk sunumlarda teker ebati uygun iken, teslimat hali ile hatali...

Kabaca böyle devam etmekte...Isin özü yurtdisinda ilgili kisimlarda TSK donanimi hakkinda oldukca fazla edebiyat yapiliyor, sayin dum..

Arac bu sekilde teslimat hali ile

ilk görsellerden

Nasil bir arac olmali eger STA istiyorsaniz...

Mesajı Paylaş

putty

Haz 25, 2020, 09:39 ÖÖ Last Edit: Haz 25, 2020, 10:02 ÖÖ by putty
Hayalimdeki şeyi tekrarlamak istiyorum. Bu bin çeşit silah kuleleri en optimum ölçülerdeki endüstriyel bir robot kol benzeri militarist robot tasarım olmalı. Buna silah yüklemek için askerin aracın üstüne çıkması bana bu kadar adanmış adı şanı projesi olan iş için kötü geliyor. Jeep e koysalar tamam asker işi bu ama madem bunun bir proje adı var istenecek birinci şey hedefi vurmak ise kesinlikle ikincisi ne diye sorulsa kolay yükleme denir. Birde bin çeşit kule görüyoruz sonuçta iki eksenli dönen aşağı yukarı inen üstünde optik setleri olan hepsi aynı mantıkta ama farklı şekillerde tasarımlar var hepsinde zaaf da aynı mühimmat yükleme tutukluk giderme çok zor. Buna çalışmak lazım ve bence ilk basit çözüm fabrikalarda zaten olan kanıtlanmış robotik bir çözümdür en ucuzuda olur bence ve standardize edilebilir hali vardır çözümler türetmek çok kolaydır programlanması çok kolaydır standarttır. Şundan bir tow atıcısı yapsınlar yada makineli tüfek. Gücü yetmezse yeteni bir gram bile fazlası olmadan seçsinler kolunun boyu motorun gücü eksen sayısı bunlar milyon çeşit arasından seçilebilir üretilebilir. Aynı kol ile tow yada makinelide kullanılır 2 metre ilerdeki köşeden de bakılır 5 metre yukardaki camdanda içeri periskobik bir eklentiyi otomatik kavrayıp kamerayla bakabilir yoldaki kuşkulu şeyede bir aparat alıp verip müdehale edebilir ne lazımsa yapar yani adaptörlere uygun kavranabilen aparatlara kalır iş sonrasında sadece. Çeşit çeşit kule görmekten kusasım geliyor daha bir birinin aynı sarp bile görmedim yani bırak öbür çeşitleri. Benim hayalimde bu kol tow u atınca kupoladan kolunu hizalayıp hazırdaki beşikteki yedeği alsın askerde içerde o yedeği yenilesin mesela yada silahı uzatsın mermi yüklesin asker kupoladan fazla çıkmadan dışarı. Bir ütopiklikte yok bu işte aslında gözler alışsa niye daha önce düşünmedik yahu diyecekler dünya bunlarla dolu artık. Artık gövde değil aparat adaptör tasarlamak gerek sadece gövde üç beş çeşit standart robotik yapı olmalı biri seçilmeli. Ben yapsam o sistem makineli tüfekle tow u birlikte kullanır bir yada iki tow da kullanabilir tow u bırakıp sitingerde atabilir mesela birini birak birini al fabrikalar böyle o aleti bırakıp bu aleti alan robotlarla dolu hatlarda yada almasın işi tek olsun ama böyle kaç yüz kg gayet ağır sarp gibi aleti tepeye koy dönsün aşağı yukarı insin bumudur yani hep yapacaklarının en iyisi
Biliyorum askerler böyle ütopik uçuk kaçık şeyleri sevmez elden gelen en basit savaşmayı sever ama gerçekten ona dikkat ederek öneride bulunuyorum bir ütopiklik yok bunda yaptımmı çok kolay alışacaklar elli yıldır olan şeyler bunlar en dandik kobide bile varlar çok basit kanıtlanmış temiz hiç icat gerektirmeyen öneri bu. Bu robotlara adaptör aparat üretmek zaten bir endüstri kolu herkes kendi işine göre robotla iş arasında böyle bir adaptör tasarlıyor robotla iş arasında böyle bir ara tasarım zaten hep yapılıyor fabrikalarda. bu robotlar kameralar ile sensörler ile aparlatlar ile çok iyi çalışıyorlar zaten işleri bu fabrikadada ucunda kamera olan parçayı tanıyan robot kollar var mesela dipsiz kuyu bu her yetenekleri hazırda var askerin isteyeceği

Aselsan a önerim deneysel bir robotik üniversal çözüm çalışmaları. Olmazsa vaz geçerler olursa çok sükse olur dünyada. Tüfeği işi bitince kupoladan içeri sokan bırakan bir robot süşünsenize ne güzel

Mesajı Paylaş

putty

yaptım işte böyle olacak
Mesajı Paylaş

Destiny

Çok fazla tefarruata gerek yok bence askeri sistemlerde bir noktada basitlik esasdır. Yükleme için sıcak hatta geri çıkıp mevzi bulmak, dışarı çıkıp mühimmatı yerleştirmek pek mantıklı değil gibi... Gabyalardaki SM-1 mantığı olabilir. Tabi oradaki gibi otomatik değil. Lançerler boşalınca belli bir dereceye getirilip uygun yerede açılabilecek bir kapakla içeriden doldurulabilir. Mesajı Paylaş

dum

Haz 25, 2020, 10:38 ÖÖ Last Edit: Haz 25, 2020, 03:44 ÖS by dum
Boş boş konuşuluyor derken, abartmıyormuşum.

Denizli mekanize değil, komando oldu..  Gerisine girmiyorum bile. Benim işim değil.

Biz paletli STA , zırhlı harekat diyoruz.. Karşıma akrep2 çıkıyor.

İyi madem gönder aktep2'yi. Mesta'ya kadar 36 kanaldan öncü olarak geçsin, ardından mik görevini üstlensin,  arada da keşif veya ihtiyat olarak görev yapsın.   Gerekirse oynak savunma yapsın..

Y A P A M A Z.

Sizin görsel zevkinize veya bilgi seviyenize göre savaşacak değiliz. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Haz 25, 2020, 04:09 ÖS Last Edit: Haz 25, 2020, 09:26 ÖS by OPTIMUS
Sayin dum,

Türkiye'de aldigim aile ve okul terbiyesini bir kenara koymadan, size hatirlatmak istedigin ilk husus, okumak kadar okunanin da anlasilmasinin önem tasidigidir.

Siz paletli STA derken, ele aldigim ilk husus STA Projesinin bir ayagini olusturan tekerlekli STA araclari idi. KAPLAN olarak adlandirilan diger STA üzerine hic bir sey yazmadim. Henüz...

Siz dahil herkesin de malum oldugu üzere TSK icin STA Projesi kapsaminda; 184 adet paletli, 76 adet tekerlekli olmak üzere toplam 260 adet silah tasiyici arac ve 64 adet KORNET-E Kulesi ile 196 adet OMTAS Kulesi gelistirilecek, test ve dogrulamalari yapilarak üretimleri gerceklestirilecek ve teslim edilecek.

Sayin üstadim;

Az önceki iletimde de belirttiginm üzre; TSK donanimi, Harekat tarzi, ihaleleri, yurtdisinda ilgili kisimlarca oldukca yakindan takip edilmekte ve raporlanmakta. Belirttiginiz üzere Komando Tugayi olarak sekillendirilen Denizli Tugayina ait gözlemler bizzat FRONTEX'e aitttir. Ha adi komandao Tugayi olmus veya Uzay Savunma tugayi olmus adamlar icin önem teskil etmiyor. Ilgilendikleri techizat ve donanim. Bunlari raporlayan da bizzat FRONTEX ki görevi zannedilenin aksine mültecilerle ilgili filan da degildir. FRONTEX, Avrupa'nin Türkiye karsisindaki kurdugu cephenin adidir ve Avusturya/Alman agirlikli yapiya sahiptir.

Tekerlekli STA' lar hakkinda aracin sekillendigi sekliyle zyaif ve hatali yönlerini kabaca belirttim, ister düzeltilir, ister düzeltilmez, bu da benim isim degil. Kritik seklinde uyari verilir gerisi sizlere ait.

Bakiniz Bundeswehr'de Alman LEO tankcilarinin saygi duydugu ve ayni zamanda cekindigi bir arac var. Ayni zamanda bu arac hurdaya ayrilmaktan gene bu tankcilar sayesinde kurtulmus. WIESEL. Eski bir MARDER nisancisindan dinleyelim. "Kücük ama isirgan. Tatbikatlarda LEOlarin korkusu." Iste budur. kulak kabartilmasi gereken nokta.

Paletli STA istiyorsaniz budur. Alman Ordusunun vazgecemedigi STA : WIESEL https://www.bmvg.de/de/aktuelles/ausruestung-560-millionen-euro-fuer-bundeswehr-145998

Tekerlekli STA konusunda yeteri kadar materyal verildi. Alman Fransiz ve OTOKAR olarak...

Fakat, bu araclarla zirhli birlik harekati yapilir mi yapilmaz mi; mik yapar mi yapamaz mi, bilmem. Okumadik bu konulari...en nihayetinde basitinden Silah tasiyici arac... olacakti.... Yani su gördügünüz wiesel de kiytirik 115 BG VW TDI motoru var.. Cankiri'da Fabrika kurmussun 13-15 tane 20mm lik top üretip kapatmissin hatti...Yani KORNET koymak ne anlama geliyor. Koy 120 lik havan, RETINA, OMTAS, 20mm'lik top; zibil milyon 20mmlik muhimmat var Türkiye'de....

Mesajı Paylaş

Merkator

Almanlar ne derse doğrudur. Almanların her yaptığı allah kelamıdır. Çünkü Alman ırkı tanrının yeryüzündeki suretidir. Çok yaşa führerim. :D Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Yani ironi bir yana, adamlar STA'nin ne oldugunu hakkiyla anlamis, Hava Savunmadan Tank avci görevine Ates destek görevlerine kadar uyarlamis, Ortak bir platforma piyasadan bir motor koymus, hem Avci, hem parasüt, hem tank bölüklerine kadar dagitmis araci. Yanlis bunun neresinde... Mesajı Paylaş

Bozok

Sorun tüm bunları bilen bir ordunun yüzyıldan uzun bir süredir savaş kazanamamalarında.

Almanya'nın bambaşka bir coğrafyada bambaşka komşular ile yaşamasında.

Hayatında iki keçi gütmemiş olanların askerlik ve silah teknolojileri konusunda ahkam kesiyor olması ve Stokholm sendromu etkisinde efendilerini yücelmesinde. Mesajı Paylaş

Osman

Haz 25, 2020, 10:06 ÖS Last Edit: Haz 25, 2020, 10:12 ÖS by Osman
Sayın Optimus,

Pars 4x4 wieselden acayip büyük bir araç değil. Wiesel 2 ile aynı yükseklikte, 72 santim daha geniş, 1,45 metre daha uzun ama çok daha yetenekli. 500 km daha uzun menzili var. Daha fazla atgm taşıyor, amfibi bir araç ve saatte 40 km daha hızlı. Seyir halinde atış yeteneği var wieselde olmayan.

Daha büyük olan Kaplan sta için de benzer şeyleri söyleyebiliriz.

Dum daha önce hem sadfor hem sakforda anlattı, bu konu arada sırada tartışılan bir konu şahsen şikayetçi değilim. Benim anladığjm bu araç tsk tarafından hızlı, vur kaç yapan, pusu atan, fırsatçı ve tamamlayıcı bir tank katili olarak düşünülüyor. Tek başına asla düşünülmemeli, sürekli cephede tankların etrafında olacağı ya da tank gibi zma givi hareket edeceği de düşünülmemeli. İhtiyaç oldukça ortaya çıkıp planları bozacak can sıkacak bir şey bu. Küçük bir zırhlı gerilla. Belki cephe gerisinden gelip vurup geri dönecek. Nehirleri, dereleri aşması gerek çünkü hem ülkemizde hem komşu ülkelerde çok sayıda akarsunun olduğu ve bize yakın yerler var. Her yer güney sınırımız değil. Kaldı ki orada da fıratı dicleyi geçmeniz gerekebilir

Üstelik biz wiesele benzer bir kaç şey çıkartacağız yakında. İKA projelerine bir bakın derim.

Ekle: pars sta ch 47 chinook tarafından taşınabiliyor fnss sitesine göre Mesajı Paylaş

anafor2016

https://www.youtube.com/watch?v=eYr3vd7ScEo&feature=emb_title

Burada daha önce paylaşılmadı galiba. Yakından görüntüleri hoşuma gitti.  Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter