STA Projesi

Başlatan ocay, Kas 14, 2015, 09:45 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Berk

#120
Eki 15, 2018, 01:57 ÖS Last Edit: Eki 15, 2018, 02:00 ÖS by Berk
Benim yorum bilirkişilik taslar gibi olmuş, amacım sormaktı.

Top menzillerine baktım; mühimmatlara, çapa ve namlu uzunluğuna göre etkili menziller değişiyor. Net birşey bulmamakla birlikte 3-7 km arası değerler okudum. İnşallah doğrudur.

Beni etkileyen spike nlos örneği, birde umtas gibi bir füzenin seçilmemesi. Sonuçta savaş ortamı ne olacağı belli değil. Karşı taraftan da javelin gelebilir. Herkes birbirini daha uzaktan vurmaya çalışırken bizim bu tercihimizi 'anlamak istedim'. Merak ettim. Mesajı Paylaş

HDS

@Berk, Doğru, eyvallah, lakin isterlerimiz başına "uzaktan vurayım ama vurulmayayım" cüzünü eklemekten ileri gidemezsek gün sonunda tasarladığımız her şey bir Fırtına obüsü olur. Sürekli kendimizi Kasırga'yı, Fırtına'yı yeniden keşfederken buluruz.

Bunlar işi tanksavar olan, özel birliklerde çalışacak, oldukça ufak, oldukça hızlı ve hafif platformlar. Silüetleri oldukça küçük, hızla düşman zırhlı birliklerini tespit ederek, olabilecek en uzun mesafeden bunların imhasını sağlamak üzere tasarlanmış "özel" sistemler. Özel amaçlılar. Böyle bir taktikle çalışacaklar. Onun için bu kadar alçak ve ufaklar.

TSK'nın "tek" tanksavar kabiliyeti bunlar değil ve olmayacak. Yine de bunlar üzerine UMTAS konamaz mıydı? Mühimmatın ağırlığı onu taşıyan kuleyi de etkileyecek, mühimmat ve dolayısı ile kule büyüyecek, dengeli bir şekilde yüzmesi ve arazide hızla yol alması beklenen bu araçların da epeyce büyümesi manasına gelecekti. Üstelik, UMTAS'ın menzilinde görecek bir optik ve mast üzerinde bir optik ve hatta aslında muhtemelen 8km'ye bakmak da zor olacağı için radar vs gerekecekti. Bu da aslında 8x8 falan bir platform demek. 8km karadan karaya az mesafe değil. Hakikaten değil. Onun için bir "ara" çözüm olarak zaten Kundağı Motorlu Cirit düşünüldü ama neredeler belli değil.


Bunlar "direkt" olarak zırhlı birliklerle çatışmaya girecek sistemler. Endirekt olarak, UMTAS ve OMTAS'ın veribağı ve belki sair ISR kabiliyetinden, İHA'dan yahut ileriye sızmış dost birliklerden, Adestim'den vs konum alacak ve aşırtarak füze atacak, Spike-NLOS gibi bir sisteme elbette bizim de ihtiyacımız var. Ama o bu değil, bu o değil.


Eğer Bab'da, Hastane tepesinde elimizde bu STA'lardan olsa belki o 16 şehidi vermeyecektik. Mesajı Paylaş

putty

#122
Eki 15, 2018, 02:28 ÖS Last Edit: Eki 15, 2018, 02:31 ÖS by putty
Siz önce 4 km ne kadar bir mesafe onun iyice farkına varın. 4 km yi önce Google Earth de bir işaretleyin kendi evinizin önünden başlayarak ve 4. km yi bir füze ile vurmanın yeterli olup olmadığına sonra bir daha konuşalım. 4 km den bir apartmanı seçemezsiniz .

Bak ölçtüm karşıdaki cami 4 km mesafede mesela.
Oradaki bir hedefi bu kıytırık 4 tekerli araç ile imha etmek az işmi. Ayrıca 8 km 30 km bile gündemde onlarda olacak ama önce bir cephedeki piyade ateş gelen hedefini kendi silahı ile vursun
Mesajı Paylaş

Berk

Teşekkürler hocam sağolun, bilenden dinlemek bir başka oluyor.  :D Mesajı Paylaş

saladin

Putty herhalde duymussundur. Videosu da var ama haberi
https://www.newscientist.com/article/dn23571-self-aiming-rifle-turns-novices-into-expert-snipers/

Senin piyade tufegi ve mesafe dusuncelerine yardimci olmasi icin.

Mesajı Paylaş

ocay

Bir de Kaideye Monteli Cirit Projesi vardı.. ona ne oldu? Mesajı Paylaş

putty

#126
Eki 16, 2018, 06:21 ÖÖ Last Edit: Eki 16, 2018, 06:46 ÖÖ by putty
Çok masraflı bence o kaideye monteli deneme.

Birde şuna bakın aynı işi görüyor.

Bizimkinde masklar optikler kameralar lazer işaretleyiciler zırhlı araç servolar makineler vs. TSK lerinden dünyaları istemişlerdir TSK leri tamam çok faydalı ama diye ikilemde kalmıştır
Bu aşağıdakine bakın ne servo var ne motor ne mekanik ittire kaktıra asker biraz istikamet verip ateşliyor zaten nişanlamaya gerek yok ki lazer güdüm bu biraz koni içene sok istikameti yeter. Lazer işaretleyici bile piyadenin uçak bombalarını güdümlediği taşınabilir lazer işaretleyici aracın sol önünde yerde duran alet yani.
Bizimde böyle basit bir seçenek sunmamız iyi olurdu.

Şunları bir mukayese edin nereden geliyor bu çözüm pratikliği bunu da irdelemek lazım artık çünkü bizim bazı projelerimiz gerçekten maliyet arttırıcı çabalarla hazırlanmış gibi duruyor. Aselsan karakolları filan mesela optimum fayda değil ne kadar çok kamera radar stamp diye önceliklendirilmiş gibiler.
Bizim cirit de stabilize bile var ben itiraz edince neler demiştiniz hatırlıyorum ama bakın yabancı örnekte motor bile yok adam ittire kaktıra kullanıyorBirde bizimkine bakın stabilize platform masklar gece gündüz kameralar tırtıllı araç.  İyi güzel ama olmadı işte bak sonuç ta yok o zaman neyleyim ben güzelliği. Asker olaya parmağını basmalı bu tasarım işlerinde. Yoksa kurumun mühendislerine kalırsa ay üssü alfa olacak tüm projeler. Yabancı bir tek füze yeter demiş bunu ben sanmıyorum firma mühendisi böyle istesin oda Roektsan aracı gibi yapmak isterdi ama kurmay demekki bana basit bir şey yap en basitini demiş.
LAzer işaretleyici bile askerin yanında taşıdığı taşınabilir lazer işaretleyici ne gerek var dahili işaretleyiciye gerçektende.

Bu yani zaten F16 için yanında taşıyor her işe yeter bu . Şu resimdeki BAE silahının bizim zırhlı araç üstündekinden hiç eksiği yok. Manganın zaten keşif imkanları var etrafa farkındalıkları var ekran başındaki askerde avantaj değil yani çevreyi görüyor diye. Manganın işi zaten düşmanı izlemek bunu illa Cirit aracından yapmak zorunda değil her şeyleri ile etrafa farkındalık sağlıyorlar görürse neyle ateş edecek o lazım oda bu işte. Silahı eleştirmiyorum bu minimalistlik farkı nereden geliyor onu istiyorum ben yoksa arkası kesilmeyecek. Yapabilmeye başladık diye en ağdalısını yapmayalım yaniBu ne Allah Aşkına? Roketsan da 107 mm yi tıra 4 lançer koyan birileri var dikkat etmezsen mazallah birinin dur demesi şart yani.


Ama birde şu var mesela nerede ise BAE nin basitliğinde


Mesajı Paylaş

murattekin

O komplike aletleri asker istiyor Putty. Araç kendi kendine yetsin istiyor. Sonrasında senin dediğin gibi ortaya çıkan nesne Ay Üssü Alfa gibi oluyor. Haa... böyle pratik düşünemeyince de projeler uzuyor da uzuyor.
Korkut'un obez taşıyıcısını hatırlasana? Mesajı Paylaş
...

Terra

KAPLAN STA'dan ilk OMTAS atışı

FNSS'nin Silah Taşıyıcı Araç (STA) Projesi kapsamında geliştirdiği uzaktan komutalı anti-tank kule sistemi ile tekerlekli ve paletli (PARS STA ve KAPLAN STA) iki farklı tanksavar platformunun kalifikasyon testleri devam ederken, KAPLAN STA tanksavar platformundan OMTAS füzesinin ilk atışı da başarıyla gerçekleşti.

FNSS Haber Bülteni'nin 17'nci sayısı yayınlandı. Bültende FNSS'in, geçtiğimiz yıl KORNET füzesi atış testleriyle doğruladığı STA tanksavar kulesinin, ROKETSAN ürünü OMTAS füzesinin de entegrasyonunu planlandığı şekilde tamamladığı bilgisi yer aldı.

Savunma Sanayii Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı proje ekiplerinin de katılımıyla 13 Şubat 2019'da Konya Karapınar'da gerçekleşen atış testiyle, ROKETSAN tarafından geliştirilen OMTAS tanksavar füzesinin KAPLAN STA tanksavar platformuna entegrasyonu doğrulandı ve böylece projenin önemli bir aşaması daha geçilmiş oldu.

Kaplan "OMTAS" ile vurdu-omtas

Yıl içerisinde projenin kalifikasyon testleri tamamlanarak, KAPLAN STA ve PARS STA teslimatlarına başlanacak. 27 Haziran 2016 tarihinde, SSB ve FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. arasında imzalanan ve 14 Ekim 2016'da yürürlüğe giren Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi kapsamında, paletli KAPLAN STA ve tekerlekli PARS STA'lardan toplam 260 adet Zırhlı Tanksavar Sistemi Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine verilecek.

Türk savunma sanayi, KAPLAN STA, PARS STA Platformları ve OMTAS Füzeleri ile Kara Kuvvetleri Komutanlığına önemli bir tanksavar kabiliyetini kazandırmış olacak.

http://defenceandtechnology.com/2019/03/21/kaplan-stadan-ilk-omtas-atisi/ Mesajı Paylaş

HDS

Acaba bütün kuleler iki füzeyi de ön hazırlıksız atabiliyor mu? Ya da sağda OMTAS, solda Kornet?  :) Mesajı Paylaş

meraklı

TANK AVCİSİNDAN HAREKETLİ HEDEFE TAM İSABET OMTAS FÜZESİ

SSB tarafından başlatılan Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında paletli KAPLAN STA aracına entegre edilen Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi'nden OMTAS füzesinin hareketli hedefe karşı atışı başarıyla sonuçlandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türkiye'nin zırhlı kara aracı platformu üreticilerinden FNSS arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla imzalanan Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamındaki çalışmalar sürüyor.

Proje kapsamında paletli KAPLAN STA aracına entegre edilen Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi'nden OMTAS füzesinin hareketli hedefe karşı yapılan doğrulama atışı başarıyla sonuçlandı. Konya Karapınar Atış Test ve Değerlendirme Merkezi Grup Komutanlığı'nda gerçekleştirilen testte, duran araçtan 2250 metre mesafede bulunan hareketli hedefe yapılan atışta hedef başarıyla vuruldu.

Şubat ayında da duran araçtan duran hedefe yönelik yapılan doğrulama atışı başarıyla gerçekleştirilmişti.   

STA Projesi

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde yer alan Kornet-E füzeleri ile Orta Menzilli Tanksavar Silahı (OMTAS) Projesi kapsamında tedarik edilecek füzelerin araç üzerinde kullanımı için ihtiyaç duyulan STA'ların yurt içi imkanlarla geliştirilmesi hedefleniyor.

FNSS, Kaplan araç ailesinin en hafif üyesini paletli tip ve Pars 4x4 aracını ise tekerlekli tip tanksavar aracı olarak üretime hazır hale getirdi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve yurt içinde geliştirilen tanksavar füzeleri de muharebe etkinliğini artıracak şekilde, projeye özel geliştirilen tanksavar kuleleri ile zırhlı araçlara entegre edildi.

Toplam 260 araçtan tekerlekli olanların tamamı OMTAS, paletli olanları ise bir bölümü Kornet-E, bir bölümü de OMTAS taşıyıcı olacak.

Bu yıl içinde teslimatlara başlanacak

FNSS'nin STA Projesi kapsamında geliştirdiği tekerlekli ve paletli tanksavar platformlarının kalifikasyon testleri devam ederken paletli Kaplan STA tanksavar platformundan OMTAS füzesinin doğrulama atışları da sürüyor.

Geçen yıl Kornet füzesi atış testleriyle doğrulanan STA tanksavar kulesine, ROKETSAN ile hızlı bir çalışma gerçekleştirilerek OMTAS entegrasyonu da planlandığı şekilde tamamladı.

Şubat ayında Konya Karapınar'da gerçekleşen atış testinde Kaplan STA tanksavar platformundan fırlatılan ilk OMTAS füzesi hedefi başarıyla vurmuştu. Bu kez duran araçtan hareketli hedefe yapılan atış başarıyla sonuçlandı.  Böylece projenin önemli bir aşaması daha geçilmiş oldu.

Yıl içerisinde projenin kalifikasyon testleri tamamlanarak, Türkiye'nin "yeni nesil tank avcısı" Kaplan ve Pars platformlarının teslimatlarına başlanacak.

Milli füzenin önemi artacak

Projeyle birlikte milli füze OMTAS'ın önemi ve kullanımı da artacak.

Üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkili orta menzilli tanksavar silah sistemi olan OMTAS, özgün tasarımı ve üzerinde barındırdığı yeni nesil tasarımı ile öne çıkıyor.

Piyadelerin zırhlı birliklere karşı savunma ve saldırı gücünü artırmak amacıyla piyade tarafından taşınabilen kompozit tüp içerisinde tripod üzerinden ateşlenmek üzere geliştirilen bir anti-tank füze sistemi olarak tasarlanan OMTAS, bunun yanı sıra kara platformlarından da kullanıma uygun özelliklere sahip bulunuyor.

ROKETSAN tarafından geliştirilen OMTAS, kızılötesi arayıcı başlık ile karadan karaya zırhlı hedeflere karşı 4 kilometre menzile kadar kullanılabiliyor. OMTAS, atış öncesi/atış sonrası kilitlenme ile at-unut/at-güncelle özellikleriyle muharebe sahasında görev yapabiliyor.

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=1836&LangID=1 Mesajı Paylaş

murattekin

Hayatımda gördüğüm en ucube araç tasarımı:
https://twitter.com/ssysfakb/status/1118124511130468352
O kadar tasarim yarışmaları yap, ödüller ver ve ürettiğin araca bak. Mesajı Paylaş
...

Topgun

Evet, bu ucube araçların tek sebebi MSB. Projeye ayrılan bütçe ile FNSS'nin bu proje için geliştirmiş olduğu tasarım harikası güzelim PARS 4*4 ve  KAPLAN ZMA modelleri yerine, ancak bu en ucuzundan ve basidinden gudubetler olabildi. Elde kendini ispatlamış ve TSK hizmetinde bir standart oluşturmuş ASELSAN'ın güzelim UKSS'leri var iken, FNSS'nin sırf bu parayıda kaptırmamak için sanki çok matah bir şeymiş, Ay'a roket fırlatma sistemi yaratmışlar gibi övünerek ortaya çıkardığı en basidinden ikili UKSS ile bu ucube STA ortaya çıktı. İsterleri en minimal düzeyde karşılayan, en minimal maliyette araç ve silah sistemi... Mesajı Paylaş

petibor

#133
Nis 16, 2019, 05:09 ÖS Last Edit: Nis 16, 2019, 05:11 ÖS by petibor
Her estetiği kendi mecrasında kendi kıstaslarına göre sınıflamak yorumlamak gerek. Bir iş makinesinde askeri araçta spor araba kriterleri ile estetik yorum yapılamaz. Fabrika binaları villa gibi yorumlanmaz mesela ama ikisindede aynı ciddiyette önemde estetik kaygıları vardır. Bot mesela düğünde giydiğin ayakkabıdan daha fazla tasarım kaygısı ile üretilir ama hoyrat görüntüsünü korumak zorundadır tasarımcı .O farkı yakalasanız yarışmalardaki fuardaki araçlardan tiksinirsiniz. Kreatif bir olguluk seviyesi bu. Bence bu tasarım güzel ve bana doğru adamların iş başında olduğu güveni veriyor. Fuardaki ucube süslü araçları yapsalar gerçekten çok üzülürüm. Mesajı Paylaş

murattekin

Askeri araçlarında kendi içinde bir ahengi, uyumu olur. Hiç böyle saçma bir araç gördün mü? Araç jandarmanın eski Dragon'larına benziyor. Sayın Topgun'ın dediği gibi "nekka para okka ekmek" hesabı olmuş. Mesajı Paylaş
...

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter