Türkiye Askeri Ekol İhraç Eden Ülke Olabilir mi?

Başlatan putty, Mar 04, 2021, 01:42 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

Mar 04, 2021, 01:42 ÖS Last Edit: Mar 04, 2021, 01:46 ÖS by putty
Başlığın şaşasından çok şey yazacağımı düşünmüşsünüzdür ama diyecek çok lafım yok kısa keseceğim o yüzden zamana bırakıyorum konuyu.
İçime bir hissiyat doğdu Türkiye Askeri ekol ihraç eden bir ülke oluyor gibime geldi. Azerbaycan da yanaşık düzeni bile Türk ekolü olan butik ordu süper güç gibi savaştı bu diğer Türk devletleri içinde şaşkınlıkla karşılandı ve ellerinin altındaki fırsatı kullanmama yada yeterince kullanamama pişmanlığına düştüler sanıyorum. Savaş sonrası Kazakistan Kırgızistan Türkmenistan ile birden bire bir artan temas başladı. Ben onların videolarını tatbikatlarını izlerken orada da Türk ekolü görüyorum askerin yanaşık düzeninden tarzından. Bu zaten vardı ama şimdi dört elle biz ne kaçırdık dercesine üstüne daha bir gayretle gidecekleri kanısındayım. Öbür yandan Somali de Libya da Türk dokunuşunun yarattığı fark göze batmaya başladı. Silahlarımızda bu ekolü destekleyeceği göz önüne alınırsa dünyada ordusunu Türk ekolü ile çağdaş kılma pazarı eğer istersek olabilir düşüncesindeyim. Bizim NATO muz var gidiyoruz bir şeyler öğreniyoruz bunun değerinin farkında değiliz ama bir Afrikalı için ordu kurmak işletmek ne kadar zor bir iş aslında. Biz burada gayretli olursak yani silahlı kuvvetler organizasyonu, ekolü ihraç edersek bu savunma sanayimize de dış ilişkilerimize de çok önemli katkı sağlar. Buna inanırsak hizmet verecek yapıları oluşturmamız lazım. Özel kuruluşlar ile de bu hizmeti verecek cesaretlendirmeyi desteği sağlamak emekli askerlerden eski ordu mensuplarından başka ülkelere eğitim verme ve organizasyon kurma hizmetleri satmamız gerek. Bu tabi yaylalar yaylalar diye disiplinle koşan komando yetiştirme ile olmaz. Kurmayı askeri okulları acemi birlikleri genel kurmayı lojistiği prensipler dairesi filan her şeyi ile bir ordu kurmayı kastediyorum Sonra onu küçük ama etkin bir askeri güce ulaştırmayı elektronik harbi kullanan bilimi kullanan bir kurmay ihracı alt yaısı olacak. Savaştım mı kendi çapında kahredici olacak Türk ekolü seçen ülke.
Bunu Yunan ordusu da yapabilir mi mesela. Teorikte yapabilir gibi ama pratikte biz Türk'üz bir askeri şaşamız zaten var dolayısı ile bir ekol sahibi olmak bizim için şaşırtıcıda olmayacaktır. Tabi ekol savunma sanayi ile olabilecek bir şeydi ona da kavuştuk öyleyse bizimde artık bir ekol sahibi ülke olarak yerimizi almamız gerekiyor. İsrail ekolü var mesela afedersin kıçımın kenarı sen kimsin ekolün olacak ama savunma sanayi adamları ciddiye aldırtıyor. Ama biz Türk'üz titretiriz yürekleri  adımızı duyduklarında. Mesajı Paylaş

orko_8

Mar 04, 2021, 02:00 ÖS Last Edit: Mar 04, 2021, 02:05 ÖS by orko_8
Teşekkür ederim putty, uzun zamandır kafamda olan ve yazmaya heveslendiğim bir konuyu gündeme getirdiğin için.

Geçenlerde bir görsel dolanmıştı twitter'da. Rus savunma ve güvenlik konularını çalışanlarla ilgili bir çeşit zamana bağlı ukalalık eğrisiydi. Bu konuyu çalışmaya başlayanların çoğu ilk zamanlar "hibrid savaş" "A2AD", "Gerasimov Doktrini" vb'den bahsediyorlar; zaman geçip daha fazla okuma yapınca ne kadar az şey bildiklerini fark ediyorlar sonra da çok sayıda Rus askeri teorisyenin öğretilerini öğrenip birikim kazanıyorlar gibi bir anafikri vardı. Görürsem eklerim.

Ekol oluşturmak ve ihraç etmek sadece "SİHA'larımızla destan yazdık" söylemiyle olmuyor.

Karabağ'da (da) gördük ki TSK ve özellikle KKK uzun süredir ilmek ilmek bir nakış örmüş: Suriye ve Libya'da sonuç aldı, Azerbaycan'a da kısmen ihraç etti bunu. Ben buna "Türk tipi keşif taarruz kompleksi" demiştim, Sovyetler'in yarıda kalan hevesinden mülhem.

Ama bir ekol oluşturmak ve ihraç edebilmek için bunun öğretisini, teorisini de yazıp tartışabilmek gerek. Bu sadece kapalı çevrim askeri ortamda olabilecek bir şey değil. Savunma - güvenlik çalışan akademisyenlerin konunun teorik temellerini çatması, meselenin diğer düzlemlerinin de (uluslararası ilişkiler, teknoloji, iktisat, sosyoloji vb) denkleme katılması, bizim de bu konularda asker ve sivil kökenli akademisyen - teorisyen çıkartmamız gerek.

Son dönemde asker ve sivil kökenli çok sayıda yüksek lisans ve doktora öğrencisi temas kuruyor. Bu konularla, özellikle RMA (revolution in military affairs) bağlamında tez ve makale çalışması yapan genç arkadaş var. Bu, sevindirici bir gelişme. MSÜ'de de aynı şekilde asker ve sivil öğrencilerin bu konuya daha fazla eğildiğini görüyorum. Bu çalışmaların ve araştırmacıların sayısının artması; kariyerlerini bu şekilde inşa edip kendi teorilerini ortaya koyan (sadece ana akım teori ya da anlatıları takip etmeyen) araştırmacıların (asker ya da sivil) artması lazım.

Ancak ondan sonra gerçek anlamda bir ekolden bahsedebiliriz. Kanımca şu anda tanıklık ettiğimiz şey, ekol olmaya namzet bir teknik ve taktikler bütünüdür.

Ek: Buldum. Grafikte ne kadar çok teorisyen ismi olduğuna dikkat çekmek isterim.

Mesajı Paylaş

Baltica

Bunun aynisini, Amerikan Doktrini icin de yapmak gerek !

Eglenceli olur !  :) Mesajı Paylaş

HDS

Arda, Michael Kofman'ın, şu bizim hızlı konuşan Rusçu herifin bir tweet'iydi o galiba. Çok gülmüştük. :) Mesajı Paylaş

putty

Burada Türkün gücü haberleri var.

Karabağ Savaşı'ndaki dayanışma örnek oldu: Türkiye ile iş birliğini artırmak istiyorlar
Karabağ Savaşı sırasındaki Ankara-Bakü dayanışmasının tüm Türk cumhuriyetleri için çok iyi bir örnek teşkil ettiğine dikkat çeken uzmanlar, Bakan Çavuşoğlu'nun Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan ziyaretlerini önümüzdeki yıllar için hem yol haritasının çizilmesi, hem de ilişkilerin yeni bir boyuta taşınması açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriyor. Türk cumhuriyetleri ülkelerinin Türkiye ile işbirliğini artırma konusunda istekli oldukları ifade ediliyor.

https://www.star.com.tr/dunya/karabag-savasindaki-dayanisma-ornek-oldu-turkiye-ile-is-birligini-artirmak-istiyorlar-haber-1615555/ Mesajı Paylaş

dmc

Yeni ya da bilinmedik bir şey değil belki ama söyleyeceklerim yine de söylemek isterim. Pakistan için ithal edilecek motorlara izin çıkmıyorsa bu alımın Çin'den yapılacağı neredeyse kesinleşmiş oluyor. Amerika hangi ülkeyi cezalandırmak için böyle bir karar veriyor bilmiyorum. Sanırım hem Türkiye hem de Pakistanı. Biz bölgede yaşanan gelişmelerde haklı olmamıza rağmen çok itidalli davranamadık belki de ama mevcut durum da ona çok izin vermiyordu. Dört bir yandan topyekün baskıyı da hak etmiyoruz. Sanki bir çembere alınmak istiyoruz. Putty'nin paylaştığı haber bu çemberi kırmak adına olumlu gelişmeler.

Daha çok ülke ile işbirliği sağlamak, nüfuzumuzu artırmak bizim elimizi güçlendirecektir. Özellikle kritik alt sistemler konusuna odaklanmak, sistemli bir mekanizma kurabilmek önemli. Bunun için özel, vakıf ve kamu bütün firmaların ve kurumların işbirliği halinde çalışmasına ihtiyacımız var. Gerçekten de Türk'ün gücünü göstermemiz gerekiyor. Mesajı Paylaş

Mermi

Otonom çalışan insansız sistemlerde daha da ilerleyeceğiz mutlaka. Düşman uçaklarının imhası için, modern savunma ağının, sistemlerinin imhası için MMU Ağ merkezli uçan bilgisayar etrafına MUIS. Daha alt kademede Anka/Akıncı/TB3  ile Taktik keşif yanında muazzam bir taarruz paketi ihraç edebiliriz. Bu taarruz paketini önleyemesek bile en azından sınırlamak için Korkut, Hisar Ailesi, Siper, GUMS ile birde Ağ tabanlı bir savunma paketide ihraç edebilir. Mesajı Paylaş

commandos

Bu birlikteliğin sağlanmasında Türkiye-Azerbaycan modeli çok önemli durmaktadır. Bunun temelleri eğitim, istişare ve koordinasyonla başlayabilir. Askeri işbirliğinin yanı sıra sivil işbirlikleri de berebaberinde gelmelidir ki sağlam bir zemine otursun. Ben bu işin temelinin olduğunu düşünüyorum. Sadece üzerine daha fazla eğilmeli. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter