Ülkelerin Silahlanma Politikalarında Türk Ekolü Oluşturma

Başlatan putty, Ara 24, 2020, 04:03 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

Böyle bir Türkün gücü başlığı açıyorum zamanla içinin dolarak anlamının daha iyi ortaya çıkacağını düşünüyorum. Kastettiğim şey dünyada şu anda Amerika, Rusya, Çin, Fransa ve belki biraz İngiltere ve İsrail ile kısıtlı olan ulusal silahlanma tercihlerinde tercih edilen ağırlıklı ülkeyi kastediyorum. Amerika ve Rusya ekolü çok bariz belli olan ekoller bunlar neredeyse birini seçen öbüründen silah almıyor. Çin de Pakistan örneğinde görebileceğimiz gibi buna benzer bir ülke. Fransa ve daha da azı olarak İsrail ortada kalanları toplayan ülkeler. Azerbaycan özel durumu nedeni ile yani ambargolar nedeni ile bizden temin edemedikleri silahları İsrail den alarak belki de dünyada en çok İsrail ekolüne sahip ülke oldu silahlanmada ama bu ilk fırsatta değişebilir. Fransa da eski bir kaç sömürgesi dışında biraz Yunanistan gibi ülkelerle sınırlı kalmış durumda.

Şu aşamada bir Türk ekolü görmek mümkün değil ama bunların ben işaretini ve potansiyelini görebiliyorum. İkili ilişkiler düzeldikçe bir çok ülkenin daha fazla Türk silahını kullanacağı muhakkak. ancak bu bahsettiğim Türk ekolü anlamına gelmiyor. Türk ekolü ile silahlanmak için neler gerekiyor bunu tartışmak gerek. Benim ilk görebildiğim en önemli husus Azerbaycan Somali Arnavutluk gibi ülkelerle yürüttüğümüz ülkenin ordusunun eğitimi yapılandırılması kurgulanması konusunda kuvvetli ve derin işbirliğidir. Sonraki en etkili olan zemin ise ilgili ülkenin komuta kontrol haberleşme gibi yazılım ve haberleşme tabanlı alt yapısını sağlamaktır. Yani TASMUS gibi sistemleri kazandırmak gerek.

Tunus ile bir paket anlaşma yapıldı ANKA dan Kirpi ye taktik araçlara kadar çeyrek milyar dolara yakın anlaşma yapıldı. Bu mesela yaygın bir satış olarak bana Türk ekolü işareti veriyor. Bunu söylemek için belki çok erken ama Tunus un duyacağı memnuniyeti iyi yönetmek gerek Tunus gibi ülkeler silah satın almak istediklerinde bir başlarına kalan ülkeler satıcı sadece ürünü satıp parayı kasasına koymayı hayal ediyor bu gibi ülkelerle iş yaparken. Türkiye Tunus gibi ülkeleri adeta bir NATO ülkesi kalitesine yükseltme işbirliğine gidebilir bu altın değerindedir böyle ülkeler için. Biraz Libya da ki derin işbirliği ile bu ilişkinin geliştiğini tahmin ediyorum birazda Azerbaycan da ki şok edici ve bize de genel değerlendirmede puan kazandıran savaş neticesinde Türkiye dikkatleri üzerine çeken bir ülke oldu bağlantısız ülkeler için sanıyorum.

Bu imkanları iyi kullanırsak dünyada küçükte olsa Türk ekolü başlatabiliriz. Tabi bunda silah sanayimizin en belirleyici faktör olduğunu peşinen kabul ettikten sonra bu yorumları yapıyorum yoksa vasat silaha kimse zaten ikna olmaz. Silahlarımızın her geçen gün çok ikna edici olacağına ben gerçekten tam olarak güvenip inanıyorum. Geriye ülkeleri buna ikna etmek kalıyor. Harzemşah'ın dediği gibi silah seçmek pakt seçmektir bu iş iyi silahla da çok kolay değil bu yüzden bizim ortada kalmış sahipsiz kalmış Tunus gibi ülkeleri toplamamız gerekiyor. Ve bunu tüm iyi niyetimiz ile bu ülkeleri eğiterek donatarak başarabiliriz. TSK lerinin marka değerini çok iyi kullanmalıyız yani Somali'de bunu gördük Azerbaycan dada 90 lardan beri süren işbirliğinin modern silahları da kullanınca nasıl kahredici sonuç yarattığını gördük. Mesajı Paylaş

Moon&Star

@Putty,  Harzemşah sana boşuna "Ünlü Türk düşünürü" demiyor. :)

Vekalet savaşlarından elde ettiğimiz başarılarla güzel PR yaptık. Kısmen de olsa İHA-SİHA konusunda bahsini ettiğin ekolü sosyal medya ve diğer çeşitli mecralarda görmek mümkün. Lakin yetmez, bir Fransa filan olabilmek için daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Sanırım bunun yolu da füze vb silah ve platformların motor, sensör ve diğer kritik parçalarının tedariğinin ihracat engelleri ve ambargolara takılmamak adına yurt içinde imal edilmesi gerekiyor. Bunun içinde çeşitli çalışmalarımız, projelerimiz mevcut zaten. Gerisi içinde senin dediğin gibi ikili ilişkilerin önemi büyük. Mesajı Paylaş

dmc

Orta vadede gayet mümkün dediğin Putty. Hatta geçen Azerbaycan başlığı altında bende bir ortak envanter oluşturulmalı demiştim. Karşılıklı güven tesis ettiğimiz ve kalıcı dostluklarımızın olduğu ülkelerde (Sayıları ve maddi güçleri çok fazla olmasa da) hem eğitim hem de ortak silah sistemleri bakımından işbirlikleri kurulabilir, ortak üretim yapılabilir. TSK'nın ortak eğitim faaliyetleri ve Aselsan gibi firmaların dost ülkelerde yapılanmaları da zaten böyle bir amacın olduğunu da ortaya koyuyor. Açıkçası, ancak belirli alanlarda eksikliklerimizin tamamlanmasıyla daha özgür adımlar atılabilir. Henüz hazırlık aşamasındayız ama dediğin gibi, gümbür gümbür geliyoruz. Mesajı Paylaş

putty

Ara 24, 2020, 09:11 ÖS Last Edit: Ara 24, 2020, 09:15 ÖS by putty
Önemli bir gereklilikte istikrarlı ülke olmaktır o bizde sıfırında altında maalesef. Bugün için bile iktidar değişse ilk işi Libyadan Somaliden çekilmek olacaktır Katarla her şeyi sonlandıracak demektir. Azerbaycan Arnavutluk hariç neredeyse hiç bir dış askeri politika devam etmeyecektir. Amerika Fransa gibi değiliz yani bizim ilişkilerimiz ulusal ilişki değil siyasi ilişki maalesef bu yüzden ben bu ekol işi için daha start verilemeyeceği kanısındayım. Fransa için böyle bir şey pek yok en fazla solcular gelir silah satışına hiç bir ülkeye sıcak bakmazlar ama bizdeki gibi ülkenin sağcısı ile solcusu arasında dış dünyaya bakışta tamamen zıt bakış olmaz. Bu yüzden bizim için ekol olmanın en elzem şartı olan güvenin esamesi yok daha başlamadık demektir bu yüzden. Ama silahlarımız baştan çıkartıcı olacak gibi görünüyor bazı ülkeler mesela Türk ülkeleri bizim için her durumda kapılarımzın ardına kadar açık olacağı ülkelerdir onlara karşı ekol olabiliriz. Azerbaycan mesela onlar için olan güven zemini öbür ülkeler içinde olmalı. Bu günler ideolojik günler bu yüzden zemin hiç uygun değil ama gelecek umut verici kesinlikle. Ben hissiyatımı söyleyeceğim bence Türkiye yakın gelecekte ABD ve Çin den sonra dünyanın en muhteşem savunma sanayisi olacak. Ne demişler Türkler için gelecek umut vericidir. Ve hep öyle olacaktır! Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter