Deniz Kuvvetlerinde Yeniden Yapılanma

Başlatan ocay, Kas 09, 2015, 06:53 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

dum

Exocetsiz olarak ve açık deniz karakol botu gibi kullanıyoruz onları.  O sebeple omtas olur mu, 76 mm top olur mu diye deneyip duruyorlar herhalde. Yoksa bildiğim kadarıyla Burak sınıfının tekneleri eski de olsa sağlam.

Mesajı Paylaş

muhendus

@dum üstat; Deniz piyadeleri için Amerikanvari oluşum fikriniz hoş, daha özerk, güçlü ve etkili bir yapı. Ayrıca aynı U.S. Marines örneğindeki gibi elçilik koruma vb görevleri de yazmanız gözden kaçmadı :)

Bana kalırsa hem 2x hafif uçak gemisi, hem de 2x LHD bizim için gereğinden fazla lüks kaçar gibime geliyor. Mesajı Paylaş

dum

Para sorunu olmadığı farz ve kabul edilerek hazirlanmiştır.Gerçekçi değil ideal bir 20 yıllık tedarik hazirladim kendimce. Açıkçası maliyet hesabı yapmadim bile.

Para yoksa zaten Eldekilerle gittiği yere kadar devam. Mesajı Paylaş

tuğrulbey

Avustralya 15 yıllık Armidale sınıfı devriye botlarını kullanım dışına çıkarıyor. 300 tonluk, küçük ama oldukça denizci tekneler. Bizimde OPV planımız olduğu yönünde haberler çıkıyor. OPV ler hazır olana kadar iş görürler aslında. Küçük olmalarına rağmen 21 gün desteksiz görevde kalabiliyorlar. Mesajı Paylaş

2ndPiolaKirchoff

Armidale sınfını DzKK ancak sahil güvenliğe vermek için alır diye düşünüyorum.
Şimdilik Burak sınıfı açık deniz karakol görevini idare ediyor, Tuzla sınıfı var bir de gerek olsa zaten Tuzla üzerinden ya da Ares'in açık deniz karakol konseptlerinden biri sipariş verilirdi hızlı olsun diye.
Bizimkiler heralde korvet sınıfı birşey istedi ki, teslimi 2024-2025'i buluyor. Mesajı Paylaş

Tigerfish

@ dum

24 adet Exocetcikler yok muydu burak sınıflarında? Mesajı Paylaş

Vecihi

Buraklarda 76'lık baş topu topu ve 2 adet exo (MM-38) vardı, fakat hatırladığım kadarıyla raf ömürlerinden dolayı artık kullanılmıyor. Yani herhangi bir anti gemi füzesi barındırmıyorlar. Silah bakımından biraz cılız bir sınıf. Torpido ve manuel toplar var sadece. Modernizasyon sonrasını bilmiyorum ancak öncesi zaten oldukça eskiydi. Atış kontrol radarları ve MAR-D' den farklı olarak uygulanan başka bir sistem olduğunu da hatırlamıyorum.
Ama sanırım Burak sınıfını maliyet etkin olarak kullanıyoruz. Kullandığımıza halen değiyor diye düşünüyorum. Mesajı Paylaş

murattekin

Burakların kaç tanesine 76mm top konuldu? Mesajı Paylaş
...

emrebenn

2 yeni OPV yapacaklarına bu burakları opv yapıp.Yeni alınıcak  iki gemi korvet olarak alınsa daha ekonomik olurdu sanki. Mesajı Paylaş

dustdevil

Nis 23, 2021, 07:58 ÖÖ Last Edit: Nis 23, 2021, 08:07 ÖÖ by dustdevil
ABD Donanması, yeni insansız sistemleri test eden benzeri görülmemiş bir tatbikatta bir avcı-katil ekibi olarak hava karşıtı, yüzey önleyici ve denizaltı karşıtı füzeleri ateşleyebilen güdümlü bir füze kruvazörü ile MQ-9B Sea Guardian uçağını eşleştiriyor.

Orta irtifa insansız hava aracı, bu hafta San Diego kıyılarında gerçekleşen İnsansız Entegre Savaş Problemi 21 tatbikatında Princeton Kruvazörünün yok etmesi gereken hedefler buluyor.

"Deniz Muhafızı sonobuoyları ve diğer varlıkları kullanarak, temasları belirledi ve yerleri uzaktan kruvazördeki komutana bildirdi", testin duyurulduğu Çarşamba Donanması haber bülteni.  Gemi, tatbikatta daha sonra hedeflere ateş edecek.

İnsansız tatbikatın taktik komutanı Tuğamiral James Aiken, "Bugün gösterilen insansız ve insanlı yetenekler arasındaki entegrasyon, insanlı insansız takımlarımızı güçlendirmek için bir operasyon yaklaşımı sağlıyor" dedi.  "En yeni teknolojimizi Denizcilerimizin ellerine teslim etmek filomuzu doğrudan geliştiriyor."

Aiken gazetecilere verdiği demeçte, amacın gösteri sırasında insansız ve insanlı sistemlerin birlikte çalıştığı canlı ateş testleri yapmak olduğunu söyledi.

Çarşamba günkü test öncesinde bir yuvarlak masa tartışması sırasında Aiken, "Yapacağımız şey ... bir hedefe bir füze koyacağız," dedi.  Komutan, iletilebilir menzil dışındaki sinyalleri veya iletişimleri ifade ederek, bunun "saldırgan bir füze olacağını ve görüş hattının çok ötesinde bir hedefi vuracağımızı" söyledi.

Deniz hizmetlerinin insansız teknolojiyi - özellikle insansız hava araçları - test etmek ve sahaya çıkarmak için fon sağlama çabası, Kongre'den önemli bir dirençle karşılaştı.

Donanma önümüzdeki beş yıl içinde 10 büyük insansız yüzey gemisi inşa etmek için 2 milyar dolar istediğinde, milletvekilleri 2021'de herhangi bir dolar harcanmadan önce "teknoloji olgunluğuna ilişkin bir sertifika" talep ederek hizmetin herhangi bir gemiyi satın almasını engelledi.

Aiken, Capitol Hill'in direnişinin farkında olduğunu söyledi, ancak drone-gemi iletişim konseptinin gelecekteki Donanmaya "bir savaş avantajı" sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Donanma, Sea Guardian da dahil olmak üzere yedi insansız teknoloji kullanıyor;  MQ-8B Fire Scout;  Vanilya ultra uzun dayanıklılığı, orta boy drone;  su altı ve yerüstü otonom araçlar;  ve Donanma araştırma laboratuarının "süper sürü" projesinden varlıklar.

Tatbikata Princeton, beş güdümlü füze avcısı, bir denizaltı ve iki kıyı muharebe gemisi de dahil olmak üzere on gemi katılıyor.  Hizmet ayrıca EA-18 Growler ve P-8 Poseidon dahil beş insanlı uçak kullanıyor.

Aiken, çeşitli sistemlerin üç farklı tatbikat senaryosunda birleştirileceğini, ancak Donanmanın her bir varlığının rolünü açıklamayı reddettiğini söyledi.  Komutan, tatbikata her bir drone tipinden tam olarak kaçının katıldığını söylemedi.

Ordu ve Hava Kuvvetleri, daha iyi merkezi gözetim ve kontrol için silahları ve yetenekleri birbirine bağlayan benzer deneyler yürütüyor.

- Gina Harkins bu rapora katkıda bulundu.

- Oriana Pawlyk'e oriana.pawlyk@military.com adresinden ulaşılabilir.  Onu Twitter'da @ oriana0214 adresinden takip edin.

----Google translate----

https://www.military.com/daily-news/2021/04/22/mq-9-drone-teaming-navy-warship-obliterate-targets-sea.html

ABD MQ-9'u güdümlü füze atan kruvazör ile takım oluşturup hava, satıh ve deniz altı hedeflere karşı tatbikatta denemiş.

Daha kapsamlı bir makale: https://www.thedrive.com/the-war-zone/40262/huge-navy-unmanned-focused-experiment-underway-featuring-live-missile-shoot-and-super-swarms

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter