Deniz Kuvvetlerinde Yeniden Yapılanma

Başlatan ocay, Kas 09, 2015, 06:53 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Atılgan

Sürmene'ye kurulacak 'Deniz Üssü'nün yer tahsisi için imzalar atıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sürmene'ye kurulacak 'Deniz Üssü'yle ilgili yer tahsisi için imzaların atıldığını söyledi. Bakan Kurum, "Sürmene Yeniçam Tersanesi içinde 60 bin metrekare alanının lojistik üs tahsisini imzaladık" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Trabzon İl Başkanlığı'nı ziyaret etti.

Bakan Kurum, bakanlık olarak Trabzon genelinde 4 milyar 624 milyon liralık yatırım yaptıklarını, devam eden yatırımların da yaklaşık 510 milyon lira tutarında olduğunu söyledi.

"ÜSSÜN TAHSİSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK"

Trabzon Sürmene'ye yapılacak 'Deniz Üssü'yle ilgili de konuşan Bakan Kurum, "Sürmene Yeniçam Tersanesi içinde 60 bin metrekare alanı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın lojistik üs yapması için tahsisini imzaladık. İnşallah bu projeyi de yaptığımızda Sürmene'de hem istihdam anlamında hem de ekonomik değer anlamında önemli bir proje olacak" dedi.

https://www.denizhaber.com.tr/surmeneye-kurulacak-deniz-ussunun-yer-tahsisi-icin-imzalar-atildi-haber-86040.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

TCG FATİH, 9'NCU DENİZ ÜSSÜNE YANAŞAN İLK GEMİ OLDU

Sürmene'ye kurulacak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın 9. Deniz Üssü'nün ilk askeri gemisi TCG Fatih, Yeniçam Limanı'na demirledi. Üs, fırkateyn, denizaltı ve hücumbot gibi donanmanın ana vurucu unsurlarına lojistik destek sağlayacak.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın 8 üssüne bir yenisi daha eklendi.

Trabzon'un Sürmene ilçesinde Yeniçam Limanı'nda yapılacak olan 9. Deniz Üssü'nün ilk askeri gemisi limana demirledi. Limanda 60 dönümlük arazide kurulması planlanan deniz üssüne demirleyen TCG Fatih isimli askeri gemi, ilçe halkı tarafından karşılandı. Fırkateyn, denizaltı ve hücumbot gibi donanmanın ana vurucu unsurlarına lojistik destek sağlayacak deniz üssünün önümüzdeki günlerde inşaatına başlanacağı öğrenildi.

Askeri gemiyi limanda karşılayan Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, 5 yıldır deniz üssünün ilçeye kazandırılması için mücadele ettiklerini belirterek "Bugün Trabzon için önemli bir gün. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na tahsis etmiş olduğumuz alanımıza ilk kez gemi demirledi. Bu çok basit bir olay değil. Yaklaşık 5 yıldır bu konuyla mücadele ediyorduk" dedi.

İlk etapta deniz üssüne 400 asker ve 200 rütbeli ve memurun geleceğini dile getiren Üstün, "Burası deniz üssü olarak tahsis edildi. İlk olarak 400 asker, 200 rütbeli ve memur geleceği söyleniyor. Bu rakam ileride belki de yeterli olmayacak. Daha da büyütülecek. Sürekli burada bir geminin kalıp kalmayacağını bilmiyorum ama tamir için burada tersane kurulacak. Karadeniz'de görev halinde bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanlığının gemileri ihtiyaç gördüklerinde burada tamir ve bakım işlerini yaptıracak. Burada sürekli kalan askerler değil, gemi ile gelen askerlerde ilimizde gezecekler" ifadelerini kullandı.

https://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=86913 Mesajı Paylaş

Mermi

#227
Mar 24, 2019, 06:04 ÖÖ Last Edit: Mar 24, 2019, 06:06 ÖÖ by Mermi
https://youtu.be/ORlQF9AMoD8

Youtube'de dolaşırken şu videoyu gördüm. 2010 senesinde çekilmiş. 10 yıl geçmiş aradan. O zamanda Heybeliada korvet envanterdeydi. Donanma aynı haliyle duruyordu. 10 yıl içinde ne değişti ? Bu kadar mı ağırdan ilerler projeler. Hadi çok geç oluyor be güzel kardeşim. Insan bari 2 Hava savunma gemisi alır. Perry'ler olmuyor bari 2 gemi alalım. 2 milyar dolar harcama yapmak çok mu zordu. TF-2000'leride ilerde yap. Ama en azından acil ihtiyacını karşıla. Egede, Doğu akdenizde şuan da en ihtiyaç duyduğumuz gemiler. Mesajı Paylaş

farabi

Çeşitli hava savunma sistemi projeleri devam etmekteyken ve üretmekte olduğumuz gemi sınıflarının farklı ülke donanmalarınca tercih edilmeye başlandığı bir dönemde; Milli Dikey Atım sistemi çalışmalarının da farklı ihtiyaç ve fiziki şartlara uygun, esnek bir yapı üzerinden gelişmesi, hem korvet tipi sınıflara daha ileri konfigürasyon seçeneği hem de mevcut sınıfların modernizasyon çalışmalarında gemilerin var olan yapısal bütünlükleri üzerinde çok fazla değişiklik yapmadan dikey atım kabiliyeti kazandırılmasını sağlayabilir.


NATO standardı, batı donanmalarında kullanılan periferal(dağıtık) dikey atım sistemlerine örnek olarak:

MK48 Mod.0 (4x RIM-162 ESSM)


Kanada Kraliyet Donanması Halifax sınıfı fırkateynlerMK48 Mod.1 (4x RIM-162 ESSM)

Hollanda Kraliyet Donanması Karel Doorman sınıfı fırkateynlerMK48 Mod.3 "STANFLEX" (6x/12x RIM-162 ESSM)

Danimarka Kraliyet Donanması Absalon sınıfı fırkateynlerMk 57 GMVLS

Amerika Birleşik Devletleri Donanması Zumwalt sınıfı güdümlü füze muhribi
Mesajı Paylaş

nokta

Donanmada Milli Elektronik Harp Dönemi

Türk Donanması'nda görev yapan platformların kritik alt bileşenlerinin yerlileştirilmesi konusunda başlatılan bir program daha sonuçlandı. Böylece Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın elektronik harp kabiliyeti de böylece daha ileri seviyeye taşınmış oldu.

Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, ASELSAN'ın geliştirdiği MEHS (Milli Elektronik Harp Suiti) entegre edilen üç ve dördüncü Yavuz Sınıfı fırkateynler, Deniz Kuvvetleri'ne teslim edildi. 2013'te imzalanan sözleşme kapsamında MEHS, ilk etapta TCG Yavuz (F 240), TCG Turgutreis (F 241), TCG Fatih (F 242) ve TCG Yıldırım (F 243) fırkateynlerine entegre edildi.

Su üstü platformlar için geliştirilen Milli Elektronik Harp Suiti; Deniz Elektronik Destek Sistemi, Deniz Elektrik Taarruz Sistemi, Dekoy Atım Sistemi, Lazer İkaz Sistemi, Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi ve EH Suit Operatör Konsolu'ndan oluşuyor. MEHS, tehdit ilişkilendirme, öncelik belirleme, aktif ve pasif karşı tedbir atama, platforma manevra önerme gibi kabiliyetlerin yanı sıra dinamik tehdit ortamında yönlendirilmiş RF enerji gönderimi özelliğine sahip. Veri kayıt analiz ve veri tabanı düzenleme işlemlerini gerçekleştirebilen suit, gemi savaş idare sistemine de entegre edilebiliyor.

https://c4defence.com/Gundem/donanmada-milli-elektronik-harp-donemi/9164/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter