Deniz Kuvvetlerinde Yeniden Yapılanma

Başlatan ocay, Kas 09, 2015, 06:53 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Atılgan

Deniz Kuvvetleri, personel açığı için çağrı yaptı

Deniz Kuvvetleri, büyüyen gemi, uçak ve helikopter filosuyla birlikte personel açığını kapatmak için harekete geçti.
Deniz Kuvvetleri, 2021 yılında hizmete girmesi beklenen amfibi çıkarma ve helikopter gemisi TCG Anadolu'nun subay açığını kapatmak için mühendis adaylarına çağrı yapıyor.

Donanma; TCG Anadolu'da konuşlanacak F-35B saldırı uçakları ve ATAK helikopterlerini uçuracak pilot adaylarını da bekliyor.

12 fırkateyn, 19 hücumbot, 8 korvet ve 12 denizaltı ile Akdeniz çanağının en güçlü 5 deniz gücünden olan Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetişmiş subay açığını kapatmak için özel sektörde çalışan mühendislere çağrı yapıyor.

300'ün üzerinde muharip deniz aracına sahip deniz kuvvetleri dünya bahriyeleri arasında gücünü korumak için çeşitli branşlardan mühendisleri bünyesine katmak istiyor. Endüstri, elektronik-elektronik, kontrol-otomasyon, makine, bilgisayar, yazılım, mekatronik, inşaat, çevre, gemi inşa ve harita gibi mühendislik branşlarından mezun olanların, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda güverte, deniz piyade ve deniz istihkam gibi branşları için subay alımı yapılacağı vurgulandı. MİLGEM projesi ile milli gemilerini yapan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, çok az donanmanın sahip olduğu TCG Anadolu'nun hizmete girmesiyle daha çok pilot subaya ihtiyaç duyacak. Adayların arasındaki pilotlara da çağrı yapılıyor.

Gemiye iniş yapabilecek F35B uçakları ile tamamen yerli üretim Atak helikopterlerini kumanda edebilecek pilotları bekleyen deniz kuvvetleri, Türk bayrağını gökyüzü ile deniz arasındaki iki mavinin ortasında dalgalandıracak pilotları bünyesine katmaya hazır.

Deniz Kuvvetleri, ayrıca doktor ve öğretmen gibi branşlar içinde dışarıdan subay alımı yapacak. Başvurular 28 Mart 2018 tarihine kadar Milli Savunma Bakanlığı'nın www.msb.gov.tr adresinden yapılabilecek.

http://www.denizhaber.com.tr/deniz-kuvvetleri-personel-acigi-icin-cagri-yapti-haber-80194.htm Mesajı Paylaş

Merkator

Deniz Kuvvetleri'nde pilot olmak ister misiniz?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, uçak, helikopter ve insansız hava araçlarını kullanacak pilot adayları için alım yapacak. Deniz Kuvvetleri'nde temel subay eğitimi görecek olan adaylar, sonrasında pilotaj eğitimi almak üzere 2. Ana Jet Üs Komutanlığı'na ve Kara Havacılık Okul Komutanlığı'na gönderilecek.

Eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylar, Deniz Kuvvetleri'nde pilot olarak görev yapaca.

Deniz sınıfı muvazzaf subay alımı için en az dört yıl süreli mühendislik veya pilotaj eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun olanlar arasından başvurular kabul edilecek. Erkek adayların başvuruları, 28 Mart 2018 tarihine kadar kabul edilecek.

http://www.kokpit.aero/deniz-kuvvetleri-pilot-aday-alimi Mesajı Paylaş

Merkator


DelKu

Fırkateyn sayımız ne zaman 12ye düştü ? Mesajı Paylaş

farabi

#154
May 24, 2018, 04:21 ÖS Last Edit: May 24, 2018, 04:52 ÖS by farabi
Rusya'nın "Karadeniz" donanması için 1'i deniz testleri diğer 5'inin ise inşaa faaliyetleri devam etmekte olan 6 gemilik Project 22160 açık deniz karakol korveti için Cezayir donanmasının da 4 adet (180 milyon $) sipariş verdiği söyleniyor.

Karakol ve hızlı müdahale botları Fransızlara , korvet ve fırkateynler Almanya,Çin ve Rusya'ya, denizaltı modernizasyonu ve yeni alımı Ruslara , amfibi gemi işi İtalyanlara , helikopterler İngiltere ve İtalya'ya ve son olarak OPV korvetleri yine Ruslara... Cezayir yaklaşık 10-12 senedir donanmayı tepeden tırnağa yenilemekteyken ,bir çöp dahi satamamış olmak , hiç bir işbirliği geliştirememiş olmak, Cezayir ile soğuk-samimiyetsiz eskiyi anmayı sürdüren bir dostluk biçimi olduğunu gösterdiği gibi, atılmayan adımlar dış siyasette Cezayir'in mevcut durumunu ve gelecekteki pozisyonunu tam kavramadığımızı gösteriyor.

Ancak yazma nedenim Cezayir değil. Project 22160'ün kendisi. 1300 tonluk 90 metre bir korvet , geminin silah yükü oldukça modüler bir altyapıya sahip. Gemide 76mm baş topu , 2x14,5mm ve sızmalara karşı müdahale için DP65 su altı roketi standart olarak bulunmakta. Uran-K ASM , Kalibr seyir füzesi hatta Paket-NK anti denizaltı torpidosu atıcı sistemler ise doğrudan bir konteynır şeklinde gemiye yüklenebiliyor. Gemi yine kısa bir hazırlık ile mayın dökme işlemi için de kullanılabiliyor. Geminin arka güvertesinde KA-27 Asw helikopter için bir adet spot ve ihtiyaç olduğu takdirde yerleştirilmek için(muhtemelen son iki gemi) geminin baş topu arkasında dikey atım sistemi içinde bir alan bulunuyor. Muhtemelen bu iki nedenle birlikte gemi 90 metreye ulaşmış halde. Geminin tahrik sistemi Codad ve 14mw gaz türbin bulunuyor, 27kts azami sürat olarak planlanmış.

Türk donanmasının yakın karasularında ve dahi gelecekte üslenme planları yaptığı diğer uzak denizlerde sürekli karakol görevlerini yürütmek üzere , mevcut fırkateynlerin görev rutinlerini yıpranmalarını azaltacak, kabiliyetli ama işletimi ucuz bir OPV botuna ihtiyacımız var. Sahil Güvenliğin OPV ihalesi üzerinden ya da 6 botluk TTHB üzerinden yukarıya ya da mevcut Ada korvetlerden aşağıya doğru makaslanan bir ara çözüm yaratarak (örneğin Rusların Buyan sınıfında yaptığı gibi) , bunu mevcut örnekte görüldüğü gibi gerekirse konteyner ile görev yüklerinin değişebildiği modüler bir altyapı ile üretmeyi düşünmeliyiz. Biz zengin bir ülke de değiliz , toplam aktif fırkateyn ( filonun ortalama yaşı 25 ) sayımız 12'ye düştüğünde , uluslararası görev misyonları , TDGG , çevreleyen denizlerde risk faktörleri ve hasım ülkeler derken ; gerçek anlamda OPV botlara ihtiyacımız olacak.

Bir başka örnek , İtalya donanması 6 adet helikopter ve hafif uçak gemisi yüzdürüyor , 2 farklı proje de devam ediyor yani gelecek yıllarda da bu sayılarda gemiyi envanterde tutacaklar. Su üstü ana muharip grup ise 4 adet hava savunma harbi fırkateyni , 8 adet çok rollü fırkateyn ve 6 adet denizaltı harbi fırkateyninden oluşmakta. Bununla birlikte tam 13 adet ( 3 yıl önce 16 idi) +1200 ton OPV korvet aktif hizmette ki , bilindiği üzere İtalyan Sahil Güvenliği de tonaj bakımından Akdeniz'in en büyüğüdür. Bu yıl sonunda hizmetten tamamen çekilecek Soldati ve Minerva sınıfı korvetler için ise Fincantieri PPA adında oldukça gelişmiş bir OPV fırkateyn üzerinde çalışmakta.  https://www.africanmilitaryblog.com/2018/05/algeria-and-russia-signs-partnership-on-project-22160-class-patrol-ship
https://defence.ru/article/10419/   https://2016.f.a0z.ru/09/12-4288208-6.jpg
http://www.navyrecognition.com/index.php/news/defence-news/2018/march-2018-navy-naval-defense-news/6108-russia-s-first-project-22160-corvette-vasily-bykov-started-sea-trials.htmlMesajı Paylaş

Atılgan

Adnan Özbal: Deniz Kuvvetleri dünya denizlerinde de söz sahibi

Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal, "Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız bugün sadece çevre denizlerimizde değil, aynı zamanda dünya denizlerinde söz sahibi olan bir kuvvet olarak öne çıkmaktadır." dedi.
Koramiral Özbal, Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanlığında, "2017 Yılı Dış Kaynaktan Temin Edilen Muvazzaf Astsubay Adaylarından Temel Askerlik ve Astsubaylık Nosyonu Kazandırılması Eğitimi" ile "Uzman Erbaşlardan 2018 yılı Temel Askerlik ve Astsubaylık Nosyonu Kazandırılması Eğitimi'ni başarıyla tamamlayan toplam 750 astsubay çavuşa diplomalarının verilmesi nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Özbal, burada yaptığı konuşmada, "Deniz Kuvvetleri Komutanlığının bugün sadece çevre denizlerde değil, aynı zamanda dünya denizlerinde söz sahibi olan, ihtiyaç duyduğu teknolojiyi geliştirebilecek, etkin, caydırıcı ve saygın bir kuvvet olarak öne çıktığını" söyledi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın bu üstün vasıflarının temel dayanağının ise köklü tarihinden aldığı güçle yetiştirdiği nitelikli ve donanımlı personel olduğunu vurgulayan Özbal, Türk Silahlı Kuvvetleri ile onun ayrılmaz parçası Türk Deniz Kuvvetlerinin her geçen gün güçlenen Türkiye'nin beka ve çıkarlarının yılmaz bekçisi konumunda bulunduğunu kaydetti.

"Her biriniz branşlarınızda uzman olmalısınız"

Özbal, bu nedenle Deniz Kuvvetlerini hızla değişen ve belirsizleşen güvenlik ortamında verilebilecek her göreve hazır bulundurmak en temel görevleri olduğunu belirterek, astsubaylara şöyle seslendi:

"Sizler deniz astsubayı olmak üzere başladığınız eğitiminizi başarıyla bitirmenin haklı gururunu yaşıyorsunuz. Ancak unutmayınız ki denizcilik eğitimi kendini ve elindeki personeli geliştirme sorumluluğu meslek hayatı boyunca devam eder. Başarıyla tamamladığınız bu eğitimin tek başına sizi zorlu görevlere hazırlamaya yeterli olmayacağını asla aklınızdan çıkarmayınız. Bu yolda Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden, rahat yaşama yollarını arayan, aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istikballerini kaybetmeye mahkumdur' sözünü unutmayınız. İhtisas alanlarına uygun olarak sizler konunuzun ve alanınızın uzmanı, kullandığınız sistemi iyi bilen kişiler olacaksınız. Bunun için de geleneksel denizcilik kültürümüzü özümsemiş, bunun yanında gözünüzü daima pozitif bilime adayıp zihninize teknolojiye ve yeniliklere açık tutacaksınız. Yaptığınız görevlerde askerliğin temeli olan disiplinden asla taviz vermeyecek, çevrenizdekilere aşılayacak ve emrinizdekilerden bu disiplini isteyeceksiniz. Deniz Kuvvetlerinin sahip olduğu her türlü modern sistem ve tesisat, görev öncesi kurslarınızın tamamlanması sonrasında sizlere emanet edilecektir. Bu ülkenin değerli kaynaklarıyla temin edilen, size emanet edilecek sistem ve silahları en etkili şekilde kullanmak bu millete olan borcunuzdur. Bu nedenle asil milletimizin güvenine layık olabilmek için çok çalışmalı, her biriniz branşlarınızda uzman olmalısınız."

"Atatürk'ün gösterdiği yol ve tarihimizden aldığımız engin güç"

Astsubaylara meslek hayatları süresince kendilerini geliştirmelerini öğütleyen Özbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şanlı deniz tarihimizin omuzlarınıza yüklediği sorumluluklar, atalarımızın ve deniz şehitlerimizin değerli haysiyetleri ve Atatürk'ün bize gösterdiği mükemmel ve kadir bir donanmaya layık olma hedefi, dünya çapında her yönüyle örnek alınan bir kuvvet haline gelme yolunda sizlerin en büyük rehberiniz olacaktır. Unutmayınız ki MİLGEM gibi, dünyanın en modern harp gemisi sistemlerinin dizayn ve inşasında Deniz Kuvvetlerimizin üstlendiği rolün temelinde yüce Atatürk'ün gösterdiği yol ve tarihimizden aldığımız engin güç yatmaktadır. Müteakip dönemde üstün vazife anlayışı ve vatan sevgisiyle üstleneceğiniz görevlerde bu anlayışı devam ettireceğinize Türk Silahlı Kuvvetleri ve onun ayrılmaz parçası Deniz Kuvvetlerimizin her zaman harbe ve göreve hazır tutmak için fedakarca çalışacağınıza inancım tamdır."

Özbal, ailelere ise "Karşınızda bu pırıl pırıl duran gençlerle ne kadar gurur duysanız azdır. Genç astsubaylarımızın diploma ve rütbelerini aldığı bugün sizlerin heyecanını paylaşıyor, bahriyemizin köklü ve geniş ailesi arasında sizleri de görmekten dolayı duyduğum mutluluğu ayrıca belirtmek istiyorum." diye hitap etti.

Yemin eden öğrencilere diplomalarının verilmesinin ardından program, tören geçidiyle sona erdi.

https://www.denizhaber.com.tr/adnan-ozbal-deniz-kuvvetleri-dunya-denizlerinde-de-soz-sahibi-haber-83604.htm Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Zamanında sayın orko_8'in Türk deniz kıyı hattının 4 adet Tf-2000 ile tamamen korunabileceğine dair bir görsel paylaşılmıştı . Piyasadaki söyleme göre de 4+2 adetlik bir üretim isteği söz konusu.

İ sınıfının şu anki muhtemel üretim adeti 4 adet deniliyor fakat savunma dergilerinde 8 adet üretileceğine dair bir yazı okumuştum.

Tf-100 projesi içinde muhtemel 4 adetlik bir sayı dile getiriliyordu hep.

4 adette milgemimiz var biliyorsunuz.


Burdan yola çıkılırsa uzun vadede filonun ;

6 Tf-2000
4 Tf-100
8 İ sınıfı
4 Milgem  Toplamda 22 savaş gemisi milgem öncesi 16 fırkateyn + 6 korvet = 22 filo hacmine denk.

hacminin böyle olması mümkün müdür ?


Ayrıca teşkilatlanmanın da bu deniz sınırlarımızı koruyacak 4 tf-2000'e istinaden 4 filo/ görev gücü'ne ayrılıp bunlara 2 İ sınıfı ASUW görevinde ve 1 milgem ASW görevinde ve diğer gemi ve denizaltıların katılıp geri kalan 2 tf-2000 ve 4 Tf-100'ünde daha ağır görev yüküyle lhd lere eşlik ederek AÇIK DENİZ GÖREV GÜCÜ ve Filo görev değişimelrinde ittihat amaçlı kullanılması düşünülebilir mi ? Mesajı Paylaş

ocay

Ne zaman TF-2000 ciddileşecek gibi görünüyor ekonomik kriz patlıyor.

Artık TF-2030 olmuştur proje Mesajı Paylaş

Destiny

Zaten ÇAFRAD'ın beklenmesi aşağı yukarı proje tarihini oraya götürecek herhalde. Acaba TF-2000 ile TF-100'de ortak bir gövdenin kullanılması fikri hala mevcutmudur. Bir FREMM tarzı maliyetleri aşağı çekecektir. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Şu an ülkemiz basra körfezi ve kızıldeniz üzerinden herhangi bir tomahawk saldırısına açık. Süveyş'ten de geçemeyeceğimizi düşününce acaba nasıl bir karşı tedbir düşünülüyor ?

Nükleer denizaltı ve gemiler için afrikada ikmal üssü lazım gibi geliyor. Mesajı Paylaş

Kabardey


Çıspıntır

Konusu geçmişken Yavuz sınıfı gemileri için modernizasyon düşünülüyor mu yoksa İ sınıfı gelince emekli mi edilecekler ? Mesajı Paylaş

farabi

Muhtemelen aktif hizmet dışına çıkacak ilk fırkateynler F242 Fatih ve F243 Yıldırım olacak. Yenisini suya indirmek daha sağlıklı bir kaynak yönetimi olacaktır. Yine tahminen, yukarıdaki IAI radarlı Yavuz'un 10 seneden eski hikayesi vardır. Mesajı Paylaş

Çıspıntır

Hocam bir soru daha :)
Yavuzlar emekli edilince üzerlerindeki sea sperrow füzeleri ne olur. Kara konuşlu kullanılabilir mi ? Mesajı Paylaş

Kabardey

@Çıspıntır büyük ihtimalle onlarında raf ömürleri biter. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter