TI GAN IC ürünleri

Başlatan anafor2016, Eyl 20, 2020, 06:39 ÖS

« önceki - sonraki »

anafor2016

HDS

Olmayanı dövüyorlar Hocam artık. :) Mesajı Paylaş

anafor2016

HDS Hocam yine mi tren kaçtı?   Aselsan veya farklı bir şirketimizden sivil alanda kullanılacak bir şey çıkmaz mıydı?  Mesajı Paylaş

Baltica

GaN konusu acilmisken, Akasya projesi ne oldu acaba ? Mesajı Paylaş

HDS

Bu kez deve olmadı Hocam. :)

Bilkent ve Aselsan ortaklığı AB Mikronano'da gereken hemen tüm ekipman kurulu şekilde, çok ciddi bir ekip çalışıyor. Bildiğim kadarı ile epeyce de bir sorunla karşılaşıyorlar. Ama ekip de, paydaşlar da epeyce artıyor.

Son zamanlarda bana farklı yönlerden gelen buna yönelik sorular olmuştu, bazı yanlış anlamalar da oldu diye baştan yazayım:

Bizim projemiz doğrudan, temelden, "wafer" seviyesinde GaN kimyada, entegre ve tümleşik, kontrol devreleri, elektronikleri, waveguideları antenleri vs ile birlikte bir T/R modül yapmak. Buradaki GaN MMIC devreler en önemli komponentlerden. Monolitik RF devreler bunlar. Bu sebeple de iş sadece bir GaN büyütme ve pozlama meselesi değil. Yani işte sen bir "wafer" büyütüyorsun, belirli bir-kaç mazemeden, bunların kalınlıkları yüzeydeki eşit dağılımı vs falan çok önemli, sonra da malum, bir asit içinde, bir mastarın gölgesinde bu yekpare "wafer"ı entegre devre şekillerini çıkaracak şekilde kısmen aşındırıyorsun. RF devrelerin çok özel aşındırma süreçleri, çok dertli bazı yapıları var. Bunları doğru şekilde yapamadığın taktirde hem gerekli dayanımı ve süreç istikrarını  elde edememe, hem de istediğin bant genişliği aralığını yakalayamama gibi dertlerin olabildiği anlaşılıyor.

Bir çok batılı firma zaten özellikle radar konusunda, senelerdir AESA konusunda ve başta GaAs özelinde pozlama ve devre tasarımı konusunda çok ilerlediği için çok hatırı sayılır bir devre üretim teknolojisi kapasitesi olduğu için GaN'a geçmek "kısmen" bir efor gerektirdi. Biz ise bir çok şeyi neredeyse baştan yapıyoruz. Her şeyi aynı anda öğreniyoruz.

Güzel tarafı, eskiden olsa belki tek bir laboratuvar, tek bir hoca ve altındaki ekip kadar olabilecek proje artık ülkede bazı şeyler daha yaygın olduğu için daha kalabalık bir ekip ile sürdürülebiliyor.

Ezcümle; Proje tapa gaz devam ediyor. Artık GaN T/R modülleri üretebilmiş olmamız beklenirdi. Ama gecikti bildiğim kadarı ile. Bir süre daha da göremeyebiliriz, ama er geç bunu çözebileceğimizi tahmin ediyorum. Tahmin.

Zira, GaN RF mikroelektronikler bizim için çok kritik; Tüm radarlarımızdan, AESA radarlara, füze arayıcılarına, EH sistemlerimize kullanım yeri bulacak bir konu bu. Mesajı Paylaş

putty

İran lılar Ermenilerden teknoloji aldı diyorsun sürekli Ermeniler yaptı biz yapamadık mı bunu yani. Onuda bildiğin kadar anlatırmısın nedir bu Ermeni mevzusu Mesajı Paylaş

kubila

Yarı iletken de üretebiliyor muyuz üstatlar? Fabrika açılacaktı hatırladığım kadarıyla. Bir de bu GaN işini çözmek Güç Elektroniğinde kendimize yetme konusunda yeterli olacak mı, dahası da var mı? Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Ermenistan'da ta Sovyetler'den kalma radyo elektronik enstitüsü falan var. Çalışıyor adamlar.

Ama ürün var ürün var. Bugün Türkiye de rahatlıkla basit traktörlerdeki bir dizel motoru üretebilir. Orta boy firmalar bile.

Ermenistan'dan geldiği muhtemelen T/R modüller ise İran'ın Bavar yerden havaya füze sisteminin dev 3B arama radar antenlerinde. Biz ise daha kompleks bir işe giriştik. Mesajı Paylaş

putty

Neyse içim rahatladı iyi o zaman Mesajı Paylaş

Baltica

@HDS Hocam, zaten, ilk GaN buyutmesini labaratuvar olcoginde, 2014'de yaptilarda, dusuk adetli seri uretim modulu yapmaya calisiyorlar, onda bazi sikintilar ciktiydi diye duymustum.

Malum tek bir modul yapmak baska bir sey, 1000 kusur modulu ayni standartta yapabilmek cok baska bir sey. Mesajı Paylaş

HDS

Benzer sıkıntıları ben de duyuyorum Hocam. Ondan "Bence yapabileceğiz" diyorum. Umarım kotarırız.  :) Mesajı Paylaş

putty

Transistör mü oluyor bu şimdi ayıptır sorması Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter