ASELSAN

Başlatan ocay, Kas 07, 2015, 09:56 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Karabasan

ASELSAN'ın Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasına göre, şirket Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler Sanayi Ticaret AŞ'nin sahibi olduğu DASAL Havacılık Teknolojileri AŞ'nin yüzde 40'ını peşin 40 bin lira ödeyerek satın aldı.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/aselsan-dasal-havacilik-teknolojileri-asye-ortak-oldu/1789942 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

murattekin

40.000 TL' mi  :o
Ben alsaymışım keşke. Mesajı Paylaş
...

nokta

Görgün: ASELSAN Stoklu Çalışıyor

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, firmanın faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında koronavirüs salgınının küresel ölçekte üretim ve tedarik zincirlerinin kırılganlığını ortaya çıkardığına dikkat çeken Prof. Dr. Görgün, bu tür kriz dönemlerini öngörerek planlama yapmanın öneminin bir kez daha anlaşıldığını ifade etti.

ASELSAN'ın tedarik sistemini olası kriz senaryolarını öngörerek kurguladığını hatırlatan Görgün, "bugün ulaştığımız nokta, Sayın Cumhurbaşkanımızın 2000'li yılların başında hedef olarak gösterdiği millileşme ve yerlileşme çalışmalarını uzun yıllar çok sıkı bir disiplinle sürdürmenin sonucudur. Geldiğimiz noktada, Şirketimizin 5.000'i aşan tedarikçisinin çok önemli bir kısmını yerli firmalarımız oluşturuyor. Bu firmalarımızın üretimlerinin ASELSAN ürünleri içindeki payı da oldukça yüksek seviyelere ulaşmıştır." dedi.

Görgün özetle şöyle konuştu:

Aldığımız siparişlerle elektronik alanındaki Ar-Ge birikimimizi derinleştirmeye ve ürün portföyümüzü çeşitlendirmeye devam ediyoruz. Üretim gücümüzü, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da tahsilat performansımızı devam ettirerek ve pozitif nakit pozisyonumuzu koruyarak güçlü finansal sonuçlarla desteklemeyi başardık. ASELSAN, sağlam mali yapısı, yetkin insan kaynağı ve üretim paydaşları ile ülkemizin gerek savunma gerekse sivil alandaki ihtiyaçlarını kesintisiz bir biçimde karşılamak için tüm inancı ve kararlılığıyla yoluna devam edecektir.

https://c4defence.com/Gundem/gorgun-aselsan-stoklu-calisiyor/9648/1 Mesajı Paylaş

Karabasan

ASELSAN ürünlerinde kullanılan malzemelerin, milli ve yerli olarak yurt içinde üretilmesine yönelik faaliyetler devam ediyor.
Yurt dışından alınan 2.5-6 GHZ_30W, 2-6 GHZ_ 45W, 500-2500 MHz_120W ve 2.5-6GHz_20W Güç Yükselteç tanımlı ürünler, RFTR Elektronik A.Ş. üzerinden yerlileştirildi.
https://twitter.com/aselsan/status/1247071947181174786 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Terra

Takograf'a talep arttı, ASELSAN üretimi artırıyor

Türkiye'nin başlıca yerli sayısal takograf cihazı üreticilerinden olan ASELSAN, piyasalarda oluşan talebe hızlı cevap verebilmek için aylık üretim kapasitesini artırıyor.

STC-8250A Sayısal Takograf Cihazının üretimi hakkında yerinde inceleme yapmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdere, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Mehmet Bozdemir ve Daire Başkanı Hasan Hüseyin Mutlu ASELSAN'ı ziyaret etti.

Bakan yardımcısı ve beraberindeki heyete, Genel Müdür Yardımcısı ve Sektör Başkanı Bayram Gençcan ve Kamu Güvenliği Haberleşme Sistemleri Program Direktörü Kerim Berat Biçen eşlik etti. Ziyarette; üretim ve tedarik süreçleri, sayısal takograf cihazı üretimi hakkında bilgiler aktarılarak sayısal takograf cihazının arzı ve talebine ilişkin bilgi alışverişinde bulunuldu.

ASELSAN'a Avrupa onayı

ASELSAN Sayısal Takograf Cihazı (STC), Avrupa Birliği (AB) normlarıyla uyumlu, sürücü faaliyetleri ile ilgili hız bilgilerini ve belirli aralıklardaki (günlük, haftalık, aylık vb) araç kullanma zamanlarını, ihlalleri, cihaz kurcalama ve kurcalamaya yönelik girişimleri otomatik olarak güvenli bir şekilde kaydeden, kayıtları en az bir yıl saklayan ve değiştirilmesine izin vermeyen, istenmesi durumunda kayıtların aktarılmasına ve incelenmesine, dolayısı ile de ihlal durumlarının tespit edilmesine yarayan üst seviye Ortak Kriterler kripto güvenliğine (Common Criteria (CC) EAL4+ seviyesinde) sahip bir araç kayıt cihazıdır.

ASELSAN STC; gerçekleştirilen fonksiyonel ve CC EAL4+ güvenlik testlerinin tamamını başarılı bir şekilde geçmiş, İtalya'daki Avrupa Birliği Ortak Araştırma Merkezi'nde (Joint Research Center (JRC)) Birlikte Çalışabilirlik (Interoperability (IOT)) testleri neticesinde JRC'den IOT Sertifikası almıştır. Cihazın üretim, satış ve pazarlaması için gerekli Tip Onay Belgesi de T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan alınmıştır.

Tip onaylı STC, Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Taşıtlarda Çalışan Personelin Çalışmalarına İlişkin Avrupa Anlaşması (AETR)'ye paralel olarak 21.05.2010 tarih ve 27587 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Araçlarda Kullanılan Takograf Cihazları Hakkındaki Yönetmeliğin" Ek-1B'sine uyumlu bir üründür.

28 AB ülkesini kapsayan 51 AETR ülkesindeki araçlarda sayısal takograf cihazı kullanılmaktadır. AB Regülâsyonu gereksinimlerini karşılayan cihaz, dünyada 3 AB ülkesinde sadece 3 firma tarafından üretilebilmektedir. AB Ortak Araştırma Merkezi (JRC)'deki Birlikte Çalışabilirlik Testlerini (IOT) başarılı bir şekilde geçerek sertifikalandırılan STC-8250A cihazı ile ASELSAN, dolayısı ile de Türkiye dünyada 4. üretici ve tedarikçi olmuştur.

http://defenceandtechnology.com/takografa-talep-artti-aselsan-uretimi-artiriyor/ Mesajı Paylaş

Terra

ASELSAN'dan tedarikçilerine destek

Tüm dünyayı etkisi altına alarak üretim ve tedarik zincirlerine darbe vuran koronavirüsün olumsuz etkilerine rağmen çalışmalarına ve üretimine hız kesmeden devam eden ASELSAN, birlikte çalıştığı tedarikçilerin nakit akışını da desteklemeye devam ediyor.

Şirket bu kapsamda Nisan ayı başından itibaren tedarikçilerine yaptığı ödemeleri hızlandırarak bir haftalık süre içinde bini aşkın tedarikçisine 700 milyon TL nakit ödeme desteği sağladı. Böylece ASELSAN'ın yılbaşından beri tedarikçilerine yaptığı ödeme tutarı 3 milyar 500 milyon TL'yi aştı.

ASELSAN'dan Güney Asya'ya "MUHAFIZ" satışı-aselsan-muhafız

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, ASELSAN'ın tedarikçi ekosisteminde yaklaşık 73.000 kişinin çalıştığını, ülke savunması için son derece kritik olan bu sektörde istihdamın korunmasının önemli olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN; "ASELSAN bugünlerine birlikte yürüdüğü tedarikçilerinin destekleriyle geldi; tedarikçilerimizi ulaştığımız finansal sonuçların sürdürülebilirliğinin teminatı olarak görüyoruz. Bu nedenle, birlikte çalıştığımız iş ortaklarımızı geçmişte olduğu gibi gerektiğinde her türlü fedakârlığı da yaparak desteklemeye devam edeceğiz. İçinde bulunduğumuz bu sıradışı ve zor günler özellikle yerli tedarik zincirimizin ne kadar kritik öneme haiz olduğunu gözler önüne sermiştir. Biz ASELSAN olarak ülkemizde yıllardır sürdürülen yerlileştirme ve millileştirme çalışmalarında çok büyük rol almış olmamızın ve üretimimizin önemli bir kısmının yerli tedarikçiler tarafından sağlanmasının avantajını açıkça görüyoruz. Önceliğimiz her zaman yerli savunma sanayidir ve bu dönemde yaptığımız ödemeler de bunun bir göstergesi niteliğindedir." dedi.

Jandarmanın çelik kanatlarına taze kan-aselsan

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN sözlerini, "Bu doğrultuda bu ödemelerin yapılmasında ve savunma sanayi ekosisteminin güçlü bir şekilde ayakta tutulmasında desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanlığımız olmak üzere, Savunma Sanayii Başkanlığımız ve Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile diğer tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. ASELSAN olarak inanıyoruz ki; bizler tedarikçilerimizle ele ele verip bu küresel krizden güçlenerek çıkmayı başaracağız." diyerek tamamladı.

http://defenceandtechnology.com/aselsan-dan-tedarikcilerine-destek/ Mesajı Paylaş

Terra

Aselsan'da istihdam aynı hızla devam ediyor

ASELSAN, 2020 yılı 0cak ayı itibarıyla 541 kişi daha istihdam ederek toplamda 8.106 kişiye ulaştı. Hedef yıl sonunda 1.300 yeteneği ailesine katmak olacak.

Türkiye'nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan ASELSAN, haberleşme ve bilgi teknolojileri, radar ve elektronik harp, elektro-optik, aviyonik, insansız sistemler, kara, deniz ve silah sistemleri, hava savunma ve füze sistemleri, komuta kontrol sistemleri, ulaştırma, güvenlik, trafik, otomasyon ve sağlık teknolojilerine yönelik ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok geniş bir ürün yelpazesini geliştirmekte ve üretmektedir. ASELSAN, bu gurur dolu yolculuğuna 8.106 ASELSAN'lı ile devam ediyor.

2020 Ocak ayından bu yana 201 mühendis, 307 teknisyen ve 33 uzman ile yollarını birleştiren ASELSAN, güçlü kurum değerlerinin de bir yansıması olarak insan kaynağına her geçen gün daha çok yatırım yapıyor. Bünyesine kattığı mühendis kadrosunun %59'u tasarım ve AR-GE , %12'si program yönetimi alanlarında çalışırken, %29 ise lojistik, üretim, yönetim destek, kalite ve iş geliştirme alanlarında çalışmak üzere imza attılar.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, "Geliştirdiğimiz her ürünümüz çalışanlarımızın hayalinin, emeğinin, tasarımının eseridir. 2020 gibi çok zorlu ve belirsiz bir yılda bile Devletimizin gösterdiği kararlılık ve verdiği güveni referans alarak büyümeye devam ediyoruz. Sürdürülebilir iş planlarımızı kesintisiz bir şekilde uygulamaya devam edebiliyorsak bunu yüreğini ortaya koyarak çalışan kıymetli ASELSAN'lılara atfederim. Ailemize katılan her yeni çalışma arkadaşımızla birlikte, en ileri teknolojiyi en güçlü takım olarak geliştirerek ülkemiz için, milletimiz için, milli menfaatlerimizin en büyük savunucularından biri olmaya devam edeceğiz." diyerek insan kaynaklarına ve kurum kültürüne verdikleri önemi bir kez daha vurguladı.

ASELSAN tüm zorlu koşullara rağmen büyümeye devam edecek. 2019 yılında yaklaşık 1200 yeteneği ailesine katan ASELSAN, 2020 istihdam planlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyerek 1300'ün üzerinde yeni çalışma arkadaşına ulaşarak yılı kapatmayı hedefliyor.

http://defenceandtechnology.com/aselsanda-istihdam-ayni-hizla-devam-ediyor/ Mesajı Paylaş

Karabasan

Savunmada ürünler millileştirildi, kaynaklar Türkiye'de kaldı

Türkiye'nin lider teknoloji ve savunma şirketi ASELSAN'ın ürün ağaçlarında bulunan malzemelerdeki dışa bağımlılığı azaltmak, tedarik sürecinde zorluklar yaşanan ürünleri milli/yerli olarak üretmek, tedarik maliyetlerini ve sürelerini düşürmek, teknolojik yetkinlik kazanmak amacıyla 2018 başında kurulan Milli ve Yerli Ürün Geliştirme Kurulu bünyesinde millileştirme çalışmalarına başlandı.

Sektör başkanlıkları, Teknoloji ve Strateji Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı ve Sanayileşme ve Tedarik Direktörlüğü temsilcilerinden oluşan kurul, ithal edilen tüm ürünleri gözden geçirerek, teknolojinin önemi, ihraç kısıtları, maliyet etkisi ve temin süresi gibi kriterleri göz önüne alarak öncelikle milli ve yerli olarak temin edilmesi gereken ürünleri belirliyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, kurul bünyesinde bugüne kadar yaklaşık 20 bin ürün için detaylı inceleme ve çalışma başlatıldı. İlk aşamada 300 ürünün yerli olanaklarla geliştirilmesi ve üretimi kararlaştırılırken, daha sonra bu sayı 450'ye yükseltildi.

Kurul nezdinde öncelikle millileştirilmesi uygun görülen malzemeler için hazırlanan broşürler, birçok yeteneğe aynı anda ulaşılmasını sağlayan ve karmaşık savunma projelerine çözüm üretebilecek yetkin firmaların bir arada bulunduğu savunma sanayisi kümeleri, organize sanayi bölgeleri ile portföyünde farklı yetkinliklerde birçok firma barındıran sanayi ve ticaret odalarının bilgisine sunuluyor.

Ürünler millileşti, yenileri yolda

Bu kapsamda 350-400 ürün karşılığı yayınlanan 100'ün üzerinde broşür için son 1-1,5 yılda yaklaşık 400 başvuru alındı. Şu anda 100'e yakın ürün için görüşmeler ve üretim süreci devam ediyor. 10 ürün için de doğrulama ve onay aşaması sürüyor.

Bugüne kadar 17 firma ile 29 farklı ürün gamının millileştirilmesi kapsamında çalışmalar tamamlanarak 24 ürün için yurt içi siparişler açıldı. Gelecek 3 yıllık alım öngörülerine göre millileştirilen 24 ürün özelinde yurt dışından yurt içine döndürülen tutar 25 milyon dolar seviyesine ulaştı.

ASELSAN, millileştirme çalışmalarını kurum ihtiyaçları, savunma sanayisi projelerinin gereksinimleri ve ülke menfaatlerini ön planda tutarak sürdürecek.
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/savunmada-urunler-millilestirildi-kaynaklar-turkiyede-kaldi/1825438 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

Aynı yöntemi diğer tüm firmaların izlemesi lazım..İyi iş çıkarmış şimdiden ASELSAN Mesajı Paylaş

meraklı

ASELSAN SİVAS HASSAS OPTİK ÜRETİMİNİ İKİ KATINA ÇIKARDI

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir; Gündüz Görüş Piyade Dürbünleri, Gece Görüş Eklentileri ve Keskin Nişancı dürbünlerinin güvenlik güçlerimizin hizmetinde olduğunu açıkladı.

Başkan Prof. Dr. İsmail Demir resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada kritik teknolojilere yaptığımız yatırımlarla optik lens, prizma ve hassas mekanik parçaların Aselsan'ın Sivas'taki Hassas Optik fabrikasında üretimine hız verildiğini belirterek "Mart ve Nisanda yavaşlamak yerine, Covid-19 tedbirlerini alarak üretimi iki katına çıkardık." ifadelerini kullandı.

Haberin videosu: https://www.ssb.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/V_20200513175713153226.mp4

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=2534&LangID=1 Mesajı Paylaş

HDS

Bunlar zaten bir kez tasarımı oturttuktan sonra tezgah makine yatırımı gerektiren işler. Ne kadar makinen var ise o kadar fazla üretim yapabilirsin.

Fena bir girişim olmadı bu. Yer var, Cumhuriyet Üniversitesi var. Orada fizikten, optikten mezun insanlar var. Hocalar var -ki Aselsan MGEO sektör başkanı Sezai Elagöz de oradan gelme- ve bu konuda danışmanlıklar almak mümkün,kaplama vs hakkında.

Prosesi, tasarımı oturtup Çin'de üretim yaptırmak gibi. :) Mesajı Paylaş

factoraptor

@HDS hocam, aynı siz Çinde ürettirmek gibi diyorsunuz ya, savunma sanayiini aynı Çinde ürettirmek gibi Anadolu tabanına yayma fikri var mıdır?

Şuan öbek öbek durumda. Istanbul bir öbek, Ankara bir öbek. Bu fikir bildiğim kadarıyla hep vardı aslında, ancak nerede ne yapılabilir sizce? Mesajı Paylaş

HDS

May 14, 2020, 03:13 ÖS Last Edit: May 14, 2020, 03:31 ÖS by HDS
Muhtemelen var olmasına var ama bu iş siyasallaştı arada. Belli ki bazı "ballı" ve "hazır", üret sat, parayı cebe indir işler pek öyle ötesine berisine, getiri götürüne bakılmadan bir yerlere paslandı diye düşünüyorum.

Misal; Aselsan'ın Konya girişimi sanki doğru şeymiş gibi görünüyor ama ortaklık yapısı, yapılış şekli falan beni çok rahatsız ediyor. Bu böyle olmamalı.

Ek: Şu bahsettiğimiz Aselsan Sivas optik üretimi, Konya'daki SST sistemlerini, Sarp'ı bilmemneyi üretme altyapısı, bunların hepsi çok yorucu işler Aselsan için. Şunu demeye çalışıyorum; Bunların hepsi bina, tezgah, işçi, falan filan demek. Yani, işte sürekli tezgah yatırımı yapmak demek. Sürekli birilerinin bunların sarf malzemelerini kovalaması falan filan demek. Bunların ham ve ara malzemelerinin stoklanması demek. Montaj için işçilik, hacim, vinç, temiz oda, o, şu, bu gibi bir dolu şey gerek. Ne bileyim Sarp için, onun bunun için araçlara takılması için gerekli "garaj" ortamı gerek falan filan.

Bunların hiç birisi Ar-Ge ile çakışmıyor, hepsi ciddi finansal yük, amelelik aslında. Aselsan kendisini bununla aşağı çekmemeli. Yahut özkaynaklarını artık hacmin, arsanın inşaatın çok pahalı olduğu Ankara'da kendisine üretim alanı yaratmak için harcamak durumunda kalmamalı. Mümkünse "mühendislik" tarafını tutup, kaynaklarını yerini ürünlere, optimizasyonlara, daha temel bilimler tarafına aktarmalı. Hatta, mümkünse, üretilebilirlik, üretim optimizasyonu tarafı da üretimin yanında olmalı. Sivas ise Sivas, Konya ise Konya. Konya Ankara'ya YHT ile 2 saatin altında.

Hatta Aselsan bu sistemleri Ankara'da üretmek için kullandığı OSTİM vs tedarik/üretim altyapısını da bu boyunduruktan kurtarmalı. Gerekir ise tedarikçi geliştirme, kalite sistemleri, simülasyonlar vs tarafı ile ilgilenmeli.

BAE Systems her boku kendi çatısı altında yapıp monte etmiyor. Çok çok sofistike tedarikçileri ve ortak iştirakleri var. Ben arada görüyorum çok enteresan yüksek teknoloji üretim firmaları.

Aselsan lütfen otursun Bilkent ile GaN yapsın. Artık o modülleri bitirelim. Her kuruşu buna harcasın. Çafrad buna bağlı, geleceğin gemileri buna bağlı, uçak burun radarı buna bağlı, SOJ buna bağlı, tüm gelecek platform üstü aktif EH/ET sistemlerimiz buna bağlı.

Lütfen artık şu yüksek çözünürlüklü LWIR,MWIR IR sensör işini bitirelim. Alttaşı yapalım, büyütmeyi, çipi, paketlemeyi, onu bunu yapalım. Onda bir "marka" olalım. Sonra SWIR'a atlayalım. Aselsan kalkıp kendisine tezgah yatırımı yapmasın. Artık 100 class temiz odalarda yarı iletken büyütmekle övünelim. Mesajı Paylaş

factoraptor

Hocam aselsanda konuşulacak şey çok da, sizin dediklerinize bakıyorum, aselsana bakıyorum ve inşallah diyorum
Mesajı Paylaş

Terra

ASELSAN'ın işleri iyi gidiyor

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN'ın geçen seneye göre yılın ilk dönemi hasılatının %50'ye yakın arttığını söyledi.

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin düşünce kuruluşu STM ThinkTech'in video konferans yöntemiyle düzenlediği, "Kovid-19 Süreci ve Sonrasında Türkiye'de ve Dünyada Savunma Sanayisi" paneline katılan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün "Pandemi süreci bizlere savunma sanayiinde birlikte çalışma ve birlikte başarmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi; ortak milli amaçta birden fazla şirketin beraber çalışmasının değeri ve önemi anlaşıldı. Bu süreçte, kritik altyapıların ayakta kalmasını sağlayacak uygulamaların, kritik malzeme ve ekipmanın önemini de bir kez daha hatırladık. Salgın, kendi kendine yetebilen; üretim, tasarım, teknolojik altyapı, bakım ve onarım sistematiği olmayan şirketlerin faaliyetlerine devam edemeyeceğini ortaya koydu." dedi.

Prof. Dr. Haluk Görgün konuşmasında, "ASELSAN açısından yılın ilk dönemi çok verimli ve başarılı geçti. Geçen seneye göre yılın ilk dönemi hasılatı %50'ye yakın arttı. 2020'de 650'ye yakın personel istihdam ettik. Etmeye de devam ediyoruz." dedi. Alt yüklenicilere 650 milyon dolara yakın ödeme yapıldığına da değinen Prof. Dr. Görgün, ASELSAN'ın 2020 yılı satışları ile ilgili olarak; bir Asya Pasifik ülkesine yaklaşık 10 milyon dolar değerinde su altı savunma sistemi, bir NATO ve AB ülkesine yaklaşık 2,2 milyon değerinde silah sistemi, NATO'ya termal dürbün satışı, başka bir NATO-AB ülkesine, 2 milyon dolar değerinde elektro optik sistemler satışı, Endonezya'ya 5 milyon dolar su altı akustik sistemi, Suudi Arabistan'a 2 milyon dolar değerinde telsiz, Azerbaycan'a elektro optik satışı gerçekleştirildiği bilgisini paylaştı

http://defenceandtechnology.com/aselsanin-isleri-iyi-gidiyor/
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter