ASELSAN

Başlatan ocay, Kas 07, 2015, 09:56 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Terra

ASELSAN'dan Malezya atağı

Aselsan, Malezya'nın Kuala Lumpur kentinde düzenlenen Kuala Lumpur Zirvesi 2019'da Sapura Secured Technologies of Malaysia şirketi ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Anlaşma kapsamında Aselsan, Malezya'nın önde gelen savunma elektroniği şirketi ile Yazılım Tabanlı Telsiz Teknoloji Transferi İyi Niyet Anlaşması yaptı.

Haberleşme sistemlerinde ulaştığı teknolojik seviyeyle bu alanda dünyanın önde gelen firmalarından biri olan ve 20'nin üzerinde ülke ordusunun haberleşmesine katkı sağlayan Aselsan, Sapura ile imzalanan anlaşmayla, Yazılım Tabanlı Telsiz teknolojisinin dost ve müttefik ülkelere devredilmesi için çok önemli bir adım attı.

Malezya'nın uzun vadeli ihtiyaçlarına ve iki ülke arasındaki uzun süreli ilişkilere uygun olarak, Sapura, bu anlaşma yoluyla, özellikle askeri haberleşmede savunma teknolojilerini tasarlama ve geliştirme kapasitesini artırmayı hedefliyor.

http://defenceandtechnology.com/aselsandan-malezya-atagi/ Mesajı Paylaş

Merkator

Aselsan'ın Konya'daki silah fabrikasının hafriyat çalışması başladı

Konya'da, Aselsan'ın kuracağı silah fabrikasıyla ilgili  arazinin zemin etütü, yüksek enerji hattı deplasesi, inşaat proje ihaleleri ve mimari projenin onayının ardından fabrika binasında hafriyat çalışmaları başladı.

Aselsan,  Konyalı 24 girişimciyle birlikte  kentte silah fabrikası kuracak. Yaklaşık 56 bin metrekarelik kapalı alana sahip olacak fabrikada, imalat üretim ve prototip atölyeleri, entegrasyon holü, AR-GE ve idari bina, sosyal donatılar, 100 metre ve 200 metre atış poligonları, potansiyel uygulama projeleri için helikopter pisti bulunacak. Yalın üretim konseptiyle hazırlanan ve şehir mimarisine uygun, estetik bir şekilde hazırlanan Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası'nın mimari projesi, Konya Büyükşehir Belediyesi Estetik Komisyonu tarafından onaylandı. Türkiye'nin savunma sektöründeki ihtiyaçları dikkate alınarak yapılan değerlendirmelerde fabrikanın yapım süresinin ise 6 ay öne çekilmesine, 17 Aralık 2020'de işletmeye alınmasına karar verildi.

http://www.kokpit.aero/aselsan-konya Mesajı Paylaş

petibor

#497
Ara 24, 2019, 10:52 ÖÖ Last Edit: Ara 24, 2019, 11:03 ÖÖ by petibor
Hızlı tren böyle bir şey işte Ankara Konya atla trene git gel komşu semt gibi oluyor hızlı tren olunca. Ülkeyi böyle şeylerle küçültmek lazım bu dağlarla başka türlü baş edilmez. Hızlı tren ağları sonrasında sıkıcı bozkır Ankara geniş toprakları büyüme potansiyeli ile öyle bir cazibe kazanır ki gün gelir İstanbul'u geçer buraya yazıyorum. Sıkıcı bir çalışma bilim üniversite şehri olur ama olur yani. Newyork nasıl o kanal yapılınca birden kalkındı Ankara da hızlı trenlerle çok kalkınacak bence. Las Vegas da denizmi var. Japonlar Ankara-Konya arası yolu her gün trenle sabah akşam işe gidip geliyorlar. Anadolu'da bundan gayrı bozkırda bir şenlenme olacak deniz kenarlarından bozkıra dönecek cıvıltı. Bozkırdaki bu değişim sonrasında birileri düşünsün artık başlarına geleceği. İşte ben hayatı böyle okuyorum arkadaşlar bir aselsan haberinden kafamda ne alaka şeyler dönüyor ondan üretkenim ben. Mesajı Paylaş

DelKu

#498
Ara 26, 2019, 04:47 ÖÖ Last Edit: Ara 26, 2019, 04:51 ÖÖ by DelKu
Hızlı tren yapmak yetmez onu başka unsurlar ile desteklemek gerekir, hızlı posta trenleri de işletmek lazım,almanların posta trenleri şehirler arası raylarda 200 yapıyorlar. Bu hızla hangi karasal taşıma firması yarışabilir ki. Bu bir yana tren bağlantılarının muhakkak denizlere çıkışları olmalı, biz Anadolu bozkırlarında döndürüp duruyoruz hatlarımızı
Başka şehirden düzenli gidip gelebilmek için mavi kart gibi kampanyalar yapmak bunu taşıma şirketleri  işyerleri ile anlaşıp koordine etmek gerekir, uygun bir seçenek olsa Eskişehir'de oturup Ankara'da çalışmak mı cazip gelir yoksa Ankara'nın yakıcı ev fiyatlarıyla boğuşmak mı? Aselsan mühendislerine bir Eskişehir'de, Konya'da bir Kırıkkale'de lojman tahsis etse hangi yerin güvenliğini sağlamak daha kolay olur, Kırıkkale gibi bir yarı kapalı şehirdeki mi Ankara gibi girip çıkanı belli olmayan bir şehirdeki mi? Mesajı Paylaş

Merkator

ASELSAN için 2019 rekor yılı oldu

44 yıldır aralıksız büyümesini sürdüren ASELSAN'ın son yıllardaki güçlü ciro artış trendi 2019 yılında da devam etti. Türk savunma sanayiinde yerlileştirme ve millileştirmenin öncülerinden olan ASELSAN, sektördeki yerlilik oranının artışına paralel olarak büyümesini ivmelendirerek devam ettiriyor. Şirketin 2019 yılı cirosu hem TL hem de ABD Doları bazında tarihi rekor seviyelere ulaşmış durumda.

ASELSAN'ın ciro büyümesinde katma değeri yüksek ürün ve sistem ihracatının payı giderek artıyor. 2019 yılında ASELSAN'ın ihracatında rekor artış olup ihracat %50 oranında artarak 327 Milyon ABD Doları'nın üzerinde gerçekleşti.

ASELSAN uzun vadeli siparişe dayanan iş modeliyle diğer halka açık diğer sanayi şirketlerinden ayrışıyor. Bu yönüyle yatırımcılarına da gelecekte yaratacağı ciroya ilişkin bir vizyon sağlayabiliyor. ASELSAN, yılın son çeyreğinde de önümüzdeki yıllara yönelik yeni siparişler almaya devam etti. Şirket, Eylül sonu itibariyle 9,8 Milyar ABD Doları'nı aşarak tarihi zirveler seviyesinde olan sipariş toplamına 2019 yılının son 3 ayı içinde 700 Milyon ABD Doları seviyelerinde yeni sipariş eklemeyi başardı.

Yılın İkinci Yarısında Tahsilatlarda Rekor 

ASELSAN'ın Temmuz ayından bu yana devam eden güçlü alacak tahsilat performansı yılın son üç ayında aynı ivmesini sürdürdü. 2019 boyunca yürütülen proaktif nakit yönetimiyle Şirket yılı kuvvetli nakit göstergeleri ve net nakit pozisyonu ile kapatacak. 

ASELSAN'ın yılsonuna ilişkin olarak paylaştığı faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr (FAVÖK) marjı öngörüsü %19-21 aralığında olup, Şirket büyüme hedefine FAVÖK kârlılığını koruyarak ulaşacak. 

Ar-Ge Rekortmeni ASELSAN

Türkiye'nin en çok Ar-Ge harcaması yapan şirketi konumunda olan ASELSAN'ın Ar-Ge harcamaları 2019 yılsonu itibariyle 450 Milyon ABD Dolarını aşacak. Şirket önümüzdeki yıllarda da Ar-Ge yatırımlarını artan hızla devam ettirmeyi hedefliyor.

ASELSAN için 2019 rekor yılı oldu

2009 yılından beri Ar-Ge Merkezi belgesine sahip olan ve bünyesinde 6 adet Ar-Ge merkezi barındıran ASELSAN'da hali hazırda 4.500'e yaklaşan Ar-Ge personeli görev alıyor.

ASELSAN Nitelikli İş Gücü İstihdamında da Rekortmen

Toplam çalışan sayısı 7.500'ü aşan ASELSAN, Türkiye'nin geleceğine olan inancının bir göstergesi olarak ülkemizin istihdamına da katkı sağlamaya devam ediyor. 2019 yılında %70'i mühendis olmak üzere yaklaşık 1.550 yeni çalışan ASELSAN ailesine katıldı. 

Bunun yanı sıra Şirket, ülkemizin yetişmiş insan gücünün yeniden kazanılması için sürdürdüğü Back to Turkey isimli tersine beyin göçü projesiyle daha önce yurt dışına giden 25 tecrübeli mühendisin 2019 yılı içinde ülkemize göre dönerek ASELSAN bünyesinde çalışmaya başlamasını sağladı.
 
http://www.kokpit.aero/aselsan-2019-rekoru Mesajı Paylaş

KarabasanASELSAN eklemeli imalat, yönlendirilmiş enerji ve 3D yazıcılar teknolojilerinde sınırları zorlamaya hazırlanıyor.
ASELSAN Kalkan-II erken ihbar hava savunma radarının teslimatını gerçekleştirdi.
https://www.aselsan.com.tr/abulten20_7241.pdf Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

tomcat

 Aselsan Konya kuruldu.


 ASELSAN KONYA SILAH SISTEMLERI ANONIM ŞIRKETININ KURULMASI
Her nevi silah ve silah sistemleri başta olmak üzere savunma sanayi ürünlerine yönelik olarak araştırma, tasarım,

geliştirme ve mühendislik faaliyetlerini gerçekleştirmek, söz konusu silah, silah sistemleri ve savunma sanayi ürünlerinin üretimini, test, montaj ve entegrasyonunu, satış ve pazarlamasını, ithalat ve ihracatını yapmak, eğitim, bakım ve satış sonrası hizmet vermek, bu konularla ilgili her türlü ticari ve sınaî faaliyette bulunmak amacı ile %51'i ASELSAN'a ve %49'​u Konya Savunma Sanayi A.Ş.'ye ait olmak üzere "Aselsan Konya Silah Sistemleri Anonim Şirketi" ünvanlı şirket

kurulmuştur. Şirket kayıtlı sermaye tavanı ile kurulmuş olup şirketin kayıtlı sermaye tavanı 350.000.000 TL, başlangıç ​​sermayesi 87.200.000 TL'dir. Şirketin kuruluşu 12.11.2018 tarihinde tescil edilmiştir.

 https://www.aselsan.com.tr/tr/yatirimci-iliskileri/haber-detay/aselsan-konya-silah-sistemleri-anonim-sirketinin-kurulmasi Mesajı Paylaş

HDS

Yahu tesisin temeli atılalı bir yılı geçti? Nedir kurulumda bu kadar geciktiren acaba?

Konya Sav San AŞ de kimdir kimlerdir nedir? Mesajı Paylaş

murattekin

Meşhur 42. bölge ete kemiğe bürünüyor yani. Mesajı Paylaş
...

anafor2016

https://www.koyuncu.com/tr/articles/details/21

Koyuncu Grup'tan Savunma Sanayine Büyük Yatırım

5 ana sektörde faaliyetlerini sürdüren Koyuncu Grup, savunma sanayini yeni bir iş kolu olarak faaliyetlerine ekledi. En büyük hissedarı Koyuncu Grup olan ve 24 farklı firmanın bir araya gelmesiyle kurulan Konya Savunma Sanayi A.Ş. ile Aselsan arasında bir süredir devam eden görüşmeler sonuçlandı ve imzalar atıldı. Böylelikle 'Aselsan Konya Silah Sistemleri Anonim Şirketi" ünvanı ile kayıtlı sermaye tavanı 350 milyon TL, başlangıç sermayesi ise 87 milyon 200 bin TL olan şirket Ar-Ge ve üretim çalışmalarına yakında başlayacak. 35 bin metrekaresi kapalı, toplam 300 bin metrekare alanda kurulacak olan fabrika faaliyete geçtiğinde 420 personele istihdam sağlayacak.

Mesajı Paylaş

ozbey

Aselsan'ın     alışılagelmişin dışında,  Alkar'ın  basınç  sönümleyicisi,  Korhan ve hatta  belki  şu  radarlardaki  halkadişli  denilen parça gibi  bazı ürünleri konuşulmaya  başlandı.
belki de elektronik  üreticisi  olan  firmanın   mekanik  yönü  ağır  basan  şeyleri  üretmek  için   böyle  bir  yatırıma  ihtiyacı  vardı,  hazır girmişken de  hafif silah işine de  el atalım  fikri  oluşmuş  olabilir  mi  acaba?

şu  Alkar'ın  kendisi  bile    bu  firmayı    demire ve mekaniğe dokunmak  zorunda bırakır da  o  geri tepme   mekanizmasını  elektronik firması  nasıl  yaptı  öyle?
tasarımı  bir dertse  üretimi de başka bir derttir  sanırım.
sadece  hesapla  olmazki  o,  ciddi  ciddi   alaşımı  bilmek,  metale    dokunup şekil vermek gerek.

belki  şimdilik  işler  MKEK ile  gidebiliyor;  ama   firmanın    mekanik  alanına  toptan girmesiyle  beraber  MKEK'nin  yetemeyeceği  veya  uyum  sağlayamayacağı  düşünülmüş  olabilir.


  Mesajı Paylaş

Merkator

ASELSAN'dan rekor bilanço

ASELSAN'ın 2019 yılı finansal sonuçları açıklandı. Şirketin cirosundaki büyüme trendi 2019 yılında hızlanarak artmaya devam etti. ASELSAN'ın cirosu geçen yıla göre %44 büyüyerek 13 Milyar TL'yi aştı. İhracat teslimat tutarı da önceki yıla kıyasla %50 artış göstererek 330 Milyon ABD Doları olarak gerçekleşti ve tarihi zirvesine ulaştı.

2019 yılı, ASELSAN'ın kârlılık göstergelerindeki gelişimin cirodaki büyümeyi de aştığı bir yıl oldu. Faaliyet, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) geçen yıla göre %51 artış göstererek 2,9 Milyar TL'ye yükseldi. FAVÖK marjı şirketin yıl sonuna ilişkin paylaştığı öngörü olan %19-21 aralığının da üstüne çıkarak %21,9 olarak gerçekleşti. Şirketin net kârı da geçen yıla göre %45 artışla 3,4 Milyar TL seviyesine ulaştı.

Güçlü Nakit Pozisyonu

2019 yılı boyunca sürdürülen etkin nakit ve alacak yönetimi sayesinde ASELSAN, yılı 1,3 Milyar TL net nakit pozisyonu ile kapattı. Şirketin yıl sonu nakit mevcudu da tarihi bir rekor kırarak 3,5 Milyar TL seviyesinde gerçekleşti. ASELSAN, 2019 yılında ürün gamına yeni ürünler eklemeye ve bu çerçevede yeni siparişler almaya devam etti. 2019 yılında alınan sipariş tutarı 3 Milyar ABD Doları, bakiye siparişleri toplamı da 9,7 Milyar ABD Doları oldu.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, şirketin 2019 yıl sonu finansal sonuçlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Son aylarında teslimatların ve tahsilatların yoğunlaştığı, genelinde de hem operasyonel hem de finansal anlamda başarılara imza attığımız bir yılı geride bıraktık. ASELSAN, hem yurt içinde hem de yurt dışında yaptığı çalışmaların sonucunu tarihi ciro ve kârlılık rakamlarına ulaşarak gösterdi. 2019 sonu itibariyle 13,5 Milyar TL seviyesine ulaşan özkaynaklarımız bilançomuzun %53'ünü oluşturarak güçlü mali yapımızın en temel göstergesi oldu. 2019, ASELSAN'ın ihracatının da zirveye ulaştığı bir yıl oldu. Uluslararası pazarlarda etkinliği artan ASELSAN, 11 adedi yurt dışında olmak üzere toplam 26 adet iştirak ve şubeleriyle global bir savunma sanayi şirketine dönüşüm yolculuğunda emin adımlarla ilerliyor. Ülkemiz ekonomisindeki büyüme trendinin 2020 yılında ivmelenerek süreceğine güveniyor; bu doğrultuda ASELSAN'ın cirosunun önümüzdeki yıl %40-50 aralığında artacağını öngörüyoruz. Gerek organizasyonel çalışmalarımızın gerekse verimlilik ile ilgili hayata geçirdiğimiz uygulamaların kârlılık üzerindeki olumlu etkisinin 2020 yılına net bir şekilde yansıyacağına inanıyor ve FAVÖK marjı beklentimizi %20-22 bandına yükseltiyoruz."

ASELSAN İş Ortaklarıyla Beraber Büyüyor

"Güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını milli kaynaklarla karşılama ve global düzeyde güvenilir bir iş ortağı olma hedefiyle çalışmalarımızı hız kesmeden devam ettiriyoruz. ASELSAN, savunma alanıyla sınırlı kalmayıp; ulaşım, güvenlik, enerji ve sağlık gibi savunma dışı alanlarda da millileştirme çalışmalarını sürdürüyor. ASELSAN'ın geniş bir yelpazeye yayılan faaliyet alanındaki en etkili gücü, 45 yılda oluşturduğumuz yetkin insan kıymetlerimiz ve sayıları 5.000'i aşan tedarikçi firmalarımızdır. 2019 yılında birlikte çalıştığımız küçük büyük tüm alt yüklenicilerimize destek olmaya devam ettik, finansal olanaklarımızı ve Ar-Ge kapasitemizi tedarikçilerimizle paylaştık. 2020 yılında da paydaşlarımızın kesintisiz gayretleriyle yeni başarılara imza atacağımıza olan inancım tamdır."

http://www.kokpit.aero/aselsan-bilanco-hisse-2020
Mesajı Paylaş

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

#508
Mar 20, 2020, 09:21 ÖS Last Edit: Mar 20, 2020, 09:23 ÖS by putty
Aselsan ın sağlık konusunda hiç alakası yokken ben hep sağlık cihazları üretmesini istemiştim ssf de bile. Bu yüzden bu haberlere özel bir sevgi besliyorum. Birde görsek artık şunları hastanelerde.

Aselsan Yerli solunum cihazı üretiliyor 
Koronovirüs'ün sebep olduğu solunum yolları rahatsızlığının ileri safhasında solunum cihazı ihtiyacı artıyor. Türkiye'de bu cihazların üretimi konusunda yola çıkan Biosys girişimi TÜBİTAK ve ASELSAN destekli üretime Bilkent Cyberpark'ta devam ediyor. BİOSYS Biyomedikal alanında uzman mühendis ve doktorlarla yaptığı 5 yıllık Ar-Ge çalışmaları sonucunda ileri düzey ilk yerli mekanik ventilatörü üretti. Yaşamsal fonksiyonları destekleyen en önemli cihazlardan olan ventilatör, hastanın solunum yollarına kontrol edilebilir şekilde gaz akışı ile solunum desteği sağlıyor. 2012'de kurulan girişimin COVID-19 salgını sırasında önemli bir ihtiyacı karşılaması bekleniyor.

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2020/03/20/yerli-solunum-cihazi-uretiliyor?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com Mesajı Paylaş

nokta

ASELSAN, Coronavirüs için Çözüm Arıyor

Yaklaşık sekiz bin 100 çalışanıyla gerek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerekse yurtdışında ihtiyaç duyulan ürün ve çözümleri geliştiren ASELSAN, dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs için çalışma yürütüyor. Virüsle mücadele kapsamında ASELSAN Araştırma Merkezi Biyosavunma bölümünde Covid-19 virüsüne hassas optik biyosensör yöntemiyle tanı koyulmasına ilişkin Ar-Ge çalışmasına başlandı. Araştırma merkezi daha önce Hepatit-B virüsünün tespit edilmesiyle ilgili çalışmalarda da bulunmuştu.

Virüs nedeniyle çalışma ortamı ve personeller için de değişikliğe giden firma,  hamile veya yasal süt izni kullanan ve T.C. Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği dezavantajlı grupları 16 Mart tarihinden itibaren idari izine çıkardı. 1 Mart sonrasında yurtdışından Türkiye'ye giriş yapmış 257 çalışana ise 14 günlük karantina izni verildi.

https://c4defence.com/Gundem/aselsan-coronavirus-icin-cozum-ariyor/9576/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter