ASELSAN

Başlatan ocay, Kas 07, 2015, 09:56 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

müstafi

Olayı hiç çarpıtma, sana hain diyen yık bunu ima eden de yok..

Her konuda, aklına gelen her şeyi söyleyebilmek demek ifade özgürlüğü demek değildir diyoruz..

Olsa olsa saçmalama özgürlüğü olur bu.. Normalde umursamam ama bu platform referans kaynak niteliğinde kaliteli bir bilgi kaynağı.

Forumun kalitesini düşürmeyelim.. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Bilmediğim ve merak ettiğim için soruyorum AH-1W mizi o MANPADS neden vurdu peki ?? Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Tasarım ve testler sırasında görülemeyen çok küçük bir kör nokta yüzünden...

Ancak o.olaya dek sistem görevini pek çok kez layıkıyla yerine getirmişti.

Olaydan sonra sorun da giderildi ve tüm helikopterlere uyarlandı... Mesajı Paylaş

DelKu

Bir de tükenme diye birşey var , sonsuza kadar flare atma bilgisayar oyunlarına mahsus, kartuşun da bir kapasitesi var, sonrası risk alma, öyle kaybettiğimiz oldu.
Düşünüyorum da benim başıma gelseydi dönüp gelebilir miydim ?! Ben de diğer şıkkı tercih ederdim galiba , biz Türklerde bir sorun var mantık duygularımızı baskılayamıyor Mesajı Paylaş

DelKu

#484
Eki 28, 2019, 05:43 ÖS Last Edit: Eki 28, 2019, 06:02 ÖS by DelKu
Ayrıca suudların apache 'sinin flare ile kurtulduğuna dair şüphem var ,bu işte manpads kullananın eğitimi de çok belirleyici , videonun açısı da önemli tabi ki ama sanki kilitlenmeden alelacele ateş edilmiş gibi geldi bana ?

Ayrıca amerikalılar afganistan'da atış ile kaç heli kaybettiler 27 tane , ırak savaşında 43 tane. Düşmeyecek yegane hava taşıtı cinsi hangarında yatandır hepsi düşürülebilir Mesajı Paylaş

Terra

ASELSAN yine BIST Sürdürülebilirlik Endeksi`nde

Borsa İstanbul'un sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk ilkelerini benimseyen ve bu alanlarda fark yaratan şirketlerin yatırımcılar tarafından ayırt edilebilmesi amacıyla başlattığı Sürdürülebilirlik Endeksinde ASELSAN, altıncı kez ve aralıksız olarak yer alarak önemli bir başarıya imza attı.

Endeks kapsamında Borsa İstanbul'un iş birliği yaptığı Londra merkezli bağımsız bir araştırma kuruluşunca, şirketlerin kurumsal yönetim, çevre duyarlılığı, sosyal sorumluluk, etik ilkeler, insan hakları, istihdam uygulamaları, iş sağlığı ve güvenliği, tedarik zinciri gibi çok önemli alanlarda yürüttükleri sürdürülebilir faaliyetleri inceleniyor ve bu faaliyetler değerlendiriliyor. Böylece gün geçtikçe önemi artan ve hatta bazı kurumsal yatırımcılar nezdinde en önemli yatırım kriteri haline gelmiş olan sürdürülebilirlik konusunda başarılı şirketlere yatırım yapılmasını sağlayacak bir araç oluşturuluyor ve şirketlerin de bu konuda kendilerini geliştirebilmesi için çeşitli göstergeler sunuluyor.

Endeksin ilk başlatıldığı 2014 yılında endekse dahil olmaya layık görülen Türkiye'deki 15 şirketten biri olan ASELSAN, o tarihten bu yana her yıl endeksteki yerini korumakta olup, bu yıl da, 2018 yılı boyunca endekse kriter teşkil eden alanlarda yürüttüğü ve iyileştirerek devam ettirdiği çalışmaları neticesinde endekse dahil edilen 56 şirket arasında yerini aldı.

ASELSAN ayrıca dünyanın en prestijli ve en kapsamlı çevre girişimlerinden olarak bilinen Carbon Disclosure Project'e (CDP) de gönüllü olarak dahil olmuş Türkiye'deki tek savunma sanayi şirketi konumunda bulunuyor. Şirket, karbon salınımı alanında da 2018 yılı boyunca yürüttüğü örnek faaliyetler ile hem küresel hem de ülke ortalamasının üstünde performans göstererek önceki yıl "B" seviyesinde olan puanını "A-" seviyesine yükseltti. Aldığı bu not ile ASELSAN, Türkiye'de CDP alanındaki en yüksek puanı alan ilk iki firma arasında yer alıyor ve dünyadaki önemli savunma sanayi liderleriyle aynı puanı almış olmanın gururunu yaşıyor.

http://m.defenceandtechnology.com/2019/10/31/aselsan-yine-bist-surdurulebilirlik-endeksinde/
Mesajı Paylaş

petibor

ASELSAN'ın sistemi Mehmetçiğin hayatını kurtardı

Modernize edilen M60T tankına kazandırılan Tank Lazer Uyarı Sistemi, Fırat Kalkanı Harekatı'nda tanka gelen düşman tehdidini algılayıp, verdiği uyarıyla içerideki personelin hayatını kurtardı.


Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında, M60T ana muharebe tanklarının tanksavar tehditlerine ve terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılmasına yönelik bir dizi çalışma yürütüldü.

Bu kapsamda tanklara, Yamgöz Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Pulat Aktif Koruma Sistemi, Sarp Uzaktan Kumandalı Stabilize Silah Sistemi, Tank Lazer Uyarı Sistemi, Yardımcı Güç Ünitesi gibi donanımlar kazandırıldı.Tank Lazer Uyarı Sistemi'nin sensörü, Fırat Kalkanı Harekatı'nda kullanılan M60T tankı üzerinde görevini icra ederken üzerine gelen düşman tehdidini algılayıp, verdiği uyarıyla tank içindeki personeli ikaz etti ve hayatlarını kurtardı.Düşman tehdidini algıladıktan hemen sonra M60T tankının yaptığı manevrayla yanında patlayan bombadan üzerine şarapnel parçaları gelen sistemin sensör biriminin sadece ön kapağı hasar gördü. Ön kapağı değiştirilen sensör birimi, görevini halen başarıyla sürdürüyor.Tehdide karşı en uygun tedbiri sağlıyor

Tank Lazer Uyarı Sistemi, ana muharebe tankı ve zırhlı kara araçlarına, üzerine yönlendirilmiş lazer tehditlerini kısa tepki süresi içinde ve yüksek hassasiyetle algılayıp tespit ve teşhis etme, karşı tedbir sistemlerini harekete geçirme kabiliyetleri kazandırıyor.Sensör birimi tarafından algılanan lazer tehditlerinin geliş açısı, tehdit sınıfı ve kimlik bilgileri operatöre bildirilerek en uygun manevranın yapılmasına ve en uygun karşı tedbirin kısa sürede uygulanmasına imkan sağlanıyor.Tanklara entegre edilen bir sistem, 4 sensör birimi ve 1 işlemci birimini içeriyor.

360 derece yatay eksen kapsama alanına sahip sistem, çok düşük hatalı tehdit bildirim sıklığı, tehdit takip özelliği, çoklu tehdit tespiti ve takibi, tehdit ve darbe parametrelerini kayıt gibi kabiliyetlere sahip bulunuyor.

https://www.trthaber.com/haber/gundem/aselsanin-sistemi-mehmetcigin-hayatini-kurtardi-438435.html?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Tüm yerli ve milli projelerin (OMTAS ve ÖZIŞIK dışında) baş destekçisi Putybör'e sevgi ve saygılar... Mesajı Paylaş

petibor

10 yıldır türk forumlarındaki tüm mesajları okudum yarısınada cevap verdim Mesajı Paylaş

cabbar

Seni cok seviyoruz Mesajı Paylaş

BenBilmem

Iki ay oncesine kadar Aselsan'in alt yuklenicilerinden biriyle çalışıyordum. Malum artık doğrudan kadroya personel alınmıyor, bunların da şirkette onsite çalışan 30-40 mühendisi vardı. ODTÜ, ITU mezunlarının en fazla 6 ay çalışip yurtdışına çıktığını anlatmislardi. Hollanda'da yüksek lisanslı mühendisler için sağlanan teşviklerden sonra bu süreç daha da hızlanmış.

Bu yüzden taşra okullarını tercih etmeye başlamışlar. Neticede Poturge üniversitesi mezunu için böyle bir şirkette çalışmak bir hayal. San'larin kendini "entegrator" olarak konumlandirdigi sektörde çok da dert edilmemesi gereken bir konu bence. Yani bir ODTU'luyu proje yöneticisi veya sistem mühendisi olarak calistirmak kaynak israfı. Alt yukleniciler kamu şirketleri tarafından ezilmeden daha yüksek kar marjlariyla iş yapabilseler bu nitelikli elemanlara daha özgür ve yüksek standartta çalışma imkanı sağlayabilirler. Mesajı Paylaş

HDS

Hocam, SSF'de var mıydın? Bunu benzer şekilde uzun uzun konuşmuştuk 7-8 yıl önce. Mesajı Paylaş

Terra

ASELSAN Ar-Ge ile büyüyor

Türkiye'nin Ar-Ge karnesine göre en başarılı şirketlerden biri ASELSAN oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ASELSAN adına ödülü Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Prof. Dr. Haluk Görgün'e verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ödül töreninde 2009 yılından beri Ar-Ge Merkezi belgesine sahip olan ve bünyesinde altı Ar-Ge merkezi barındıran ASELSAN, En Fazla Yeni Ar-Ge Personeli İstihdamı ile En Fazla Ar-Ge Harcaması olmak üzere iki alanda birincilik ödülüne layık görüldü.

ASELSAN 2018 yılında cirosunun yüzde 24'ünü Ar-Ge'ye ayırarak yaklaşık 2,2 Milyar TL harcama yaptı.  Halen 4 bin 300'ün üzerinde Ar-Ge personeli istihdam eden ASELSAN, 2018 yılında 386 yeni araştırmacıyı kadrosuna dâhil etti.

http://defenceandtechnology.com/2019/11/19/aselsan-ar-ge-ile-buyuyor/ Mesajı Paylaş

Terra

ASELSAN'ın cirosu 2,5 milyar dolara ulaştı

Türkiye'nin teknoloji şirketi ASELSAN 2019 yılını 2,5 milyar dolara yakın ciro ile kapatacak.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen Türkiye 2023 Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "ASELSAN, geçen seneyi 1 milyar 872 milyon dolar hasılat ile kapattı. Bu seneyi 2,5 milyar dolara yakın ciro ile kapatacak. Bunun önemli bir kısmı da ihracat olacak. Türkiye'nin ortalama kilogram başı ihracat değeri 1,5 dolar civarında. Aselsan'ın kilogram başı ihracatı 1500 dolar" dedi.

Görgün ayrıca, ASELSAN'ın savunma sanayi şirketleri ve vakıf şirketleri içerisinde borsada işlem gören tek şirket ve dünyada 120 bin küçük yatırımcısı olan halka açık bir şirket olduğunu da belirtti.

ASELSAN'dan 10.2 milyar dolarlık tarihi sipariş-aselsan

Görgün, "1975 yılında Kıbrıs Barış Harekatı'nda yaşananlar sonrasında yerli ve milli telsizlerin, haberleşme cihazlarının üretilmesi kararının verilmesiyle ilk adımları atılan şirketimiz,  askeri elektronikte üzerine aldığı tüm sorumlulukları başından itibaren başarıyla yerine getirip ordumuzun, dost ve müttefik kuvvetlerin ihtiyacı olan her ürünü başarıyla teslim etmeyi başarmış bir şirket olarak günümüze geldi." diye konuştu.

Kartalların güvenliğini ASELSAN sağladı-aselsan-ihasavar

Haluk Görgün, ASELSAN'ın, telekomünikasyon konusundaki gayretleriyle, siber güvenlik, uzay, uydu çalışmalarıyla yelpazesini genişlettiğini, haberleşme ve bilgi teknolojileri konusunda çalıştığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"ASELSAN'ın ikinci faaliyet alanı ise aviyonik alan, mikro elektronik ve güdüm sistemleri, elektronik güdüm insansız sistemleri ve mikro elektronik. ASELSAN, üçüncü sektör olarak ise radar elektronik harp ve mikro dalga ürünler alanında çalışıyor. Bu alan tüm dünya ile günlük olarak rekabet ettiğimiz bir alan. Şu anda ordumuza canlı olarak destek olduğumuz, tamamen yerli ve milli ürünlerin kullanıldığı, kendimizi günlük olarak güncellediğimiz ve teslim ettiğimiz bir alan. Dördüncü alanımız ise savunma teknolojileri hava füze savunma sistemleri, kara silah sistemleri, komuta kontrol sistemleri ve deniz sistemleri."

"ASELSAN'dan 2,5 milyar dolar ciro"

ASELSAN'ın savunma sanayiinde elde ettiği 40 yıllık birikimi sivil sanayiye dönüştürebilmiş bir şirket olduğuna işaret eden Görgün, "Şirketimiz, enerji, güvenlik, sağlık, ulaşım ve trafik alanlarında da faaliyet göstererek Türkiye'nin uluslararası teknoloji bağımlılığını azaltıp bu anlamda yerlileştirme gayretleri göstermiştir." dedi.

Görgün, ASELSAN'ın geçen seneyi 1 milyar 872 milyon dolar hasılat ile kapattığını, bu seneyi 2,5 milyar dolara yakın ciro ile kapatacağını vurgulayarak, "Bunun önemli bir kısmı da ihracat olacak. Türkiye'nin ortalama kilogram başı ihracat değeri 1,5 dolar civarında. ASELSAN'ın kilogram başı ihracatı ise 1500 dolar. İhracat konusu savunma sanayi için çok önemli.

Kendi içimizde ihracat ve uluslararası pazarlama yapılanmamızı değiştirerek bu sene ihracatımızı yüzde 50 artırdık. 2020 yılında bu sene sonunda yapacağımız ihracat cirosu kadar halihazırda sözleşmemiz var. ASELSAN, faaliyet gösterdiği birçok alanda liste başı. ASELSAN, en çok ihracat ve Ar-Ge yatırımı yapan bir şirket. Dünyada ilk 500 şirket içerisinde ilk 50'ye en yakın olan bir şirket." değerlendirmesinde bulundu.

ASELSAN'ın, her sene cirosunun yüzde 7'sini öz kaynaklı Ar-Ge projelerine ayırdığını anımsatan Görgün, "Bu payın önemli bir kısmını da üniversiteler ve yan sanayi Ar-Ge yaptırarak yeni ürünlerini ortaya çıkarmaya çalışıyor. Şimdiye kadar 54 üniversiteye verdiğimiz Ar-Ge öz kaynaklı fon bütçesi 154 milyon dolar. Yaklaşık 7 bin 400 çalışanımız var, 5 bin 200'ü Ar-Ge merkezlerimizde çalışıyor."  şeklinde konuştu.

http://defenceandtechnology.com/2019/12/01/aselsanin-cirosu-25-milyar-dolara-ulasti/ Mesajı Paylaş

Terra

ASELSAN'ın kurumsal yönetim notu yükseldi

ASELSAN, Sermaye Piyasası Kurulu'nun kurumsal yönetim ilkeleri baz alınarak bağımsız bir derecelendirme şirketi tarafından yapılan değerlendirmede geçen yıl 10 üzerinden 9,20 olan notunu bu yıl 9,29'a yükseltti.

Kurumsal Yönetim Derecelendirme yolculuğuna 2012 yılında en iyi ikinci başlangıç notunu alarak başlayan ASELSAN, notunu her yıl daha da ileriye taşıdı.

Pay Sahipleri, Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık, Menfaat Sahipleri ve Yönetim Kurulu alt başlıklarında alınan notlar, ASELSAN'ın;

-   SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri'ne büyük ölçüde uyum sağladığının,

-   Gerekli politika ve önlemleri uygulamaya soktuğunun,

-   Yönetim ve iç kontrol mekanizmalarını etkin bir şekilde oluşturup işlettiğinin,

-   Kurumsal yönetim risklerinin çoğunun tespit edilip aktif bir şekilde yönetildiğinin,

-   Pay ve menfaat sahiplerinin haklarının adil şekilde gözettiğinin,

-   Kamuyu aydınlatma ve şeffaflık faaliyetlerini en üst düzeyde yürüttüğünün ve

-   Yönetim Kurulunun yapı ve işleyişinin en iyi uygulama kategorisinde olduğunun

kanıtı niteliğindedir.

ASELSAN, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da en yüksek notunu 99,01 ile kamuyu aydınlatma ve şeffaflık alt başlığında aldı.

Dünyanın en büyük 52'nci savunma sanayii şirketi olan ASELSAN, gerek her yıl ivmelenerek artan kârlı büyümesi gerekse kurumsal yönetim ve sürdürülebilirlik konularına verdiği önemle borsa genelinden pozitif olarak ayrışmaktadır.

http://defenceandtechnology.com/2019/12/12/aselsanin-kurumsal-yonetim-notu-yukseldi/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter